Lage-doseringssysteem kan bij het publiek een vertekend beeld oproepen Heeft de akkerbouw afgedaan? Opkomst - inspectie Vroeg en gemakkelijk voorjaar Met twee benen op de grond blijven De werkzaamheden in het veld op SCHOUWEN-DUIVELAND heb ben nu het karakter van de verple ging. Buiten vorig jaar kunnen wij nu constateren dat het een vroeg en gemakkelijk voorjaar is geweest. Op sommige plaatsen is de opkomst van de bieten niet even vlekkeloos verlo pen. Vooral muizen hebben in com binatie met ondiep zaaien nogal wat schade gedaan. Het gevolg is, dat vooral vanuit de kant, de bieten te dun of overgezaaid moesten worden. Dit is altijd een erg moeilijke be slissing. De overige gewassen groeien voor spoedig. De aardappelen zullen aan het eind van de week aangefraisd lig gen. Het mooie weer van de afgelo pen dagen zorgt ervoor dat het effect van de mechanische onkruidbestrij- ding zeer groot is. In de bieten maar ook in de uien lijkt het soms wel eens of er twee gewassen zijn. Aardappels is er dan altijd een van! Geen vorst, betekent aardappels op plaatsen waar je ze niet kunt gebruiken. De komende weken weten wij wat we daar aan te doen hebben. Rijdend door het Schouwse land zie je hier en daar toch wat nieuwe ge wassen verschijnen. Meestal zijn dit nog slechts kleine percelen, anderen zetten het weer iets groter op, maar het begin is er. Met spanning kijkt ie dereen er naar. Vooral de buren, valt mij steeds weer op, met de grootste interesse. Onderling wordt er niet zo veel over gesproken. Als iemand iets heeft houdt hij dat voor zichzelf. Als er meerderen hetzelfde gewas hebben ontstaat er meestal een studieclub of iets dergelijks. Sommigen gaan ech ter op eigen houtje alleen door. Hier in schuilen grote risico's, naar de teeltkant maar vooral ook naar de afzetkant. Twijfelachtig voor mij is of op Schouwen-Duiveland de teelt van specifieke gewassen door zal zet ten. Alleen daar waar men grondwa ter kan onttrekken liggen er mogelijkheden. Elders is het zaaien en planten van specifieke gewassen moeilijk en zeer risicovol. De huidige weersomstandigheden bewijzen dit weer eens. Meer ervaring op dit ge bied zal ongetwijfeld nodig zijn om meer duidelijkheid hierover te krij gen. Bundeling van krachten - kennis - en ervaring zijn daarbij bittere noodzaak. Laat dit iets zijn waar wij goed bij stilstaan. Grootschalige ak kerbouw is anders het alternatief. Voor mij is de vraag waar dan de grenzen liggen. Ook grote bedrijven zijn niet altijd rendabel, voorbeelden zijn daarvan ook in deze provincie. Er is nu wel een toezegging dat de korting van 3% op graan zal worden gecompenseerd, maar biedt dat nu de gewenste financiële garantie die wij nodig hebben? Dit is allemaal korte baan werk. Veel meer zal de akkerbouw gebaat zijn bij ten eerste, structurele maatregelen. Zoals te noemen zijn: landinrichting, ander soortig landbouwonderwijs, onder zoek en voorlichting op vooral nieuwe teelten, ontwikkeling ander soortige bestrijdingstechnieken, zoetwatervoorziening, ontwikkeling afzetstructuur nieuwe gewassen, en gaat u zo maar door. Ten tweede zal er vooral meer samen werking moeten komen in de sector zelf, tussen de vele landbouworgani saties onderling en met elkaar met bijvoorbeeld de akkerbouwcoöpera- ties en de banken. De groep akker bouwers is (wordt) te klein om alles <op eigen houtje te doen. Ten derde, tenslotte, bestaan alle goe de dingen uit drie, zal de akkerbou wer zelf de geboden kansen, die er zeker zijn, moeten oppakken. Wij moeten oppassen dat wij in de strijd voor hogere prijzen deze be langrijke zaken niet laten liggen. toch wel overkomen of die boer maar kontinu aan het spuiten blijft. Ook hier zou het gewenst zijn om via publiciteit en wat aandacht, er de buitenstaander op te wijzen, dat dik wijls spuiten juist WEL milieuvrien delijk kan zijn. En dan kregen we deze week het sein van de bende van vijf: einde akties! En terecht dunkt me. Nu nog door gaan zou absoluut verkeerd overko men bij de rest van de samenleving. Hoewel we in feite weinig bereikt hebben is tot in hoogste instantie de aandacht op de problemen ge vestigd. Negen procent prijsverho ging: het was toch wel al van tevoren te zien aankomen, dat dit niet haal baar zou zijn. De nationale maatre gelen blijven zeer beperkt. De kom missie van drie wijze mannen is ei genlijk door het kabinet en de kamer lelijk in z'n hemd gezet. Er moet nu via enige kunstgrepen gezorgd wor den dat de graanprijs dit jaar niet verder daalt (dus toch een succesje). Zo op het oog is er met de land- en tuinbouw in ALTENA-BIESBOSCH weinig aan de hand. We mogen zeg gen dat de gewassen, ondanks enkele pittige nachtvorsten zo rond half april, er goed voor staan. Vooral de laatste week in april zijn de jonge ge wassen zoals bieten en vlas, dankzij enkele regenbuitjes flink gegroeid. In de fruitboomgaarden is er nog steeds onzekerheid over de omvang van de nachtvorstschade. Het lijkt er op dat fruitkwekers die de nacht vorst konden bestrijden met water nevel, voor hun arbeid goed beloond zullen worden. Ook de graslanden profiteren van het groeizame voor jaar en het ziet er naar uit dat er weer flinke kuilhopen met gras gewonnen kunnen worden. De Kring Altena-Biesbosch van de ZLM heeft vanwege een eerder afge laste ledenvergadering pas op 19 april jl. deze vergadering gehouden. De aanleiding voor het uitstel was dat de heer Varekamp als voorzitter van het KNLC de spreekbeurt moest annuleren in verband met boeren- protestakties in begin maart. De Ne derlandse politiek heeft een welwillend oor gehad voor de pro blemen in de akkerbouw, maar de balans opmakend, blijkt dat er con creet bitter weinig is overgeschoten waar de akkerbouw iets aan heeft om uit de problemen te komen. Centraal blijft het om de graanprijs draaien. Als deze niet vertaald wordt op een gemiddeld kostenniveau in Europa, zullen de problemen in de Op of langs en onderaan de dijk per fiets, te voet of met de auto, het is deze tijd allemaal de moeite waard. De steeds nog meer groe nende polders worden omzoomd door dijken met kanten kragen. Het bloeiende fluitekruid zorgt voor deze omlijsting. De veel be zongen en geschilderde maand mei dient zich aan. Het weer ge draagt zich als een lieve zoete mei, dus wat kan een mens zich nog wensen. Dat de meeste mensen met al dit schoons niet tevreden zijn weten we. We weten ook dat sommige mensen door de bomen het bos niet meer zien staan. Er moet ge klaagd worden, dus klagen we mee ondanks dat de bodem van de portemonnee niet te zien is. Er moet gescholden worden, dus schelden we mee op organisaties, regering, op alles wat niet naar onze mond praat. Vanaf de zij Waren er geen akties geweest dan was die daling er in elk geval wèl ge komen. En in Europees verband moet er gezocht gaan worden naar produktiebeperking. Niet eenvoudig om dit in een grote gemeenschap als de EG op te lossen. De schrijver van het ingezonden stuk in het ZLM-blad van vorige week, de heer Dieleman uit Oost-Souburg, had een suggestie bij de hand. Min der kunstmest en minder spuiten doet de produktie dalen. Inderdaad, tien tot vijftien procent minder graan is dan zeker mogelijk en het is zeker milieuvriendelijk. Punt is nu juist de politieke wil, en de mogelijk heid om kontrole uit te oefenen of de beperkende teeltmaatregelen dan ook daadwerkelijk nageleefd worden. En dat is vooral in de zuidelijker ge legen staten moeilijk. In ieder geval zou er voor een aantal personen ex tra werkgelegenheid gecreëerd wor den, immers een aantal AID-ers ex tra is dan nooit weg akkerbouw alleen maar toenemen. De jongste besluiten in Brussel wij zen niet op een aanpak die tot verbe tering van de situatie zal leiden. Hooguit dat de snelle prijsafbraak van de granen voor dit moment tot staan is gebracht. De heer Varekamp onderstreepte in zijn betoog het nut van de akkerbouwprotestakties, maar waarschuwde toch ook voor de omslag van het nut in negatieve op vattingen van medeburgers en be drijfsleven. Zelfs voor de in binnen- en buiten land respect afdwingende organisa tiegraad van de Nederlandse land- en tuinbouw zou dit wel eens zeer kwa lijke gevolgen kunnen hebben. Het is voor de achterban blijkbaar moeilijk te begrijpen dat door middel van protestakties wel gehoor te vinden is bij de overheid en door regulier over leg van onze bestuurders niet. Overi gens is de echte politieke aap nu wel uit de mouw, dat noch het ene noch het andere veel heeft opgeleverd. Oud-secretaris drs. De Heer van het Landbouwschap drukte het bij zijn afscheid kernachtig uit: Protestakties die de grens van het toelaatbare over schrijden houden het gevaar in zich dat ze kunnen leiden tot zelfvernieti ging. Daarmee bedoelde hij de zelf vernietiging van de eigen organisatie. Als dit laatste een feit zou zijn zou den we er pas achter komen wat dit zou betekenen. De boerennuchter- heid gebiedt te zeggen dat we moeten proberen onder alle omstandigheden met beide benen op de grond te blijven. lijn bekijk je de zaak toch wel eens wat anders. Je vraagt je af hoe het komt dat een boer aan mij vraagt "van schrijf jij eens dat we wel kunnen balen van al dat gesjouw met die traktors over de weg". Is het dan zo dat die groep niets meer mag en durft te zeggen. Ik dacht dat deze vraag eerlijk beantwoord moest worden. Dit zijn ook men sen die het goed met akkerbou wend Nederland menen. Wij hebben het recht niet om deze groep monddood te maken, want iedereen heeft recht op een eigen mening. Eén ding hoop en wens ik dat we kunnen genieten van wat de na tuur ons nu geeft. Diezelfde na tuur kan ook veel zorgen geven. Er zijn zonnestralen en schadu wen. We worden armzalige men sen als we het fluitekruid niet mooi meer vinden omdat het on kruid is. In WEST ZUID-BEVELAND gaat alles weer z'n gangetje. Na weken van aktievoeren is men duidelijk ak- tiemoe! Of is men zo teleurgesteld dat men het hoofd er bij heeft neer gelegd? Willen we akkerbouwer blij ven, dan zullen we toch van ons af moeten bijten. De Brusselse resultaten zijn mini maal. Dat vinden ook onze kollega's in de andere E.E.G.-landen. Blijk baar zijn het daar ook niet allemaal supergrote bedrijven met geweldige saldo's, of zou het zo zijn dat op de grote graanbedrijven daar ook geen rendabele teelt meer mogelijk is? Een lobby met de milieu organisaties is ook nog een moge lijkheid, want wintertarwe neemt per jaar toch ca. 45 kg stikstof uit de lucht. Waar moet die stikstof blijven als de graanteelt verdwijnt? In de Noordzee, met alle gevolgen van dien. Wat is er dan beter voor 't milieu? Iets wat vele mensen ook ontgaat is dat de geldkraan naar de diverse on derzoekinstituten voor graanteelt wordt dichtgedraaid. Deze instituten worden wel belaagd door het mini sterie van Landbouw voor het indie nen van onderzoekrapporten betref fende de graanteelt. Met als hoofddoel het terugbrengen van de hoeveelheid gewasbeschermingsmiddelen en het verlagen van de stikstofgiften. Opti male graanteelt is uit. Voor onder zoek op termijn wordt geen geld meer beschikbaar gesteld. Dus we derom een gegeven dat Den Haag ons in de rug aanvalt en ons in de Noordzee drijft. Wat nu in West Zuid-Beveland aan de orde is, is het verzorgen van de gewassen. Kontrole op 't voorko men van diverse belagers is steeds gewenst. Het gerstevergelingsvirus is een exta kostenpost bij de graan teelt. Enkele percelen wintertarwe zijn erg aangetast en een op- brengstreduktie is nu al zeker. Bestrijding van de overbrengende luis heeft in wintertarwe nü geen zin meer, dit omdat de incubatietijd 3 weken is en op dat moment de scha- dedepressie niet meer funest is. In zomergerst is het nog wel oppassen, per twee dagen kontrole op het voor komen van luis is gewenst. Zeker bij het huidige weertype en de snelle ontwikkeling van de gewassen. Diverse aardappeltelers die nu nog af moeten leveren worden op de proef gesteld, omdat het lang bewa ren van aardappels dit seizoen erg te genvalt. De kilogrammen die men dacht te hebben opgeslagen komen bij lange na niet uit de cel. Verlies van kg van meer dan 10% zijn geen uitzondering. De akkerbouwgewassen staan er over het algemeen goed bij. Hier en daar moesten bieten worden overge zaaid. Loonbedrijf Fa. Baert uit Koe wacht moest van de 650 ha. gezaaide bieten er slechts 7 overzaaien, één perceel vanwege vorst schade en één perceel vanwege wortelbrand. Op de foto: de heer R. Baert inspecteert de opkomst van een (eigen) perceel bieten. Prachtig weer en temperaturen van zo'n twintig graden doen voor de prille gewassen wonderen. De perce len kleuren veelal prachtig groen, of tegen de zon in zie je de kleine biete plantjes dan prachtig roten. Althans zo is dat in het "LAND VAN AXEL". De regen van zo'n dag of 10 geleden kwam voor veel dingen juist op tijd, want hier en daar werd het toch wel wat droog. Ook voor de werking van de bodemherbiciden was zo'n 30 a 40 mm regen ideaal. Ook verschij nen nu de aardappels al wat schuch ter boven de bedden uit; met de tem peraturen van deze week zullen ze zeker goed doorschieten. Dat geldt overigens ook voor de aardappe lopslag in o.a. bietepercelen. Dit lijkt hier en daar een enorm pro bleem te worden, en we weten wel dat problemen er zijn om opgelost te worden, doch in het laatste geval is dit toch niet zo eenvoudig. Er is nu een nieuwe machine op de markt die, eventueel op een later tijdstip, via een rol met b.v. round-up de opslag kan bestrijden. Ook in onze regio heeft een loonwerker zo'n ap paraat aangeschaft. In de tarwe is inmiddels al wat roest en op sommige rassen veel meel dauw aangetroffen. Weliswaar zeer vroeg in het seizoen, doch gezien de stand van het gewas ook weer niet zo verwonderlijk. Oplettendheid is ge boden, veel percelen zijn reeds gespoten, en dat betekent, om het gewas gezond te houden, dit jaar toch wel enkele keren extra met de spuitmachine erop uit. Trouwens met de nu veel gepropageerde lage- doseringssystemen is het toch al zaak dikwijls terug te komen op een perceel, soms al na een dag of vijf. Uit milieuoogpunt een goede zaak, er komt minder aktieve stof in de grond en in het water, maar voor de niet terzake zijnde burger moet het Vrijdag 4 mei 1990 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 7