VOOR ih; VROUW z: VIL Leefbaarheid op het platteland Projekt over Zeeuwse landbouw en boerderij PJZagenda Zeeuwse Kinderboekenweek: Mevrouw Oomen van het Provinciaal Opbouworgaan Noord-Brabant schetste de leefsituatie van vrouwen in kleine dorpen. Aan de hand van dit beeld werden uitspraken gedaan over de leefbaarheid van de kleine kernen. Na een ieder hartelijk welkom te hebben geheten en de indeling van de ochtend bekend te hebben ge maakt, gaf de presidente mevrouw N. den Engelse-Graveland het woord aan mevrouw Oomen. In op dracht van het college van Gedepu teerde Staten van Noord-Brabant en het ministerie van Welzijn, Volksge zondheid en Cultuur heeft zij samen met een kollega het rapport "De problematiek van het onproblemati sche" geschreven, een verkennend onderzoek naar de leefbaarheid van kleine kernen en hun omgeving, be keken vanuit de positie, het stand punt en de ervaring van vrouwen. Omdat dit een vrij moeilijk leesbaar rapport is geworden is er een be knopte en toegankelijke bewerking gemaakt: "Ik zie wel wat de toe komst brengt". In deze brochure wordt een beeld ge schetst van de hedendaagse leefsitu atie van vrouwen in kleine dorpen. Aan de hand van dit beeld worden vervolgens uitspraken gedaan over de leefbaarheid van die dorpen. Door de leefbaarheid van kleine dor pen te problematiseren vanuit de dagtaak en de ervaring van betrok kenen - in dit geval plattelandsvrou wen en hun organisaties - hoopt men beleidsvoorbereiders en bestuurde- ren een handvat aan te reiken. Het geeft aanleiding om minder afwach tend te reageren op maatschappelij ke ontwikkelingen in de kleine ker nen, anders dan de titel van de bro chure suggereert. Vraagtekens Het zou te ver gaan hier het gehele rapport te behandelen, maar uit de diskussie die later volgde bleek dat de meeste aanwezigen nogal wat vraagtekens plaatsten bij verschil lende uitspraken in het rapport. Een beperkt aantal vrouwen uit de intensieve veehouderij in Oost- Brabant en uit de tuinderij was gein- terviewd. Van daaruit heeft men een aantal stellingen en konklusies ge schreven, terwijl men uit andere de len van Noord-Brabant hier een heel andere kijk op heeft. Jammer dat zo'n rapport bij de verschillende overheden gebruikt wordt als repre sentatief voor de gehele provincie Noord-Brabant. Vierde nota Na de inleiding van mevrouw Oo- Vrijdag 18 mei 1990 men kwam mevrouw Middelkoop aan het woord. Zij heeft het een en ander verteld over de vierde nota ruimtelijke ordening. Ruimtelijke ordening is dat gedeelte van het overheidsbeleid dat zich bezig houdt met het koördineren van de verschil lende vormen van ruimtegebruik. Men houdt zich bezig met bestem ming, inrichting en beheer van de ruimte. Het ruimtelijke ordeningsbeleid is erop gericht om de ruimtelijke con sequenties van bijvoorbeeld het landbouwbeleid, het beleid inzake natuurbehoud en het beleid ten aan zien van verkeers- en vervoersvoor- Afd. Schouwen-Duiveland Weekend Gent. Datum: 18, 19, 20 mei a.s. De bedoeling is om te gaan kamperen, een boottocht te maken door de binnenstad en te vertoeven naar eigen keuze. Tevens wordt er een bezoek gebracht aan de vele markten die Gent te bieden heeft. Opgave: vóór 13 mei a.s. bij: Jos van Felius (na 18.00 uur) 01114-1701; Fam. Manni (na 18.00 uur) 01110-12542. Kosten: le den 17,50, niet-leden 20, Afd. Walcheren 4 juni: Tandemtocht. Verzamelen om 19.50 uur bij S. Kluyfhout, Kaapduinseweg 14a te Koudekerke. Kosten: per tandem: leden 7,50, niet-leden 12,50. Opgave en infor matie bij Annemarie (tel. 01180-26001). Afd. Noord-Beveland 18 mei: Schuurfeest. M.m.v. de band "Big Deal". Aanvang: 21.00 uur. Plaats: Noordlangeweg 19 te Kats. Entree: 3,leden/niet- leden 5,Inlichtingen: Charles 01199-385, Wilmar 01107-1501. 16 juni: Trekkerbehendigheid. Afd. West Zeeuws-Vlaanderen Gezocht: 1 zak taaitaaipoppen, bouwjaar 1987 (gewonnen en ook weer kwijtgeraakt tijdens de zes kamp te Schoondijke). Tel. 01173-1491. Tegoed: 1 rondje van het bestuur bowlingploeg West Zws.Vl. 1989, in Goes. Provinciale aktiviteiten Bezoeken provinciaal sekretariaat Zevenbergen: 5 juni: afd. Walche ren; 7 juni: afd. West Zws.Vlaande ren; 12 juni: afd. Zevenbergen. onder redaktie van de Redaktiekommis- sie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant. Redaktieadres: Mevr. P.J. de Rooy-Janse M.A. Postbus 42, 4424 ZG Wemeldinge. Er was eens een vrouw die als landbouwersvrouw wel werken wou maar de regels waren krom en de ministers stom, die wilden maar niet zien wat onzichtbaar is, misschien moeten ze een leesbril om te weten wat ZIJ wil. In Loenen Veluwewas pas een Semina(a)r Uit heel Europa waren landbouwersvrouwen bij elkaar. Ze toonden er de zwakke plekken aan daar waar 't voor hen minder goed kan gaan. Daarmee is niet gezegd, alles is slecht alleen: de zwakste schakel bepaalt de sterkte van de ketting; er straalt uit sterkte toch zeker kracht? De landbouwersvrouw wil erkenning van haar werk, dus niet langer onzichtbaar, dus een beroepsstatus. Juridisch en fiskaal, in duidelijke taal en (altijd) even kunnen spieken in de statistieken. Ze wil niet ziek zijn, nee zij liever niet wel als 't nodig is dat ze 't dan ziet net als in andere beroepen een vervangster kunnen roepen. Ze wil regelingen bij zwangerschap, bij bevalling en voor pensioen, ze wil dat ze er in Brussel wat aan doen! Hoe? dat moeten ze COPA vrouwen vragen die willen de ideeën aandragen want, U las dat eerder in de krant, als er niets verandert, verdwijnt ze van het platteland. En ze wil er juist thuis zijn, en thuis gewoon een gezonde gewaardeerde moeder de vrouw. Ach, man (overheid), snap dat nou. J.G. in 't Veld-Janse zieningen zodanig te koördineren dat de in het ruimtelijke beleid na gestreefde doeleinden kunnen wor den gerealiseerd. In de vierde nota ruimtelijke ordening staan de plan nen van de provincie Noord-Brabant tot het jaar 2015. Ook voor vrouwen is het van groot belang de publika- ties in plaatselijke kranten goed te lezen, streekplannen, gemeentelijke bestemmingsplannen enz. worden immers altijd gepubliceerd. Denk ook eens aan plannen met betrek king tot wegen, openbaar vervoer, verkeersveiligheid, nationaal park enz. enz. Als je er tijdig kennis van neemt, kom je later niet voor verras singen te staan. Mevr. Middelkoop wees ook op het bestaan van studieklubs voor ruim telijke ordening, toegankelijk voor ieder die belangstelling heeft. Meebesluiten Aarzel je nog om dergelijke stappen te ondernemen, neem dan eens kon- takt op met mevrouw B. Deelstra. Zij besloot de ochtend met uitleg te geven over de kursus, "Mee leven, mee-besluiten". Zij is bereid om samen met een groepje van 10 a 12 geïnteresseerde vrouwen een kursus op te zetten. Met elkaar kun je je dan verdiepen in bijvoorbeeld de ruimtelijke orde ning, gemeentelijke beleidsplannen enz. enz. Al met al was het een geslaagde Studie-ochtend. Ineke de Kent-Punt Op dinsdag 24 april waren ongeveer 50 plattelandsvrouwen in Cultu reel Centrum "Zidewinde" te Sprang-Capelle bijeen om een studie morgen bij te wonen met als thema: "Leefbaarheid op het platte land". Motto van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen voor de jaren 1990-1995 is: op de bres voor de leefbaarheid van het platteland. Om over dit onderwerp de nodige informatie te verstrek ken had het provinciaal bestuur uitgenodigd: mevrouw M. Oomen van het Provinciaal Opbouworgaan Noord-Brabant. Zij heeft samen met een kollega onderzoek verricht naar de leefbaarheid op het plat teland; mevrouw G. Middelkoop-v.d. Ploeg om te vertellen over de vierde nota ruimtelijke ordening; mevrouw B. Deelstra om uitleg te geven over de kursus "mee leven, mee-besluiten". Ter gelegenheid van de Kinderboe kenweek 1990 willen de Boerderij enstichting en Uitgeverij "De Kope ren Tuin" een projekt opzetten over de Zeeuwse landbouw en de boerde rij in het bijzonder. Het projekt krijgt als titel "Land en Zeezicht, boerenbedrijf in Zeeland". Land en Zeezicht is de naam van een boerde rij in de Soeiekerkepolder te Kam perland, gebouwd in 1823. Het projekt is bedoeld om met name schoolkinderen maar ook een alge meen publiek te informeren over verleden en heden van de Zeeuwse landbouw en over de Zeeuwse boer derij. Er zal onder andere een door de Goese kunstenaar Peter Rosier te ontwerpen bouwplaat van de Kam- perlandse hoeve worden uitgegeven door de schooljeugd. Ook zal een boekwerk verschijnen, waarin in historisch perspektief de landbouw en het boerenleven in Zeeland bij de jeugd onder de aandacht wordt ge bracht. Daarnaast wordt een exposi tie gehouden in het Museum voor Noord- en Zuid-Beveland te Goes. De tentoonstelling wordt overgedra gen aan de Boerderijenstichting Zee land, die er gebruik van gaat maken voor lezingen en uitleningen. De tekst van boek en expositie wordt ge schreven door Jan Bruijns, de vorm geving wordt verzorgd door Trudy Warns te Nieuw- en St. Joosland. In het kader van het projekt zullen te vens workshops worden georgani seerd in bibliotheken en op basis- en middelbare scholen. Kosten De initiatiefnemers hebben de kosten van het projekt begroot op ruim 36.000 gulden. Daarvan wordt bijna 22.000 gulden gedekt via de verkoop van de bouwplaat en het boekje en door bijdragen van een aantal sponsors, waaronder de ZLM. Gedeputeerde Staten willen het resterende bedrag 14.700, beschikbaar stellen uit de provincia le kas. Uitgeverij "De Koperen Tuin" heeft vorig jaar in samenwerking met de provincie een eerste Zeeuwse kinder- boekenweekuitgave tot stand ge bracht. Dat was het projekt "Kijk, Kras Kleur met 12 kunstenaars", een ongewone kennismaking voor kinderen met kunst uit de provincie Zeeland. Dit projekt kreeg veel waardering, reden waarom de uitge verij ook dit jaar een Kinderboeken- weekuitgave wil realiseren. De keus is dit keer gevallen op de Zeeuwse landbouw. 21 De boerderij "Land- en Zeezicht", vlak na de oorlog. De gebouwen zelf zijn sinds die tijd niet veranderd, de aanblik echter wel: de boerderij wordt anno 1990 helemaal omgeven door bomen, en het weiland op de voorgrond is inmid dels allang veranderd in bouwland. De boerderij wordt bewoond door het gezin De Koning-van Langeraad.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 21