uit de praktijk Hobby of broodwinning Goede stand gewassen ondanks schraal en droog weer De meimaand was droog "Dublin" niet ongemerkt voorbij laten gaan RONDDE Zoals het er naar uitziet zal de mini male hoeveelheid neerslag in mei op WALCHEREN herinneringen oproepen aan mei van vorig jaar, met dien verstande dat de uit gangspositie wat grondstructuur en gewassen opkomst betreft nu beter is. Ook de bruine bonen komen on danks de droogte goed op, de hoge temperaturen zijn hier debet aan maar ook de inzaai met pneumati sche precisiemachines geven goede resultaten wat vochtligging van het zaad betreft. De kosten van 't zaaien met dit systeem in loonwerk worden deels opgevangen door een kleinere hoeveelheid zaaizaad. Op tal van percelen gerst is er aan tasting met het gerstvergelingsvirus, in combinatie met droogteverschijn selen is er nogal wat geelverkleuring te zien. Ook in tarwe komt het voor. Op de tarwepercelen is het hoog tijd voor de laatste nabemesting, velen wachten op wat regen, diegenen die wat zuinig zijn geweest met N- toebediening, afgelopen voorjaar in verband met hoge gerstvoorraad hebben toch een wat licht gewas. De vroegst gezaaide percelen vlas vertonen hun eerste bloempje, de lengte zal niet optimaal worden, maar in deze teelt zijn kwantiteit bij de zaadvorming en kwaliteit van de vezels belangrijk. Wat de inkruid- bestrijding in de aardappelen betreft blijkt dat bodemherbiciden het on kruid niet allemaal meenemen, de rijenkappenspuit zal hier uitkomst moeten bieden. Daar waar aardappelen als "on kruid" voorkomen, geeft de verdel ging nogal wat problemen. Door vorstloze winters ontstaat er 1ste en 2de jaars opslag. Onlangs sprak een collega van een verdubbeling van zijn aardappelareaal, maar de helft besloeg verkeerde percelen. Bezit men nog aardappels oogst 1989 in de bewaarplaats, dan zit men wat fi nanciële opbrengst betreft ook op een verkeerde plaats als ze nog niet zijn verkocht. Vooral de kwaliteit zal bepalend zijn wat deze partijen nog zullen opbrengen. Ook nu blijkt weer dat aardappelprijs-voorspellers profeten zijn die ook brood eten, en bepaalde "handelingen" van grote invloed kunnen zijn op de prijs vorming. Door het droge en zonnige weer zijn resultaten van de na- opkomstbespuitingen in bieten wat "gewone" onkruiden betreft goed gelukt en de eerste luisbestrijding heeft in vele gevallen plaatsgevon den. Als de bieten zo blijven groeien als nu, zullen we rekening moeten houden met een lange campagne, te meer omdat met een verwerkings éénheid minder de zaak geklaard moet worden. Sanering bij de ophaaldienst gaat door, daar naar een bepaald aantal ha. bieten per kraan wordt gestreefd zal er in ons gebied met een kraan minder worden gewerkt. Daar men niet meer met veerdiensten te maken zal hebben en ruimere ontvangsttij den bij de fabrieken ingesteld wor den, is dit mogelijk, ook hier geldt ondernemen is vooruitzien en elke kostenbesparing is meegenomen. De maand juni is bij uitstek geschikt om bij de collega's gewassen te gaan bezien. Door de ontsluiting van het Zuidwesten via bruggen, dijken en dammen kan men in enkele uren vele gebieden doorkruisen en dan thuis komend constateren dat de eigen ge wassen wat stand betreft even goed zijn, geeft een bevredigend gevoel, dat je eigen arbeid, inzet en moeite 14 beloond is. Ook kan men in deze tijd er gezamenlijk per bus met de ZLM- afdeling op uit trekken om het nutti ge met het aangename te vereni gingen. Die collega's die met een tweede tak op het bedrijf de recreatie hebben binnengehaald beleven een goed voorseizoen. Het blijkt nu dat de ruimte die bij de Kampeerboeren be schikbaar is, ingezet kan worden bij piekopvang zoals het afgelopen He mel vaartsweekend, ter voorkoming van wild kamperen, en teleurstelling bij diegenen die ons gebied prefere ren als vakantieoord. In velerlei opzichten goede Pinkster dagen toegewenst. Schraal weer heeft de laatste tijd ook het LAND VAN AXEL in zijn greep. Uitermate goed weer om te hooien, want na enkele dagen kan het in de pak. Ook om in te kuilen goed weer, hoewel natuurlijk de laatste week niet veel meer aan gedaan is, immers bij zo'n vroeg voorjaar is het inkuilen meestal ach ter de rug. Ook prima weer om de tarwe gezond te houden, schimmels kunnen met droogte moeilijk uit de voeten, hoewel in de meeste rassen toch wel meeldauw aanwezig is. Overigens lijkt het erop dat, wan neer alles mee zit de oogst weer vroeg gaat zijn. Immers het gezegde dat je de laatste meidag tarwe-aren moet zien is dit jaar niet opgegaan. De laatste meidag 1990 zullen de meeste percelen tarwe volop in de aar staan, en dient dan ook de laat ste N-gift gegegeven te zijn en is het tijd om te spuiten voor afrijpings- ziekten. De vraag of dit nog renda bel is bij tarweprijzen van minder dan 40 cent, zal natuurlijk afhangen van de ziektedruk. Vlas, wat dit jaar toch weer vrij veel in ons goede landje is uitgezaaid staat er goed voor op bijna alle per celen, ook ondanks de droogte op de zeer lichte gronden. Het ziet er naar uit dat nog al wat percelen afgeremd zullen moeten worden om het gewas bij een zware regenbui overeind te kunnen houden. Want die regenbui gaat toch weer wel eens komen, ho- De organisaties en de aktievoerende boeren voorspelden dit voorjaar de politiek en wel in het bijzonder mi nister Braks een hete zomer. Dit al les naar aanleiding van het niet over nemen van de adviezen van de Com missie van Drie. Op NOORD- BEVELAND werden de akkerbouw- akties opgestart, dit om gezamen lijk met de akkerbouwers van Ne derland de politiek er op te wijzen dat de struktuur van de Nederlandse landbouw wordt aangetast door de voortdurende graanprijsdalingen en knellende regelgevingen op het mi lieugebied. De aktievoerders hebben bereikt dat de Commissie Toelating Bestrij dingsmiddelen tenminste onder de loep wordt genomen, dat er gepraat wordt op politiek niveau over de ak kerbouw. Maar daar waar we voor op de straat zijn gegaan, graanprijs verhoging, dat is niet bereikt. Veel wordt er nu gezegd over produktie- beheersing, maar laten we wel uitkij ken dat het geen produktiebeheer- sing wordt waar we per saldo op be drijfsniveau nog verder door achter uit gaan. Het ging om strukturele in komensverbetering 25 Juni is er weer topoverleg van de minister-presidenten. Landbouw staat op de agenda, zou dit akker bouw wezen? Ik denk dat we dat toch nog wel eens even moeten laten weten aan de hoge heren, anders zal er weer niet over de graanprijzen worden gesproken. Met trekkers naar Dublin zal niet gaan, maar mis schien is het een idee om er een paar dagen tussenuit te trekken en nu eens niet naar uw gewone vakantie bestemming maar ga eens naar Ier land. Een prachtig land heb ik me la ten vertellen. Een spandoek of een Zeeuwse of Nederlandse vlag mee en even laten zien dat wij de politiek niet zijn vergeten, opdat zij ons ook niet vergeten. We willen boer blij ven, ook zonder zoet water moet dat kunnen. De hete zomer en vooral droog, het begin is er, en wel in let terlijke zin. De regeninstallaties in andere delen van het land draaien weer op volle toeren, men strooit wat extra baaltjes stikstof en trekt de haspel er nog eens over, vooral uien en aardappelen hebben hier veel baat bij. Vandaag had uw praktijkschrijver een polderboer op bezoek, morgen had hij het weer druk, eerst de stikstofgift op aardappelen even aanvullen tot 350 kilo en dan berege nen. We reden een rondje over pen we. Hoewel vorig jaar zeiden we dat steeds weer, en het duurde toch wel lang. 1990 Lijkt toch wel wat op 1989 te gaan lijken. Weliswaar staan de gewassen er nu veel beter voor als gevolg van de veel betere grondstructuur dit voorjaar. De zware nachtvorst die dit voorjaar de fruitteelt leek getroffen te hebben valt op veel plaatsen alsnog mee. Langs de grensstreek lijkt de schade het zwaarst, maar wat noordelijker praat men toch over vruchtbezetting van 70% of meer. Ook de nacht vorst die afgelopen weekeinde, in het Noordoosten van ons land, vol gens de berichten althans, de aard appelen grote schade toebracht lijkt aan het Zuidwesten voorbij te zijn gegaan. Overigens is dit lang geen uitzondering, wat dat betreft hebben we altijd een streepje voor. Onlangs brachten de deelnemers uit de kringen Axel en Hulst aan de mars (per trekker dan) aan Den Haag, in gezelschap van hun part ners en een aantal kringbestuursle den, een excursiebezoek aan de Lief- kenshoektunnel bij Antwerpen. Een unieke gelegenheid om de tunnel bouw eens te bekijken en uitleg te zien en te horen over het hoe en waarom. Deze gelegenheid is er ook voor individuele bezoekers, ook in het weekend. Vooralsnog lijkt het niet interessant voor Zeeuws-Vlamingen om via deze tunnel naar "Olland" te rijden. De aansluitende wegen zijn bij de ope ning volgend jaar juli nog niet klaar of geven geen aansluiting naar Ber gen op Zoom, dus ook geen oplos sing voor het bietentransport in de nabije toekomst. Nog steeds is er geen eind in zicht voor de moeilijkheden met varkens transporten in Zeeuws-Vlaanderen in verband met de varkenspest in België. Er komt ook weinig kritiek. Had men in Brabant zo'n situatie, dan zou Latijnhouwers al enkele malen in Den Haag aangebeld hebben. Want het is toch een beetje te veel van het goeie dat er stallen leeg staan omdat er vanuit b.v. Walcheren of Zuid-Holland geen mestbiggen in mogen en fokmateriaal wel. Wat is het verschil in deze, dat vanuit deze gebieden, waarvan varkenspest in 't geheel geen sprake is, het één wel is toegestaan en het ander persé niet mag? Waarschijnlijk één ambtelijke penne"streek"! Noord-Beveland, en mijn bezoeker zei, ja je kan het zien het heeft hier water nodig om opbrengst te krij gen. Ik heb ook stikstof gestrooid, maar ik moet afwachten of het bin nenkort gaat werken of pas over eni ge weken als het weer eens flink heeft geregend. Is dit nu het broeikaseffekt waar men zo dikwijls over spreekt, lekker warm droog weer, goed weeV' om aardappelopslag te bestrijden met roundup. Er is erg veel aardappel opslag in ons gebied, maar ziender ogen schrompelen de aardappelen in elkaar, de boeren zijn allen bezig met hun stick of rugspuit. De tarwe begint in de aar te komen, over een dag of tien zullen de aren er volledig boven uit staan. Er zitten vrij veel korrels op een aar en over het algemeen staan de percelen er goed voor. Al is er wel vrij veel meel dauw en ook een aarziekte- bestrijding zal weer gauw nodig zijn. De gerst ziet over het algemeen erg geel als je over de percelen kijkt, dwergroest of is het de droogte? De bieten staan er erg goed voor, ve le percelen zullen voor 21 juni volle dig dichtliggen. Daarentegen zijn er ook nogal wat stukken waar vele za den na de kieming de aansluiting met de ondergrond hebben gemist en zodoende is hier een wat dunne stand. Door het vroege voorjaar zal er een lang groeiseizoen zijn zodat de onkruidbestrijding in vele pro- dukten ook meer aandacht vraagt. Vooral over de aardappelen hoor je dat er veel met de rijenspuit gewerkt moet worden om het onkruid de baas te blijven. De bodemherbicide heeft of niet goed gewerkt of het is al uitgewerkt, maar vele percelen worden groen van varkensgras, zwa luwtong en nachtschade. Een moge lijkheid zou zijn een vollevelds bespuiting met 250 gram sencor per ha. De luzerne groeit hard, de luzerne- drogerij werkt dan ook op volle toe ren. Toch kan ik me niet voorstellen dat al die bloeiende en zadende ak kermelkdistels in dit gewas zoveel goed doen voor je grond en die van de buren voor de komende jaren. De knolselderij is goed aangeslagen en ook de spruiten zullen deze week ge plant worden. Hopende op goede opbrengsten en goede prijzen, wens ik u nog veel mooi weer toe, ook goed voor de boeren met een mini- camping. Het bestuur van de Stichting Proefboerderij "Rusthoeve" no digt landbouwers uit om tijdens het exkursieseizoen 1990 een be zoek te brengen aan de proef boerderij. Voor een algemene ex- kursie kunnen afspraken ge maakt worden met de bedrijfslei der he heer Ebbens. Een uitge breid programma van de exkur- siegids 1990 is voor een ieder be schikbaar. Jaarlijks neemt het aantal bezoekers toe en het aan tal proeven in diverse gewassen breidt gestadig uit. Proefboerde rij de Rusthoeve is geen bedrijf waar gerust wordt, maar waar in tensief en modern gewerkt wordt aan de nieuwste ontwikkelingen op landbouwgebied. Het loont beslist de moeite om aldaar een bedrijfsbezoek te brengen en het is daarom raadzaam om daar voor tijdig een afspraak met de bedrijfsleiding te maken. Wie de groei van de schapensta pel thans ziet zou vermoeden dat het dier heel wat opbrengt. Van oudsher komen in Nederland de meeste schapen in de kustgebie den voor. In Noord-Holland vin den we 36% van alle schapen met een concentratie op het eiland Texel. Friesland volgt als tweede met 23%, daarna Zuid-Holland met 10% en als vierde Groningen met 9%. De rest zit verdeeld over de andere provincies. Het houden van schapen gebeurt hoofdzakelijk in kombinatie met melkvee. Gras dat de koeien la ten staan is vaak voldoende voor de schapen; men laat ze na wei den. Eén a twee schapen per ha kunnen dat wel aan. Haalde men vroeger de grootste opbrengst uit de wol, tegenwoor dig kan de eigenaar daar de scheerderskosten van betalen en hooguit nog een paar gulden van overhouden. Het hoofdprodukt is het slachtlam geworden. Ruim 90% van alle lamsvlees wordt geëxporteerd. Het ontwikkelingsbeeld van de schapenhouderij ziet er positief uit als we naar de aantallen be drijven kijken, maar qua rentabi liteit blijft het sukkelen. Bereke ningen geven een wisselend beeld te zien, wat natuurlijk afhanke lijk is van diverse faktoren als grondsoort, kennis, schapenras, ziektebestrijding, enz. Toch overheerst de negatieve tendens. Deze negatieve opbrengsten zijn niet louter een gevolg van dalen de vleesprijzen, in tegendeel, maar van een zeer lage arbeids- opbrengst. Schapen vragen meer aandacht dan men denkt. Sinds 1947 is de Nederlandse Wolfederatie in alle provincies vertegenwoordigd als de belang rijkste opkoper van de wol. Alle wol was vroeger hetzelfde waard. Met de vooruitgang in de fokke rij ging de wolkwaliteit omhoog, zodat er voortaan in drie klassen werd uitbetaald. Bij inname wor den de vachten thans beoordeeld op gewicht, kwaliteit en rende ment. Toch schijnen niet alle boeren hun schaapjes op het dro ge te hebben. Is schapen houden een hobby of broodwinning??? Vrijdag 1 juni 1990

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 14