verzekeringen zlm ver/tcindig verzekeren BIJZONDERE VOORWAARDEN WETTELIJKE AANSPRAKELIJKHEIDSVERZE KERING BIJZONDERE VOORWAARDEN CASCOVERZEKERING BIJZONDERE VOORWAARDEN VERHAALSBIJSTAND SI Artikel 10. Begin, duur en einde van de verzekering of van de dekking A. De verzekering gaat in op de in de po lis genoemde datum. Indien de verzeke ring niet is beëindigd overeenkomstig het gestelde in lid B, dan loopt de verzeke ring tot de contractsvervaldatum en wordt de verzekering telkens stilzwijgend voor een jaar verlengd. B. De verzekering eindigt: 1. op de contractsvervaldatum, indien de verzekeringnemer of de maatschappij uiterlijk drie maanden voor deze datum de verzekering schriftelijk heeft opge zegd. Ook een gewenste verandering in de soort dekking dient door verzekering nemer uiterlijk drie maanden voor de contractsvervaldatum schriftelijk aan de maatschappij te worden doorgegeven; 2. door schriftelijke opzegging door de maatschappij: a. binnen dertig dagen nadat zij een on der deze verzekering gereclameerde uit kering heeft verstrekt, dan wel heeft af gewezen; b. indien de verzekeringnemer langer dan twee maanden in gebreke is de (suppletie-)premie, de kosten en de assu rantiebelasting te betalen; c. indien een verzekerde naar aanleiding van een gebeurtenis een onjuiste voor stelling van zaken heeft gegeven. De verzekering eindigt in deze gevallen op de veertiende dag na de dag waarop de maatschappij de opzegging heeft ver zonden; 3. indien de verzekeringnemer weigert de wijziging van premie en/of voorwaarden te accepteren, die de maatschappij op grond van de voorwaarden kan verlan gen en wel per de in de mededeling door de maatschappij genoemde datum; 4. indien de bromfiets: agewoonlijk in het buitenland wordt gestald; b. tenminste drie aaneengesloten maan den in het buitenland wordt gebruikt; c. voor andere doeleinden wordt ge bruikt dan op de polis is vermeld. De verzekeringnemer is verplicht een der gelijke omstandigheid direct door te ge ven aan de maatschappij. 5. ingeval van totaal verlies of teniet gaan van de bromfiets. C. De dekking eindigt: 1. zodra de verzekeringnemer of -in ge val van zijn overlijden- zijn erfgenamen ophouden belang te hebben bij de brom fiets en tevens de feitelijke macht erover verliezen. De verzekeringnemer is, respectievelijk de erfgenamen zijn, ver plicht binnen acht dagen na iedere over gang van eigendom en iedere omstandig heid, die tot het einde van de dekking heeft geleid, daarvan mededeling te doen aan de maatschappij; 2. bij niet-tijdige betaling of weigering tot betalen van de verschuldigde (suppletie-)premie, de kosten en de assu rantiebelasting, een en ander conform het bepaalde in artikel 8 van de Algeme ne Voorwaarden; Bij beëindiging van de dekking is de ver zekeringnemer, respectievelijk zijn de na bestaanden, verplicht het verzekeringsbe wijs en het bijbehorende plaatje in het bezit te stellen van de maatschappij. Artikel 11. Onvoorziene gevallen In alle gevallen waarin de Algemene Voorwaarden of Bijzondere Voorwaar den niet voorzien, beslist het bestuur. Artikel 1. WAM-dekking Met voorbijgaan aan hetgeen anders in deze Voorwaarden mocht zijn bepaald, wordt deze verzekering geacht te voldoen aan de door of krachtens de WAM gestelde eisen. Artikel 2. Verzekerde a. de verzekeringnemer; b. de eigenaar en de houder van de bromfiets; c. de bestuurder; d. de passagier; e. de werkgever van de onder a t/m d ge noemde verzekerden, indien hij krach tens artikel 1403 lid 3 van het Burgerlijk Wetboek aansprakelijk is voor de schade door een verzekerde veroorzaakt. Artikel 3. Omvang van de verzekering A. Verzekerd is, voor alle verzekerden samen tot maximaal vijf miljoen gulden per gebeurtenis, de aansprakelijkheid van de verzekerde voor schade aan perso nen en goederen -met inbegrip van de daaruit voortvloeiende schade- die tij dens de verzekeringsduur met of door de op de polis omschreven bromfiets ver oorzaakt is. Indien de maatschappij voor de bromfiets een Internationaal Verzeke- Vrijdag 1 juni 1990 ringsbewijs (Groene Kaart) heeft afgege ven, zijn gedurende het in dat bewijs ge noemde tijdvak, in de landen waarvoor dat bewijs geldig is, tevens de wettelijke bepalingen van de in dat land van toepas sing zijnde verplichte aansprakelijkheids verzekering op deze verzekering van toe passing. B. Schade aan andere motorrijtuigen van verzekeringnemer. 1Indien met of door de bromfiets scha de is toegebracht aan een ander motorrij tuig van verzekeringnemer, zal -in afwij king van artikel 4 lid a van deze Bijzon dere Voorwaarden- de schade aan dat an dere motorrijtuig wel vergoed worden, indien en voorzover de maatschappij daartoe krachtens de voorwaarden ge houden zou zijn geweest als de schade niet door de verzekeringnemer, maar door een willekeurige derde was geleden. 2. Uitgesloten is de in sub 1 genoemde schade, veroorzaakt buiten de openbare weg, dan wel in gebouwen of op terrei nen, welke de verzekeringnemer in ge bruik heeft. 3. Schade bestaande uit waardevermin dering en/of gevolgschade is uitgesloten. C. Zekerheidstelling. Indien ter waarborging van de rechten van de benadeelden door een overheid het stellen van zekerheid wordt verlangd om de opheffing van een op de bromfiets gelegd beslag of de invrijheidstelling van een verzekerde te verkrijgen, zal de maat schappij deze zekerheid verstrekken tot een maximum van 50.000,per ge beurtenis, mits de verzekerde ter zake van de gebeurtenis rechten uit hoofde van deze verzekering heeft. De verzeker den zijn verplicht de maatschappij te machtigen over de zekerheidstelling te beschikken zodra deze wordt vrij gegeven; zij zullen alle medewerking moeten verle nen om terugbetaling te verkrijgen. D. Ladingrisico. Onder de dekking is begrepen schade ver oorzaakt door goederen -anders dan bij het laden of lossen- die zich bevinden 1 in/op, dan wel vallen of gevallen zijn van de bromfiets. E. Extra dekking. Boven het verzekerde bedrag worden vergoed: 1de kosten van de door de maatschap pij verleende rechtsbijstand in een tegen de verzekerde aanhangig gemaakt straf proces, indien de maatschappij van de haar in artikel 6 B.3 van de Algemene Voorwaarden gegeven bevoegdheid ge bruik maakt. Boeten, afkoopsommen en met een strafproces samenhangende ge rechtskosten worden niet vergoed; 2. de kosten van verweer in een door de benadeelde tegen de verzekerde, dan wel tegen de maatschappij aanhangig ge maakt burgerlijk proces, voor zover de leiding overeenkomstig artikel 6 B.2 van de Algemene Voorwaarden bij de maat schappij berust, alsmede de proceskosten waartoe de verzekerde of de maatschap pij veroordeeld wordt; 3. de verschuldigde wettelijke rente over het door de verzekering gedekte gedeelte van de hoofdsom. Artikel 4. Uitsluitingen Onverminderd de uitsluitingen genoemd in artikel 5 van de Algemene Voorwaar den is voorts van de verzekering uit gesloten: a. de aansprakelijkheid voor schade aan de door de bromfiets vervoerde goede ren, alsmede de aansprakelijkheid voor schade aan roerende goederen die de ver zekerde onder zich heeft, met inbegrip van de daaruit voortvloeiende schade. Deze uitsluiting is niet van toepassing in geval van schade aan kleding en handba gage van de passagier; b. de aansprakelijkheid van hen die zich door diefstal, joyriding of geweldpleging de macht over de bromfiets hebben ver schaft en van hen die -dit wetende- de bromfiets zonder geldige reden ge bruiken; c. de aansprakelijkheid van hem, wiens gehoudenheid uitsluitend voortvloeit uit een door of namens hem aangegane con tractuele verplichting; d. de aansprakelijkheid voor schade toe gebracht aan degene die de bromfiets bestuurt; e. de aansprakelijkheid voor personen schade, toegebracht aan de echtge- no(o)t(e) van de verzekeringnemer, de bezitter, de houder en de bestuurder van de bromfiets die het ongeval veroor zaakt, alsmede hun bloed- en aanverwan ten in de rechte lijn die bij hen inwonen en door hen worden onderhouden voor zover zij terzake van deze schade recht hebben op uitkeringen of verstrekkingen uit anderen hoofde (onverminderd het bepaalde in sub d van dit artikel); f. de aansprakelijkheid voor schade aan personen die zich buiten de normale zit plaatsen op de bromfiets bevinden; g. de aansprakelijkheid voor schade door passagiers aan de bromfiets ver oorzaakt; h. de aansprakelijkheid voor schade ver oorzaakt met of door een voorwerp, dat niet geacht moet worden deel uit te ma ken van de bromfiets indien en voorzover de wettelijke aansprakelijkheid te dier zake verzekerd is op enige andere W.A.- verzekering, al dan niet van oudere datum. Artikel 5. Regeling van schade De maatschappij belast zich met de rege ling en de vaststelling van de schade. Zij heeft het recht benadeelden rechtstreeks schadeloos te stellen en met hen schikkin gen te treffen. Zij zal daarbij, voor zover- mogelijk, met de belangen van de verze kerde rekening houden. Artikel 6. Verhaalsrecht van de maat schappij A. In alle gevallen waarin de maatschap pij op grond van wettelijke bepalingen een schadevergoeding verschuldigd is, hoewel de verzekerde geen rechten aan deze verzekering kan ontlenen, is de maatschappij gerechtigd de door haar verschuldigde schadevergoeding alsmede de renten en verdere kosten te verhalen op de aansprakelijke verzekerde(n) en de verzekeringnemer B. De maatschappij doet echter afstand van haar recht van verhaal: 1. tegenover de verzekerde die aantoont dat de omstandigheden, op grond waar van de maatschappij tegenover hem ge rechtigd is de uitkering te weigeren, te verminderen of te verhalen, zich buiten zijn weten en tegen zijn wil hebben voor gedaan en dat hem terzake van deze om standigheden in redelijkheid geen verwijt treft; 2. tegenover de verzekeringnemer, in dien de schade door een ander dan de verzekeringnemer is veroorzaakt, nadat de dekking volgens artikel 10 C. 1 van de Algemene Voorwaarden is geëindigd, mits de verzekeringnemer tijdig heeft voldaan aan de verplichting tot kennisge ving welke krachtens dat artikel op hem rust. Artikel 1. Verzekerde De verzekeringnemer. Artikel 2. Omvang van de verzekering A. Verzekerd is de schade aan of (ge deeltelijk) verlies van de bromfiets door: 1. brand, explosie, zelfontbranding, kortsluiting, blikseminslag; 2. het vallen van luchtvaartuigen of voorwerpen daaruit; 3. diefstal van de bromfiets of onderde len daarvan, verduistering, joy-riding of poging daartoe -mits door anderen dan verzekerde- alsmede beschadiging ont staan gedurende de tijd dat de bromfiets was ontvreemd; 4. het omwaaien van de geparkeerd staande bromfiets en het vallen van voor werpen op de bromfiets door storm (on der storm wordt verstaan: wind met een snelheid van ten minste 14 meter per seconde); 5. overstroming, vloedgolf, hagel, lawi nes, vallend gesteente, instorting, aard verschuiving, aardbeving of soortgelijke evenementen; 6. botsing met loslopende dieren (incl. vogels) uitsluitend voor zover de schade rechtstreeks door de botsing met het dier is toegebracht. Schade als gevolg hiervan ontstaan door botsing met andere objec ten valt onder de dekking van sub 9; 7. rellen, zijnde incidentele geweldsma- nifestaties; 8. een plotseling van buiten komend on heil gedurende de tijd dat de bromfiets voor vervoer per auto, schip, trein of vliegtuig aan de zorg van een vervoerson derneming is toevertrouwd, met uitzon dering van schade als schrammen, kras sen of lakschade; 9. andere plotseling van buiten komende onheilen dan hierboven vermeld, zoals botsen, omslaan, slippen, van de weg of te water geraken. Ook wordt de schade vergoed indien ge noemde onheilen hun oorzaak vinden in slijtage, reparatie-, constructie-, of mate- riaalfouten of eigen gebrek. De herstel- kosten van slijtage, reparatie-, constructie- of materiaalfouten of het ei gen gebrek zelf worden echter niet vergoed. B. De maatschappij vergoedt per ge beurtenis ten hoogste het verzekerde be drag, eventueel verhoogd met: 1. de noodzakelijke kosten voor bewa king en voorlopige stalling of berging en vervoer van de bromfiets naar de dichtst bijzijnde herstelinrichting, waar de door deze verzekering gedekte schade naar be horen kan worden hersteld en/of de bromfiets kan worden ondergebracht, in dien deze ten gevolge van deze schade niet meer kan/mag deelnemen aan het verkeer; 2. de kosten van een noodreparatie, wel ke echter nooit meer dan 250,(incl. BTW) mogen bedragen; 3. de bijdrage in de averij-grosse; Artikel 3. Vaststelling van de schade A. In geval van gedeeltelijke vernietiging of beschadiging van de bromfiets ver goedt de maatschappij de herstelkosten tot ten hoogste het verschil tussen de waarde van de bromfiets onmiddellijk voor de gebeurtenis en de waarde van de eventuele restanten. B. In geval van algehele vernietiging (to taal verlies) van de bromfiets of indien de waarde van de bromfiets onmiddellijk voor de gebeurtenis verminderd met de restantwaarde door de herstelkosten wordt overtroffen (totaal verlies), ver goedt de maatschappij de waarde van de bromfiets onmiddellijk vóór de gebeurte nis onder aftrek van de restantwaarde. C. In geval van diefstal of verduistering vergoedt de maatschappij de waarde van de bromfiets op basis van algehele ver nietiging (totaal verlies), welke eerst wordt aangenomen, zodra er dertig da gen zijn verstreken sinds de datum van aangifte bij de politie en de bromfiets niet kan worden terugverkregen. Recht op uitkering bestaat eerst dan nadat ver zekerde zijn eigendomsrecht op de brom fiets (inclusief papieren en sleutels) aan de maatschappij heeft overgedragen. Wordt de bromfiets nadien teruggevon den, dan is de maatschappij verplicht de ze op diens verzoek aan de verzekerde over te dragen, mits hij het door de maat schappij uitgekeerde bedrag, onder af trek van de herstelkosten van de tijdens de diefstal of verduistering ontstane schade, terugbetaalt. Wordt de bromfiets binnen dertig dagen na de datum van aangifte bij de politie van de diefstal of verduistering teruggevonden, dan is de verzekerde verplicht de bromfiets terug te nemen. Mocht de bromfiets bij of na het tijdstip van de diefstal of verduistering zijn be schadigd, dan vergoedt de maatschappij -met inachtneming van het hierboven on der lid A. vermelde- de herstelkosten. Artikel 4. Uitsluitingen Onverminderd de uitsluitingen genoemd in artikel 5 van de Algemene Voorwaar den is voorts van de verzekering uit gesloten: a. schade' door vorst of doordat op de bromfiets een aanmerkelijk grotere last is geladen dan waarvoor de bromfiets is ge construeerd; b. schade die de bestuurder van de bromfiets veroorzaakt, terwijl deze ten tijde van de gebeurtenis onder zodanige invloed van alcoholhoudende drank of enig bedwelmend middel verkeert, dat hij niet in staat geacht moet worden de bromfiets naar behoren te besturen, dan wel dat hem het begluren door de wet of overheid is of zou zijn verboden. Het weigeren van een ademtest, urine- of bloedproef wordt gelijkgesteld met het bepaalde in de vorige zin; c. de eventuele waardevermindering van de bromfiets ten gevolge van het schade- voorval, nadat de schade is hersteld; d. schade aan of verlies van de bromfiets door diefstal of joyriding, die niet is voorafgegaan door braak. Wordt de diefstal of joyriding gepleegd door mid del van valse sleutels of onrechtmatig ge bruik van de echte sleutels en de verze kerde treft in redelijkheid geen verwijt, dan geldt deze uitsluiting niet. Artikel 5. Regeling van de schade A. Schade tot 250, De verzekerde is bevoegd schade tot ten hoogste 250,(inclusief BTW) direct te laten herstellen door een deskundige reparateur, mits de vervangen onderde len gedurende dertig dagen worden be waard en aan de maatschappij een gespe cificeerde reparatienota wordt over gelegd. B. Expert De verzekerde is verplicht de maatschap pij in de gelegenheid te stellen de schade door een deskundige te laten opnemen al vorens met de reparatie een aanvang wordt gemaakt. C. Tegenexpert De verzekerde heeft het recht naast de deskundige van de maatschappij op eigen kosten ook een deskundige aan te wijzen. D. Arbiter Bij verschil van mening tussen de beide deskundigen benoemen zij samen een derde deskundige, wiens schadevaststel ling bindend zal zijn. De kosten van een derde deskundige worden door elk van de partijen voor de helft gedragen. In af wijking van het hierboven genoemde be paalde zijn de kosten van alle deskundi gen voor rekening van de maatschappij indien de verzekerde door de derde des kundige geheel in het gelijk wordt gesteld. Artikel 6. Eigen risico Per schadegebeurtenis, waarvoor deze Bijzondere Voorwaarden dekking geven, geldt een eigen risico, zoals hierna om schreven: - bij diefstal of pogingen daartoe geldt een eigen risico van 10% van het over eenkomstig artikel 3 vastgestelde schade bedrag met een minimum van 100, - voor alle overige casco schaden geldt een eigen risico van 100,—. Artikel 7. Afstand van verhaalsrecht De maatschappij doet terzake van een door haar krachtens deze verzekering uit betaalde schade afstand van de haar toe komende verhaalsrechten jegens de bestuurder en de passagier en/of diens werkgever, indien hij krachtens artikel 1403 lid 3 van het Burgerlijk Wetboek voor hen aansprakelijk is, mits zij aan al le voor hen uit de verzekering voortvloei ende verplichtingen hebben voldaan en zij aantonen, dat zich ten aanzien van hen geen der omstandigheden als bedoeld in artikel 5. a t/m f van de Algemene Voorwaarden hebben voorgedaan. Dit afstand doen geldt niet voor: - de bestuurder, indien er sprake is van diefstal of joyriding of bij reparatie door een bromfietshersteller; - de passagier van de bromfiets, die door verzekerde was gemachtigd als zodanig gebruik te maken van de bromfiets, en die een W.A.-verzekering heeft waarop verhaal kan plaatsvinden. Artikel 1. Verzekerde a. De verzekeringnemer; b. de eigenaar en de houder van de bromfiets; c. de bestuurder; d. de passagier; e. de nagelaten betrekkingen van de on der a t/m d genoemde verzekerden voor zover zij een vordering kunnen instellen tot voorziening in de kosten van levens onderhoud. Artikel 2. Omvang van de dekking Verhaalsbijstand wordt verleend: abij aanspraken op een wettelijk aan sprakelijke derde voor schade die verze kerde lijdt door het onrechtmatig gedrag van deze derde. Met derde wordt be doeld: iemand op wie verzekerde aan spraken geldend zou kunnen maken op grond van het bepaalde in de artikelen 1401 t/m 1407 B.W. en art. 31 W.V.W. of vergelijkbare buitenlandse wettelijke bepalingen b. indien verzekerde zich wil laten bijstaan in een tegen hem ingestelde strafvervolging, dit voor zover de uitslag van de strafzaak naar het oordeel van de Maatschappij van belang kan zijn voor het verhalen van de geleden schade, waarin wordt opgetreden krachtens een onder het vorige punt gedekt voorval. Artikel 3. Uitsluitingen 1. Van toepassing zijn de uitsluitingen genoemd in art. 5 van de Algemene Voorwaarden en art. 4 b. en f. van de Bijzondere Voorwaarden Wettelijke Aansprakeli j k heid 2. indien tussen medeverzekerden onder ling, dan wel tussen medeverzekerden en verzekeringnemer tegenstrijdige belan gen ontstaan, wordt de verhaalsbijstand beperkt tot de verzekeringnemer; 3. indien het belang van verzekerde min der bedraagt dan 300,wordt geen verhaalsbijstand verleend. Artikel 4. Verplichtingen van de ver zekerde Verzekerde is verplicht: a. elke gebeurtenis die aanleiding kan geven tot bijstand zo spoedig mogelijk aan de Maatschappij te melden. Wordt deze niet binnen drie maanden nadat de verzekerde daarvan kennis droeg gemeld, dan vervallen de verplichtingen van de Maatschappij; b. zich, indien daartoe de mogelijkheid bestaat, in een strafproces tegen een der de civiele partij te stellen; c. de Maatschappij te machtigen inzage te nemen in de stukken die een advocaat of andere deskundige i.v.m. de behande ling van de zaak ter beschikking heeft of kan krijgen. Artikel 5. Verplichtingen van de Maat schappij 1. De Maatschappij is verplicht de aan gemelde zaak in behandeling te nemen als naar haar mening een redelijke kans op succes aanwezig is. 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 11