Agrificatie: deeloplossing akkerbouw of fictie? CTB moet beter gaan functioneren Varkenshouders in besmet gebied krijgen hulp Taakstelling per lidstaat Landbouwschap: werkgroep alternatieve landbouw "Te veel optimisme over mechanisch loof verwijderen" Kwaliteitsverbetering Varkensstapel "Voorlichting over milieu nodig" Landbouwprijs voor koördinator CLM Project vollegrondsgroente in Zuidwest-Nederland Bestuur KNLC Op het ATO werken vier mensen aan een project vlasverwerking. Opnieuw varkenspest in Brabant Een groep topkaderkursusleden bracht donderdag 3 mei een bezoek aan Wageningen om daar geïnfor meerd te worden over de mogelijk heden van agrificatie. Afgelopen winter is ook al drie dagen hierover gesproken. Het verschil van inzicht, ook tussen de mensen die het zouden moeten weten, is erg groot. De heer H. de Vriend van de lande lijke werkgroep agrificatie gaf aan wel iets te zien in kleinschalige agri ficatie, zoals kleine koöperaties oprichten en zodoende de eigen brandstoffen winnen van bijvoor beeld raapolie. Ook zag hij wel perspektief in het verbranden van stro voor energie en ook in het aar dappelloof oogsten om te gebruiken voor agrificatie. Vanuit de groep kwam hiertegen vrij veel tegengas, omdat dit op de wat langere termijn zal leiden tot grote organische stof- verliezen. Over bio-ethanol was hij kort maar duidelijk. Om bio-ethanol te maken is bijna net zoveel energie nodig als dat het oplevert. Boven dien zijn de milieuproblemen rond de huidige ethanolfabrieken groot. Volgens de heer De Vriend is bio- ethanol een toekomstdroom die al leen met zeer grote overheidssteun kan worden verwezenlijkt en die op de langere duur tot mislukken is gedoemd. Het bestuur van het Produktschap voor Vee en Vlees heeft een werk groep "Kwaliteitsverbetering Var kensstapel" ingesteld. De taakstelling van deze werkgroep is het meer betrokken raken van het schap bij beleid, onderzoek en voor lichting op het gebied van de bio technologie. De aktiviteit van de werkgroep zal zich in eerste instantie vooral dienen te richten op verbete ring van de kwaliteit van de var kensstapel. Eerst proberen om in Europa een draagvlak te vinden voor een taakstelling in de graanproduktie per lidstaat. De invulling per land en per individuele teler komt later wel. Pro- duktiebeheersing moet in elk land zo gebeuren dat geen verdringing op treedt. De vaststelling van de pro- duktie per land na afloop van de oogst wordt extra belangrijk. Aldus het KNLC-bestuur bij de bespreking van de voorstellen voor het graan beleid. Het standpunt dat de hoofdafdeling akkerbouw van het Landbouwschap heeft ingenomen komt goed overeen met wat het KNLC wil. Een taakstel ling per lidstaat die vrij dringend door Brussel wordt opgelegd. Straf fen van de telers in een land dat over zijn quotum heenschiet en geen belo ning voor de telers in een land dat wel binnen de grenzen blijft. Met dat laatste kan bereikt worden dat ook voor fabrieksaardappeltelers de prijs autonoom in de benen blijft. Het Landbouwschap heeft bij de Tweede Kamer aan de bel getrokken over het slechte functioneren van de Commissie Toelating Bestrij dingsmiddelen (CTB). Als gevolg van dat slechte functioneren is er met het toelaten van nieuwe middelen in ons land en het herbeoordelen van bestaande middelen een enorme ach terstand ontstaan. Volgens het Land bouwschap zijn er op korte termijn ingrijpende maatregelen nodig om de besluitvaardigheid van de com- Vrijdag 18 mei 1990 ATO-onderzoeken In de middag bracht de groep een bezoek aan het agrotechnologische onderzoeksinstituut ATO, een nieuw instituut op het gebied van verwerking van land- en tuinbouw- produkten. Hier werd een rondlei ding verzorgd door dr. Wim van Gelder, hoofd van de afdeling bio chemische verwerking van de non food. We kregen een beeld van de vele onderzoeken die men op het ATO doet. Men is o.m. op zoek naar een betere verwerkingskwaliteit van tarwe. Hierbij betrekt men het vinden van snelle tests, zodat de in dustrie meer partijen van verschil lende kwaliteit kan verwerken. Ook doet ATO onderzoek naar eiwitmo dificatie (het oplossen van eiwit in water). Met behulp hiervan kan tarwe-eiwit het meikei wit vervangen; denk hierbij aan kalvermelk, maar ook aan de frisdrankenindustrie. Waarschijnlijk zijn er grote toe komstmogelijkheden voor de eiwit modificatie. In het projekt "omzetting van plant aardige oliën" zoekt men naar het gelijkmaken van verschillende kwa liteiten van diverse oliën. Andere projekten zijn het splitsen van de vliezen van de veldbonen, zodat deze in grotere hoeveelheden verwerkt kunnen worden in het veevoer. Men kan op deze manier de stoffen die giftig zijn voor bepaalde diersoorten verwijderen; vier mensen werken voorts aan een projekt vlasver werking. Karwijzaden De olie uit karwijzaden geeft een kiemremmend effekt op aardappe len. Onderzoek wordt verricht naar de mate van kiemremming en de eventuele toepassing en met behulp van een computer modelling- programma wordt gezocht naar de stof carvon uit die olie. Het maken van afbreekbare plastics uit olie is een proces dat eigenlijk nog maar net is opgestart en waar men nu al Politieke wil Elke oplossing die gekozen wordt leidt tot nieuwe problemen. Waar het om gaat is dat de politieke wil er is. Het KNLC-bestuur was daarom blij met de unanimiteit die in het Land bouwschap is bereikt. De haalbaar heid van nationale quota in Brussel zal dan wel blijken, werd gesteld. Het KNLC-bestuur wil dan ook nog niet praten over verdere uitwerking van de taakstelling in Nederland en over individuele quota per teler. Wel werd er op gehamerd dat landen binnen hun quotum moeten zien te blijven door graanareaal uit produk- tie te nemen. Dat kan door hout te gaan telen, door braak en eventueel door non-foodgewassen te telen. Ook extensivering zou kunnen als de produktiebeperking maar zichtbaar en controleerbaar is. Er mag geen verdringing optreden. Elk land mag dan verder zelf zijn aanpak kiezen, vrijwillig of verplicht, vindt het bestuur van het KNLC. missie te verbeteren. Het toelatingsbeleid voor bestrij dingsmiddelen komt op 23 mei a.s. aan de orde in de Vaste Commissie voor Landbouw en Milieubeheer van de Tweede Kamer. Het Landbouw schap vindt dat de Kamer moet aan dringen op duidelijke procedures bij het beoordelen van nieuwe of be staande middelen. Zo moeten er af spraken worden gemaakt over termijnen en beoordelingscriteria. Ook de interne organisatie en de ma- resultaat mee begint te boeken. Door middel van toevoeging van bacteriën wordt van olie een door zichtige taaie stof gevormd welke op den duur plastics zou kunnen ver vangen. We hebben op het ATO een groep jonge en enthousiaste onderzoekers ontmoet die in hun eigen succes ge loven. Men houdt goed de kosten- baten kant in de gaten en gaat geen dingen onderzoeken die geen nor maal akkerbouw-saldo zouden kun nen opleveren. Aly Wisse Varkenshouders in West-Brabant die door het al sinds 28 maart j.l. be staande vervoersverbod in de proble men zijn geraakt kunnen rekenen op hulp van het ministerie van land bouw. Indien de huisvesting daartoe aanleiding geeft neemt het ministerie een aantal varkens tegen taxatie waarde over. Deze varkens worden vervolgens vernietigd. Zoals bekend is op 9 mei j.l. opnieuw een geval van klassieke varkenspest geconstateerd, dit keer op een bedrijf in Loon op Zand op slechts 1 kilo meter van het bedrijf in De Moer, dat op 28 maart j.l. besmet bleek te zijn. Dit leidde tot een vervoersver bod voor alle vee in het gebied bin nen de lijn Tilburg, 's Hertogenbosch, Bergsche Maas, Raamsdonkveer, Breda en Tilburg. In april werden de maatregelen ver soepeld. Alleen in een gebied binnen een straal van 8 kilometer rond het bedrijf in De Moer bleef nog een ver voersverbod voor varkens bestaan. Na constatering van het tweede geval De wijze waarop het journaal verslag deed van de milieustudiedag van het KNLC laat zien dat er nogal wat voorlichting van de buitenwacht no dig is. Maar ook naar boer en tuin der toe is voorlichting nodig. Tal van organisaties werpen zich hier op. Het KNLC-bestuur meent dat ook de landbouworganisatie een taak heeft. Zij wil daarvoor subsidie aanvragen. Het bestuur verweet de NOS te wer ken met 'videoclips' van jaren her, telkens als het mestprobleem in beeld gebracht moet worden. Maar ook het dreigen van minister Alders viel verkeerd. "De minister moet daar mee ophouden anders gaan we gestructureerd het verzetspad op," stelde vice-voorzitter Van Leeuwen. Om de voorlichting aan onderne mers te verbeteren wil het KNLC, sa men met de andere landbouworganisaties, subsidie vra gen om hierin alle regio's mensen voor aan te nemen. Het bestuur meent dat er ook voor de landbouw organisaties duidelijk taken liggen in de sfeer van sociaal-economische voorlichting, onderwijs en kadervor ming. Dat kan gebeuren naast bij voorbeeld de bedrijfstechnische milieuvoorlichting door de Dienst Landbouwvoorlichting. teriële voorzieningen van de CTB zijn voor verbetering vatbaar. De overheid heeft een extern bureau inmiddels advies laten uitbrengen over het functioneren van de CTB- organisatie. Het Landbouwschap pleit er voor om dit advies te bespre ken in de Bestrijdingsmiddelencom missie waarin overheid en bedrijfsleven met elkaar over gewas beschermingsaangelegenheden over leggen. van varkenspest is dit vervoersverbod weer uitgebreid tot alle vee en tot het grote, hierboven genoemde gebied (het zgn. toezichtsgebied). Het uitrij den en verspreiden van varkensmest is overigens niet verboden. De vergoedingsregeling voor varkens in West-Brabant geldt tot 1 juni a.s., omdat uiterlijk dan het epidemiolo- De koördinator van het Centrum voor Landbouw en Milieu, Wou ter van der Weijden, heeft woensdag 16 mei de vijfjaarlijkse landbouwprijs van het 'Korteweg-Overwateffonds' uit gereikt gekregen. Hij heeft de prijs gekregen voor zijn zoeken naar mogelijkheden om landbouw- en milieubelangen te doen samengaan op gangbare landbouwbedrijven. Aan de prijs is een geldbedrag van 2.500, verbonden. Het CLM is in 1980 door Van der Weijden - samen met Bart Edel, de huidige hoofdredakteur van het Agrarisch Dagblad - opge richt. In het (onafhankelijke) CLM zoeken boeren en milieube schermers gezamenlijk naar mo gelijkheden om landbouw- en milieubelangen te doen sa mengaan. Het Landbouwschap denkt dat de overheid te optimistisch is over de mogelijkheid om het gebruik van chemische loofdodingsmiddelen in de aardappelteelt op korte termijn met de helft terug te dringen. Dit blijkt uit het commentaar van het schap op de nota "Naar een ver gaande reductie van chemische loof dodingsmiddelen in de aardappelteelt" van minister Braks. Het plan van de bewindsman om mechanische loofdoding zoveel mo gelijk te stimuleren heeft overigens Het Landbouwschap heeft besloten een tijdelijke werkgroep in te stellen voor biologisch-dynamische en eco logische land- en tuinbouw. De werkgroep krijgt tot taak om aan te geven hoe de belangenbehartiging van de zogenoemde alternatieve land- en tuinbouw het best vorm kan worden gegeven. Verder wordt van de werkgroep verwacht dat ze actuele zaken op dit gebied zelf aanpakt. In de werkgroep zullen naast de in het Landbouwschap samenwerkende organisaties ook de Nederlandse ver eniging voor Ecologische Landbouw gisch onderzoek in het bescher- mingsgebied zal zijn afgerond. De regeling is getroffen om te voorko men dat gedurende het onderzoek varkensvlees uit het beschermde ge bied op de markt komt. Het vervoersverbod voor Zeeuws- Vlaandren zal voorlopig niet worden opgeheven nu in België weer enkele nieuwe uitbraken van varkenspest werden geconstateerd. Onder strikte voorwaarden zijn ontheffingen mo gelijk. Om meer perspectief te bieden aan de afzet van vollegrondsgroentepro- dukten en in het bijzonder om de be langstelling van akkerbouwers voor de vollegrondsgroenteteelt in goede banen te leiden is er onlangs een be gin gemaakt met een project waarin wordt deelgenomen door Cebeco Handelsraad, Cebeco Zuid-West, Veiling Zuid-Holland Zuid en ZLM. Verwacht wordt dat er in de nabije toekomst sprake zal zijn van een toe nemende teelt van vollegrondsgroen- ten in de akkerbouwsector. Genoemde deelnemers werken aan vormen van produktie- en afzetbege- leiding voor deze vollegrondsgroen- teprodukten. Het is de bedoeling dat er gezamenlijk een afzetkanaal wordt opgezet. de volledige instemming van het Landbouwschap. Wel zal dat nogal wat inspanning vergen op het gebied van onderzoek, voorlichting en sub sidiëring. Het plan beoogt om het gebruik van chemische middelen in 1995 met de helft en in 2000 met 75 procent terug te brengen. Volgens het Landbouw schap is dat te hoog gegrepen. Op korte termijn kan het gebruik van chemisch loofdodingsmiddelen met hooguit 25 procent worden terugge drongen. en de Vereniging voor Biologisch- Dynamische Landbouw vertegen woordigd zijn. De werkgroep gaat functioneren onder de commissie Bedrijfsontwikkeling en Agrarische Voorlichting van het Land bouwschap. Ons land telt op het ogenblik 250 biologisch-dynamische landbouwbe drijven en 150 ecologische. De ge middelde bedrijfsgrootte bedraagt 15,5 hectare, wat overeenkomt met het gemiddelde in de gangbare landbouw. 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 19