gele roest... beslist TILT Distriktshoofd Adri Vers wij veren heeft na 42 dienstjaren Suiker Unie verlaten U6TERM0IT Tracénota WOV doet geen recht aan agrarische sektor Eerste frites naar Oost-Duitsland Verdere verbetering mestverwerking kan kosten drukken Lichte voorkeur voor tracé 5 Na een dienstverband van 42 jaar is 3 mei in de "Wouwse Tol" te Wouw afscheid genomen van de heer A. Verswijveren, distrikts hoofd Suiker Unie in West-Brabant, Tholen en St. Philipsland. Tij dens het officiële gedeelte benadrukten zes sprekers de inzet van Ver swijveren, die als goed ambassadeur tussen de fabriek en de telers stond. De kringvoorzitters Woestenberg en Kavelaars spraken na mens de leden en boden tijdens de massaal bezochte receptie een fiets, een videorecorder en een geldbedrag aan. De heer Verswijveren (r) wordt gefeliciteerd door Suiker Unie hoofd bestuurslid Flip van den Hoek. Bedrijfsdirekteur Van Malland heeft de heer Verswijveren van zijn begin periode meegemaakt en schetste zijn staat van dienst. Het scheidend dis triktshoofd is in de voetsporen van zijn vader getreden en als kontroleur begonnen. Gedurende die periode moest vaak als politieagent worden opgetreden. Zo kwam er op de weeg brug van een laadplaats iedere keer een teler met zijn "gewichtige" hond bieten lossen. Vol werd de Mits recht wordt gedaan aan de belangen van de agrarische sektor en individuele agrarische bedrijven komen de tracés 3 en 5 van de WOV voor realisering in aanmerking. Vanwege de ontsluiting van het Westerscheldebekken aan zowel de oostzijde (vaste oeververbinding Kruiningen-Perkpolder) als aan de westzijde (veer Vlissingen- Breskens) spreekt de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Land bouwschap een lichte voorkeur uit voor tracé 5 (Kruiningen- Perkpolder). Dit standpunt ligt in de lijn van het standpunt, dat het hoofdbestuur van de ZLM eerder heeft ingenomen. Het Landbouwschap Zeeland is in het spoor van de ZLM van mening dat de tracénota MER/WOV erg on evenwichtig is. Terwijl de nota breedvoerig spreekt over compensa tie van schade aan natuur en land schap wordt ten aanzien van de agrarische sektor volstaan met slechts te verwijzen naar een instru ment (een zogenaamde aanpassings inrichting dan wel de admonistratieve ruilverkaveling) en worden inhoude lijke toezeggingen naar de toekomst verschoven. Kriteria Het Landbouwschap is van mening dat het verlies aan landbouwgrond en de negatieve kavelsnijdingen niet de enige twee kriteria zijn waaraan de landbouwkundige gevolgen van de WOV moeten worden getoetst. Er zijn ook belangrijke consequen ties buiten het onderzoeksgebied, waar eveneens onttrekking van land bouwgrond, negatieve kavelsnij ding, toenemend verkeer met als ge volg verminderde toegankelijkheid en bereikbaarheid van agrarische be- drijvert en percelen kunnen plaats vinden. Daarnaast wijst de Raad op het feit dat aanpassingsinrichtingen, die bedoeld zijn om schade aan de agrarische sektor weg te werken, zo ingrijpend kunnen zijn dat er nau welijks een heilzame werking mag worden verwacht van dit instru ment. Zo'n situatie doet zich in de gepresenteerde voorstellen voor ten westen van 's Heerenhoek en ten westen van Terneuzen. De Gewestelijke Raad is overigens van mening dat ook degenen, die niet daadwerkelijk grond behoeven af te staan, gedupeerd kunnen wor den door omrijschade e.d. en daar om bij de aanpassingsinrichting Vrijdag 11 mei 1990 moeten worden betrokken. In dit verband wijst het Landbouwschap Zeeland er nog op dat in de tracéno- 'ta geen aandacht wordt besteed aan het verplaatsen van agrarische be drijven naar elders (met steun van de overheid). Evenmin wordt duidelijk gemaakt hoe verlies aan grond zal worden gecompenseerd. Verkleining van bestaande agrarische bedrijven moet in ieder geval voorkomen worden. Parallelwegen Om te voorkomen dat de infrastruk- tuur voor het langzame verkeer blij vend in negatieve zin zal worden beinvloed, vindt de Raad dat aan beide zijden van de toeleidende we gen parallelwegen moeten worden aangelegd. Nabij de aanlan- dingspunten moeten vervolgens ver bindingen van de WOV met de pa rallelwegen komen zodat het langza me verkeer in principe de mogelijk heid heeft om de Westerschelde over te steken. De konkurrentiepositie van de Zeeuwsvlaamse agrarische bedrijven mag niet worden aangetast door de tariefstelling van de tolver binding, aldus de Gewestelijke Raad. Het nu geldende kortings systeem bij de veerdienst moet dan ook worden gekontinueerd. Konkluderend is de Gewestelijke Raad van mening dat de tracénota geen recht doet aan het grote belang van de agrarische sektor. "Naast consequenties voor het primaire agrarische produktieproces heeft het realiseren van een vaste oeververbin ding ook wezenlijke gevolgen voor de toelevering en afzet van agrari sche produkten alsmede voor de to tale leefbaarheid van het platteland in zuid-west Nederland. Uit deze no ta blijkt dat onvoldoende", aldus de brief van de Gewestelijke Raad. hond altijd meegewogen en leeg was het dier nergens te zien. Verswijve ren wist zulke dingen met tact op te lossen. Pleitbezorger Namens het hoofdbestuur sprak de heer Van den Hoek. "Adri is altijd een nadrukkelijk pleitbezorger ge weest van de standpunten die Suiker Unie naar buiten bracht. Hij legde zich niet klakkeloos neer bij stellin gen en analyses. Nam vaak zelf proeven en mag als een van de kop lopers genoemd worden bij het op timaliseren van een betere teeltbege leiding". Van den Hoek deelde ver der mede dat de heer Verswijveren nu lid geworden is van Suiker Unie, voorheen teelde hij als kontraktant suikerbieten. Adjunkt direkteur Oosterhuis zette eerst mevrouw Verswijveren in het zonnetje. Mede ook van haar heeft Suiker Unie veel profijt gehad. "Adri laat een gevoel van leegte ach ter. Een illuster persoon verlaat de agrarische dienst. Je wist het juiste evenwicht te vinden tussen de boer en de fabriek. Je was direkt geen voorstander van automatiseren en contingenteren. Het reglement werd daardoor wat ruimer geinterpreteerd zonder dat belangen geschaad wer den". Kringvoorzitter Kosten uit Tholen sprak namens de 3 kringen die de heer Verswijveren als werkge bied had. De heer Kosten ging in op de technische ontwikkelingen van de laatste 40 jaar. "Veel vernieuwingen werden door de leden niet altijd be grepen en Adri Verswijveren had de gave om, met eigen woorden, het voordeel te bepleiten". Zijn hobby's, zoals naspeuringen verrichten naar omgekomen en nog in leven zijnde vliegtuigbemannin gen uit de Tweede Wereldoorlog, werden belicht door de heer Vermo len. Namens het personeel belichtte hij de heer Verswijveren als een man die aandachtig naar iedereen kon luisteren zonder zich iets op de mouw te laten spelden. "Hij heeft veel gegeven en weinig terugver langd". De heer De Bruyne die als ceremoniemeester optrad, haalde als goede eigenschap aan dat Verswijve ren altijd voor een vrolijke noot kon zorgen. Tijdens avondjes was hij gangmaker en fungeerde als diri gent. Soms kon je hem vergelijken met een draaiende grammofoon plaat". Enkele sprekers benadruk ten het gegeven dat het distrikts hoofd vrijwel nooit zonder zijn hond de boer opging. Dagboek In zijn dankwoord vertelde de heer Verswijveren dat hij 42 jaar geleden van zijn vader moest gaan werken omdat de fabriek zat te springen om een kontroleur. "Nu heb ik moeite gehad om van het werk los te ko men". Verswijveren heeft altijd een dagboek bijgehouden en zei dat het jaar waarin hij begon, 1949, slecht was voor de landbouw. De uien be landden toen op de mestvaalt. Met het vertrek van de heer Verswijveren heeft de Suiker Unie een kleurrijk fi guur verloren. Jan van Tilburg Op de eerste export-zending naar Oost-Duitsland wordt het glas geheven door (vlnr) de Commissaris van de Koningin in Flevoland Han Lammers en de PFP-direkteuren Frank Dankloff en Viktor Phaff (foto APS /Peter Mastenbroek). Vorige week is er voor het eerst een zending voorgebakken pommes fri tes uit Nederland naar Oost- Duitsland geëxporteerd. Het nieuwe aardappelverwerkingsbedrijf Polder Food Products BV (PFP) te Le lystad had deze primeur. De zending vond plaats ter gelegenheid van de start van de bouwaktiviteiten van PFP. Er werd tien ton diepgevroren produkt geëxporteerd. Het bedrijf verwacht veel van de Oostduitse markt; thans ligt de konsumptie van aardappelprodukten op 600 gram per hoofd van de bevolking, terwijl de gemiddelde Westduitser jaarlijks ongeveer 10 kilo frites opeet. Polder Food Products gaat deze zo mer (augustus) in produktie. De to tale investering bedraagt 30 miljoen gulden, de verwerkingskapaciteit is 110.000 ton aardappels per jaar. Samenwerking PFP gaat een nauwe samenwerking aan met het Oostenrijkse bedrijf 1 Ier Nahrungsmittel GmbH. Dit be drijf houdt zich al bezig vanaf 1972 met de verwerking van aardappels tot (jaarlijks 25.000 ton) aardappel produkten. Door uitwisseling van know-how en ervaring wil PFP naast frites een breed assortiment aardappelprodukten gaan aanbie den. Het Oostenrijks bedrijf is gespecialiseerd en heeft zich toege legd op aardappelspecialiteiten. De naam 1 Ier wordt het A-merk van PFP. Om de basis van de samenwer king te versterken zal lier Nah rungsmittel GmbH voor 25 procent aandeelhouder worden in PFP. USTIItlMfT Op diverse tarwepercelen is nu al gele roest gekonstateerd. Zo'n aantasting kan zich zeer snel uitbreiden en dus: kontroleer uw percelen en handel indien nodig snel; Tilt is een prima keus; het is een systemisch fungicide dat zowel gele roest als Septoria zeer goed bestrijdt; Tilt is niet voor niets het bekendste graanfungicide. Lees voor het gebruik altijd het etiket. ®Geregistreerd handelsmerk van CIBA-GEIGY A.G. Ligtermoet Chemie B.V., Postbus 1048 4700 BA Roosendaal. Tel. 01650-97200 De wetenschap blijkt alle vertrou wen te hebben in grootschalige mest verwerking, zoals die bijvoorbeeld in de Helmondse fabriek van Pro- mest wordt gepraktiseerd. De ont wikkeling hiervan kan bijdragen tot een milieuvriendelijke en duurzame manier van (intensief) veehouden. Verdere verbetering en optimalise ring van het huidige systeem van mestverwerking zal de kosten gunstig beïnvloeden, en dus ook de rentabiliteit van de varkenshouderij. Dit was de essentie van het betoog van de Wageningse wetenschapper ir. J.H. Voorburg, die sprak tijdens een symposium over recycling van chemische afvalstoffen op de Tech nische Universiteit Eindhoven. Voorburg was optimistisch over de bijdrage die de grootschalige mest verwerking in fabrieken kan leveren aan de oplossing van de mestproble matiek. Een verantwoorde afzet van mest is een essentieel onderdeel van de dier lijke produktie. De kostenverhoging die dit met zich meebrengt is in feite nog steeds niet meegenomen bij de modernisering van de varkenshou derij. De rentabiliteit van de mest verwerking bij varkens zal vooral af hangen van de plaats waar deze die ren geproduceerd worden. Op wat langere termijn zullen dat die plaat sen moeten zijn, waar de produktie- kosten het laagst zijn, aldus Voorburg. Een andere voorwaarde om de mest verwerking in de toekomst rendabel te houden, is dat het voordelig wordt om milieuvriendelijk te produceren. Dat kan alleen worden afgedwongen door de wetgever of door de publie ke opinie. Binnen deze randvoor waarden zoekt de boer niet naar de milieuvriendelijkste, maar naar de goedkoopste oplossing. H. de Bot

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 9