VOO It iib VROUW Jaarvergadering Zeeland p.j. zuid geluid Agrarische vrouw naar 1992 Kruimelwerk en hondefooi "Collectieve regeling bij zwangerschap en bevalling overbodig door bedrijfsverzorging" Studiedag dinsdag 15 mei P.J.Z.-agenda onder redaktie van de Redaktiekommis- sie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant. Redaktieadres: Mevr. P.J. de Rooy-Janse M.A. Postbus 42, 4424 ZG Wemeldinge. De leden van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen die 26 april de provinciale voorjaarsvergadering bijwoonden hebben met recht genoten van die dag, in "De Prins van Oranje" te Goes. De agenda was eigenlijk niet bijzonder, maar de uitvoering bleek verras send. 15 Punten moesten worden doorgewerkt en dat lukte uitste kend in de toegemeten tijd. Een hoogtepunt was het afscheid van Ti neke Dees. Na zes jaar lid van het provinciaal bestuur moest ze haar plaats afstaan. Helaas was er geen opvolgster en blijft de plaats van Zeeuws-Vlaanderen in het prov. bestuur nog onbezet. Aan de afde lingen in dat deel van Zeeland om een afgevaardigde voor het P.B. te vinden. Alle verslagen passeerden de revue zonder aanmerkingen. Slechts met de konstatering dat er ontzaglijk veel wordt gedaan door P.B.-leden kommissieleden afdelings besturen allen die zich inzetten voor de Bond in Zeeland. De presidente, mevrouw J.M. Elema-Meinardi, mocht een volle zaal welkom heten met als speciale gasten: mevrouw Boertien, afge vaardigde van zusterorganisaties - van de buurprovincies - het Hoofd bestuur en de pers. Het Bondslied werd gezongen o.l.v. mevrouw v.d. Linde, die eerst een applaus in ont vangst mocht nemen voor de le prijs die ze met haar koor behaalde. Daarna ging mevrouw Elema in op het werk van de Bond waar ze heel "trots" op is. Ze vergeleek de Bond met een paardebloem; je kent de plant maar gaat eraan voorbij. De stengel zag ze gevormd door de le den, de gele bloem is dan het kader, daar drijft de Bond op. Geen leden Een collectieve regeling of een volks verzekering bij zwangerschap en be valling is voor de meewerkende vrouw op het agrarisch bedrijf niet nodig omdat de bedrijfsverzorging voldoende mogelijkheden biedt voor vervangende bedrijfshulp. De lagere tarieven van de bedrijfsverzorging gelden namelijk ook wanneer de ar beid van de meewerkende vrouw tij delijk wegvalt ten tijde van zwanger schap en bevalling. Dit zei voorzitter Marius Varekamp van het Landelijk Contactorgaan Bedrijfsverzorging (LCB) dinsdag morgen 24 april jl. in Utrecht tijdens de Algemene Vergadering van deze overkoepelende organisatie van be- dri j fs verzorgingsdienstenDoordat steeds meer agrarische vrouwen zich aansluiten stijgt het aantal leden. Eind vorig jaar waren bij de vijf bonden van bedrijfsverzorging ruim 54.000 leden aangesloten. Tineke Dees geen Bond geen kader - geen afdelingsbijeenkomst EN geen voor uitgang. Na zes jaar maakt een ka derlid plaats voor een nieuwe vrouw op die post. Boeiend De Bond is boeiend, heel boeiend en uitdagend en geeft vrouwen een sca la aan mogelijkheden. Nu meer vrouwen gaan deelnemen aan be taald werk zullen ze behoefte voelen aan kontakten buitenshuis? Veel mannen hebben naast hun werk en gezin een club waar ze tijd instop pen, misschien voelen vrouwen die behoefte straks toch ook. Gelukkig zijn er nu nog vrouwen die het vrijwilligerswerk met veel en thousiasme doen, zij vormen de pluisjes die de paardebloem na de bloei krijgt. Als dan de pluisjes zijn weggewaaid blijft er toch een kern die verder gaat. De pluisjes, aldus mevrouw Elema zijn de kaderleden die na zes jaar vanuit de Bond uit waaien over de samenleving en daar in andere besturen, in de politiek of in een betaalde baan terecht komen. De ervaring, opgedaan in de Bond is een aanbeveling voor een nieuwe start. Maatschappelijke ontwikkelingen Door bepaalde maatschappelijke ontwikkelingen dreigen menselijke De agrarische kommissie van de Ne derlandse Bond van Plattelands vrouwen in Noord-Brabant en de ZAJK-vrouwen organiseren op dins dag 15 mei a.s. een studiedag met als thema "agrarische vrouw naar 1992". Deze studiedag wordt gehou den in zaal "de Vaart", Kap. Kochstraat 54 in Welberg (bij Steen bergen). Op het programma staan de volgen de inleidingen: - "De balans tot nu toe" over de verbetering van de positie van mee werkende echtgenotes. - "Agrarische vrouw naar 1992" met als onderdeel "de beroepssta- tus" voor de meewerkende vrouw. Vrijdag 4 mei 1990 Verder wordt de NAJK-dia-serie Man-vrouw-Maatschap gedraaid, 's Middags wordt er een bezoek ge bracht aan het bedrijf van de familie Akkermans te De Heen. Het och tendprogramma duurt van 9.30 - 13.30 uur inklusief lunch. Het mid dagprogramma duurt van 13.30 - 15.00 uur. De kosten voor deze dag bedragen 15,p.p. inklusief kof fie en lunch. Opgave vóór donderdag 10 mei bij: Carien Nieuwenhuyzen, De Heen, tel. 01676-2448; Jacqueline Simons, Steenbergen, tel. 01670-63457; C. Knook-Maris, Willemstad, tel. 01687-2660. kontakten steeds minder te worden. Denk maar eens: - op het werk zit men alleen achter een beeldscherm; - men heeft weinig kinderen; - in de huiskamer kijken we naast elkaar naar de TV. Omdat menselijke kontakten heel belangrijk blijven zullen vrouwenor ganisaties een belangrijke rol blijven spelen in het leven van vrouwen. Grenzen vallen weg De grenzen vallen weg en onze we reld wordt groter, en zo raken we nog meer betrokken bij de ontwik kelingslanden. De tentoonstelling en de film "Het sterke geslacht" ko men in 1991 naar Zeeland, de ver schillen en de overeenkomsten tus sen de drie vrouwen uit verschillende werelddelen komen daarin duidelijk naar voren. Zo kwamen alle onderdelen van de paardebloem in zicht en misschien komen we tot de gedachte dat het een prachtige bloem is maar hele maal ideaal is ze niet want ze kan vlekken geven! Hiermee besloot mevrouw Elema haar openingstoespraak. Gedichten en muziek Als intermezzo gedurende de och tend vergadering luisterden we naar gedichten, gebracht door mevrouw V.d. Bruinhorst en muzikaal ver bonden door Jolanda Kloet op de dwarsfluit. Eerst enkele gedichten uit "De Plattelandsvrouw": Er is een land waar vrouwen willen wonen van Joke Smit en Als ik aan arbeid denk, van Coos in 't Veld-Janse en De vrouw in 't jaar 2000 van A. de Regt-Punt. Daarna kwamen de vier ingezonden gedichten van de provinciale wed strijd. De jury kon geen keuze ma ken omdat ze eigenlijk allemaal voor een prijs in aanmerking kwamen. Vandaar dat ze alle vier DE prijs kregen: De dames Ria Bei je - Jo de Vries-Ligthart Schenk - Sjoerdje Bij kerk en Wil de Ruiter. Uit het hoofdbestuur Ons hoofdbestuurslid mevrouw Pol derman vertelde over de werkzaam heden in het Haagse, maar eigenlijk nog meer over haar eigen motivatie om deze funktie te aanvaarden. Veel komt er aan de orde en de werkver deling binnen het bestuur heeft een nieuwe opzet gekregen. Afscheid van Tineke Dees Op heel originele wijze werd af scheid genomen van Tineke Dees. Na zes jaar hard werken binnen de Bond werd haar een "Getuig schrift" uitgereikt waarmee de waarde van vrijwilligerswerk tot uit drukking kwam. De heer Dees was aanwezig om het afscheid mee te maken. Hem werd een fleurige bos bloemen aangeboden. Thuis hadden ze de plattelandsvrouw Tineke wel eens verwend en tevens de Platte landsvrouwen verwenst! Zo gaat dat. Afscheid was er ook van kom missieleden. Allen ontvingen een ge graveerd glas als aandenken, voor hen was een groots afscheid al in de eigen kommissie geweest. De dames Koster - Timmerman en Sandberg waren voor de laatste keer als lid van hun kommissie aanwezig. Middagprogramma Na de geanimeerde lunch, waarbij tevens de kans om de stands van de kommissies te bekijken en te genie ten van de handwerktentoonstelling, wat een schitterende werkstukken. Daar werden we stil van! Indruk wekkend wat al die kommissiele den samen hebben opgesteld. Twee bijzondere boerinnen, Jenny van der Horst (r) en Sanky Koster, gaven invulling aan het middagprogramma, ieder op haar eigen wijze. De agrarische kommissie was ver antwoordelijk voor het middagpro gramma. Ze hadden daartoe twee bijzondere vrouwen uitgenodigd. Jenny van der Horst-Hemmink, co lumniste, nam ons mee langs haar pennevruchten en we genoten van de originele wijze van vertellen. Daarna kwam de wervelende conferencier Sanky Koster-den Hamer op toneel en temidden van de fraaie uitstalling landbouwprodukten gaf ze een on vergetelijke conference. Heel bijzon der waren de vele originele vondsten waarbij de kommissie in het zonnet je werd gezet. Met veel dank aan bei de dames sloot de presidente de zeer geslaagde middag af. Was de presidente bij haar opening trots op de vele vrijwilligers in de Bond. Nu waren we allen trots op de twee boerinnen, Jenny v.d. Horst uit Overijssel en Sanky Koster uit Zeeuws-Vlaanderen die met hun ga ven ons een onvergetelijke middag bezorgden. Drs. P.J. de Rooij-Janse redaktie Henk Tegels Kruimelwerk en hondefooi zijn de benamingen die door 'oude' en 'jon ge' voormannen zijn gebruikt voor Braks' plannen voor de akkerbouw. Na het verschijnen van het rapport van de kommissie van goede dien sten was er hoop. Maar neemt de re gering het rapport wel serieus ge noeg? Na het debat in de Kamer is duidelijk dat verder aktievoeren in één of andere vorm nodig blijft. Braks wil, verdeeld over vijf jaar, 90 miljoen gulden en misschien nog vijftig miljoen extra uittrekken voor nationale maatregelen voor de ak kerbouw. Dat geld gaat vooral be steed worden aan beëindigingsrege lingen. Daar zijn veel jongeren niet blij mee. Want wie gaat er beëindigen: boeren die toch al geen opvolger hebben en er over een paar jaar uit zichzelf mee gestopt zouden zijn. Verder zijn er akkerbouwers die het water tot bo ven de lippen is gestegen: zij zullen met het afkoopbedrag van Braks de schulden aan de bank mogen aflos sen. Het is relatief een dure regeling om de struktuur van de akkerbouw te verbeteren. Jongeren hadden lie ver gezien dat (een deel van) het geld was besteed aan verlichting van de bedrijfsovername. De jongeren zijn de akkerbouwers van de toekomst. Als zij geen kansen krijgen komt van de herstrukturering van de akker bouw niets terecht en treedt ook de gewenste produktiviteitsstijging niet op. Prijsherstel Maar al het gedoe over deze miljoe nendans ontneemt ons het zicht of het Braks nu wel of niet menens is met de voorgestelde effektieve pro- duktiebeersing en het prijsherstel die de goede-dienstenkommissie heeft voorgesteld. Braks zegt in de Kamer dat hij zo zijn best doet en klaagt dat in de EG niet voldoende draagvlak is voor dwingende produktiebeheer- sing en prijsherstel. Maar meent hij ook wat hij zegt. Twijfel bekruipt je al gauw. Nog geen twee maanden ge leden in een interview met NRC- Handelsblad bleek de geprangde mi nister nog principieel afkerig van produktiebeheersing. In Brussel zien ze Braks aankomen als pleitbezorger van iets dat hij in het verleden zo verwenst heeft. Zodra gesproken wordt over prijs herstel, zegt de regering (niet alleen Braks) dat een dergelijke maatregel de EG-positie in de lopende GATT- onderhandelingen aantast. "Neder land hecht grote waarde aan het sla gen van deze onderhandelingen", al dus de regering. Dat zal best! Als de GATT-onderhandelingen een succes worden (gemeten naar de voorstellen van zowel de EG als de VS) dan da len de graanprijzen nog verder. Het zelfde geldt voor de melkprijs en de suikerbietenprijs. Braks wil zelfs geen uitspraak doen of een eigenlijk te lage graanprijs van 42 cent 'acceptabel' is. En zo'n minister moet in Brussel de motie waar "dwingender vormen van pro duktiebeheersing tegen kostendek kende prijzen op efficiënte bedrij ven" bepleiten, uitgevoerd krijgen. Hoewel de regeringspartijen in woorden de akkerbouw goedgezind lijken laten ze de halfslachtige opstelling van de landbouwminister over hun kant gaan. De trekkers die vorige week op het Binnenhof stonden komen terug. Voorlopig zullen de akkerbouwers aktiebouwers blijven. Gerrit Walstra Afd. Walcheren 4 juni: Tandemtocht. Verzamelen om 19.50 uur bij S. Kluyfhout, Kaapduinseweg 14a te Koudekerke. Kosten: per tandem: leden 7,50, niet-leden 12,50. Opgave en infor matie bij Annemarie (tel. 01180-26001). Afd. Noord-Beveland 18 mei: Schuurfeest. M.m.v. de band "Big Deal". Aanvang: 21.00 uur. Plaats: Noordlangeweg 19 te Kats. Entree: 3,leden/niet- leden 5,Inlichtingen: Charles 01199-385, Wilmar 01107-1501. 16 juni: Trekkerbehendigheid. Provinciale aktiviteiten - Bezoeken provinciaal sekretariaat Zevenbergen: 5 juni: afd. Walche ren; 7 juni: afd. West Zeeuws- Vlaanderen; 12 juni: afd. Zeven bergen. 21

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 21