Tapioka voor Thaise boeren onmisbaar Met de bus naar.... Afarin Hoechst onkruidbestrijding in aardappelen, erwten en bonen Toepassingsmogelijkheden Agrarische jongeren in Thailand p.j. zuid geluid Landbouw miniaturen club Agrarische Studiereizen LANGE WERKINGSDUUR BODEMHERBICIDE MET CONTACTWERKING BREED WERKINGSSPECTRUM Afarin kan in de volgende teelten toepassing vinden: Pootaardappelen Stambonen Consumptie-aardappelen Tuinbonen Fabrieksaardappelen Veldbonen Erwten "Tegenover die mensen in Thailand kun je het niet maken om de invoer van tapioka ineens te verminderen". Dat is de eensgezinde mening van zes agrarische jongeren uit akkerbouw en (intensieve) veehouderij die in fe bruari Thailand namens het NAJK drie weken in Thailand waren. Door de akkerbouwakties is ook de invoer van graanvervangers weer on derwerp van diskussie geworden. De belangrijkste gr aan vervanger is tapi oka, de gedroogde wortelknol van de kassaveplant. In de EG wordt ta pioka vooral verwerkt in varkens- en pluimveevoer. Ongeveer 40% van de tapioka in de EG wordt aan het Ne derlandse vee gevoerd. Thailand is veruit de grootste leverancier van ta pioka. In het armste deel van Thai land, het noordoosten, verbouwen bijna een miljoen gezinnen kassave. Eén van de Thailand-reizigers is de 28-jarige Wim Menu uit Klooster- zande (Oost Zeeuws-Vlaanderen). Wim werkt met zijn vader in maat schap op een akkerbouwbedrijf. Hij was nog maar net terug uit Thailand toen hij op de trekker sprong om ak- tie te voeren voor een hogere graan prijs. Wim: "De prijs van tapioka zit altijd een stukje onder onze graanprijs. Ook de Thaise boeren hebben dus baat bij een goede graanprijs". Van de ongeveer 30 cent die wij in Nederland per kilo ta pioka betalen, komt ongeveer de helft bij de boeren in Thailand terecht. Het belangrijkste gewas voor de meeste boeren in Thailand is rijst, het hoofdvoedsel in Thailand. De meeste boeren in het arme Noor doosten hebben niet genoeg rijstland om rond te komen. De kassave wordt verbouwd op hoger gelegen zanderige grond waar rijst niet kan groeien. Het geld van de verkoop van kassa- vewortels gebruiken de meeste boe rengezinnen om voedsel te kopen. Wim: "De verkoop van kassave zorgt ervoor dat de boeren niet nog armer worden". "Als wij onze graanproduktie be perken kan de import van graanver vangers niet zo blijven doorgaan", vindt Wim Menu. "Als de graan prijs weer omhoog gaat zal de invoer van graanvervangers nog verder toe nemen". Sinds 1982 is de tapioka- import in de EG aan een maximum gebonden. De import van tapioka nam hierdoor in 1983 af en is daarna gelijk gebleven. De andere graanver vangers (zoals maisglutenvoer) ko men vooral uit de VS. "Als er wat aan de import van graanvervangers gedaan wordt, moeten eerst landen als Amerika maar aangepakt wor den", aldus Wim. Net zoals er in Nederland al jaren gezocht is naar een vierde gewas in de akkerbouw, wordt in Thailand al jaren gezocht naar alternatieven voor kassave. Voor de meeste Thaise boeren is er geen goed alternatief. Kassave is voor Noordoost-Thailand eigenlijk een ideaal gewas. Op de slechte grond waar kassave ver bouwd wordt groeit vrijwel niks an ders. Vooral voor de arme boeren in Thailand zal het moeilijk zijn om al ternatieven te vinden. Wim: "Als landbouw hoeven we geen ontwikkelingshulp te geven, daar hebben we een overheid voor. Maar als EG hebben we toch ook een verantwoordelijkheid. Die kas- saveteelt hebben we in feite als EG in het leven geroepen. Dan kun je niet vervolgens zeggen: wij lossen eerst onze eigen problemen op en voor de rest stikt iedereen maar". Gert van der Bijl Naar aanleiding van een land- bouwminiaturenbeurs medio vo rig jaar is onlangs de Landbouwminiaturen Club Ne derland (LCN) opgericht. Met landbouwminiaturen worden zo wel trekkers als landbouwwerk tuigen bedoeld, en miniaturen die blijkens hun uitvoering bedoeld zijn voor agrarische doeleinden. Hoogtepunt van de vereniging zal zijn het jaarlijks organiseren van een miniaturenbeurs c.q. ten toonstelling, in samenwerking met het Museum Historische Landbouwtechniek in Wagenin- gen. De eerste beurs vindt plaats op 7 en 8 juli a.s. in genoemd mu seum. Voor inlichtingen over de LCN, tel. 08370-15774. Bodensee, Zuid-Duitsland, 19-24 mei, 6-d busreis/verblijf in Hotel Ci ty Krone, Friedrichshafen. Langs de Bodensee worden prachtige tochten gemaakt. Bezoek aan o.a. waterval Schaffhausen; bloemeneiland Mai- nau; oude stad Konstanz; tocht over Oberschwabische Barockstrasse en agrarische bezoeken. U kunt nog mee! Lugano, Zuid-Zwitserland, 6-15 ju ni, 10-d busreis/verblijf in Hotel Continental in het bloemrijke Luga no. Afwisselende excursies: Schaff hausen; rondrit Milaan; boottocht Meer van Lugano; tocht naar prach tig Como-meer; enz. Heerlijk kli maat, beschut door de Alpen! Loire-dal, 18-23 juni, 6-d busreis via Le Mans, Angers, Tours. Het Loire- dal is beroemd om de prachtige cha- teaux. Bezichtiging verscheidene kastelen staan op het programma en: boottocht Erdre, één van de mooiste rivieren in Frankrijk; be zoek wijnkelders (proeven!); Cham pignonmuseum. Variatie in be zoeken! Engeland-Lake District, 23-28 juni, 6-d boot-busreis/verblijf in Winder mere. Aan de grens met Schotland ligt het Merengebied. Diepe meren, hoge bergen en bloeiende rhododen drons maken de streek tot één van de mooiste van Engeland. Na een com fortabele overtocht bezichtiging York; prachtige panoramatocht; be zoek Hadrian's Wall en Gretna Green, voor een "snel" huwelijk; bezoek agrarische bedrijven. Het Lake District is mooi! Luxemburg, 16-21 juli, 6-d bus reis/verblijf in Clervaux. Geniet van een rustige reis in het "groene hart van Europa". Groothertogdom Luxemburg biedt veel: mooie monu menten in de hoofdstad; het prachti ge Müllertal "Klein Zwitserland"; wijnkelders Bernard-Massard; Cha teaux Clervaux. Klein land, veel mo gelijkheden. Graubünden-Oost Zwitserland, 27 juli-4 aug., 9-d busreis/verblijf in Hotel Freieck, Chur. Het mooie kanton Graubünden nodigt uit tot een bezoek. Groene bergweiden en bloeiende bloemen zorgen voor een schitterend dekor. Programmapun ten: Schaffhausen; kuurcentrum St. Moritz; Liechtenstein; beruchte kloof Via Mala; Juf, hoogst gelegen bewoonde dorp van Europa, enz. Afwisselend programma! Engeland-Essex, 3-8 sept., 6-d boot busreis/logies in Colchester en King's Lynn. Agrarisch getinte reis: bezoek akkerbouw- en veeteelbedrij- ven; onderzoekstation op gebied na tuurlijke begroeiing en effekten van verzuring; schapenhouderij; paar- denshow "Burghley Horse Trials", Stamford. Uitgebreide rondrit Londen. Voor uw aanmelding, nadere infor matie of het aanvragen van de bro chure "Agrarische Studiereizen 1990", kunt u opbellen naar het Se- kretariaat van Agrarische Studierei zen, Kleine Oord 179, 6811 HZ Arn hem, 085-512087. Afarin is een combinatie van twee werkzame stoffen die elkaar qua eigenschappen goed aanvul len. Zo is monolinuron goed werkzaam tegen grasachtige onkruiden en voldoet onder drogere omstandigheden. Linuron daarentegen is prima werkzaam tegen breedbladige onkruiden en de kans op uitspoelen bij veel neerslag is uiterst gering. De combinatie van deze twee werkzame stoffen resulteert in een uitstekende brede werkzaamheid onder droge en natte bodemomstandigheden. Afarin bezit een redelijk lange werkingsduur. Doordat het produkt gedurende het teeltseizoen wordt afgebroken zijn geen risico's voor volgcul- turen aanwezig. De contactwerking van Afarin komt vooral tot zijn recht indien de onkruiden bij toepassing nog klein zijn. Opgekomen en kiemende onkruiden worden dan goed bestreden. Afarin bezit een goede tot zeer goede werking op de volgende onkruiden: Akkerereprijs Akkermelkdistel Akkerviooltje Duist Duivekervel Hennepnetel Herderstasje Herik Kamille Kleefkruid Kleine brandnetel Kruiskruid Knopkruid Melde Melganzevoet Muur Paarse dovenetel Perzikkruid Spurrie Straatgras Varkensgras Windhalm Witte krodde Wolfsmelk Zwarte nachtschade Hoechst Holland N.V. Agro Chemie Postbus 12987 1100 AZ Amsterdam-Z.O. Tel 020-5908882 20 Vrijdag 4 mei 1990

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 20