MAAKT ER MEERVAN! "Het gat van Rotterdam moet voor Nederland openblijven Veevoer moet controleerbaar blijven LIGTERMOET Direkteur W. Pijpers van FRET b. v. te Dordrecht: 'Passieve openbaarheid'? PHL0 kursus gewasbescherming J De grootste haven van Europa is de laatste tijd meermalen onder werp van gesprek geweest als "het gat van Rotterdam". De diskussie ging over het dichten van dit "gat", om zo graanvervangers te weren en een volwaardige bestemming te kreëren voor eigen produkten als granen e.d. In Frankrijk gaan de havens steeds verder open voor graanvervangers van overzee. De heer W. Pijpers, direkteur van Franco Européenne de Transit (FRET b.v.) te Dordrecht, heeft dage lijks te maken met de import van enkelvoudige grondstoffen. "Als Rotterdam voor een deel dicht moet, ontstaat er werkelijk een gat", zo stelt hij. FRET b.v. is een groothandel en op en overslagbedrijf van granen, vee voeders en stukgoed met 20.000 ton siloruimte en 5.000 m. loodsruimte. In hoofdzaak worden citruspulp en luzerne verhandeld. Wat luzerne, in neliets, aangaat heeft zij verreweg het grootste marktaandeel. De heer Pijpers: "De luzerne wordt betrokken van het moederbedrijf in Frankrijk. Boeren zijn daar koöpe- ratief verbonden met 18 drogerijen die weer gegroepeerd zijn in een koöperatie. In totaal bedraagt de produktie er 550.000 ton. Een deel ervan wordt verwerkt in Nederlands krachtvoer en komt via Rotterdam binnen. Rotterdam slaat jaarlijks zo'n 300 miljoen ton over. Aan landbouwprodukten als granen, mais, tapioca e.d. 18 miljoen. Je mag stellen dat het aandeel van de landbouw 20% is. Overslag van grondstoffen vergt nu eenmaal veel meer manuren dan aardolie, dat het leeuwendeel van de omzet uitmaakt". "Als goedkopere grondstoffen ver vangen moeten worden door in Ne derland en andere landen van Euro pa geteelde granen e.d. betekent dit dat een heleboel bedrijvigheid weg valt. Denk maar eens aan de verwer kende industrie. Onze konkurrentie- positie valt dan helemaal weg. Als op EG-niveau zo'n besluit wordt ge nomen wordt Europees mengvoer te duur en kunnen we de export wel vergeten. Dit zijn volkomen tegen strijdige belangen. De EG had 15 jaar geleden al met graanbeperkin- gen moeten beginnen en maatregelen moeten nemen zoals met suikerbie ten en melk. Evenals melk is graan ook noodzakelijk als eerste levens behoefte. Daar hiervan altijd een grote voorraad moet zijn mag er fi nancieel wat tegenover staan". "De akkerbouw moet het niet zoe ken in teelten die als grondstof moe- "Daar komt bij dat Amerikaanse tarwe in prijs 25% lager ligt. Nu wordt er wel gesteld dat de trans portkosten en overslag hoog zijn, maar dit valt mee. Aan zeevracht ko$t tarwe die vanuit b.v. New Or leans aan de Golf van Mexico naar Rotterdam verscheept wordt met een gemiddeld schip van 50.000 ton, om gerekend, 2,5 cent per kg. De over- slagkosten bedragen 0,5 cent en bin nenlands transport naar een meng voederfabriek 1 cent. In Amerika krijgt de vervoerder die het graan naar de haven brengt 1 cent per kg. Totaal 5 cent per kg. De Amerikaan se graanteler krijgt een zg. doelprijs die momenteel op bijna 28 cent ligt. In Amerika bestaat er een soort in terventieprijs, ongeveer 14 cent, die als minimum altijd ontvangen wordt. Daarnaast is er een doelprijs. Is de marktprijs 25 cent dan betaalt de regering bij tot de doelprijs". "Maistelers krijgen er wel een be hoorlijke subsidie voor mais die ver werkt wordt tot ethanol. Uit milieu overweging, misschien ook uit stra tegisch oogpunt, worden grote hoe veelheden brandstof uit mais ge haald. Als restprodukt van deze om zetting ontstaat maisgluten en dat is een hoogwaardig veevoer dat vrijwel ongelimiteerd kan worden inge voerd. Nederland was weer haantje de voorste om maisgluten te betrek ken en er zijn voordeel mee te beha len", aldus de heer Pijpers. Hij vindt dat er voor de akkerbouw snel een oplossing moet komen. "Nederland heeft de traditie om hoogwaardige produkten te verbou wen met een speciale markt". Vuilnisbakken Een ander facet is volgens Pijpers dat Frankrijk ook aan het zoeken is naar andere mogelijkheden. De Fransen zeggen dat de Hollanders hen al jaren dwars liggen. De Neder landse producenten zijn de vuilnis bakken van Europa vinden zij daar. "Deze zinsnede slaat natuurlijk ner gens op maar is louter en alleen ge baseerd op het feit dat Nederland een wereldhaven bezit en dat de in- frastruktuur er vrijwel optimaal is. Toch volgt de Fransman kritisch de Hollander. In Frankrijk is luzerne een interessante teelt voor vrucht wisseling of als tweede gewas. In Ne derland is de teelt van luzerne ook behoorlijk toegenomen en Rotter dam is dan weer vaak tussenschakel. Laten we Rotterdam zo maar hou den en niet meer over "het gat" spreken". De heer Pijpers merkt nog op dat door de superheffing en beperkingen aangaande de mest de omzet in Rot terdam met 2 miljoen ton gedaald is. FRET b.v. heeft sinds kort de eerste partijen mest in pellets opgeslagen. Deze door Suiker Unie in opdracht van Promest gepelletteerde mest gaat straks wellicht zijn weg vinden naar landen met een droog klimaat en onvruchtbare grond. Moet Ne derland ook deze kans aangrijpen of laten liggen? Jan van Tilburg W. Pijpers ten dienen voor mengvoeders. Alter natieven als koolzaad en hennep lig gen meer voor de hand en bieden, ook milieutechnisch, perspektief. Doordat de Nederlandse industrie van overzee grondstoffen is gaan im porteren heeft de gehele verede- lingstak een grote voorsprong opge bouwd. Frankrijk heeft altijd vast gehouden aan verwerking van zijn eigen produkten en heeft daardoor geen marktaandeel kunnen opbou wen. Nu is de Franse voederin dustrie bezig met het verwerken van o.a. tapioca om zo de voederkosten te drukken. Nederland heeft deze mogelijkheden veel eerder gezien". Altijd te duur Nederlandse tarwe zal altijd te duur zijn voor de verwerkende industrie, zegt de heer Pijpers, "tenzij er door de EG maatregelen worden genomen die het gebruik van eigen tarwe ver plicht stelt, maar Nederlandse tarwe is niet geschikt voor verwerking tot spaghetti, macaroni en andere voe dingsmiddelen". De drie CLO's hebben hun veevoedercontrole-instituut 'de Schot horst' gevraagd hoe te denken over een vorm van 'passieve open baarheid' van de veevoedersamenstelling. De CLO's willen daarmee tegemoet komen aan de druk die sommige mengvoerkoöperaties uit oefenen om de samenstelling niet te hoeven vermelden. Als blijkt dat de Schothorst bij passieve openbaarheid controle op de samenstelling niet goed meer mogelijk acht keert het KNLC-bestuur terug naar haar oude standpunt: aktieve openbaarheid, dus verplicht vermelden van de samenstelling. g U81ÏRÏ880 I. Juist als het graan in zijn aar komt kunnen afrijpingsziekten hard om zich heen grijpen. Dan is het tijd voor Tilt: Tilt is een prima keus; het heeft een langdurige, systemische werking; het is uitstekend in te zetten tegen afrijpingsziekten; het is de basis voor eventuele tankmixen. leder jaar opnieuw blijkt dat Tilt de opbrengst verhoogt. Lees voor het gebruik altijd het etiket. ®Geregistreerd handelsmerk van CIBA-GEIGY AG. Ligtermoet Chemie B.V., Postbus 1048 4700 BA Roosendaal, Tel. 01650-97200 «3^ ■3f Passieve openbaarheid heet het com promis dat uit de al anderhalf jaar durende strijd over de veevoersa- menstelling naar boven is gekomen. Het zou inhouden dat een veehouder op zijn verzoek binnen een korte pe riode (circa 24 uur) over de sa menstelling kan beschikken. Vee houders die dat vooraf aan hun leve rancier hebben gevraagd zouden bij voorbeeld via een bijsluiter de sa menstelling moeten krijgen, vinden de CLO's. Druk Vanuit enkele koöperatieve meng- voerfabrikanten wordt flink druk uitgeoefend om de openbaarheid van de samenstelling niet langer op de huidige wijze te handhaven. Het KNLC is mede vanwege de druk van koöperatiezijde akkoord gegaan met een compromis onder de genoemde voorwaarden. Maar, zo werd gesteld, passieve openbaarheid legt een rookgordijn rond de sa menstelling. Overigens denken ook niet alle - mengvoerfabrikanten hetzelfde over de openbaarheid van de samenstel ling. Enkele koöperaties die zijn aangesloten bij de CLO-controle hebben al aangekondigd vast te blij ven houden aan aktieve openbaar heid, wat er ook uit deze diskussie komt. Zij zullen dit als extra verkoop argument kunnen hanteren. Ook de ACV-Controle (Afnemers Controle op Veevoeder), die zich met name op de partikuliere meng voederfabrikanten richt, zou zich meer kunnen profileren op de open baarheid van de procentuele sa menstelling van het voer als de CLO- controle daar van af stapt. De Stichting ACV-controle wordt zoals bekend bestuurd door de Hol- In september en oktober a.s. wordt in Wageningen de achtdaagse PHLO-kursus 'Gewasbescherming' gehouden, bestemd voor docenten uit het agrarische- en biologie- onderwijs en voor medewerkers (wo- en hbo-niveau) uit voorlichting, be- leidsinstanties en bedrijfsleven. De inschrijving eindigt op 16 augustus. Inl. via tel. 08370-84093. landsche Maatschappij van Land bouw, het Utrechts Landbouwge- nootschap en de NCBTB. Bedrijven die zich bij de ACV hebben aan gesloten zijn verplicht om in elk ge val voor het rundveevoer de procen tuele samenstelling te vermelden. En juist bij rundveevoer is de kans op ongewenste stoffen het grootst, zo als onlangs de loodaffaire nog weer eens liet zien. Keten bewaken De kommissie veehouderij van het KNLC vindt dat juist tegenwoordig openbaarheid van samenstelling van steeds groter belang wordt. De groeiende aandacht voor residuen maakt integrale ketenbewaking be langrijker. Daar kan openbaarheid van de voersamenstelling aan bij dragen. De kommissie onderstreepte ook het uitgangspunt van de wijziging van de verordening 'Ongewenste stoffen en produkten' van het Produktschap voor Veevoeder. Die verordening zal ondermeer inhouden dat ondeugde lijke grondstoffen niet in de handel mogen worden gebracht en in princi pe vernietigd moeten worden. De kommissie is het daar voor 100% mee eens. Het probleem is de con trole. Waar blijven partijen die niet voor veevoer geschikt zijn. Controle moet al in de haven van Rotterdam beginnen, waar de grondstoffen bin nenkomen. Gerard Westerhof Vrijdag 25 mei 1990 Enkele koöperaties oefenen druk uit om de samenstelling van het voer niet te hoeven vermelden (Foto APS/Peter Mastenbroek). 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 9