verzekeringen zlm ver/tondig verzekeren Voorstel statutenwijzigingen Bromfietsreglement REGLEMENT BROMFIETSVERZEKERING ALGEMENE VOORWAARDEN Ri HUIDIGE STATUTEN Artikel 2 Doel en duur 1De maatschappij heeft tot doel uitoe fening van het verzekeringsbedrijf ten behoeve van haar leden op onderlinge grondslag. 2. De maatschappij voert de volgende verzekeringen uit: a. verzekering tegen het risico van verlies of beschadiging van motorrijtuigen; b. verzekering tegen het risico van wette lijke aansprakelijkheid in verband met het gebruiken van motorrijtuigen, welk risico voor een nader te bepalen percen tage zal worden herverzekerd. c. Andere, op voorstel van het bestuur, door de algemene ledenvergadering vast te stellen verzekeringen en aktiviteiten op verzekeringsgebied WIJZIGINGSVOORSTEL Artikel 2 Doel en duur 1De maatschappij heeft tot doel uitoe fening van het verzekeringsbedrijf ten behoeve van haar leden op onderlinge grondslag. 2. De maatschappij kan mede op andere wijze de belangen van haar leden beharti gen, zulks binnen de wettelijke moge lijkheden. Toelichting: De huidige statuten leggen het accent nog op motorrijtuigenverzekeringen, daar waar de maatschappij indertijd mee is begonnen. De nieuwe formulering is veel breder. HUIDIGE STATUTEN Artikel 3 Reglement 1. De uitvoering van de in artikel 2 be doelde verzekeringen wordt geregeld in daartoe vastgestelde reglementen. 2. Een reglement wordt voor de eerste maal door het bestuur vastgesteld. 3. Wijzigingen in een reglement geschie den, op voorstel van het bestuur of van tenminste één/honderdste van het aantal leden, door de algemene vergadering. 4. Bij het besluit tot wijziging van een reglement wordt tevens bepaald op welke wijze de wijziging ter kennis van de daar bij betrokken deelnemers zal worden ge bracht en op welke datum, daarna gele gen, zij in werking treden. WIJZIGINGSVOORSTEL Artikel 3 Reglementen verzekeringen 1. De uitvoering van verzekeringen wordt geregeld in daartoe vastgestelde reglementen. 2. Een reglement als bedoeld in lid 1 wordt vastgesteld of gewijzigd door het bestuur. 3. Bij het besluit tot wijziging van een reglement wordt tevens bepaald op welke wijze de wijziging ter kennis van de daar bij betrokken verzekeringnemers zal worden gebracht en op welke datum, daarna gelegen, zij in werking zal treden. Toelichting: Reglementswijzigingen dienen vanwege marktomstandigheden soms snel gereali seerd te worden. Volgens de huidige sta tuten is voor een wijziging de goedkeu ring van de Algemene Ledenvergadering nodig. Om de slagvaardigheid te vergro ten wordt voorgesteld deze bevoegdheid neer te leggen bij het bestuur. HUIDIGE STATUTEN Artikel 9 Geldmiddelen 1De kosten van elk der in artikel 9 ge noemde verzekeringen worden door de aan de betreffende verzekering deelne mende leden gezamenlijk opgebracht. WIJZIGINGSVOORSTEL Artikel 9 Geldmiddelen 1De kosten van de verzekeringen wor den door de aan de betreffende verzeke ring deelnemende leden gezamenlijk op gebracht. Toelichting: In verband met de aanpassing in artikel 2 dient artikel 9 redaktioneel te worden aangepast. HUIDIGE STATUTEN Artikel 15 1. Jaarlijks na afsluiting van het boek jaar, doch in ieder geval vóór de eerste juni daaropvolgende, dient het bestuur bij de algemene ledenvergadering een ba lans en rekening en verantwoording over het afgelopen boekjaar in, welke stukken moeten zijn gecontroleerd door een door de algemene ledenvergadering aangewe zen financiële commissie, bestaande uit drie personen en een registeraccountant, welke geen deel mogen uitmaken van het bestuur. WIJZIGINGSVOORSTEL Artikel 15 1. Jaarlijks na afsluiting van het boek jaar, doch in ieder geval vóór de eerste juli daaropvolgende, dient het bestuur bij de algemene ledenvergadering een ba lans en rekening en verantwoording over het afgelopen boekjaar in, welke stukken moeten zijn gecontroleerd door een door de algemene ledenvergadering aangewe zen financiële commissie, bestaande uit drie personen en een registeraccountant, welke geen deel mogen uitmaken van het bestuur. Toelichting: In het verleden is abusievelijk verzuimd juni te wijzigen in juli. Al vele jaren wordt de vergadering in juni gehouden, hetgeen wij uit praktische overwegingen zo wensen te houden. De omissie wordt hierbij hersteld. HUIDIGE STATUTEN Artikel 16 lid 3 Ieder jaar treden drie bestuursleden af volgens een door het bestuur vast te stel len rooster. Een aftredend bestuurslid is terstond herkiesbaar. Bij tussentijdse va- katures zal het nieuw benoemde bestuurslid op het rooster van aftreding de plaats innemen van het afgetreden bestuurslid. De funktie van een aftre dend bestuurslid eindigt met het einde van de algemene ledenvergadering waar in de benoeming van zijn opvolger plaatsheeft. WIJZIGINGSVOORSTEL Artikel 16 lid 3 Een bestuurslid wordt benoemd voor een periode van vijf jaren. Een aftredend bestuurslid is terstond herkiesbaar. Bij tussentijdse vakatures zal het nieuw be noemde bestuurslid de plaats innemen van het afgetreden bestuurslid, waarbij de lopende periode als een volle termijn wordt gerekend. De funktie van een af tredend bestuurslid eindigt met het einde van de algemene ledenvergadering waar in de benoeming van zijn opvolger plaatsheeft. Toelichting: Vorig jaar werd besloten dat het bestuur ook uit minder dan vijftien leden kan bestaan. Wanneer wij de verplichting om elk jaar drie bestuursleden te laten aftre den zouden handhaven, ontstaat bij een minimale bezetting van zeven leden de si tuatie dat de zittingsduur bijzonder kort kan zijn. In de oude situatie was de feite lijke zittingsduur vijf jaar. In dit voorstel wordt dit concreet vastgelegd. HUIDIGE STATUTEN Artikel 17 la. Het bestuur is belast met de algeme ne leiding van de Maatschappij en met de zaken, die het volgens de statuten en reg lementen wordt opgedragen. Het is bevoegd tot het sluiten van de overeenkomsten als vermeld in artikel 44 lid 2 Boek 2 Burgerlijk Wetboek. WIJZIGINGSVOORSTEL Artikel 17 la. Het bestuur is belast met de algeme ne leiding van de Maatschappij en met de zaken, die het volgens de statuten en reg lementen wordt opgedragen. Toelichting: De tweede zin van het huidige artikel kan vervallen omdat deze bevoegdheid van het bestuur van een onderlinge verzeke ringsmaatschappij thans bij de wet is vastgelegd. HUIDIGE STATUTEN Artikel 21 1Jaarlijks wordt voor de eerste juni een gewone algemene ledenvergadering ge houden. WIJZIGINGSVOORSTEL Artikel 21 1. Jaarlijks wordt voor de eerste juli een gewone algemene ledenvergadering ge houden. Toelichting: Zie bij artikel 15. Tot voor kort was het Reglement voor de Motorrijtuigenverzekering ook van toepassing op bromfietsen. Gezien het specifieke karakter is hiervoor echter een apart reglement ontworpen, gebaseerd op het Motor rijtuigenreglement. Het Bromfietsreglement wordt hier bij afgedrukt. Overal waar in dit reglement hij staat, kan ook zij gelezen worden. Artikel 1. Begripsomschrijvingen In dit reglement wordt verstaan onder: Maatschappij: Onderlinge Verzekering Maatschappij van de ZLM w.a. Verzekeringnemer: degene die de verzekering heeft gesloten. Verzekerde: zie voor de begripsomschrijving het arti kel "verzekerde" in de van toepassing zijnde Bijzondere Voorwaarden. Bestuurder: degene die met toestemming van een daartoe bevoegd persoon de bromfiets daadwerkelijk bestuurt. Passagier: degene die zich -zonder de bromfiets te besturen- met toestemming van een daar toe bevoegd persoon op een voor het ver voer van personen bestemde zitplaats van de bromfiets bevindt, dan wel op of van de bromfiets stapt. WAM: Wet Aansprakelijkheidsverzekering Mo torrijtuigen. Bromfiets: het op het verzekeringsbewijs omschre ven voertuig met een verbrandingsmotor met een cylinderinhoud van ten hoogste 50 cm', dan wel met een electromotor, met de standaard bijgeleverde on derdelen. Accessoires: de niet tot de standaarduitrusting beho rende op/aan de bromfiets bevestigde onderdelen en voorwerpen. Deze acces soires zijn slechts verzekerd mits zij bij de maatschappij zijn opgegeven en hier mee bij de bepaling van het verzekerde bedrag rekening gehouden is. Gebeurtenis: een binnen de geldigheidsduur van de verzekering plaatsvindend schadeveroor- zakend voorval, waarbij de bromfiets is betrokken. Artikel 2. Omvang van de verzekering Met inachtneming van deze Algemene Voorwaarden wordt de omvang van de verzekering omschreven in de van toe passing zijnde Bijzondere Voorwaarden. Artikel 3. Geldigheidsgebied 1. De verzekering geldt voor gebeurte nissen binnen Europa met uitzondering van de U.S.S.R., Albanië en Turkije. 2. De verzekering is mede van kracht ge durende het vervoer van de bromfiets, op welke wijze dan ook, in of tussen de lan den van het geldigheidsgebied. Artikel 4. Tijdelijke vervanging van de bromfiets De verzekering geldt ook voor een niet aan verzekeringnemer toebehorende bromfiets, die de bromfiets vervangt zo lang deze wegens reparatie, revisie of een dergelijke behandeling niet beschikbaar is. Deze dekking geldt slechts gedurende ten hoogste dertig achtereenvolgende da gen, mits de vervangende bromfiets naar prijsklasse en soort overeenkomt met de reeds bij de maatschappij verzekerde bromfiets. Verzekerde is verplicht deze vervanging terstond bij de maatschappij te melden. Verder is deze dekking niet van kracht voor zover er voor de vervan gende bromfiets een andere verzekering, al dan niet van oudere datum, is geslo ten. Voor de bromfiets, die in reparatie, revisie of een dergelijke behandeling is gegeven, blijft gedurende het vervan gingstijdvak de dekking van kracht voor Wettelijke Aansprakelijkheid en Casco, voorzover deze dekking op de polis staat aangegeven, en Verhaalsbijstand. Artikel 5. Uitsluitingen Van de verzekering is uitgesloten schade. a. veroorzaakt met opzet of goedvinden van een verzekerde; b. veroorzaakt tijdens het deelnemen aan wedstrijden, met uitzondering van die behendigheids-, betrouwbaarheids-, oriëntatie- en kaartleesritten, waarvan het traject binnen Nederland en even tueel gedeeltelijk binnen de aangrenzen de buurlanden ligt, de toegestane aaneen gesloten rijtijd niet langer is dan 24 uur en waarbij de snelheid over enig deel van het traject geen overwegende factor vormt bij de rangschikking in het eind klassement; c. veroorzaakt terwijl de bromfiets werd gebruikt voor: 1. verhuur; 2. andere doeleinden dan aan de maat schappij zijn opgegeven, dan wel doel einden die niet door de wet zijn toe gestaan; d. veroorzaakt, terwijl degene die de bromfiets bestuurt: 1. de wettelijke voorgeschreven leeftijd voor het besturen van een bromfiets nog niet heeft bereikt; 2. op grond van een rechterlijke uit spraak niet tot het besturen van een bromfiets bevoegd is, dan wel dat hem een rijverbod is opgelegd. e. waarvan verzekerde opzettelijk een onvolledige of onware opgave doet of waarbij verzekerde zijn verplichtingen ingevolge dit reglement niet of niet tijdig is nagekomen; f. veroorzaakt nadat de bromfiets een technische wijziging heeft ondergaan, in strijd met wettelijke bepalingen; De hiervoor vermelde uitsluitingen gel den niet voor de verzekerde die aantoont dat de daarin bedoelde omstandigheden zich buiten zijn weten en tegen zijn wil hebben voorgedaan en dat hem terzake van deze omstandigheden redelijkerwijs geen verwijt treft. g. ten gevolge van of verband houdend met gewapend conflict, burgeroorlog, opstand, binnenlandse onlusten, oproer en muiterij. Als definitie van de hierbo ven genoemde vormen van molest geldt de tekst die door het Verbond van Verze keraars in Nederland d.d. 2.11.1981 on der nr. 136/1981 ter griffie van de Arron dissementsrechtbank te 's-Gravenhage is gedeponeerd; h. veroorzaakt, gedurende de tijd dat de bromfiets in beslag is genomen of wordt gebezigd krachtens besluit van een overheid; i. veroorzaakt terwijl de verzekering nie tig of vernietigbaar is; j. veroorzaakt door, optredende bij of voortvloeiende uit atoomkernreacties, onverschillig hoe en waar de reacties zijn ontstaan. Artikel 6. Verplichtingen van de ver zekerde A. Zodra een verzekerde kennis draagt van een gebeurtenis die voor de maat schappij tot een verplichting kan leiden, is hij gehouden de maatschappij zo spoe dig mogelijk doch uiterlijk binnen 3 x 24 uur (waarbij zon- en feestdagen niet meegeteld worden), deze gebeurtenis te melden -door middel van een door hem ondertekend schade-aangifteformulier en alle gegevens te verstrekken en be scheiden door te zenden. B. Voorts is de verzekerde verplicht: 1zich te onthouden van iedere uiting of handeling die erkenning van aansprake lijkheid inhoudt of waaruit deze kan worden afgeleid; 2. aan de maatschappij zijn volle mede werking te verlenen, aan haar de leiding van de schaderegeling en de procedures over te laten en alles na te laten wat de belangen van de maatschappij zou kun nen schaden; 3. ingeval tegen hem een strafvervolging wordt ingesteld zich -zo de maatschappij dit wenst- te laten bijstaan door een door de maatschappij aan te wijzen raadsman en deze alle gevraagde medewerking te verlenen; hij is echter niet gehouden te gen een strafrechtelijk vonnis hoger be roep aan te tekenen of daarvan afstand te doen; 4. bij diefstal, joyriding of verduistering hiervan onverwijld aangifte te doen bij de politie; 5. bij verhuizing en andere veranderin gen die voor de maatschappij van belang kunnen zijn, de maatschappij zo spoedig mogelijk schriftelijk in kennis te stellen van deze wijziging. Een mededeling van de maatschappij aan het laatst bekende adres wordt geacht de verzekerde te heb ben bereikt. Artikel 7. Vervaltermijn Heeft de maatschappij ten aanzien van een vordering van een rechthebbende uit dit reglement een definitief standpunt in genomen, hetzij door het afwijzen van de vordering, hetzij door (een aanbod van) betaling bij wijze van finale afdoening, dan vervalt na één jaar, te rekenen vanaf de dag waarop de rechthebbende of zijn gemachtigde van dit standpunt kennis kreeg, ieder recht óp de maatschappij ter zake van het schadegeval, waarop de vor dering was gegrond. Artikel 8. Premie A. Premiebetaling 1. De verzekeringnemer dient de (suppletie-)premie, de kosten en de assu rantiebelasting vooruit te betalen, uiter lijk op de dertigste dag nadat zij ver schuldigd worden. Indien de verzekeringnemer het verschul digde niet tijdig betaalt of weigert te be talen, wordt geen dekking verleend voor gebeurtenissen die plaatsvinden op of na de dag waarop de (suppletie-)premie, de kosten en de assurantiebelasting ver schuldigd werden. Een ingebrekestelling door de maatschappij is daarvoor niet vereist. De verzekeringnemer dient het verschuldigde (inclusief rente en incasso kosten) alsnog te betalen. De dekking gaat weer in op de dag nadat het ver schuldigde door de maatschappij is ont vangen, tenzij de maatschappij binnen veertien dagen na ontvangst van het ver schuldigde bedrag anders besluit. 2. De maatschappij behoudt zich het recht voor het totaal bedrag van de nog verschuldigde betalingen te verrekenen met een te verstrekken uitkering ten be hoeve van verzekeringnemer. 3. Indien de dekking eindigt binnen het lopende verzekeringstijdvak en het verze keringsbewijs en bromfietsplaatje wor den bij de maatschappij ingeleverd, dan zal de maatschappij de premie over de nog niet verstreken termijn restitueren. B. Terugbetaling van premie In de gevallen genoemd in artikelen 9 en 10 lid B sub 2a, 3 en 4 van deze Algemene Voorwaarden, zal de maatschappij de onverdiende premie terugbetalen onder aftrek van eventuele reeds gemaakte kosten. In de overige gevallen heeft de maatschappij het recht geen restitutie te verlenen indien de verzekering korter dan één jaar heeft gelopen, dan wel de premie één jaar vast te houden in afwachting van het aangaan van een nieuwe verzekering. Artikel 9. Wijziging van premie en/of voorwaarden De maatschappij heeft het recht de pre mie, Algemene Voorwaarden en/of Bij zondere Voorwaarden en bloc dan wel groepsgewijze te herzien. Bovendien heeft de maatschappij het recht de voor waarden c.q. de premie te herzien indien het verzekerde risico dan wel de handel wijze van de verzekerde(n) daartoe aan leiding geeft. Dergelijke herzieningen ge schieden voor iedere daarvoor in aan merking komende verzekering op een door de maatschappij vastgestelde da tum. De verzekeringnemer wordt van de voorgenomen herziening in kennis gesteld en wordt geacht hiermee te heb ben ingestemd, tenzij hij binnen dertig dagen na ontvangst van deze kennisge ving schriftelijk het tegendeel heeft be richt. In het laatstgenoemde geval eindigt de verzekering van de betrokken rubriek waarop die herziening betrekking heeft per de door de maatschappij in de mede deling genoemde datum. De verzekeringnemer heeft niet het recht de verzekering te beëindigen ingeval een wijziging van de voorwaarden een verbe tering van de dekking inhoudt, zonder dat deze verbetering met verhoging van de premie gepaard gaat. VERVOLG ZIE P\(i. 9 10 Vrijdag 1 juni 1990

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 10