voo it in: vrouw Werken was bittere noodzaak om te kunnen overleven Kruiswoordraadsel Ic rubriek Tuinboontjes, een primeur onder redaklie van de Redaktiekommis- sie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant. Redaktieadres: Mevr. P.J. de Rooy-Janse M.A. Postbus 42, 4424 ZG Wemeldinge. "Rappe handen", Zeeuwse vrouwenarbeid in eerste helft deze eeuw Het boek "Rappe handen" geschreven door Elly Kloos en uitgegeven door de Koperen Tuin te Goes geeft een beeld van de Zeeuwse vrou wenarbeid aan het begin van deze eeuw. Werken door vrouwen uit de "volksklassen" vond men heel gewoon, het was door de eeuwen heen vanzelfsprekend geworden. Dat een vrouw werkte, had toen niets met emancipatie te maken, het was gewoon bittere noodzaak om te kunnen overleven. Veel gezinnen konden niet rond komen van het loon van de man alleen, dus zochten ook gehuwde vrouwen bij verdiensten. Gehuwde vrouwen konden geen vaste dienstbetrekkingen krijgen, bij een aantal betrekkingen was het zelfs verplicht om ontlag te nemen als je trouwde. Dit was bijvoorbeeld zo als je dienstbode was, onderwij zeres, ambtenaar bij de PTT of ambtenaar in het algemeen. In de krisisj"aren kwam men zelfs met het voorstel om alle arbeid door gehuw de vrouwen te verbieden, terwijl slechts 2% een vaste dienstbetrek king had! Als een gehuwde vrouw moest wer ken om rond te kunnen komen, werd dat steeds meer als een teken van armoede gezien. Het was een he le luxe als je alleen voor je eigen huishouden en kinderen kon zorgen en niets erbij hoefde te doen. "Ik heb nooit gewerkt", beweren geïnterviewde vrouwen die nu op leeftijd zijn, en terug kijken op die periode. Dat beweren ze, terwijl ze bijvoorbeeld eerst dienstbode waren tot hun trouwen, daarna een groot gezin kregen, mee moesten helpen op het land enz. Alsof dat geen wer ken is! De huishouding aan het begin van deze eeuw De vrouwen die de "luxe" hadden om zich alleen in te zetten voor het huishouden en de verzorging van de (meestal vele) kinderen, waren van 's morgens vroeg tot 's avonds laat in de weer. Er was in die tijd nog geen waterleiding en electriciteit, dat maakte het huishouden al zwaar. De eerste aansluitingen op het waterlei dingnet waren in 1910, vele wo ningen volgden pas in de 30er jaren. Men had vaak een eigen regenbak of regenton, met een emmer ernaast voor het water. Er waren ook vaak "welputten" of dorpsputten en dorpspompen voor de watervoorzie ning. Buitenshuis water halen was een hele klus, soms liepen vrouwen met een juk en twee emmers water grote afstanden. Er waren ook wa termannen, die met paard en wagen en daarop een groot watervat langs de huizen gingen. Een emmer water kostte 2 cent. In de huishouding was een vast ritme heel belangrijk: maandag was de wasdag, en dat was een enorm kar wei, dinsdag werd er gestreken, woensdag kregen de slaapkamers een beurt, donderdags werden er boodschappen gedaan, vrijdags de huiskamer een grote beurt, zater dags werd de buitenboel gedaan (ra men lappen, straatjes en stoepen boenen, bel of brievenbus poetsen enz.). Alles moest aan kant zijn voor de zondag, want dan was het rustdag. Dan was er ook nog de jaarlijkse voor- en najaarsschoonmaak, die van enkele dagen tot twee weken duurde. De was Wassen was volledig handwerk en zeer arbeidsintensief. Eerst werd de was geweekt in sodawater, dan in een sop van groene of gele zeep ge daan, de plekken die niet goed schoon waren werden over het was bord gehaald, en daarna in sunlight- zeep gezet. Het witte goed werd op de bleek gelegd, daar waren speciale bleekvelden voor. In de winter was het voor de bleek te koud, en werd de witte was in chloor water gezet. Daarna moest de was gespoeld wor den (met blauwsel) en gewrongen worden, ook met de hand! Alleen de rijkere mensen konden de was laten doen door dienstbodes, wasvrouwen of de wasserij. Huisvrouwen hadden het ook zwaar doordat er vaak ge brek en armoede geleden werd. De eindjes moesten aan elkaar ge knoopt worden, dus dat betekende eindeloos kleren verstellen, en bezui nigen op voedsel en brandstof. Er waren geen moderne hulpmidde len zoals nu, kleden moesten met de mattenklopper geklopt worden, nu pak je even de stofzuiger! Er werd veel gepoetst en geboend, en Zeeuw se huisvrouwen stonden bekend om hun properheid. In dit boek zijn vele foto's te zien van boenende en schrobbende vrouwen, meestal nog in klederdracht gekleed. Men wist niet beter, en de gewoonten gingen van moeder op dochter door. Van daar ook die vaste schema's (maan dag wasdag enz.). 's Avonds had de huisvrouw nog geen rust, want dan moest er ge naaid, gebreid, gestopt en versteld worden. Ook moesten de kanten mutsen van de dracht gesteven en ge plooid worden. Een huisvrouw was nooit klaar, en dan wordt er nog be weerd: "Ik heb nooit gewerkt", maar het was heel hard werken, met weinig hulpmiddelen en (vaak) veel kinderen! Het werk van de Zeeuwse vrouwen in de landbouw De arbeid van gehuwde vrouwen was voordelig. Velen werkten op het stuk land van de echtgenoot, of bij de landbouwer bij wie de man in dienst was. De boer bedong vaak volgens gewoonterecht bij het in dienst nemen van vaste arbeiders, dat vrouw en kinderen als het nodig was ingeschakeld konden worden. Vrouwen zag men soms in rijen op het land, wiedend en potend in de lente, oogstend in de nazomer en herfst. Het hebben van een vrouw die flink kon aanpakken, was soms een voorwaarde voor een boeren- echt om aangenomen te worden. In de winter werd er door vrouwen op het land bijna niet gewerkt. In het voorjaar (maart-april) ongeveer 10,5 uur per dag, in de zomer tot 11 uur per dag, en in het najaar 9 tot 10,5 uur. Ook als vrouwen zwanger waren, gingen ze gewoon door met het werk, wat zeer slecht was, vooral bijv. bij het rooien van aardappelen. Op Noord-Beveland pleitte men voor een verbod voor vrouwen om tijdens de'zwangerschap te werken. Vergeten arbeid Als je het boek zo doorleest, kom je tot de konklusie, dat er door vrou wen ontzettend veel werk is verzet aan het begin van deze eeuw. Het werk was onderbetaald, zwaar, en de verdiensten waren onmisbaar voor het gezinsinkomen. Het boek toont vergeten arbeid, en is een waarschuwing tegen het zich opoffe ren van vrouwen en het onderwaar deren van vrouwenwerk. Het boek is zeker de moeite waard om eens te lezen! M.T. Vleugel-Mandemaker Indien u de letters uit de vakjes uit de hierna opgegeven nummers achter el kaar zet krijgt u een gezegde. Dit is de oplossing. 53-58 6-28 4-57-41-2 1-6-40-5-9-12 Vertikaal: 1 deel van Europa; 2 let wel; 3 halsdoek; 4 stad in Duitsland; 5 ontbering; 6 soort hert; 7 las; 8 opening; 9 loofboom; 10 beroep; 12 niemendal; 13 helder wit; 15 grond vlak; 18 hoofddeksel; 20 edelknaap; 22 graansoort; 23 toespraak; 25 val lende ster; 27 tropische vleermuis; 29 waterdamp in de lucht; 31 zoetwa tervis; 33 snelle loop; 34 spoor; 37 klaphoed; 38 schoorsteenzwart; 39 reddingsgordel; 41 dier; 42 zangstem; 43 aan alle kanten; 44 herrie; 45 rustig stuk zee; 47 werk tuig der zeilmakers; 49 hoog bouw werk; 50 aanhangsel; 53 papegaai; 54 bioscooprang; 57 glansloos; 59 snij werktuig; 61 laatstleden; 63 mili taire rang. Horizontaal: 1 dag van de week; 6 vreemde taal; 11 merkteken; 13 in wendig orgaan; 14 laagtij; 16 half; 17 vergevorderd in tijd; 18 soort on derwijs; 19 leeg omhulsel; 21 niet één persoon; 23 vermogend; 24 plaats in N.-Holland; 26 klasse; 27 vijandschap; 28 telwoord; 30 kin baardje; 31 familielid; 32 lengte maat; 34 jaargetijde; 35 deelbaar; 36 deel van een revolver; 37 kleur; 40 platvis; 43 onderaardskanaal; 44 niet bevestigd; 46 kleurling; 48 man nelijk beroep; 49 kweking; 51 staat in de VS; 52 voordeel; 53 gulhartig; 55 deel van een blad; 56 titel; 57 tij ding; 58 op alle plaatsen; 60 che misch symbool; 61 weefsel; 62 pro- jektiel; 64 geruwd weefsel; 65 oudste. De aardbeienoogst. Ook hier kwamen de "rappe" (en goedkope!) vrouwenhanden van pas. (1931). 26 Tuinboontjes: de nog niet vol groeide vrucht van de wikke. Een peulvrucht dus, een heerlijke voorjaars- en zomergroente, die wordt beschouwd als een pri meur zeker als de boontjes nog klein en de schil die de zaden om hult nog niet hard is. Let er bij uw inkoop op dat de bonen er fris en glanzend uitzien, niet slap aanvoelen en ze bovendien zo min mogelijk beschadigingen vertonen! Ze kunnen een paar dagen van te voren worden ingekocht mits men ze op een koele, vochtige plaats bewaard. Dop de bonen zo kort mogelijk voor het gebruik, laat ze daarbij in koud water val len, waaraan enkele druppels ci troensap is toegevoegd. Dit om gedeeltelijke verkleuring te voor komen. In het algemeen rekent men voor 4 personen 2Zi a 3 kg peulen. Deze worden in een weinig water met wat zout, een takje bonenkruid in 15 a 20 min. gaar gekookt, soms met een scheutje melk voor de kleur. Men bindt het kookvocht plus de bo nen af met wat in koud water op gelost aardappelmeel of maize- na. Men kan ze ook afgieten, goed uit laten lekken en heel even stoven met een flinke kluit room boter. De bonen worden dan op smaak gebracht met wat gehakt bonenkruid, versgemalen peper en zout. Ook uitgelekt en met een béchamelsaus vermengd laten de boontjes zich goed smaken. Hieronder volgt een van onze suggesties. Daarvoor hebben we dit nodig: 3 kg peulen (voor 4 personen), 300 gram roomboter, 2 eetl. maïsolie, 2 a 3 dl. dunne room, Zi theel. gehakt bonen kruid, 1 theel. gehakte kervel, versgemalen peper en zout, 4 lamssausijzen van 200 a 300 gram, (of 4 blinde vinken). De bereiding gaat als volgt: Braad de sausijzen mooi bruin in 1/3 gedeelte van de boter samen met de maïsolie. Laat ze iets doorgaren, en houd ze warm. Kook intussen de boontjes zoals hierboven staat beschreven. Giet ze af, laat ze goed uitlekken, stoof ze heel even op met de rest van de boter. Werk er vervolgens heel voorzichtig de dunne room door,, breng ze op smaak met het bonekruid, kervel, versgemalen peper en eventueel nog wat zout naar smaak. Dresseer de sausij zen op een ondiepe schaal. Spuit er een mooie dikke rand aardap pelpuree naast en stort de boon tjes over het vlees (goed warm houden). Garneer de schaal af met wat sterrekers. Drink er een moezel, rijnwijn of een rosé droog bij. M.A. van der Vliet Vrijdag 1 juni 1990

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 26