Onkruid in stamslabonen op het juiste moment bestrijden 9LT Inlichtingen over adverteren in dit blad ^LIGTERMOET 01155-8000 Onkruid in stamslabonen is moeilijk te bestrijden. Bodemherbiciden werken vaak minder en het aantal middelen voor een na-komst bespuiting is beperkt. Door de late zaai van stamslabonen, werken bodemherbiciden vaak niet zo goed. Voor opkomst van het gewas staat er vaak al onkruid boven de grond. Het is zaak dit direkt aan te pakken met DNOC, Herbogil, Finale of glyfosaat, want na op komst zijn onkruiden vaak moeilijk te bestrijden. Finale mag niet worden toegepast in een waterwingebied. Meestal komt er na de voor-opkomstbespuiting nog zoveel onkruid boven dat een aanvul lende behandeling met bentazon noodzakelijk is. Bij de bepaling van het juiste tijdstip voor de onkruidbestrijding in stamsla bonen speelt het ontwikkelingsstadium van het gewas een belangrijke rol. In de tekening ziet u een aantal belangrijke groeistadia afgebeeld. Een bespuiting is al mogelijk als de planten nog in het "kromme- nekkenstadium" zijn en er voor de opkomst geen bespuiting is uitge voerd (of als het effekt hiervan on voldoende was). Bentazon pas je bij voorkeur toe in het anderhalf- tot tweeënhalf/driebladstadium van het gewas (zie afbeelding). Het kan in het slaapstadium ernstige schade veroorzaken. Het middel werkt slecht tegen grasachtigen, akkervi ooltje, hennepnetel, duivekervel, er eprijs, hoenderbeet, kroontjeskruid, melde, paarse dovenetel en varkens gras. Binnen een waterwingebied is het taboe. Maar elders is het raad zaam anderhalve liter per ha te ge bruiken. Verspuit het in 400 liter wa ter, en met een middelgrove druppel. Verder zijn de laatste jaren goede er varingen opgedaan met een gedeelde toepassing van bentazon. De eerste bespuiting (0,25 liter per ha) voer je uit in het kromme-nekkenstadium, de tweede (zelfde concentratie) in het enkelvoudig bladstadium. Na ongeveer vijf dagen nog eens een halve liter bentazon per ha spuiten. Voor een vierde bespuiting moet de noodzaak aanwezig zijn. De bespui tingen worden telkens uitgevoerd in kombinatie met een uitvloeier. De resultaten van deze werkwijze zijn goed en veilig voor het gewas omdat we weinig middel gebruiken en het onkruid al in een jong sta- .dium bestrijden. Het onkruidplantje is dan net bezig over te schakelen op een andere vorm van voedselvoor ziening: het voedsel in het zaad is op en het zelfstandig voedsel opnemen moet net op gang komen. Daardoor bevindt het onkruidplantje zich in een gevoelig stadium. Onderbladbespuiting Zijn er nog veel onkruiden als het gewas te ver ontwikkeld is voor een behandeling met bentazon, of als de ze middelen niet kunnen worden ge bruikt wegens de aanwezigheid van een waterwingebied. Dan kan het een uitkomst zijn om tussen de bo- nenrijen te spuiten met apparatuur die voorzien is van afschermkappen. Aangewezen daarvoor zijn bentazon (tenminste als er geen waterwinge bied is), DNOC, Herbogil en Reglo- ne. De bonenplanten mogen (behal ve als bentazon wordt gebruikt) in geen geval met de spuitvloeistof in aanraking komen, want dit veroor zaakt verbranding. Het gebruik van DNOC als onderbladbespuiting is te ontraden, omdat dit middel uit kristalliseert en kan verwaaien naar het gewas of een ander perceel. Voor het bestrijden van grassen zijn Fusilade en Fervinal goed te gebrui ken. Spuit, om schade te voorko men, niet vlak voor of na een behan deling met een andere herbicide. Schoffelen De laatste tijd krijgt de mechanische onkruidbestrijding weer meer de aandacht. Lange tijd is gedacht dat schoffelen een nadelige invloed had op de opbrengst van bonen vooral door beschadiging van het ondiepe wortelstelsel. Maar uit verschillende onderzoeken komt naar voren dat mechanische bestrijding zelden een negatief effekt heeft. Het bespaart bestrijdingsmiddelen en heeft ook nog andere voordelen, zoals verwijdering van chemisch moeilijk te bestrijden of resistente onkruiden, wortelonkruiden en (vooral) late kiemers zoals zwarte nachtschade. Schoffelen beperkt ook de verdamping. Een nadeel is dat je bij nat weer vaak moeilijk kunt schoffelen en dat op lichte gronden bij droogte de kans op stui ven toeneemt. Ook wordt er weer een nieuw zaaibed gemaakt waarin nieuwe onkruiden kunnen kiemen. Werk niet dieper dan anderhalve cm. Gebruik voor een goede diepte regeling schoffelapparatuur die voorzien is van een parallellogram men met steunwieltjes. Zorg dat de messen scherp zijn. J.C. van Hassent bedrijfsdeskundige DLV team akkerbouw Westmaas TOON v/d HEEFT DE IDEALE SHOVEL VOOR HET BOEREN WERK! (04199) 16 86 LIGTIRMOET is niet voor niets het bekendste graanfungicide; verhoogt de opbrengst; verbetert de kwaliteit; bestrijdt bijzonder veel schimmels; heeft langdurige, systemische werking; is uitstekend in te zetten tegen afrijpingsziekten; is de goede keus tegen gele roest; is de juiste basis voor eventuele tankmixen; is toegelaten in tarwe, gerst en graszaad. Lees voor het gebruik altijd het etiket. Ga zorgvuldig om met gewasbeschermingsmiddelen Ligtermoet Chemie B.V. Postbus 1048 4700 BA Roosendaal Tel. 01650-97200 Geregistreerd handelsmerk van CIBA-GEIGY A.G.. Bazel. Zwitserland 16 Vrijdag 18 mei 1990

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 16