uit de praktijk ZLM wil calamiteiten regeling voor vorstschade ZLM vreest problemen bij vaststelling wildschade Wat moet een jonge boer of boerin met een beëindigingsregeling? Rare smaak in de mond Alleen voor eigen gebruik is snijmais nog interessante teelt Het is een verademing in "DE LANGSTRAAT" nu er kort voor het weekend veel vee naar de wei is gebracht. Duidelijk is gebleken dat het vervoersverbod voor deze regio, waar toch nogal wat kavels van huis liggen, een grote belemmering is ge weest. Op het laatst moest men zo slim als een vos worden en gebruik maken van de organisatie, en zeker ook van de media, om het vervoers verbod te versoepelen. Maar ja, nu de zon hoog aan de he mel staat, de vooruitzichten als ik dit schrijf alsmaar beter zijn, loopt het vee rustig te grazen in de weide. Het gras begint weer te groeien, na de te koude periode welke we gehad heb ben. De problemen rond het ver voersverbod voor de boer zullen snel vergeten zijn, doch ambtelijk is het voor de boer niet te pruimen, dat we na 4 weken pas officieel op schrift een briefje kregen waarin we van de maatregelen op de hoogte werden gesteld en er zelfs met geen woord werd gerept over de eventuele relatie die kan bestaan tussen varkenspest en het niet mogen vervoeren van rundvee, schapen e.d. een verbod dat naar ik heb begrepen voor het eerst op deze manier is uitgevoerd, dus een soort stamping out! Zo heeft duidelijk elke sektor zijn ei gen problemen op dit moment, doch de akkerbouwers kunnen ook weer alle aandacht aan het land besteden, nu de akties verder door de "bende van vijf" en de overkoepelende landbouworganisaties zijn afgebla zen. Tevreden of niet, herstrukture- ring binnen de sektor, en mogelijk binnen het eigen bedrijf zal zeker in de toekomst van groot belang zijn om de vele miljoenen die er nu door de overheid in gebracht worden, niet verloren te laten gaan. Dus kunnen ze de mouwen weer opstropen. Persoonlijk heb ik over de akties van de akkerbouwers een rare smaak in de mond overgehouden. Eenmaal benaderd door onze eigen kring voorzitter, voer je in je eigen regio, waar de akkerbouwbelangen veel minder zijn en deze akkerbouwers zelfs nog goed tevreden zijn, aktie om de tocht naar het provinciehuis in Den Bosch zeker te doen slagen. In een mum van tijd zijn er 20 a 25 veehouders bereid zich solidair te verklaren met de akkerbouwers. Al met al, een geslaagde demonstratie, doch des te groter is de frustratie, de rare smaak in de mond, als je dan nota bene voorop je eigen land bouwblad een artikel leest, van je ei gen voorzitter van de sektor akker bouw en lid van het DB, waarin hij zich, mijns inziens, afzet tegen de veehouderij. Als veehouder krijgen we in het bewuste artikel, min of meer, de zwarte piet toegespeeld van de akkerbouwproblemen. Als vee houder zijn we ons bewust dat we over de top heen zijn, en hopen van ganser harte dat het ook de akker bouw als de varkens-, pluimveehou- ers en tuinders goed mag gaan, maar op zo'n manier een wig proberen te drijven tussen 2 bepaalde sektoren is geen goede zaak. Onder het motto "wat geschreven is blijft geschre ven", moeten we mijns inziens pro beren elkaar na 7 superheffingsjaren en de moeilijke akkerbouwperiode niet rancuneus de bal toe te gaan spelen, zeker niet beleidsmatig, denk ik, omdat de uitwèrking wel eens on voorspelbaar kan zijn, en daar is ze ker niemand bij gebaat. Afijn het moest er even uit, doch ge lukkig kunnen we nu na een wissel vallig voorjaar, weer op het land aan de gang. Nadat de T-som dit jaar vroeg was bereikt groeide er half maart veel gras, doch door de flinke nachtvorsten en de koude in april is er een stilstand ontstaan in de gras- groei. Nu eind april worden de eerste kuilen hier en daar aangelegd, de kwaliteit is weer goed, doch de op brengst matig. De opbrengst valt vooral tegen op zware gronden wel ke met de zodebemester zijn bemest. Struktuurbederf op vrij zware gron den is een duidelijk nadelig effekt als men met deze zware machines op het land moet. Duidelijkheid zal hier over moeten ontstaan door proeven op Demo-bedrijven, en indien moge lijk in samenwerking met het Stibo- ka, waar men toch aan moet kunnen tonen, welke gronden wel of niet ge schikt zijn voor zodebemesting of injektie. Al met al veel werk aan de winkel om in de toekomst verantwoord met onze mest en bedrijven om te gaan. Nu staan toch ook de melkprijzen onder druk, zonder verruiming van de produktiecapaciteit, uitgezon derd de 1,09%, waardoor we op de laatste dag van het superheffings jaar, een briefje kregen hoe groot het quotum was in het seizoen 1989-1990. Laten we de vereveningsruimte maar rusten, want daarover kon door de fabrieken voor het afsluiten van het superheffingsjaar helemaal geen duidelijkheid verschaft worden, om dat de nieuwe computers - of zouden het de ambtenaren zelf zijn? - de ge gevens van uitbreiding quota, leasen en verkoop niet op tijd verwerkt konden krijgen. Als veehouder moet je met veel dingen, regels, leren le ven en als je de tijd krijgt dan went dat wel. Het ministerie van Landbouw heeft, zonder verder overleg en ondanks grote bezwaren van de landbouw, de taken van het sekretariaat van de Wildschadekommissie overgeheveld naar de Direktie Uitvoering Regelin gen. De Wildschadekommissies funktioneren tot op heden naar be horen. De schadevaststelling, die tot nog toe snel na de melding in het veld plaatsvond, zal voortaan bij de DBH moeten worden gemeld en ver volgens zal de DBH beoordelen of er een taxatie ter plekke moet worden Vrijdag 4 mei 1990 Aan het eind van een stralende ko ninginnedag 1990 kan op NOORD- BEVELAND wel worden vast gesteld dat de toeristensektor weer een goed weekend gedraaid heeft. Zeker met 1 mei eraan vastgekop peld (voor Duitsers en Belgen een ex tra vrije dag) kunnen de meesten denk ik toch op een geslaagd week end terugkijken. Ook de oranjecomités en de vele mensen die van alles en nog wat, tot zelfs hele landbouwwagens en trac toren toe, hebben versierd om van deze jaarlijks terugkerende dag een hele happening te maken. Zo'n stra lende koninginnedag doet heel feestelijk aan, het lokt vele mensen de straat op, hetgeen ook de dorps kern weer ten goede komt. Voor ons als akkerbouwsektor is het voorjaar 1990 vroeg begonnen, en de aardappelen komen al aardig uit de grond. Met de weersvooruitzich ten van deze week zal de groei er goed in zitten en het is in ieder geval ook aangenaam om in te werken. Boven onze akkers mooi weer, maar politiek gezien ligt het mooie weer nog wel een eindje weg. Men is druk bezig met beëindigings- en ander soort regelingen, maar wat moet je daar als jonge boer/boerin mee? Bij alle regelingen is nog maar heel wei nig terug te vinden van oplossingen die betrekking hebben op zijn/haar problemen. En wees nou eerlijk; met deze jonge boeren en boerinnen zul len we toch de toekomst in moeten gaan! Zij zullen een positief be- drijfssaldo moeten kunnen behalen en genoeg vertrouwen in de toe komst moeten hebben om ook in vesteringen te kunnen verrichten. Op Noord-Beveland hebben we niet de mogelijkheid over zoet water te beschikken, zodat er ook direkt niet zoveel alternatieven op akkerbouw- of groenteteeltgebied overblijven waarmee je je bedrijfssaldo kunt verhogen. Zo blijft het behelpen en moeten we het eerder zoeken in kost prijsverlaging. Ook braakregelingen spreken ons niet zo aan. We zien per slot van rekening, liever een gewas groeien en wanneer je een bedrijf met een bepaalde oppervlakte over neemt, wil je ook wel die volle op pervlakte bewerken.... Aly en Josje kunnen we wel felicite ren met het behaalde resultaat van hun aanzet tot akties; zelfs de Spaanse boeren zijn nu de straat op gegaan! Het gaat er daar wel even anders aan toe dan bij ons; met eie ren naar de politie gooien en de hele veestapel meenemen, zover zijn wij toch niet gegaan. Ik denk dat we al lemaal blij zijn met deze akties van uit andere EG-landen. Dit on derstreept toch dat we niet alleen staan. We zullen met de akties uit andere landen zeker geloofwaardi ger overkomen in Brussel en Dublin. Het zal nu afwachten zijn wat de Eu ropese Top van regeringsleiders in Dublin eind juni gaat doen, want wat we tot op dit moment gehad hebben is wel heel magertjes en ze ker onvoldoende! Met mais zaaien is in WEST BRA BANT ZUID gewacht tot de tempe ratuur in de grond zat. De berijd baarheid van de grond en de droge weersomstandigheden hebben er voor gezorgd, dat vanaf half april de maiszaaimachines tevoorschijn zijn gekomen. Steeds meer veehouders gaan gezamenlijk een zaaimachine aanschaffen om zo op de loonwerk- kosten te bezuinigen. Op een enkele plaats wordt bekeken of het rendabel is een hakselaar aan te schaffen. Een kipkar is op ieder bedrijf aanwezig en voordrooggras wordt tegenwoordig ook in hoofd zaak gehakseld. Doordat er op de melkveehouderijbedrijven steeds minder werk komt, daar uitbreiding is uitgesloten, gaat men zoeken naar andere mogelijkheden. Ook in de melkveehouderij is het regel dat be- drijfsopvolgers eerst een aantal ja ren elders gaan werken. Het areaal snijmais kan dit jaar wei eens lager uitvallen. De nog aanzien lijke voorraden ruwvoer hebben ve len doen besluiten de oppervlakte mais wat in te krimpen. Er voor in de plaats zijn granen gezaaid of is het land verhuurd voor sperciebonen of aardappelen. Het areaal aardap pelen is zeker niet lager dan vorig jaar. Opvallend dat de prijs van maiszaad dit jaar weer hoger is. Dit geldt vooral voor degenen die een nieuw ras gaan zaaien, die moeten 130,per ha meer betalen. Met deze rassen bedraagt de post zaai zaad 350,per ha. Niet verwonderlijk dat de post zaai zaad in een aantal gevallen van doorslaggevende betekenis is ge weest om zomergerst te zaaien. De wederom verhoogde maiszaadprijs zou weieens het gevolg kunnen zijn van de gevoerde reclamecampagne dit jaar. Handelaren en vermeerde raars hebben in vakbladen en folders kosten noch moeite gespaard om hun produkt als het beste aan te prijzen. Snijmais zaaien voor de maisbank of voor eigen verkoop is financieel niet interessant meer. In dit geval kan men beter, als men met het systeem kan instemmen, land opgeven voor de braaklegpremie. Maar voor bra ken bestaat op de zandgronden to taal geen belangstelling. Zolang ruwvoer gezaaid kan worden waar afzet voor is kijkt men niet ver der. Ook al is het prijstechnisch on rendabel. Een afdelingsvoorzitter verwoordde tijdens het vergadersei zoen de diskussie rond de braakleg- materie op zijn eigen manier. "Mijnheer", zei hij tegen de inlei der, "van de boeren uit ons gebied moet U niet verwachten dat zij land zomaar een jaar onbeteeld laten lig gen. Braken wordt bij ons alleen nog weieens gedaan met de kermis of karnaval. Maar hierbij kan opge merkt worden dat de animo voor de ze evenementen jaarlijks te rugloopt". Van alle gewassen die momenteel ge zaaid zijn kan gezegd worden dat het er allemaal optimaal bijstaat. De verschijnselen van de kou zijn overal weer vergroeid. Uit financieel oog punt bezien hopen de akkerbouwers dat het, evenals vorig jaar, een lange periode droog blijft. De veehouders willen het liefst wekelijks een flinke bui. gemaakt. De ZLM vreest een scha devaststelling van achter het buro en ook een grote vertraging in de vaststelling van de schade. Dit zal ongetwijfeld gepaard gaan met gro tere onnauwkeurigheden. Volgens de ZLM zal er praktisch gesproken een onwerkbare situatie ontstaan. Het hoofdbestuur vindt dir een onorden telijke manier van optreden van het ministerie door de landbouw op een dergelijke wijze een regeling op te dringen. Naar aanleiding van de nachtvorst- schade in de fruitteelt moet er een landelijke calamiteitenregeling ko men met daarbij een procedure waaruit blijkt hoe en wanneer men voor deze regeling in aanmerking komt. De landbouworganisaties zou den nu reeds een aanzet voor een dergelijke regeling kunnen geven. De ontwikkeling van de schade in de fruitteelt moet vanaf dit moment worden gevolgd. Dit heeft het hoofd bestuur van de ZLM uitgesproken. De voorzitter van de tuinbouwcom- missie, de heer C. Hamelink, deelde tijdens de vergadering van jl. vrijdag mee, dat de situatie zich iets gunsti ger laat aanzien dan ongeveer drie weken geleden het geval leek te zijn. Zowel bij de appelen als bij de peren is de schade per perceel en per ras heel verschillend. Gemiddeld geno men lijkt het oogstpercentage op 40 tot 60 procent uit te komen. De wer kelijke schade zal pas in juni/juli be kend zijn. Op Schouwen Duiveland is er sprake van een gemiddeld scha debeeld. De appelrassen Cox en Goudreinet lijken de meeste schade te hebben geleden. Het merendeel van de peren is bespoten met giberel- la. De oogst van appels en peren va rieert van 10 tot 90%. Op Noord-Beveland is de situatie ernstiger. Daar worden oogstpercen- tages tussen de 15 en 50% genoemd. Op Walcheren zijn met name de ap pelrassen Jonagold, Boskoop en Karmijn door de vorst getroffen. Bij de Golden Delicious is sprake van Gemiddeld genomen lijjkt het oogstpercentage op 40 - 60 proccent uit te ko men. De situatie laat zich iets gunstiger aanzien tot enkele weken geleden. een matige tot goede zetting, de Elstar geeft een normale zetting te zien. Bij de peren is de situatie nog wat onduideijk. De oogst verwach ting voor de appels ligt in de orde van grootte van 50 tot 60% en voor peren 70 tot 80%. Nabloei Op Zuid-Beveland is er sprake van een gemiddeld beeld. Voor Zeeuws- Vlaanderen wordt zowel voor de ap pels als de peren gesproken over een oogstpercentage van 50 tot 60%. De wat jongere aanplant lijkt een groter compenstatievermogen (nabloei) te hebben dan de wat oudere aanplant. In hoeverre deze nabloei nog kan zorgen voor een redelijke opbrengst is op dit moment de vraag. De situa tie in West Zeeuws-Vlaanderen is gunstiger dan in Oost Zeeuws- Vlaanderen. Op Tholen en St. Phi- lipsland is eveneens sprake van een wisselend beeld. Ook hier hangt veel af van de nabloei. Na de vorst is nog enige hagelschade opgetreden. De schade in de 2- en 3-jarige aanplant van de appelrassen Jonagold en Elstar is groot. Het oogstpercentage wordt geschat op 40 tot 50%. In het Brabantse zandgebied kan er door de meeste bedrijven beregend worden zodat schade in veel gevallen is te voorkomen. Niettemin is hier en daar toch vorstschade opgetreden. Wat betreft de situatie in het West- Brabantse kleigebied is men pessi mistischer gestemd. 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 9