Biotechniek verhoogt weerstand van de plant Een nieuw ras ontwikkelen kost al gauw 15 jaar Minder granen in mengvoeders Drs. Noome voor tuinbouwbestuurders Biotechnologie geeft een incidentele stroomversnelling in de planten veredeling, door natuurlijke principes slim te benutten. "De gevaren zijn minder groot dan bij andere technologieën, juist omdat je zo oplet wat er gebeurt. Je weet bijna 100% zeker wat je aan het doen bent". Aldus drs. Cees Noome van kweekbedrijf Van der Have in Rilland. Noome schetste voor een tegenval lend aantal tuinbouwbestuurders uit de KNLC-organisaties de mogelijk heden en gevaren van biotechnologie in de plantenveredeling. Hij is 'alge meen manager research strategie' bij het veredelingsbedrijf. Die deftige naam wil zeggen dat Noome, van huis uit bioloog, de grote lijnen van het onderzoek in het bedrijf moet sturen. Dat vergt een visie op lange termijn, want plantenveredeling is een werkje van lange adem. Biotechnologie is een aanvulling op plantenveredeling, stelde Noome. Een dure aanvulling. "Financieel niet te behappen, voor geen enkel bedrijf, om het hele terrein te dek ken en er dan nog geld aan te verdie nen". Van der Have beperkt zich daarom. Het bedrijf 'knipt en plakt' geen DNA (erfelijk materiaal). Dat doen andere bedrijven zoals Mogen. Van der Have gebruikt het resultaat van dat knippen en plakken in haar veredelingsprogramma's, als een ex tra bron van variatie. Winkelen Biotechnologie maakt het mogelijk te winkelen in de natuur. Was het vroeger zo dat een suikerbiet alleen met een suikerbiet gekruist kon wor den, met de DNA-technieken kan di- rekt in het genetisch materiaal wor den ingegrepen. Door knippen en plakken in het DNA worden eigen schappen veranderd, waarna het materiaal terug in de plant wordt ge plaatst. Daardoor ben je niet meer gebonden aan de 100.000 eigen ge nen van een plant. Je kunt bijvoor beeld een stukje genetische informa tie uit een resistente bacterie in een suikerbiet inbouwen. Resistentie, weerstand van planten tegen virussen, insekten of tegen bestrijdingsmiddelen, is goud waard. Daar is dan ook veel van het onderzoek op gericht. Cees Noome vertelde de tuinders hoe geprobeerd wordt planten te maken die resistent zijn tegen virussen. Als een virus in een plantencel terecht komt laat het virus-DNA zijn jasje van eiwit bui ten aan de kapstok hangen. Het virus-DNA produceert in de plan tencel grote aantallen nieuwe virus sen waardoor de cel openspat en de virussen zich verder verspreiden. Re sultaat: een zieke plant. Met DNA- technieken brengt men nu een gen in de plant waardoor de plant continu eiwitjasjes maakt. Virus-DNA komt dan in die eiwitkapsels terecht en is onschadelijk gemaakt. De plant staat als het ware op scherp voor een virusinfektie. Zo kan bijvoorbeeld het vergelingsvirus in suikerbieten worden aangepakt. (Overigens is vergelijkbaar onderzoek bezig in de medische wereld om het AIDS-virus te blokkeren. Daarbij wordt niet ge zocht naar een eiwitkapsel maar naar een stukje DNA wat zich aan het AIDS-virus-DNA bindt. Zo moet dat virus geblokkeerd wor den.) Resistentie tegen schimmels of bacteriën ligt op dit moment nog veel verder weg. Er wordt met man en macht naar gezocht, vertelde Noome maar "het briljante idee is er nog niet". Coloradokever Resistentie tegen bestrijdingsmidde len is een andere mogelijkheid. Als een plant resistent wordt gemaakt te gen een onkruidbestrijdingsmiddel kunnen konkurrerende planten tij dens het groeiseizoen eenvoudig ver delgd worden. Bestrijdingsmiddelen blokkeren bijvoorbeeld een enzym in de plant waardoor de plant dood gaat. Door dat enzym eruit te halen en te vervangen door een ongevoelig exemplaar kun je zoveel van het middel gebruiken als je wilt. Vrijdag 1 juni 1990 Tenslotte weerstand tegen insekten. De meeste land- en tuinbouwgewa- sen kunnen niet tegen insekten, ook niet in het wild. Dat betekent dat de biotechnologen buiten die gewassen hebben gezocht naar bacteriën die gifstoffen produceren. Bouwgenen uit die bacterie (de bacillus thurin- giensis) in planten in en klaar is Kees. De plant produceert gifstof en de rups is dood. "Op deze manier zouden we graag de coloradokever willen verdelgen". Noome gaf aan dat nog weinig be kend is over welk komplex van stof fen hier werkzaam is. Een probleem voor de veredelaar is dat deze gifstoffen heel specifiek zijn: per soort rups moet een ander gen uit de bacterie geïsoleerd worden en inge bouwd. Dat is de reden dat hier nog weinig vaart in zit, de onderzoekers zoeken vooral naar een breder wer kend gen. Bestaat niet het gevaar dat insekten zo op den duur immuun worden voor welke gifstof dan ook, vroeg Jan Verkade uit Groenekan zich dan ook af. Noome stelde dat dit nog nauwelijks is waargenomen. "Maar het kan niet worden uitgeslo ten". Volgens hem verstoort het ge bruik van een gerichte stof niet de hele natuur. "Uit praktijkproeven blijkt dat het insekt leert dat hij daar gewoon weg moet blijven". Onvoorspelbaar? Noome zette voor de KNLC- tuinders de voor- en nadelen van bio- Het biotechnologie laboratorium van VanderHave. technologisch onderzoek op een rij. Het financiële voordeel zit voor al in de besparing op bestrij dingsmiddelen. Daarin zitten de be- Suikerunie-dochter Van der Ha ve begon vijf jaar geleden al aan wat de succesrassen van de vol gende eeuw moeten worden. Toen al moest nagedacht worden over de ontwikkelingen na 2000. Hoe snel moet het bestrij- dingsmiddelengebruik terug, hoe gaat het met de olieprijs, hoe in teressant wordt bio-energie. Door langs verschillende lijnen te werken, bijvoorbeeld een 'alco- hol'-biet en een ziekteresistente biet kan steeds flexibel geope reerd worden. Bij het kweken van nieuwe rassen gaan de eerste vijf jaar op aan het 'kweken van variatie'. Dat kan door in het wild planten te verzamelen met bepaalde eigenschappen, bij voorbeeld grassen die zich goed houden bij betreding. Variatie kan ook gekweekt worden door planten met een interessante af komst te kruisen, zo bij suiker bieten wel gebeurt. Dan worden bijvoorbeeld planten met een ho ge opbrengst gekruist met plan ten die resistent zijn tegen een ziekte. De volgende vijf jaar worden ge bruikt om uit de gekweekte varië teit aan planten er enkele honder den te selekteren met min of meer de gewenste eigenschappen. Daarna is nog vijf jaar nodig om tot een zuiver ras te komen. Dat wil zeggen een ras dat zo homo geen mogelijk is. Planten moeten bijvoorbeeld allemaal op één dag afrijpen om goed te kunnen oogsten. Plantenveredeling op deze, tradi tionele wijze verbetert de op brengsten met gemiddeld bijna een procent per jaar. Biotechno- logische ingrepen kunnen voor een incidentele stroomversnelling zorgen. Maar via biotechnologie plant je bijvoorbeeld één ander gen in tussen de honderdduizend die een plant er heeft. "Daarom blijft de basis van gewone plan tenveredeling van groot belang", aldus Cees Noome. "Welke normen heeft Van der Have dan aangelegd voor het bie tenras dat in 2000 op de markt moet komen", vroeg Jan Zeven bergen zich af. "Een lager wor telgewicht, een grotere sapzuiver heid en een hoog gehalte", dat zijn de aandachtspunten, volgens Noome. Overigens is Van der Have al in 1947 op winbaarheid begonnen te veredelen, terwijl de industrie daar pas twee jaar gele den echt op is gaan betalen. "Dus daar waren we te vroeg mee". Zevenbergen vroeg ook of Van der Have een ras op de markt durft te brengen met een lagere opbrengst dat minder ge wasbescherming nodig heeft. "Ja, maar we hebben het niet", reageerde Noome. "Na 1995 ko men we met ziekteresistentie die door biotechnologie is inge bouwd, zodat je op gewasbe scherming kunt besparen". Van der Have veredelt nu in een zevental gewassen. Het bedrijf wil zijn vleugels uitslaan om een bredere basis te krijgen. "We hadden bij zonnebloemen een derde van de markt in de V.S. Het areaal is daar echter van twee miljoen hektare naar 300.000 hektare gezakt en daalt nog verder", schetste Noome de wankele positie van het bedrijf op deze markt. De suikerbieten, een andere poot van het bedrijf, baren ook zorgen. Het areaal staat duidelijk onder druk door de verwachte prijsdalingen en de konkurrentie van suikervervan gers. "Welke toekomst heeft de ze teelt in de EG", vraagt Noome zich af. Sombere voorspellingen van het bedrijf gaan uit van een areaal dat met tientallen procen ten terugloopt. langrijkste teeltkosten. Zaad zal waarschijnlijk iets duurder worden maar dat is maar een paar procent van de kosten voor de teler. "Het to taal mag natuurlijk niet duurder worden. Maar als wij zien dat de boer duidelijk financieel voordeel heeft hebben wij de ruimte om extra investeringen terug te halen", aldus Noome. Minder chemische bestrijding is ook een voordeel voor het milieu. Het is niet voor niets dat de agrochemische industrie op grote schaal veredelaars heeft opgekocht. "Zij zien markten verdwijnen en die hopen ze zo terug te krijgen". Nadelen kunnen er ook zijn. Voor het milieu, wilde onkrui den of tevéél dode insekten bijvoor beeld. Méér bestrijdingsmiddelenge- bruik als gewassen bijvoorbeeld re sistent tegen Round Up en Basta zijn gemaakt. De voedselveiligheid kan volgens Noome niet in het gedrang komen omdat daar bestaande procedures voor zijn. Hij pleit er overigens voor om de hele beoordeling door één kommissie te laten doen, dat werkt wél zo makkelijk voor het bedrijfsle ven. Onvoorziene gevaren zijn er volgens hem bij biotechnologie zelfs minder dan bij andere aktiviteiten omdat onderzoekers zo scherp kij ken naar wat zij doen. Sinds de eer ste stappen op het pad van biotech nologie bij planten zijn gezet zijn de resultaten honderden keren in het veld uitgeprobeerd om de effekten te testen. "Daarbij zijn nog geen on voorspelbare effekten of risiko's ge zien", stelde Noome. Het gebruik van biotechnieken heeft wel andere gevolgen. Een daarvan is de groeiende belangenverstrengeling tussen bedrijven die de nieuwe tech nieken exploiteren. De onderlinge afhankelijkheid groeit. In de wereld van zaaizaadproducenten, die nogal versnipperd is, ontstaan komplexe strukturen van bedrijven die deels samenwerken en deels konkurreren. Veredelaars moeten te biecht bij agrochemische bedrijven en moeten dokken voor stevige patenten. Om gekeerd zijn de chemische bedrijven niet klaar als zij één zaadfirma in handen hebben. De strijd over oktrooi- en kwekers recht is nog niet beslist. Bij gepaten teerd zaad zal echter teelt van zaad voor eigen gebruik, wat vooral in de graanteelt veel gebeurt, verboden zijn. Alleen de oorspronkelijke teler mag zijn zaad vermeerderen. Daar kunnen konflikten over ontstaan. Overigens is het de patenthouder die aan zal moeten tonen dat zijn gen misbruikt wordt en niet andersom. Noome relativeerde de mogelijkhe den van biotechnologie wel. "Er is al vaak gezegd: nu hebben we de oplossing, maar als je het in de prak tijk gaat toepassen blijkt hoe be perkt het is". Hij pleitte er voor om per geval te kijken wat de voor- en nadelen zijn. De kans op nadelen en op misbruik van biotechnologie blijft aanwezig. Daar moet de ver edelaar zich van bewust zijn en dat moet worden omringd met regels, meent Noome. "En de eisen worden strenger naarmate de maatschappij voortschrijdt. Daar moeten we nu al rekening mee houden", voegde hij daar aan toe. Gerard Westerhof Volgens FEFAC bedraagt het aan deel granen dat in de mengvoeders is opgenomen niet meer dan rond 30%. De FEFAC verwacht dat in 1990/91 de EG-produktie van meng voeders rond 98,28 miljoen ton zal gaan bedragen. Daarbij zal het aan deel granen verder dalen, aldus de verwachting. In 1983 werd bij een produktie van 98,88 miljoen ton mengvoeders rond 38,48 miljoen ton granen verwerkt. De daling kwam het minst tot uit drukking bij mais waarvan het aan deel terugliep van 14,61 miljoen ton in 1983/84 tot 12,36 miljoen ton in 1990/91 aldus de verwachting van FEFAC. Voor gerst, waarvan in 1983/84 nog 11,61 miljoen ton werd verwerkt, zal dat in 1990/91 teruglo pen tot 8,49 miljoen ton en voor tar we van 11,08 miljoen ton tot 8,49 miljoen ton. Volgens berekeningen van COCERAL bedroeg de invoer van voedermiddelen in 1989/90 45,7 miljoen ton, waarvan 20,1 miljoen ton zetmeelhoudende grondstoffen en 25,6 miljoen ton eiwithoudende grondstoffen. In de EG wordt jaar lijks rond 37 miljoen ton graanver- vangende grondstoffen gepro duceerd. 25

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 25