Belangenbehartiging Enkele percelen bieten overgezaaid Politiek nog geen mooi weer Eerst het veldwerk, maar wel kritisch meedenken Zoals de vogels een nest bouwen... Ook in onze WESTHOEK is de mei maand begonnen met prachtig weer. April was soms wel wat fris en win derig, maar echt nat was het niet. Alle gewassen staan er voor de tijd van 't jaar prima voor. De eerste aardappelen beginnen ook boven te komen, al zijn er die daar toch wel heel lang voor nodig hebben gehad. Er zat nog niet zoveel temperatuur in de grond en dan is de ontwikke ling ook trager. In ons gebied zijn enkele percelen met bieten overgezaaid. Oorzaak? Ik hoorde datjer last was van vreterij door muisjes. Dat moeten dan toch wel grote aantallen zijn geweest. Vorstschade kan natuurlijk ook, maar niet voldoende diep gezaaid en geen voldoende vocht zijn meer voor de hand liggende oorzaken. Maar al met al een schadelijke zaak; met nogal wat extra onkosten. De sproeimachines hebben ook weer heel wat bundertjes afgereden in de diverse gewassen. Als het onkruid klein is en net opkomt moeten we er bij zijn. 't Is anders altijd moeilijk, met net als dit voorjaar veel wind. Oppassen voor eigen maar ook voor buurmans gewassen; een overwaai ende nevel lijkt zo onschuldig maar kan vervelende gevolgen hebben. Al le tarwepercelen hebben nu wel de 2e gift stikstof gehad. Ze staat er prima voor. Ook de voorjaarsgranen staan er goed bij. De laatste konsumptieaardappelen zijn nu wel geruimd. De prijsontwik keling is goed, al hebben de meeste telers van de top niet kunnen profi teren. Maar eigenlijk met een beetje schrik gelezen dat de verwerkende industrie, enkele bedrijven althans, door de hoge prijzen in de proble men dreigt te raken, 't Is niet te ho pen, een hoge prijs is wel leuk, maar als de handel-verwerker het niet aan de streep kan krijgen, dat is niet best. Ook dit najaar moeten er ko pers zijn die ons produkt afnemen en verwerken. Verder gaan we nu een wat rustige tijd tegemoet op de akkerbouwbe drijven. Dat betekent niet dat er niets te doen is. Onze gewassen van dag tot dag volgen is een vereiste, maar 't zijn niet zulke topdruktes als we soms gewend zijn. Afgelopen voorjaar, hoe vroeg het ook was, hebben we er nogal wat extra be moeienissen bij gehad met al de ak- ties. Gelukkig was dat goed in te passen, als het weer even iets minder gunstig was voor de werkzaamheden buiten. We hebben veel mensen leren ken nen afgelopen maanden, zowel in positieve als negatieve zin. Telkens dezelfden uit den lande stelden zich beschikbaar om te trachten de poli tiek en het publiek te overtuigen dat op zo'n voortgang de akkerbouw het op den duur niet meer kan redden. Nu akties opgeschort zijn is het zaak op te passen dat we niet weer in het oude scheepje terechtkomen en rich ting "afgrond akkerbouw" varen - als het al zover niet is. Zo weer uit spraken volgend, zijn velen bang dat alles weer het oude pad gaat volgen. Onze mensen hebben niet voor niets op de weg gestaan; 't was nodig, la ten we dat beseffen. Die bestuurder die dat niet begrijpt of wil begrijpen in welke rangorde dan ook, kan be ter afvloeien. Op WALCHEREN zijn we toe aan het zaaien van het laatste akker bouwgewas, de bruine bonen, een teelt die de laatste jaren financieel tot de betere behoort. Men verwacht een areaaluitbreiding, ondanks dat kan men momenteel voor een aan trekkelijke prijs contracten afsluiten. Een oud boerengezegde luidt dat bruine bonen (planten) de maand mei niet mogen zien, als het echter zo blijft, nu dit geschreven wordt on der een prachtig oranje zonnetje, zal het moeilijk zijn zich te bedwingen, dit geldt echter al een heel voorjaar. Afgelopen weken zijn we op familie- en kennissenbezoek geweest in de polders. Als men door de Flevopol- ders naar de N.O.P. rijdt kan men ook de schaalvergroting waarnemen die in de afgelopen tientallen jaren is ontstaan wanneer deze polders suc cessievelijk in produktie zijn geno men en landbouwkundig zijn ingericht in samenhang met land schapsbouw en natuurbeheer en ont wikkeling en ook voor de woonfunctie die in deze gebieden is toebedacht. Opvallend is dat op de bedrijven en op 't aangrenzende oude land veel weiland via wisselbouw in bouwland wordt omgezet en gebruikt wordt voor aardappel- en bollenteelt. Col lega's polderboeren huren deze grond voor fikse prijzen en ontwij ken op hun eigen bedrijven grond en milieubelastende teelten, houden hun areaal in stand of breiden uit. Praat men over akkerbouw, dan blijkt dat men dat, net als hier, "zo veel hoofden, zoveel zinnen" tegen komt. Overigens is ieder wel de me ning toegedaan, door alle sektoren heen, dat het graan een veelzijdige functie heeft in 't totale landbouwge- beuren. Het resultaat dat akkerbouwakties hebben opgebracht is een mager Alle agrarische sektoren profiteren nu van het mooie weer. Voor de akker bouw zijn de "Haagse en Brusselse buien" echter nog niet opgetrokken, ge zien de "minimale" tegemoetkomingen v%an de politiek. Óp de foto een demonstrerende akkerbouwer uit Dronten, 19 april jl. in Den Haag. Wederom profiteren we van een bij zondere weersperiode, prachtig zo mers weer voor zowel de WEST ZEEUWS-VLAAMSE boer als bur ger. Na de regenweek rond Pasen heeft het stabiele weer snel terrein gewonnen. De werkzaamheden kon den snel worden hervat. We konden het maar zo wensen, want vooral in deze periode is werkbaarheid van de grond, voor wieden en rijen spuiten, van groot belang. Ook voor groeistofbespuitingen is het momenteel redelijk gunstig. Het spuiten van bieten moet bij deze temperaturen wel 's avonds gebeu ren. Gelukkig is het lang licht maar met de rijenspuit is de capaciteit niet zo groot. De veldspuit heeft natuur lijk een veel grotere capaciteit maar er moet nogal wat extra middel ver spoten worden. Met de intrede van de lage doseringssystemen is de na- opkomstbespuiting eenvoudiger ge worden met minder risiko. Nadeel is dat men de spuit nog vaker in het land ziet. De aardappels nemen toch de tijd 6 ondanks het vroege tijdstip van planten. Zelfs op percelen die nog niet zijn opgefreesd zien we nog geen groen verschijnen. De tarwe kon de tweede stikstofgift wel gebruiken. De ontwikkeling is niet zo wild als een maand geleden. Het droge weer zorgt ook voor een gezond gewas. Grond die nog ligt te wachten op een gewas als bruine bonen of mais be gint hier en daar behoorlijk vuil te worden. Hier zal eerst nog afge brand moeten worden alvorens de zaaimachine aan de gang kan. Het aktie voeren zal nu wel voorbij zijn vermoeden we. Het seizoen laat niet veel ruimte meer en de langduri ge periode van aktievoeren, maakt toch wat moe. We hebben tijd nodig om bij te tanken en om na te denken hoe een eventuele produktiebeper- king er uit moet komen te zien. Di- rekt hebben de akties nog niet veel opgeleverd, indirekt des te meer. De landbouw (en de mensen daarin) hebben een duidelijke opwaardering gehad en worden niet bij voorbaat afgeschreven. Produktiebeperking als alternatief voor het stabilisato- renbeleid is nu overal bespreekbaar. De uitslag van het ministers overleg had nog slechter kunnen zijn, mis schien toch een gevolg van de hete adem in de nek. We hebben ook veel geleerd de afge lopen tijd. De goede samenwerking met de politie, de vele lange tenen bij de bestuurders en de eensgezindheid onder de boeren, waarbij de bloed groep beslist geen rol blijkt te spe len. Struktureel is er nog niets veran derd dus zullen we onze wensen en eisen nog wel eens moeten herhalen. De organisatietop zal zich wel moe ten realiseren dat veel aktievoerders niet nogmaals de kastanjes uit het vuur willen halen die door CLO-top of Landbouwschap moeten worden aangepakt. We proberen nu eerst het beste uit de grond te halen maar we moeten wel attent blijven ook al zouden de aar dappels nogmaals een goed resultaat geven. compromis, de neerwaartse prijsspi- raal is door bepaalde te nemen maat regelen gelukkig tot staan gebracht, maar is toch op voor groentetelers te laag niveau beland. De trekkerakties behoren wel tot het verleden, er is ook geen tijd meer voor, ieder heeft weer volop werk op 't bedrijf. Akkerbouw is seizoenge bonden en vooral in de onkruid- bestrijding en gewasbescherming is de eerste klap een daalder waard, ze ker als we de richting van de geïnte greerde methode uit willen. Overigens worden we de laatste tijd overspoeld met reclame en voorlich tingsfolders, in dure uitvoeringen vanuit industrie en handel op 't ge bied van chemische gewasbescher ming en onkruidverdelging, blijkbaar wordt hier nog een aardige cent aan verdiend. Misschien is het toch wel goed om de aktiecomité's te laten sluimeren en niet te ontbinden zodat ze als luizen in de pels van de landbouworganisa ties kunnen fungeren. Tevens blijkt men ongerust over 't functioneren van onze organisaties in de huidige vorm en omvang, dit geldt ook voor 't Landbouwschap. In een democra tische samenleving als de onze moet overleg de eerste aanzet zijn en blij ven in de belangenbehartiging, maar een dat enkel maar leidt en strandt in oeverloze discussies, standpuntbepa ling en identiteitswaarborgen, dan zal dat niet meer als zoete koek gege ten worden door de leden van de or ganisaties. Door de na-oorlogse ontwikkelingen in onze samenleving met het vormen van de Westerse alliantie op militair gebied en de economische ontwikke ling via de EG, komen we met de landbouw in een geheel ander tijds beeld terecht. Politieke spanningen en militaire inspanningen groeiden in de eerste helft van onze eeuw uit tot twee wereldoorlogen, daarmee de landbouw economische hoogte- en dieptepunten brengend. Nadat dit alles in de tweede helft van deze eeuw menselijkerwijs is uitgebannen zal de politiek de landbouw door een ande re bril moeten gaan bezien. De eerste levensbehoeften lijken veilig gesteld, maar daarmee kan men niet vol staan. Landbouwproduktie zal men steeds meer in verband gaan zien met landschaps-, natuur- en milieu- aspekten. Als men voor het ene geld beschikbaar stelt, kan men het voor het andere niet onthouden. Het groene front in de landelijke po litiek is aardig uitgedund en men kan ze ook niet allen als specialisten beti telen, dat hebben we op 9 april op 't Haagse Plein wel gehoord in de regen. De plaatselijke politiek in ons gebied heeft zich gepresenteerd in de nieuwe gemeenteraden. Gelukkig bezetten nog een redelijk aantal agrariërs en lieden die toch goed in de agrarische sektor thuis zijn plaatsen in deze ra den. 't Zijn de kleine dingen die het doen in 't leven. Hopelijk kunnen deze raadsleden bijdragen in de besluitvorming van deze lagere over heden, die van opbouwende beteke nis zijn voor de agrarische bevolking in samenhang met de totaliteit van belangenbehartiging van stads- en dorpsbewoners in onze regio. In mei leggen alle vogeltjes een ei, behalve de koekoek en de griet, want die leggen in de mei maand niet. Het mannetje van de merel is "zwart van veren, met een snavel geel als goud". Wijf jes en jonge (nog geen jaar) die ren zijn van boven zwartbruin, van onderen meer roodbruin. Het zijn standvogels, die in het najaar en in de winter vooral te ren op bessen. In het warme jaar getijde eten zij vooral insekten- larven, wormen en slakken. Dan doorzoeken zij vlijtig, met de priemvormige snavel, de afgeval len bladeren. De sterke poten stellen hen in staat uren lang on der bos en struiken rond te huppelen. Het grote nest, niet hoog in de struiken, is gemaakt van takjes, met een bodem van aarde. Zij broeden meer dan één legsel uit en daarom horen wij het heldere zingen van het mannetje tot ver in de zomer. De zanglijster is van boven olijf kleurig, van onderen lichtgrijs, met donkerbruine vlekken, zingt nog mooier en wordt bij ons hoe langer hoe gewoner, 's Winters zijn er meer van dan 's zomers. Dit geldt ook voor de kramsvo gels, bij ons wintergast, die in ongehoorde massa's uit Noord- Oost-Europa en Noord-Azië bij ons de winter doorbrengen. Vroeger werden er duizenden en duizenden, vooral in Friesland (Gaasterland), gevangen in strik ken, wat nu gelukkig verboden is. Hun rug is bruin, borst en buik zijn grijs gevlekt. En zoals alle vogels hun nest bouwen en hun jongen verzorgen, zo wil een boer zijn bedrijf in stand hou den, een goed inkomen hebben en voor zijn gezin zorgen. Dus wanneer een agrarische on dernemer zijn bedrijfsopzet opstelt voor het volgend jaar (of beter: jaren), heeft hij met vele onderwerpen rekening te hou den. Hoofddoel echter is, "het onderste regeltje". Er moeten die gewassen geteeld worden of die takken van veehouderij aange trokken worden, die financieel het aantrekkelijkst zijn. Maar om dit voor uw bedrijf hoogste "onderste regeltje" te bereiken, moeten de omstandig heden optimaal zijn. Welke zijn die omstandigheden? Het zijn de middelen om dat doel te berei ken, zoals een zo effektief moge lijke benutting van werktuigen en arbeid, alsmede zorgen voor een optimale konditie van de grond waar de gewassen op en in moe ten groeien. Omdat "de mens" steeds duur der wordt, is en wordt zijn arbeid meer en meer vervangen door werktuigen. Eerst hebben we ge zien dat er naast veel personeel enkele lichte machines kwamen. Op een gegeven moment waren er naar verhouding meer machi nes dan mensen en nu is de boer alleen met zijn machines. Niet eens alle benodigde meer. Veel machines worden te duur en te groot voor zijn bedrijf, louter en alleen omdat hij onvoldoende oppervlakte heeft om de machi nes rendabel te kunnen laten werken. Met dat groter worden, worden die machines echter ook zwaar der. Op zichzelf niet erg als de druk per vierkante centimeter maar niet omhoog gaat. Dit komt neer op hogere en bredere banden aan trekkers, wagens en werktuigen. Is dit niet mogelijk, dan wordt het aantal wielen groter. Vrijdag 4 mei 1990

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 6