uit Wees attent met groeistof spuiten Wingewest en af schuif gebied... Eerste tarwe-aren zichtbaar Samenspel van uitvinder en gebruiker... Aardappelopslag hèt probleem. Frigate breder inzetbaar Enkele percelen snijmais staan in WEST BRABANT ZUID behoor lijk te kwijnen daar vlak voor op komst tegen distels e.d. gespoten is met groeistof. Normaal gesproken moet zo'n bespuiting kunnen maar gezien de zeer droge grond is het middel als het ware als een filmpje bovenop blijven liggen. Na de 25 mm neerslag van vorige week hopen de telers alsnog dat het gewas aan de gang gaat. Bij de teelt van suikerbieten zijn in het verleden met een vooropkomst- bespuiting met kleurstof ook al heel wat bokken geschoten. Kleurstof is evenals groeistof een middel dat voor opkomst zeer effektief werkt en bovendien nog goedkoop is. Het weer direkt na zo'n bespuiting be paalt of het hoofdgewas geen schade heeft ondervonden. Voorzichtigheid in deze is op zijn plaats en de boer moet bij al of niet gebruik op zijn ei gen gevoel afgaan. Voorlichters kunnen niet altijd door de telefoon een pasklaar antwoord geven. De suikerbieten staan er over het al gemeen keurig op al nemen de vroegst gezaaide wel een voor sprong. Het lijkt erop dat zij tijdens de vorst voldoende afgehard waren. Bieten die tijdens de zware nacht vorst net boven stonden hebben het een paar weken kwaad gehad. Op veel plaatsen is al een of tweemaal een bespuiting uitgevoerd tegen lui zen. Om helemaal gevrijwaard te blijven moest gedurende het warme weer eigenlijk om de 5 dagen een bestrijding uitgevoerd worden. Het onkruid geeft weinig problemen maar de aardappelopslag des te meer. Plaatselijk staat het opschot zo dik dat handwerk haast onbegon nen werk is. Een teler die met een strijkstok bezig was heeft uitgere kend hoeveel aardappelplanten er op zijn perceel stonden. Iedere minuut kon hij er gemiddeld 40 aanstippen. Per uur zijn er dat 2400. Totaal vroeg een ha. 8 uur werk zodat er een kleine 20.000 planten waren be handeld. Rekening houdend met het feit dat er nog een 10.000 zullen bij komen bedraagt het totaal aan ach tergebleven knollen 30.000. Deze be rekening had betrekking op een voor de streek gemiddeld perceel. Het op laten groeien van de opslag totdat het voldoende groot is om machi naal met een rol de round up erop te brengen zal zeker veel schade vér oorzaken. De bietenplanten staan dan te lang in de schaduw om in het beginstadium gezond te ontwikke len. Veel gebruik maken van de wiedbalk in kombinatie met de strijkstok is de keuze die een groot aantal telers genomen heeft. Ligtermoet Chemie B.V. heeft een toelatingsuitbreiding gekregen voor het produkt Frigate. Dit middel is een speciale uitvloeier/aktivator die is ontwikkeld voor toevoeging aan glyfosaat 360 gr/lt. Frigate verbetert en versnelt de opname van glyfo saat, waartjoor de dosering kan wor den verlaagd. Voorheen was Frigate alleen toegela ten op tijdelijk onbeteeld land. Nieuw is de toelating in granen, kort voor de oogst; in droog te oogsten peulvruchten, kort voor de oogst; ten behoeve van graslandver nieuwing. De eerste snede voordrooggras is over het algemeen wat de hoeveel heid aangaat tegengevallen. Nu blijkt dat de koude periode van vori ge maand voor een aanmerkelijke groeistilstand heeft gezorgd. Naar verwacht mag worden zal de kwali teit weer goed zijn zodat het totaal aan voederwaarde nog zal meeval len. Op de hoger gelegen graslanden begonnen zich al verdrogingsver- schijnselen af te tekenen. Als het vo rige week niet was gaan regenen dan zouden nu de regeninstallaties volop staan te draaien. Ondanks dat het vorig jaar droog was en de melkvee houderij wederom een financieel re delijk jaar had zijn er geen nieuwe regeninstallaties verkocht. Op menig bedrijf zorgt men dat er een voordroog- of snijmaiskuil in voor raad is om een droge periode op te vangen. Alleen al gezien het werk is het mis schien verstandiger om wat meer krachtvoer te verstrekken. Het bere genen met grondwater staat in Noord-Brabant erg in de publiciteit. De provincie wil in het jaar 2000 met een totaal verbod komen. Dit duurt nog wel even maar de melkveehou derij zal zo'n maatregel niet zonder meer accepteren. Vooral voor de boer en boerin is het de mooiste tijd van het jaar. Prak tisch alle gewassen staan boven en laten zich goed met elkaar vergelij ken. Dat gebeurt dan ook. Als men deze dagen een boer op een polder weg tegenkomt, hou er dan rekening mee, dat hij alles ziet, behalve datge ne wat er zich op de weg afspeelt. Ook NOORD-BEVELAND laat zich van zijn beste kant zien. Alles twee tot drie weken vroeger dan normaal. De aardappels begin nen het veld groen te kleuren, de ui en en de bieten zijn, afgezien van wat droogliggend zaad, regelmatig opgekomen. Het weer had het hele voorjaar niet beter kunnen zijn. Geen last van een ondoordringbare korst maar toch regen genoeg voor de bodemherbiciden en voldoende dagen met weinig wind om te kun nen spuiten. Met de nachtvorst is de akkerbouwer door het oog van de naald gekropen. In de fruitteelt is er ook op Noord-Beveland zware scha de geleden, tot 80% op sommige plaatsen. Met een nacht zachte regen van 12 mm. staat alles er fris bij. Nu is aan de orde, de boel vrij van ziekten en onkruid te houden. Afgezien van een grote massa aardappelopslag zijn de problemen niet groot. Steeds meer wordt gewerkt met het systeem van lage doseringen in bieten, uien en ook erwten. De resultaten mogen er zijn. We kunnen vaststellen dat we in de afgelopen jaren een volledig en goed bruikbaar assortiment gewasbe schermingsmiddelen tot onze be schikking hebben gekregen. Midde len waarvoor steeds meer toepassingen worden gevonden, o.a. door het zoeken naar kombinaties en mengsels. Als men dan leest wat minister Al ders voor ons in petto heeft, slaat de angst je toch wel om het hart: veertig middelen op de zwarte lijst, waaron der een aantal voor ons zeer vitale. Juist nu we bezig zijn methoden te ontwikkelen tot gering gebruik, en industrie en wetenschap doorgaan milieuvriendelijke middelen te ont wikkelen. Ook uit de beantwoording door de afdelingen, van het KNLC- vraagpunt "Milieu en bedrijf" is ge bleken dat de boer positief mee wil denken en werken aan een goed milieu. Normen voor drinkwaterwingebie- den in zandstreken behoren niet van toepassing te zijn in kleigebieden. Drinkwaterwingebieden zouden mis schien beter een natuurfunktie kun nen krijgen. Ons kleipakket is goed in staat, de enkele kilo's aktieve stof die we er per jaar opbrengen, te ab sorberen en af te breken. Uit onder- Na een week met mooi zomerweer zijn we ook op SCHOUWEN- DUIVELAND in de tweede helft van mei terecht gekomen. In het weekend viel plaatselijk zo'n 20 mm regen wat voor velen zeer welkom was, het nadeel was echter dat er plaatselijk nogal wat hagel viel. De gewassen staan er over het alge meen zeer goed bijsoms enkele we ken in groei voor op voorgaande ja ren. De eerste tarwe-aren werden reeds gevonden, wat toch wel zeer vroeg is. De stand van de bieten is over het algemeen goed, plaatselijk komt wat mangaangebrek voor, wat de bieten een beetje lichte kleur geeft. Wanneer nog een onkruid- bestrijding toegepast moet worden kan men beter eerst een mangaan- bespuiting geven, zodat het gewas zich eerst wat kan herstellen. Werk is er op het moment in over vloed: op zeer veel percelen bieten, uien enz. komt veel aardappelopslag voor, en de roundup-kwast wordt veelvuldig gebruikt. Ondanks de verwachte luizendruk valt het in de meeste percelen bieten tot op het moment mee. In percelen waar Te- mik gebruikt is komen nog maar zoek is gebleken dat uit akkerbouw- kleigrond niet meer stikstof uitspoelt dan uit natuurgebieden. Zeeland gaat steeds meer wingewest en afschuifgebied worden: overschot- heffing terwijl er geen mestover schot is; aardappelmoeheidregeling vanwege A.M. en ontsmetten in Veenkoloniën en IJsselmeerpolders; beperking gewasbescherming van wege problematiek in de zandgron den; wegenbelasting en benzine accijnsverhoging voor het filepro bleem in de randstad. Zal straks ook nog het verkeer van Londen naar Rotterdam dwars door onze provin cie razen?? sporadisch luizen voor, en ook in percelen zonder Temik is een bespui ting in de meeste gevallen nog niet noodzakelijk. Kip slachten? Het aardappel- en uienseizoen loopt langzaam ten einde, de aardappels zijn over het algemeen vroeger ver sleten dan in voorgaande jaren, en in veel partijen komt veel schot voor. De meeste partijen zijn verkocht. Wat er nog in de schuren zit is meestal pool- of kontraktwerk, en diegene die nog aardappels heeft, "heeft wellicht vergeten de kip met de gouden eieren te slachten". Zoals men kan konstateren is er niets wispelturiger en onberekenbaarder dan de markt, en ook prognoses ko men weieens anders uit. De laatste week is er ook in de vee houderij veel werk verricht er is veel gras onder goede omstandigheden ingekuild, net de regen eind van de week gooide hier en daar wat roet in het eten. De mais is zo wat allemaal gezaaid en de eerste percelen staan mooi boven. Al met al tot op heden een mooi en vroeg voorjaar waar menigeen met genoegen op te rugkijkt. Het heeft vorige week lekker ge regend en daar hebben we een poos op gewacht voor de groei der gewassen. In de tuin hebben we volop kunnen zaaien en plan ten. Nu staan de aardbeien pr achtig in bloei en dat belooft heel wat voor dit seizoen. Ook de vroege aardappelen hebben de eerste oogst gegeven en ze zijn goed van smaak. Het voorjaar is gekomen en het geeft ook in de bloementuin een prachtig beeld. Niet zo mooi is de vele aardappel opslag in de suikerbieten, in de witlof, in de mais en ook in ande re gewassen. In een paar winters heeft het niet gevroren en nu zit ten we met een grote erfenis van aardappelopslag van een paar jaar achter elkaar. Aardappel opslag ontstaat doordat bij de oogst grote en kleine knollen op het land achterblijven. De knol len worden tijdens het rooien of bij de daarop volgende grondbe werking zo diep in de grond weg gestopt, dat zij tijdens zachte winters niet kapot vriezen en in het voorjaar uitgroeien tot een aardappelplant. Dan is de aard appel een onkruid in een volgend gewas. Bij de oogst kunnen dui zenden knollen en knolletjes per hektare achterblijven. Dit is vooral een gevolg van de slechte werking van de rooimachine, van de ongelijke ligging van de aard appelruggen en van de slechte bediening van de rooiappara- tuur. Het is eigenlijk een sa menspel van de uitvinder van de rooimachine en van de ge bruiker. Bij de oogst moet de aardappel rug goed kunnen worden opge nomen zonder dat de knollen kunnen ontwijken. Fouten die vooraf worden gemaakt zijn bij het rooien niet of nauwelijks te herstellen. Er moeten hoge eisen worden gesteld aan het poten, de rugopbouw en de verzorging. Soms denken we wel eens aan een heel grote "aardappelrug" van 75 cm breed welke in het geheel door de rooiketting kan worden opgenomen, maar het komt dik wijls niet altijd zo uit, zoals we verwacht hebben. Te snel rijden kan wegspringen van knollen tot gevolg hebben, waardoor de planten niet midden op de rug komen te staan. De gemaakte pootvoor dient overal even diep te zijn. Een onregelmatige poot- diepte kan ook extra rooiverlies geven. Bij het poten moet er te vens op gelet worden dat de aanaard- en toedekschijven pre cies achter de rij lopen, zodat de rug recht boven de rij wordt ge vormd. Als de rug goed recht bo ven de rij wordt gevormd, is de kans op stengel-vorming midden op de rug het grootst. Dit is een voorwaarde om goed te kunnen loofklappen en looftrekken. Aardappelopslag is op het land hèt probleem van de akkerbouwers dit voor jaar. Sommige percelen uien en suikerbieten zijn nauwelijks nog als zodanig te herkennen door de vele aardappelplanten. De opslagplanten worden bestreden met behulp van de zogenoemde strijkstok (zie foto), en zo mogelijk ook wel met de onkruidrol achter de trekker (foto APS/Peter Mastenbroek). 6 Vrijdag 18 mei 1990

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 6