over geld en goed Teruggaaf belastinggelden Landbouwschap dringt aan op voor bedrijf so verdracht binnen mogelijkheden een relatie Voorlichtingsbijeenkomst Ruilverkaveling Yerseke-Moer Landbouwschap: "Pachtnormen aanpassen bij wijziging van Waterschapswet' Principebesluit tot oprichting AOC-raad Geïntegreerde akkerbouw naar de praktijk Onderzoek samengaan Agrarisch Dagblad en Boerderij Krant Siene en Willem hadden een goed open gesprek met hun zoon Kees. Hij wilde het bedrijf overnemen en ze waren daar nog trots op ook. Kees was er van overtuigd dat een goede opleiding zowel theoretisch als praktisch en de bereidheid om re gelmatig bij te scholen noodzaak was. Ze hadden de cijfers van het bedrijf van de laatste jaren nog eens goed op een rij gezet en daaruit bleek dat er besparingen hadden plaatsgevon den. Dit moest in de toekomst ook mogelijk zijn. Siene zei tegen Kees: "Je moet je goed realiseren dat het beroep van akkerbouwer, veehouder, tuinder, fruitteler zijn niet statisch is. Je zult je steeds aan moeten passen aan om standigheden die zich wijzigen. Ver zet je dan ook niet tegen de ontwik kelingen die op je afkomen. Dat hebben wij ook niet gedaan, hè Wil lem". Die bromde: "We hebben ons zeer vaak aan moeten passen, met meer en minder succes. Dat hebben de mensen in andere beroepen toch ook moeten doen! Vergeet dat niet. Je moet ook tegenslagen op kunnen vangen", zei Willem, "want die heb je nu eenmaal als vrije on dernemer". "En niet te veel buiten je schoenen lopen als het goed gaat", zei Siene. "We zullen ons ook moeten realise ren", meende Kees, "dat als we in de toekomst alleen akkerbouwpro- dukten willen produceren er grond bijgekocht moet worden. Realiseer je wel dat bij de hoge grondprijzen, je hoge saldo's moet behaJen wil grondaankoop rendabel zijn". "Waarschijnlijk kun je je beter toe leggen op teelten of een teelt die minder of geen grond vraagt. Daar zit dan wel meer risiko aan en hand werk. Doch als het bedrijf geen vol doende omvang heeft moet je iets doen. Ga maar eens een half jaar of wat ons betreft nog langer werken op een bedrijf waar gewassen wor den geteeld of dieren worden gehou den waar jij interesse voor hebt. Want willen is kunnen, Kees", zei Willem, "vergeet dat niet". Reali seer je daarbij altijd dat een onder nemer en zijn vrouw, of dat nu in of buiten de landbouw is, zelf de broek op moet houden, een ander doet dat niet voor je. Samen de broek op houden bij afzet van je produkten is wel nodig, denk ik". Kees was blij met het positieve ge sprek met zijn ouders, zeker nu er zoveel negatieve geluiden over de hoofden van oudere en jongere agra riërs worden uitgestort, alsof er geen enkele toekomst als zelfstandig on dernemers meer zou zijn. Zelfstan dig agrariër zijn is een vak met veel vrijheid, in gebondenheid van wet ten, regels en ontwikkelingen, vond Kees, maar zijn ouders hadden daar ook altijd op ingespeeld, en dat kon hij toch ook, zoveel vertrouwen had hij in zichzelf. Kees durfde mede vanwege de posi tieve opstelling van zijn ouders het zelfstandige ondernemersschap aan, met de wetenschap dat aanpassen en inspelen op nieuwe ontwikkelingen daarbij hoorde. De opdracht om het bedrijf levensvatbaar te houden of te maken besefte hij. Hij wist dat zijn ouders en zijn zus de bedrijfsoverna me stimuleerden en alles goed had den geregeld. Hij was vast van plan zich niet te laten ontmoedigen door de soms in zijn ogen erg negatieve geluiden die over "de landbouw" uitgestort worden door pers, radio en televisie. "Jullie weten toch ook wel, dat de zwijgende meerderheid Het is van groot belang dat u uw be lastingaanslagen laat kontroleren. Verschillen tussen de aanslagen en de door onze kantoren ingediende belastingaangiften komen regelma tig voor. Verschillen ontstaan door dat de standpunten van de belasting- inspekties en onze medewerkers niet altijd gelijkluidend zijn. Ver schillen komen ook voor door ver gissingen die ook op de belasting- inspekties gemaakt worden. Het eventueel volgens de midde lingsregeling terug te ontvangen be drag moet aan de hand van de aan slagen worden berekend. Via verzoek-, bezwaar- en beroepschrif ten dienen deze zaken tijdig geregeld te worden. In 1989 zijn op deze wijze door kliënten van onze kantoren de vol gende belastinggelden terugont vangen: Inkomstenbelasting 7.965.000, Premieheffing volksverzekering 3.241.000,- Vermogensbelasting 322.000, Overige belastingen 1.141.000, Totaal van het bo venstaande Middelingen I nkomstenbelasting 12.669.000, 1.369.000, Algeheel totaal 14.038.000, Totaal van ons volk in geen geval het mooie platteland wil laten verpauperen, waar akkerbouwer, veehouder, tuin der, fruitteler hun boterham probe ren te verdienen", zei de zus van Kees. Toen ze op bed lagen zei Siene: "Die Kees van ons redt het wel, met zijn positieve instelling". "Dat heeft een agrariër nodig", antwoordde Wil lem, "vertrouwen in zijn gezin, zijn bedrijf en zichzelf. Maar bedrijfso vername is maatwerk voor ieder vanuit een verschillende uitgangssi tuatie. De voorlichting van de SEV is hierbij onontbeerlijk. Wij maak ten er gebruik van. Kollega's doen het ook". J. Markusse Het Landbouwschap vindt dat de pachtnormen aangepast moeten worden als de verpachter water schapslasten direkt kan doorbereke nen aan de pachter. Als de pachter direkt een aanslag krijgt voor de wa terschapslasten kan de doorbereke ning hiervan via de pachtnormen vervallen. Ook de regeling voor toeslagen en aftrekken voor de wa terhuishouding kan dan verdwijnen. Alleen de gemiddelde water schapslasten die de verpachter moet voldoen, zouden nog in de pachtnor men moeten worden verwerkt. Dit schrijft het Landbouwschap in een brief aan de Vaste Kommissie voor Verkeer en Waterstaat van de Tweede Kamer in een reaktie op de vierde nota van wijziging van de W ater schaps wet Op dit moment is het nog zo dat al leen de verpachter een bijdrage le vert aan de waterschapslasten. Bij het vaststellen van de pachtnormen wordt rekening gehouden met de hoogte van de gemiddelde water schapslasten. De pacht moet in prin cipe een vergoeding geven voor de lasten van de verpachter en een rede lijke vergoeding zijn voor het be schikbaar stellen van de grond. Wanneer de Waterschapswet wordt aangenomen zullen verpachter en pachter beiden waterschapslasten moeten gaan betalen. Het Land bouwschap acht het niet redelijk dat de verpachter de kosten die het wa terschap ter behartiging van zijn be langen moet maken toch volledig zou kunnen verhalen op de pachter. Het Landbouwschap wijst daarom het wijzigingsvoorstel af dat een di- rekte doorberekening van water schapslasten mogelijk maakt. Het eerste totaal kan als volgt wor den verdeeld: Bezwaar- en beroep schriften 2.270.000,— Verzoekschriften 10.399.000,— 12.669.000,— De post overige belasting betreft hoofdzakelijk omzetbelasting en vennootschapsbelasting. In totaal gaat het dus om een bedrag van ruim 14 miljoen gulden. Het moge u duidelijk zijn dat het zeker de moeite loont uw aanslagen direkt na ontvangst te laten kontroleren. J. Spijk Het is inmiddels ongeveer een jaar geleden dat grondeigenaren en ge bruikers hun wensen en aanspraken op kavels en percelen in de ruilver kaveling Yerseke-Moer konden aan geven. De door belanghebbenden in de ruilverkaveling naar voren ge brachte wensen zijn door de Landin richtingskommissie verwerkt in het plan van toedeling wat vanaf 6 juni een maand lang ter inzage wordt ge legd in het Bureau van Uitvoering te Yerseke. Belanghebbenden worden voor deze terinzagelegging persoon lijk uitgenodigd. Na de stemming in 1985 heeft de kommissie de uitvoering van de ver- Vertegenwoordigers uit stuurgroe pen, besturen en direkties van Agra rische Opleidingscentra in oprich ting hebben het principebesluit ge nomen een vereniging van AOC's op te richten, te noemen een AOC- raad. Het doel van deze AOC-raad is het behartigen van de belangen van de aangesloten agrarische oplei dingscentra. De belangrijkste taken van de AOC- raad zijn voorlopig: het voeren van overleg met de rijksoverheid, met name het ministerie van Landbouw; het voeren van het overkoepelend arbeidsvoorwaardenoverleg met de vakbonden; het voeren van overleg met het agrarisch bedrijfsleven over de gewenste inhoud van opleidingen en over de advisering van de over heid met betrekking tot de planning van opleidingen, afdelingen en AOC's; het behartigen van de finan ciële belangen, die samenhangen met de bekostiging van AOC's. Er is een werkgroep ingesteld, die vóór 1 juni een statuut en het eerste overleg met de overheid zal voorbe reiden. De direktie landbouwonder wijs van het ministerie van Land bouw is bereid de AOC-raad te er kennen als officiële overlegspartner met de overheid, op het moment dat hierin voldoende AOC's participe ren. De verwachting bestaat dat vele - zo niet alle - AOC's zullen toe treden. Het Landbouwschap dringt er bij het ministerie van Financiën op aan om een maatschap of een vennoot schap onder firma tussen echtgeno ten of partners al met ingang van dit jaar mogelijk te maken. Het ministe rie wil dit pas doen op een nog vast te stellen latere datum. Het Landbouwschap vindt het standpunt van het ministerie niet reëel. Ook worden er onnodig kosten veroorzaakt. Zo zouden vol- Vrijdag 4 mei 1990 gens het ministerie van Financiën er in één jaar dubbele jaarstukken no dig zijn op de bedrijven. In een brief aan de Tweede Kamer wijst het schap op het eerder ingenomen kabi netsstandpunt dat de wetswijziging nodig voor deze maatregelen, paral-, lel zou moeten lopen met andere be lastingtechnische aanpassingen. Het Landbouwschap is van mening dat hierdoor het vertrouwen is ge wekt dat een uitbreiding van de doorschuifregeling per 1 januari kavelingswerken voortvarend ter hand genomen. In het gebied zijn de uitgevoerde werken en de in uitvoering zijnde werken duidelijk herkenbaar. Bij de gerealiseerde werken moet met name worden gedacht aan het nieuwe ge maal "De Moer" en aan een aantal nieuw gegraven watergangen, door middel waarvan een nieuw waterpeil kan worden gerealiseerd. Verder heeft de landinrichtingskom missie bewerkstelligd dat een boer derijverplaatsing kon plaatsvinden, welke inmiddels is gerealiseerd. Momenteel is een wegen- en waterlo- penbestek in voorbereiding. In dit bestek zijn opgenomen de meeste van de in het landinrichtingsplan aangegeven te verbeteren en aan te leggen wegen, alsmede nog enkele te verbeteren watergangen met bijbe horende kunstwerken (stuwen en duikers). De uitvoering van dit bestek is voorzien in de nazomer en de herfst van dit jaar. Met de be langhebbenden zijn de uitvoerings- aspekten reeds besproken. In samenhng met het plan van toede ling is verder nog in voorbereiding het zgn. kavelaanvaardingsbestek, waarin de werken zijn opgenomen die getroffen moeten worden om de ruilingen mogelijk te maken. Bij de ze werken moet gedacht worden aan het dempen en graven van sloten, egalisaties, dammen en drainage. Over de voorbereiding van deze wer ken, de tervisielegging van het plan van toedeling en de mogelijkheid om zelf met subsidie (kavelverbeterings-) werken uit te voeren, belegt de land inrichtingskommissie op 9 mei a.s., aanvang 19.30 uur, een voorlich tingsbijeenkomst in het dorpshuis "De Zaete" te Yerseke. Een ieder is hier van harte welkom. Op 9 mei as. is er in De Zaete te Yerseke een voorlichtingsbijeenkomst over de ruilverkaveling "Yerseke Moer" (foto: Anton Dingemanse). 1990 mogelijk zou zijn. De nu ont stane situatie betekent voor de be trokken bedrijven een fiscaal nadeel. De stakingswinst kan niet worden doorgeschoven en de vrijstelling voor het ondernemersvermogen in de Vermogensbelasting gebeurt maar eenmaal. Het standpunt van het Landbouw schap wordt ondersteund door de Raad voor het Midden- en Klein bedrijf. Minister ir. G. Braks heeft de publi- katie "geïntegreerde akkerbouw naar de praktijk" in ontvangst geno men. Deze publikatie is samen gesteld door het Proefstation voor de Akkerbouw en de Groenteteelt in de Vollegrond (PAGV) en het Cen trum voor Agrobiologisch Onder zoek (CABO). Het onderzoek is be doeld als ondersteuning om in de ak kerbouw te komen tot geïntegreerde bedri j fssystemen Momenteel verlenen bijna 40 akker bouwers hun medewerking aan een proef om op hun bedrijf geïntegreer de landbouw te beoefenen. Daar naast doen ruim 300 bedrijven op onderdelen van de bedrijfsvoering ervaring op met de geïntegreerde ak kerbouw. Zij worden begeleid door onderzoekers en voorlichters. Het lopende programma zal zowel voor de sektor als voor de politiek antwoord moeten geven op de toe pasbaarheid van de resultaten van het onderzoek in de praktijk. Voor de geïntegreerde bedrijfsvoering bestaat in de praktijk veel belang stelling. Enerzijds speelt daarbij het toenemende milieubewustzijn in de sektor een rol, anderzijds dwingt ook de slechte ekonomische situatie tot koersverlegging. Er is een fusie op komst tussen het Agrarisch Dagblad en de Boerderij Krant, die allebei worden uitgegeven door Misset. De hoofdredakties van beide bladen hebben een plan op gesteld om medio deze maand één geïntegreerd blad uit te brengen. De finitieve besluiten hierover zijn spoe dig te verwachten. Na de fusie zullen de 36.000 abon nees op de Boerderij Krant vrijdags dezelfde krant in de bus krijgen als de 22.000 abonnees op het Agrarisch Dagblad. 3

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 3