uit dei praktijk Uw oogst wordt 't weer helemaal r Liever om verlegen dan mee verlegen Gevolgen streekplan kunnen vooral in kuststrook ingrijpend zijn PAGV-verslag over het Epipre-adviesmodel Topper Topper zorgt voor kwaliteit Topper heeft zowel een pre ventieve, beschermende werking (door mancozeb) als een curatie ve, genezende werking (door cymoxanil). Het Topperschema geeft daardoor het hele seizoen een bedrijfszekere Phytophthora- bestrijding. De effectiviteit van manco- zeb/cymoxanil middelen wordt voor een belangrijk deel bepaald door de kracht van de preventie ve werking, dus door de manco zeb dosering. Topper onder scheidt zich hierin. De extra ster ke preventieve werking van Topper zorgt voor een extra zeker spuitschema. Mancozeb en cymoxanil zijn gewasvriendelijk. De groei van de plant wordt daardoor niet ge remd. Hierdoor heeft Topper het bekende positieve opbrengst effect. Met een prima kwaliteit eindprodukt zorgt dit voor een gunstig financieel rendement. Topper kan van de eerste tot de laatste bespuiting worden toe gepast in een 7-12 daags spuit schema. Voor meer informatie: Schering AAgrunol BV Postbus 100 9750 AC Haren (Gr) Tel. 050-333911 De bijzonder hoge temperaturen die lange tijd ons deel zijn geweest zijn verdwenen en WEST ZEEUWS- VLAANDEREN geniet nu weer een meer normale weersgesteldheid. De groei is goed op gang gekomen; als je 's morgens buiten komt zie je de verandering. De konsumptieaardap- pelen beginnen nu ook overal boven te komen. Uiteraard zou alles eens lekker door nat moeten worden, het regentje dat we nu hebben gehad frist wel op maar is al na enkele uren verdwenen. Uiteraard is het beter dan een stort bui of hagel zoals dat hier en daar is gevallen. De bruine bonen zijn ook gezaaid en voorzichtig verschijnen de eerste al. Ook de mais staat al bo ven, het groeiseizoen, daar zitten we middenin. Wat ook goed groeit is de aardappel opslag, alleen jammer dat het een keer is bevroren. Hierdoor is de voorsprong van de aardappels op de bieten kleiner en is de bestrijding met de rol moeilijk. Het smeren met een herbistick vinden de meesten maar vervelend, toch is het op ter mijn veel effektiever dan eens flink hakken, want achter je rug komt de aardappel terug. Met het toekomsti ge AM-beleid kan dat voor extra problemen zorgen als er op de peil datum te veel planten worden gesig naleerd. Het zou goed doen als we de volgende winter eens een flinke vorstperiode konden verwachten, ook de luizen hebben een flinke na tuurlijke bestrijding nodig. Door het vele werkbare weer valt de onkruiddruk wel mee, hoewel als je door het land loopt konstateer je toch hier en daar dat de bodemher biciden niet altijd optimaal werkten. Te weinig vocht en wat veel kluiten beperken de effektiviteit. De zeer lage waterstand in de sloten gunt ons een kijkje op de vele holen van bisamratten die de taluds onder graven. Een steeds groter wordend probleem dat harder aangepakt zal moeten worden, want de ondergra ven taluds zijn gevaarlijk en herstel kost geld en zorgt voor overlast. Tenslotte nog dit, met name voor de boeren in de kuststrook. Neem eens de tijd om de uitwerking van het streekplan te bestuderen. De gevol gen voor uw bedrijf konden wel eens heel ingrijpend zijn. Tot 15 juni bestaat de mogelijkheid tot reageren op het plan. Bel in ieder geval uw af delingsvoorzitter over de zaak en kaart het eens met uw kollega's aan. De maand mei laat zich momenteel van zijn beste kant zien. Zeker ook op ons voormalig eiland met zijn ve le natuurschoon, zijn bloeiende mei doorns en de vele frisgroene kleur schakeringen van wegbeplanting, akkerbouwgewassen, grasland en bebossing, met daarboven een blau we lucht met allerlei wolkenpartijen. WALCHEREN is dit jaargetijde op zijn mooist. Het weer stemt nog steeds tot grote tevredenheid. Weliswaar wat aan de droge kant, maar als zoals nu, de ge wassen boven staan zitten we wat de regen betreft er "liever om verlegen dan mee verlegen". De buitjes van het afgelopen weekend hebben alles weer eens opgefrist en met deze tem peraturen zit de groei van onze ge wassen er goed in. Wel een heel ver schil met vorig jaar toen omstreeks deze tijd veel van het gezaaide nog droog lag in een grond met een slechte struktuur. De verpleging van onze gewassen doen we nu dan ook met meer plezier dan vorig jaar. On- kruidbestrijding geeft bij een gere gelde opkomst ook minder proble men. Ook is er sprake van weinig windoverlast om te spuiten. Met dit goede weer is iedere dag zeker en dat geeft ook voor de werkdruk een ze kere rust. De veehouders hebben ook niet te klagen over het weer. Bij velen was zo rond 5 mei het inkuilen van de eerste snede gras aan de kant. Een inkuilperiode die men kan omschrij ven als vroeg, vlug, en goed. Door het warme weer is de hergroei goed hoewel een buitje altijd welkom is. Naar verluidt moet op de valreep het Natuurbeleidsplan nog worden inge vuld in het voorontwerp voor de ruilverkaveling Walcheren. Hiermee wordt weer eens benadrukt dat de politiek, en als vervolg daarop het ministerie van Landbouw, Natuur beheer en Visserij, steeds meer het accent gaat leggen bij de "zacht groene" sektor. Produktielandbouw komt steeds meer op de tweede plaats. Dat blijkt ook al uit de on langs doorgevoerde naamsverande ring van dit departement. Waar is de tijd naar toe dat "voedselvoorzie ning" in de naam van dit ministerie voorkwam! De landbouw heeft het gevoel door dit soort maatregelen, waar dan wèl voldoende geld voor beschikbaar is, steeds meer in het de fensief te worden teruggedrongen. De informatieavond over het water- beheersingsplan van de ruilverkave ling die voor bestuurders was belegd was goed bezocht. Hopelijk heeft deze avond verhelderend gewerkt en daardoor aan zijn doel beantwoord. Binnenkort gaat het hoofd van de SEV de heer Markusse de ZLM ver laten. Dat zal, denk ik, van weers kanten even wennen zijn. Daarmee verlaat één der laatste der Mohika nen onze organisatie. Een goed am bassadeur van de ZLM die veel goodwill voor onze organisatie heeft opgebouwd, zowel binnen de land- Onlangs verscheen van het PAGV verslag nr. 97 over het Epipre- adviesmodel. Epipre is een geauto matiseerd systeem voor geleide bestrijding van ziekten en plagen in zomer- en wintertarwe. In dit verslag worden struktuur en inhoud van het Epipre-adviesmodel beschreven zo als deze zijn ontwikkeld, voortbou wend op het systeem dat in 1982 door de vakgroep Fytopathologie van de Landbouwuniversiteit Wage- ningen aan het PAGV werd overge dragen. Dit verslag bevat de eerste komplete weergave van het advies systeem. Na een korte beschrijving van de ontwikkeling van het systeem sinds 1978, wordt de procedure uiteenge zet die gevolgd wordt bij het opstel len van het advies. Vervolgens wordt per parasiet uiteengezet volgens wel ke uitgangspunten en op basis van welk rekenmodel een prognose van de te verwachten schade tot stand bouw als daarbuiten. Iemand die door woord en geschrift een groot vertrouwen heeft bij onze leden. Een boer onder de boeren, die hun taal spreekt en begrijpt. Zijn opvolger wensen we veel wijsheid toe bij deze niet eenvoudige klus. We zullen hem met vertrouwen tegemoet treden. De viering van zowel Koninginnedag als de herdenking van de bevrijding werden begunstigd door stralend weer. In tal van dorpen werden weer de traditionele volksfeesten en ande re aktiviteiten georganiseerd. Dit geeft een bepaald saamhorigheidsge voel als bevolking onderling en be nadrukt nog eens onze verbonden heid met het Huis van Oranje en on ze herwonnen vrijheid, twee zaken waar we ondanks het feit dat we ze beide al weer jaren bezitten erg zui nig op moeten zijn. Zeker als aan onze monarchie op zo'n voortreffe lijke eigentijdse wijze invulling wordt gegeven als thans. komt. Hierna volgt een beschrijving van de afweging van kosten en baten van een bestrijding en het daaruit voortvloeiende advies. Ter illustratie worden een aantal situaties doorge rekend. De in gebruik zijnde pro grammatuur en gegevens m.b.t. cul- tivars en pesticiden zijn weergegeven in de appendix. Geleide bestrijding is bij granen een belangrijk onderdeel gebleken bij de ontwikkeling van geïntegreerde pro- duktiesystemen, waarbij wordt gestreefd naar minimalisatie van de emissie van pesticiden en nutriënten naar het milieu bij behoud van de rentabiliteit van de teelt. Dit verslag wil een bijdrage leveren aan het ver lagen van de drempel tot het opstar ten van soortgelijke benaderingen in andere gewassen. Het verslag is verkrijgbaar door 10,te storten of over te maken op postrekening nr. 2249700 t.n.v. PAGV Lelystad, onder vermelding van "verslag nr. 97". Phytophthora? In geen velden of wegen! f v, j >VA<'AV vstsxs i sKv-v-sssxr «sï gasfaas«ssc vrx-Kzsvs&r- Topper- is een geregistreerd handelsmerk van Schering AAgrunol BV, Haren (Gr), Vrijdag 18 mei 1990

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 8