"Giertanks bijna verheven tot na tionaal symbool van slechtheid" KNLC kommentaar Overheid en pers bederven sfeer Nieuwe milieuvriendelijke 'alles-in-een-trekker' Boeren en tuinders krijgen milieu onder de knie Ruim tweehonderd deelnemers kijken terug op een geslaagde afslui ting van het KNLC-diskussiethema 'Milieu en bedrijf'. KNLC-ers zijn bereid hun milieuproblemen op te lossen, zo bleek eens te meer tijdens het congres op 10 mei jl. in Utrecht. Vier bedrijfsgenoten ga ven een overzicht van wat er al bereikt is. Boeren en tuinders hebben het milieubeleid 'verinnerlijkt'. Maar er was ook kritiek op zwal kend, fragmentarisch en contra-produktief overheidsbeleid. Promi nente gast was minister Alders van milieu, die zijn eerste optreden voor boeren gebruikte om nog eens flink de duimschroeven aan te draaien. "Ik ben niet gekomen om te dreigen, maar het behoort tot mijn verantwoordelijkheid om over de ernst van de zaak geen mis verstand te laten bestaan". De minister had het over inkrimping van de veestapel. Dat leidde ertoe dat de journaals die avond opnieuw beelden van giertanks lieten zien. Giertanks waarvan varkenshouder Lanting op het symposium opmerk te dat zij "tot een bijna nationaal symbool van slechtheid worden ver heven". Op deze pagina enkele reak- ties op het betoog van de minister. Schade niet vergoed Minister Alders kondigde op het symposium van KNLC en Agrari sche Hogeschool Delft aan dat de bescherming van fosfaatverzadigde grond geen schadevergoeding op zal leveren. "De sektor moet dit pro bleem zelf oplossen en zij moet ook deze extra financiële last op zich ne men". Het Landbouwschap eiste een dag eerder een financiële vergoe ding van minister Braks. In het NMP-plus, de verdere uitwerking van het Nationaal Milieubeleidsplan was daar ook een bedrag voor gere serveerd. Dat bedrag is geschrapt. Naar verluidt heeft minister president Lubbers zich in de mi nisterraad gekeerd tegen dergelijke schadevergoedingen. Er zijn immers meer maatregelen van de overheid in voorbereiding die in principe tot schadevergoedingsclaims kunnen leiden. De juristen mogen nu uitzoe ken hoe 60.000 hektares fosfaatver zadigde grond aangewezen kunnen worden zonder dat een schadever goedingsclaim mogelijk is. Als het aan Alders ligt hoeven be drijven pas in 1995 hun mest milieu verantwoord af te kunnen zetten en niet in 1993 zoals de ministers vorige maand in de zogenaamde mestbrief nog wilden. Het verplaatsingsbesluit blijft in de visie van de minister on derdeel van de tweede fase van het mestbeleid. Met zijn uitnodiging aan het be drijfsleven zelf met alternatieven te komen voor een hogere overschot heffing en een ammoniakheffing gaf Alders de Projektgroep Realisa tie Mestverwerking een steun in de rug. Als het bedrijfsleven het eens kan worden over een bestemmings heffing voor overschotproducenten om de kosten van mestverwerking draagbaar te maken ziet de overheid af van de hogere overschotheffing. De ammoniakheffing zou achterwe ge kunnen blijven als het lukt om mineralen-uitstoot op basis van de mineralenboekhouding 'in de ving ers te krijgen'. De ministeries van landouw en van milieu gaan na of boeren met heffingen en premies op basis van mineralenbalansen in de goede richting gestuurd kunnen worden. A. Eenink: Investeren Niet zo schokkend, zegt dr. ir. Al- bert Eenink over de vijf miljoen die minister Alders per jaar extra wil besteden aan milieuvriendelijke agri ficatie. De direkteur van het Insti tuut voor Agrotechnologisch onder zoek rekent snel voor dat met dat geld zeven mensen vijf jaar lang aan het werk kunnen. "Dat zijn twee grote research-projekten". Eenink meent dat er nog veel meer geld in onderzoek naar de verwerking van landbouwprodukten kan worden gestoken, zeker gezien het geringe Met deze trekkerkombinatie is chemische onkruidbestrijding niet meer nodig. Op de Middelbare Land- en Tuinbouwschool Warmonderhof te Kerk-Avezaath is een nieuwe trekkerkombinatie ontwikkeld en in gebruik genomen. Het unieke aan deze trekkerkom binatie is dat in één werkgang drie bewerkingen gelijktijdig uit gevoerd kunnen worden, hetgeen arbeids- en energiebesparend werkt. Daarnaast is deze trekker kombinatie zo gebouwd dat in een gewas tot het oogststadium mechanische onkruidbestrijding- en uitgevoerd kunnen worden. Daardoor is inzetten van deze trekkerkombinatie milieuvrien delijk omdat geen chemische on- kruidbestrijdingen hoeven plaats te vinden. De kombinatie van milieuvrien delijk, arbeids- en energiebespa rend kan uniek genoemd wor den. Wilt u deze nieuwe trekker kombinatie eens bekijken dan is dat mogelijk op de open-dag van 19 mei a.s. Ook bent u welkom na een telefonische afspraak met de heer P. de Wit (tel. 03440-14048). bedrag dat er nu aan op gaat. Hij is het eens met degenen die zeggen dat de dertig miljoen gulden die nu voor braaklegging is gereserveerd beter in agrificatieonderzoek kan gaan. "Je kunt beter investeren in het eind van de rit, de opwaardering van je pro- dukt, dan in pappen en nathouden aan het begin. Als ik de landbouw was zou ik investeren in de toe komst, niet in de aftocht". Varekamp: IJskast Opvallend noemde KNLC- voorzitter Varekamp het dat minis ter Alders aandacht wil besteden aan de relatie tussen de GATT- onderhandelingen en het milieu. De minister vindt onder meer dat graan- verbouw in Nederland mogelijk moet blijven vanwege de vruchtwis seling. Varekamp zei verheugd te zijn over het initiatief van Alders. Maar hij wees de minister er op dat hij er vlug bij zal moeten zijn want de GATT-diskussies moeten dit jaar afgerond worden en tot nu toe is daar nog nooit over milieu gepraat. "Maak er haast mee', adviseerde Varekamp. De KNLC-voorzitter stelde grote zorgen te hebben over de milieukriteria-notitie. Die notitie geeft aan hoe de regering het grond water tegen bestrijdingsmiddelen wil beschermen. Varekamp is bang dat de overheid alleen kijkt hoe ze van bepaalde stoffen verlost kan wor den, zonder het verband met het meerjarenplan gewasbescherming te leggen. Omdat ook de toelating van nieuwe middelen stagneert zijn er straks misschien wel minder stoffen in omloop maar niet op de geleidelij ke manier zoals het bedrijfsleven dat wil. De KNLC-voorzitter verweet de mi nister toch weer de valbijl van volu mebeperking in stelling te brengen. "Wij zijn bezig met het beheersen van het mestprobleem. Dan werken dit soort geluiden alleen maar contra-produktief. Het leidt tot een ezelsstelling: waarom zou ik me in spannen als er toch... "Stop dit ge luid in een ijskast die deze eeuw niet meer opengaat", vroeg Varekamp de minister. Renderende landbouw Akkerbouwer en schapenhouder Wim Huisman uit Finsterwolde is blij dat ook minister Alders praat over een renderende landbouw. "Het is wel duidelijk dat hij samen met de landbouw naar een oplossing zoekt. Ik vrees alleen dat de huidige landbouw de prijs daarvoor niet kan betalen. Daarom verwacht ik dat hij ook een behoorlijke bijdrage levert". Huisman heeft de indruk dat Alders wel waarde toekent aan een geïnte greerde landbouw met een grote rol voor granen. "Om in Nederland graan te behouden moet er een ande re prijs aan worden toegekend", stelt hij vast. De akkerbouw is op dit moment niet bij machte de lasten van de milieuproblematiek op haar schouders te nemen. "Als de milieu minister signaleert dat hij er belang bij heeft dat wij op een gezonde ma nier landbouw bedrijven hoop ik dat hij zijn kollega-ministers daar ook van kan overtuigen", zegt Huisman. Onschadelijk "Ik ben het met de minister eens dat grondwater nu en in de toekomst bruikbaar moet zijn voor drinkwa ter", zegt Ruud Roth, vollegronds- groenteteler in 's-Gravendeel. De minister vond het jammer dat de ge organiseerde landbouw niet met de normen van de milieukriterianota kan leven. Roth: "Wij zijn als ge bruikers van de grond verantwoor delijk voor een zodanig beheer dat de kwaliteit ook in de toekomst ge waarborgd blijft. We moeten ons nu realiseren welk effekt middelen over twintig of dertig jaar in het grond water hebben. Middelen die een on- Een goed ondernemer heeft nu al opslag voor zeven maanden voor mest die hij zelf gebruikt. Dat stelde milieuminister Alders in reactie op de beroering rond de nieuwe uit rij regels. Als het bedrijfsleven met concrete en verantwoor de alternatieven komt voor de overschot heffing en de ammoniakheffing doet de overheid een stap terug. De minister had overigens waarderende woorden voor de milieuwinst die al is bereikt in de land- en tuinbouw. aanvaardbaar risiko geven moeten we eruit halen". Land- en tuinbouw moeten zorgen dat ze hun eigen produktiefaktoren schoon houden. "Een kapperszaak veegt ook elke dag z'n vloer". De afgelopen maanden wordt de land- en tuinbouw op een breed terrein geconfronteerd met vele milieu-issues. De overheid, maar ook allerlei instituten strooien ongecontroleerd aanmaningen en aantijgingen over onze sector uit. Dat zorgt voor verwarring en achterdocht bij vele boeren en tuinders. Zij hebben het gevoel dat zij als een soort schietschijf gebruikt worden door overheid en milieulobby. Al met al ontstaat daarbij een sfeer die bepaald niet bevorder lijk is om, daar waar milieupro blemen vanuit bedrijfsniveau tot een oplossing moeten worden ge bracht, in positieve zin mee te denken en mee te werken. Ook sommige onderdelen van de pers slagen er in een negatieve sfeer rond land- en tuinbouw op te bouwen. Dat wordt door de sec tor aangevoeld als het aandoen van groot onrecht. En als de land- en tuinbouw hiertegen naar mijn mening terecht ageert, wordt dit onmiddellijk als defen sief afgedaan. Toch wil ik op een aantal zaken kort ingaan. Allereerst, en dat is misschien een open deur intrap pen, land- en tuinbouw hebben zelf behoefte aan schone lucht, water en bodem. Het zijn eigen produktievoorwaarden en zeker op langere termijn bestaat hier geen tegenstelling met iedereen die dit ook nastreeft. Er kan hooguit op de korte termijn een spanningsveld bestaan bij het corrigeren van situaties die dat nu niet bevorderen. Maar beseft moet worden dat bepaalde om standigheden vaak door langjari ge ontwikkelingen ontstaan zijn. Dat kan niet met het omdraaien van een knop rechtgezet worden zonder tot sociaal-economisch onverantwoorde toestanden te leiden. Tot zover misschien wei nig nieuws. Grote moeite heb ik met het feit dat, wanneer land- en tuinbouw zelf initiatief tonen, derden daar ogenschijnlijk nauwelijks kennis van nemen en voortgaan met een milieuhetze. Ik noem als voor beeld het Integraal Milieu A kt ie Plan (IMAP) van het Landbouw schap en het KNLC win ter discussiethema "Milieu en Be drijf". Bij ons eigen seminar, waar dat discussiethema in uit mondde, heb ik dit nog weer eens ervaren. Nadat afgesproken was met Minister Braks, dat de term volumebeleid voorlopig geen on derdeel van de discussie meer zou uitmaken tussen regering en be drijfsleven, bestond de Minister van VROM, de heer Alders, het om deze term toch weer van stal te halen. Juist op een dag waar de resulta ten van de winterdiscussie per sector werden gepresenteerd en waar duidelijk werd dat boeren en tuinders zich bewust zijn van milieuproblematieken en zich ook in willen spannen voor ver beteringen, werd dit als bijzonder frustrerend gevoeld. Suggestief Daarbij heb ik geen enkele waar dering voor de wijze waarop met name de televisie (NOS, Veroni- que) aandacht schonk aan deze dag en de uitspraken van Minis ter Alders. Suggestieve beelden over met mest verzopen land en overlopende gierkelders, stam mend uit het natte najaar van 1987, hebben menig boerenhart gekraakt. Simplificatie en sensa tie schijnen soms meer de lei draad van de pers te zijnt dan inhoudelijke informatie. Bij dat alles moet het ook duide lijk zijn dat milieu, de eventuele maatregelen en de discussie daar omheen in de agrarische sector, een veel sterkere emotionele la ding hebben dan bijvoorbeeld in de industrie. In de agrarische sec tor raakt het het direct functione ren en bestaan van de familiale ondernemingen met alles wat daar aan vast zit. In de industrie is het vaak alleen een zaak van di recties. Overheden, instituten en zovoort moeten daar naar mijn mening rekening mee houden bij hun benadering en presentatie van alles wat met milieu rond land- en tuinbouw te maken heeft. Tenslotte moeten eventuele maat regelen op bedrijfsniveau geno men worden op basis van aanvaarding. Dat kan niet afge dwongen worden alleen met het stellen van regels, dat moet mede op basis van begrip. En voor be grip is nodig: geen dreigingen, de uiterste objectiviteit, bereidheid van de overheid in geleidelijkheid mee te werken en moreel en fi nancieel mede verantwoordelijk heid te nemen. Marius Varekamp Voorzitter KNLC Vrijdag 18 mei 1990 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 11