uit de praktijk Op langste dag veld dicht We moeten haast wel een abonnement op de fabeltjeskrant hebben... Tendenzen van deze tijd Mei 1990 Stand zomergerst erg wisselend V Afgezien Het droge weer wordt op SCHOUWEN-DUIVELAND voor enkele gewassen hinderlijk. Vooral de knolselderijtelers ondervinden daar nu veel last van. Hier en daar vooral op de lichtere gronden gaan de gewassen tekenen. Overigens staat er over het algemeen een goede oogst te groeien. De tarwe komt mooi in de aar, ongeveer een week vroeger dan vorig jaar. Het graszaad, vooral de vroege soor ten als veldbeemd en roodzwenk groeien hard en zijn ongeveer uitge bloeid. Er zal als dit droge, zonnige weer aanhoudt een erg vroege oogst komen. In de suikerbieten werden begin deze week op nogal wat plaat sen groene luizen geconstateerd. Op tijd spuiten is noodzaak. Vergelings- ziekte doet toch nogal wat schade Regeren of besturen is in deze tijd geen eenvoudige zaak. Je doet het nooit goed, er is altijd te weinig geld, anderen zeggen altijd dat ze het be ter kunnen en de zaken grijpen steeds meer in elkaar en worden steeds ingewikkelder. Onze landbouworganisaties hebben met dezelfde problematiek te ma ken. Het gevaar is groot, dat bij een steeds kleiner wordend aantal agra rische ondernemers, idealisme van de groep plaats gaat maken voor op portunisme van de enkeling. Dit zijn tendenzen van deze tijd, die in schril contrast staan met eerdere crises in de landbouw. Of is het zo dat de samenwerking, bundeling van kracht, pas kwam toen het echt slecht ging? In elk geval iets om eens over na te denken. Wat staan de gewassen er toch goed voor in onze "WESTHOEK". Alles is een halve maand voor op een nor maal jaar, al kan dat nog wel wat uit gaan lopen. Maar wat er is dat is ge woon in ontwikkeling veel voor. Half mei al vroege aardappelen, dat is normaal half juni. Ik hoorde een oude vlasboer zeggen dat hij nog nooit zo'n lang vlas ge zien heeft om deze tijd van 't jaar, en ga zomaar door. Tarwe al in de aar, gerst zit er ook aan te komen. Maar de gerst vergelingsziekte slaat overal flink toe. Wat hier in een vol gende groeiperiode tegen te doen? (nu is dat niet meer mogelijk), 't Zou een ramp zijn, vooral voor brouw- gerst, als deze teelt niet meer moge lijk zou zijn. De bieten doen het ook heel goed, meestal is de aardappel opslag onder de knie al heeft dat nogal wat extra werk en kosten gege ven, maar 't moet gebeuren. Ook de veehouders hebben een pracht van een kwaliteit aan kuilgras bij elkaar gereden, en die gehooid hebben een prima kwaliteit met een goede kleur. Het allerdrukste met het spuiten van de gewasbeschermingsmiddelen zit er nu wel op. Voor de meeldauw was het vanwege het droge weer wat ach ter ons ligt voor de meeste rassen overbodig. En de middelen voor de afrijpingsziekten staan klaar of zijn zelfs ook al gespoten. En dan de re- Een zware financiële tegenvaller hebben de mensen die nu schapen moeten verkopen. Een paar jaar ge leden werd er nog gesproken over een goede tweede tak. Momenteel brengen lammeren de helft op van 3 jaar terug, 70,— is voor een lam al een aardige prijs. Rammen doen een tientje meer daar zij dienen om afge- mest te worden, waarbij de koper er van uitgaat dat in het najaar de prij zen hoger zullen zijn. Het aanbod is ook erg groot daar op veel bedrijven gebrek aan ruimte is. Menig akker bouwer en melkveehouder waren van plan om de tak schapen uit te breiden maar worden nu met de neus op de feiten gedrukt. De ooipremie is wederom verlaagd zodat men hier voor geen schapen hoeft te houden. Bij het opstellen van een rende mentsberekening brengen, aan de hand van de huidige prijzen, gras- zaadhooi en andere restprodukten meer op als groenbemesting dan als waardevermeerdering van de scha pen. De rentepost is hoog en deze faktor moet zeker gehanteerd worden. gelmatige bespuiting tegen ziek in de aardappelen. Als ze de vorstperiode overleefd hebben. Kollega's in het Noorden zitten met veel schade door de late ijsheiligen. Maar ook in ons gebied hopen we dat het gauw wat milder weer wordt, vooral de nachten. De tijd breekt weer aan dat we zo eens een kijkje gaan nemen hoe of de stand van de gewassen is in de an dere kringen binnen ons ZLM- gebied en daarbuiten. Een eerste in druk is dat op hoogst enkele uitzon deringen na er een oogst staat die we niet beter kunnen verwachten. Ieder doet zijn best daar ook voor. Maar waar zou het heen moeten als de klok teruggezet zou worden, en we zonder hulpmiddelen, gewasbe scherming, kunstmest e.d. verder zouden moeten. Het zou binnen de kortste tijd een niet meer te overzien en niet meer rond te krijgen geheel worden. Maar de klok terug zetten gaat niet dat weet ieder normaal denkend mens. De mensen die het nieuwe geloof (milieu) aanhangen In het LAND VAN ALTENA EN BIESBOS is de slogan dat "wat groeit en bloeit en ons altijd weer boeit" wel op zijn plaats. Bomen, heesters en planten op onze wegber men en dijken tonen een frisgroene kleur en de gekweekte bloemen in onze tuinen laten een verscheiden heid aan kleuren zien. Na deze lofzang op onze natuur, die nu op zijn mooist is, gaan we over naar de stand van de gewassen op onze akkers. De regen die wij on langs hebben gehad, heeft hierop veel invloed gehad. De ontwikkeling is daardoor voorspoedig gegaan. De bieten staan heel goed, de granen hebben ook een goede stand en de wintertarwe is ook vroeg met het "in de aar komen". Zo zullen we dit jaar een vroege korenoogst tegemoet kunnen zien. Ook de aardappelen hebben een goede start. Met koude nachten in het weekend zijn in het Noorden van het land al zware nachtvorsten geweest waardoor ver schillende percelen zijn afgevroren, wat dan weer een opbrengstderving geeft. We moeten het maar aanne men als verlate "ijsheiligen", die bijna altijd optreden in deze maand. De veehouderij heeft zijn eerste sne de gras onder zeer goede omstandig heden kunnen kuilen en de verwach ting is dat er een hoog gehalte aan voedingsstoffen aanwezig zal zijn. Met de prijs van de melk gaat het de verkeerde kant uit. Het prijsverschil geloven daar (nog) vast in. Ze willen alles mooi en groen en zomaar op la ten groeien. Moet je de beplanting langs sommige rijks- en ook gewone wegen zien. Alles kaal gevreten door de rupsen, is dat de bedoeling en als er dergelijke situaties op doen en on ze gewassen worden aangetast, waar is dan verhaal te halen. Het distel probleem in onze kring is in deze een voorbeeld. Van alles wordt er ge schreven en gezegd in allerlei op zicht, elke keer weer wat anders. Maar we moeten haast wel een abon nement op de fabeltjeskrant hebben om hier positief over mee te kunnen praten. We hebben iets te veel prak tijkervaring. Hopende dat onze mensen, die er nauw bij betrokken zijn zich goed informeren en opstel len. Want er wordt een zondebok ge zocht. Men moet zich waar zien te maken en het moet betaald worden, liefst door de kwetsbaarste partij. Maar onze gewassen mogen ze bekij ken, terwijl het aanzien van wegen, bermen, taluds en andere gebieden nogal wat te wensen overlaat. met verleden jaar is aanzienlijk en er zal dit jaar minder melkgeld ontvan gen worden. Lagere kosten van krachtvoer, door het goede ruwvoe- der, zullen alles toch niet goed kun nen maken. Met de superheffing is er veel veran derd op onze veebedrijven, de aan tallen jongvee zijn drastisch terugge lopen, er zijn maar weinig koppels jongvee, en er is een grote aanwas van diverse soorten vleesvee. De gele kleur gaat een grote rol spelen bij onze zwartbont fokkers. Door de hoge prijzen die betaald worden voor de jonge dieren is het wel aan trekkelijk om een gedeelte van de melkkoeien met deze vleesrassen te insemineren. Onze fruittelers kun nen de voorlopige balans opmaken van het aantal kilogrammen die wij kunnen verwachten. De pruimen hebben het meest geleden van de vorst. Sommige perensoorten heb ben ook een slechte of matige bezet ting. Al met al hangen "de peertjes dun". De appels geven een wat beter vooruitzicht, maar als er weinig ki lo's komen kan de prijs niet alles goed maken. Wij hebben in deze maand mei een mooie groeiperiode gehad, wat een goede voorzet is op de komende oogst, die ieder jaar weer anders kan uitvallen, ook op financieel gebied. Het is te hopen voor onze gehele agrarische wereld dat de goede voor uitzichten zich voortzetten tot een goed oogstjaar. zoals wij vorig jaar hebben gemerkt. Het droge weer kan er voor zorgen dat de prijzen van enkele vrije marktprodukten van deze oogst aan trekkelijk kunnen zijn, regen mag voor de meeste boeren dan ook nog even wegblijven. Maandag stond er een afschuwelijke foto in de krant van door krakers aangerichte schade aan een pand in Groningen. Een oorlogsfoto was er niets bij. Een dag later lees je van 2 Australiërs die per vergissing in Roermond werden vermoord, en als of dat nog niet genoeg was werden in dat zelfde Limburg 2 verdwaalde kangoeroes door onbekende auto mobilisten doodgereden. Je vraagt je in alle gemoede wel eens af in wel ke maatschappij wij terecht zijn ge komen. Zijn wij mensen van ons ge zonde verstand beroofd? Of hoort dit bij een maatschappij die aan de ene kant zo sociaal denkt en handelt dat alles van de wieg tot het graf is geregeld, dat er van begin tot eind voor je wordt gedacht, maar aan de andere kant steeds weer andere groe pen onvoldoende aandacht geeft? Klaarblijkelijk liggen sociaal recht en onrecht dicht bij elkaar. Op dit ogenblik zijn er andere groe pen aan het staken en demonstreren voor meer loon, 6% meer loon in de gezondheidszorg en vermindering van werkdruk, zijn daar de leuzen. Vergeleken met onze eisen gaan deze nogal wat verder, ik ben benieuwd of de regering nu ook standhoudt. De gewassen staan er in het Zuidwesten momenteel goed bij. Al rond half mei verschenen de eerste aren in de wintertarwe, hetgeen een uni cum is. Op percelen bieten en aardappelen groeien de rijen zienderogen naar elkaar toe. Met de langste dag moeten bieten het veld dicht heb ben, zo luidt een boerenwijsheid. Dit jaar lukt dat zeker, al zijn er ook wel percelen waar de stand door de minder goede aanslag na de kie ming wat dun is. Op de foto: met de lange hak wordt het onkruid in de bieten rijen bestreden (foto Anton Dingemanse). Erg wisselend staat in WEST BRA BANT ZUID de zomergerst erbij. Het ene perceel veel te zwaar en het andere te licht. Daar komt nog bij dat de kleur op maar weinig percelen goed is. Veelal is het blad geel ver kleurd. Wat later gezaaide gerst be gint plaatselijk al in de aar te ko men. Niemand heeft een pasklaar antwoord voor deze ontwikkeling. Ondanks dat de struktuur dit voor jaar en tijdens het zaaien ideaal was is haast nergens een egaal gewas te zien. Zoals het er nu bijstaat zijn de ver wachtingen niet hoog gespannen. Waar de gerst erg zwaar staat treedt pleksgewijs al legering op. Het ge was is ondanks met bespuitingen met een groeiremmer en mangaan- sulfaat zo slap dat een zware regen bui de zaak tegen de grond brengt. Een oorzaak van een te gulle groei is de hoge stikstofvoorraad in de grond. Veel analyses komen uit op meer dan 100 kg zuiver. Er zijn uit schieters tot 150 kg. Is hier bij de be mesting geen rekening mee gehou den dan is het resultaat duidelijk zichtbaar. In tegenstelling tot de suikerbieten doen de voederbieten het over het al gemeen niet zo best. Menig veehou der is dit jaar als alternatief voor snijmais met voederbieten begon nen. De opkomst liet hier en daar al te wensen over. Na een trage begin- ontwikkeling beginnen de planten die er staan door te groeien. Voor lichters kunnen geen verklaring ge ven mede doordat suikerbieten en andere gewassen het goed doen. En kele telers zoeken de oorzaak in het zaaizaad. Op sommige labels is te zien dat het overjarig zaad betreft. Of er een herkeuring door de NAK aan vooraf is gegaan is de vraag. Als diverse percelen dezelfde verschijn selen vertonen moet het haast wel aan het zaaizaad liggen. Daar veel rund veebedrijven over een voeder- doseerbak beschikken met al of niet een snijmes is het zonder al teveel ar beid goed om te doen om voederbie ten te voeren. De teelt op zich kan in loonwerk wórden uitgevoerd en kost dan zeker niet meer dan snijmais. De nieuwe rassen die er zijn kunnen met een zesrijige bietenrooier gerooid worden. Heel vroeg in de morgen hoor je hem roepen. Hij krijgt nog ant woord ook. Vanuit een andere boom en uit een andere polder. Onze kleinzoon van amper twee, zegt het op de zelfde manier. Zijn "koek koek", heeft een andere bedoeling, maar hij zegt het net zo nadrukkelijk als de kleine vogel. Hij legt z'n eieren in de nesten van andere vogels en laat het aan hen over om z'n kroost groot te brengen. Als de zaakjes goed ge regeld zijn leven ze er lustig op los totdat ze in oktober weer ver trekken. Zo gaat dat in de natuur. Een manier van leven die ons niet erg aanstaat. Als we de natuur door trekken in ons menselijk bestaan dan zien we ook veel voorbeelden van zorg en trouw waar wij men sen nog heel wat van kunnen leren. Niet alleen de vogels ook de plan ten tonen soms menselijke trek jes. Zo zien wij in onze boerderij- tuin met zware grond, dat we gestraft worden voor onze eigen wijsheid. Ieder jaar rond deze tijd trekken we de polders uit. We genieten dan van de prachti ge struiken die rododendron he ten. Ze bloeien nu uitbundig met de mooiste kleuren roze, blauw en rood. Dus ook die wilden we zien in onze tuin. Wat andere grond bij de planten, waarom niet zo dachten wij. Na drie jaar kwijnen, ondanks onze zorg van steeds andere grond erbij, heb ben we onze les geleerd. Ze doen het niet, ze horen hier niet thuis, ze gaan er uit en er komt iets an ders voor in de plaats. Eigenwijs heid kost wel eens geld. Dit zelf de verhaal geldt voor een soort skimmia die het ook gezien houdt op die zware klei en veel zeewind. Moraal van dit verhaal is, op een mooie Pinksterdag er eens over na te denken en de les overmaken. Vrijdag 1 juni 1990 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 15