Bij koninklijk besluit zijn onderscheiden: Overdracht verpachte grond tussen beleggers onderling Cursusonderwijs AOC-Zeeland e.o. Laat basisprincipe EG landbouwbeleid in stand Coöperatie ZON organiseert varkenshouderij-kursus Bestuur KNLC over GATT Varkensprijzen weer omlaag Congres 'markt en techniek in de agribusiness' Ridder in de Orde van de Nederland se Leeuw: W. Don, Middelburg, lid van gede puteerde staten van Zedand; J. de Geus, 's-Gravenmoer, lid gedepu teerde staten van Noord-Brabant. Ridder in de Orde van Oranje Nassau: G. Blankers, Grijpskerke, oud voorzitter van het Zeeuws Rundvee Syndicaat; M.J. Giljam, Scherpenis- De coöperatie ZON is voornemens in samenwerking met de Praktijk school te Horst een kursus voor haar varkenshouders te organiseren. In deze kursus zullen verschillende on derdelen de varkenshouderij betref fende uitvoerig aan de orde worden gesteld, waaronder het door de ZON toegepaste Comzog management programma. Op drie opeenvolgende maandagen, te weten 14, 21 en 28 mei a.s. zal deze kursus bij voldoen de deelname gehouden worden. De deelnemerskosten bedragen 100, per persoon. se, oud^hoofd technische dienst van het Waterschap Tholen; L.M. van der Weele, Colijnsplaat, oud- gezworene van het Waterschap Noord- en Zuid-Beveland; F.C. Ver- helst, Westdorpe, oud-dijkgraaf van het Waterschap De Drie Ambachten; de heer De Leeuw, Goes, wethouder; F.H.J. Jaartsveld, Boxtel; S.A. de Vos, 's-Gravezande, bestuurslid agra rische organisaties. Officier in de Orde van Oranje Nassau: G. Hofstra, Roordahuizen, voorzit ter van de Friese Maatschappij van Landbouw; mr. W. Overmars, Uden, voorzitter van de hoofddirectie van Campina-Melkunie B.V.; R. Ruules, Philippine, vice-voorzitter raad van bestuur Dow Chemical B.V.; H.D. Ligtenberg, IJsselstijn, bestuurslid agrarische organisaties, tevens lid van het dagelijks bestuur van de Voe dingsbond FNV; P.J.C. Kooijman, Berkel-Enschot, hoofd-inspecteur reg. inspectie Zuid alg. insp. dienst ministerie landbouw, natuurbeheer en visserij; I.S. Zonneveld, Enschede, oud-hoogleraar Internationaal Insti tuut voor Lucht- en Ruimtekartering en Aardkunde. Eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, in goud: De heer L.M. van der Weele, oud-gezworene van het waterschap Noord- en Zuid-Beveland, krijgt de versierselen be horende bij zijn Koninklijke Onderscheiding opgespeld door burgemeester E.J. Hoogendijk-van Duyn van Kortgene. P.C.J. Steendijk, Kloetinge, tech nisch medewerker Landinrichtings- dienst in Zeeland. Eremedaille in zilver: A.C. de Graaf, St. Maartensdijk, voormalig medewerker faunabeheer directie Landbouw, Natuur en Open luchtrecreatie in Noord-Brabant. Het Landbouwschap meent dat er een regeling zou kunnen worden op gesteld die het mogelijk maakt dat beleggers onderling verpachte gron den aan elkaar over kunnen dragen zonder dat de pachter van zijn voor keursrecht gebruik mag maken. Of een dergelijke regeling nodig is zal moeten blijken uit de praktijk. In Zeeland deed zich in ieder geval onlangs een probleem voor op dit gebied. Een pachter kocht daar voor 60% van de vrije waarde grond van de Dienst der Domeinen. Hij ver kocht deze grond voor dezelfde prijs door aan Fagoed (in theorie had dat ook - voor minder - aan AMEV of een andere belegger kunnen zijn). Toch moet deze pachter volgens kontrakt aan Domeinen het verschil tussen de koopsom en de waarde in pachtvrije staat betalen op grond van het zgn. "Vervreemdings verbod". De SEV van de ZLM liep tegen deze wat zij noemt "buitengewoon on rechtvaardige" zaak op en via een brief vraagt de ZLM aan het KNLC te willen bewerkstelligen dat de clau sule van het Vervreemdingsverbod komt te vervallen wanneer de pach ter/koper doorverkoopt aan een be legger. Er wordt dan immers geen winst gerealiseerd. Het KNLC neemt het verzoek van de ZLM over na de zaak in de Kommissie Grondgebruik te hebben besproken. Daar wordt ook vastgesteld dat het in bepaalde situaties niet billijk is de koper aan de staat een vergoeding te laten betalen. Het sekretariaat van het Landbouw schap adviseert de Kommissie Grondgebruik van het schap om toch geen ontheffing te verlenen van de boeteclausule in het "Vervreem dingsverbod" wanneer de ko per/pachter doorverkoopt aan een belegger. Het schap voert als reden aan willekeur, papieren rompslomp, de kontroleerbaarheid en fiskale ha ken en ogen. Ten eerste zijn de be leggers Fagoed en AMEV totaal niet vergelijkbaar waar het gaat om de vraag of erdirekt, indirekt of op ter mijn een vermogenswinst wordt ge realiseerd door de oorspronkelijke pachter. Er kunnen zich verder vele mogelijkheden voordoen zoals ver koop ten gevolge van calamiteiten (overlijden gebruiker) en planmatige ontwikkelingen (terugkoop, pacht- vrij komen). Op fiskaal gebied heeft de gebruiker afhankelijk van het uit eindelijke gebruiksrecht een veelheid van fiskale mogelijkheden m.b.t. de gemaakte kosten, inkoopsom e.d. Willekeur Het schap meent verder dat het in deze situaties om een volstrekt vrij willige zaak gaat en het op basis hiervan bepleiten van vrijstelling van de boeteclausule leidt tot willekeur: welke beleggers wel en welke niet en onder welke kondities. Een hele rompslomp van regelgeving zou hier nodig zijn vreest het Landbouw- Een aanzienlijk deel van het agra risch kursusonderwijs in het Zuid westen wordt het komend kursus- jaar verzorgd door het AOC- Zeeland e.o. Zoals bekend nemen de LAS te Sommelsdijk, de LAS te Ka- pelle en de RMAS te Goes hieraan deel. Hieronder volgt een overzicht van de kursussen verzorgd door de RMAS te Goes: Automatiseringskursussen: basis- kursus computerkunde; kursus MS- DOS; werken met spreadsheet en da tabase; tekstverwerking; manage- mentpakketten in de akkerbouw; managementpakketten in de veehou derij; managementpakketten in de fruitteelt. Oriënteringskursussenoriëntatie- kursus kassenteelt; pak een tweede tak; ekologische landbouw. Vrijdag 4 mei 1990 Ekonomische sociale kursussen: vakgebiedskursus ekonomie; EVTO-akkerbouw; bedrijfsmanage ment in de akkerbouw; inzicht in het eigen bedrijf; modern boekhouden; kursus onderhandelen en kon trakten. Akkerbouwkursussen: spuiten in de landbouw; geïntegreerde akker bouw; bodem, bemesting en minera- lenbalans; bedrijfshygiëne in de ak kerbouw; kernkursus akkerbouw; voortgezette opleiding akkerbouw- groenteteelt (VOAG-kursus). Veehouderijkursussen: gezondheids zorg in de melkveehouderij; minera- lenbalans in de rundveehouderij. Kursussen fruitteelt/tuinbouw: ge wasbescherming in de fruitteelt; vol- legrondsgroenteteelt Diversen: meteorologie; kamperen bij de boer; werkhouding en gezond- schapssekretariaat. Wel zou afhan kelijk van het aantal van dit soort si tuaties en de ernst ervan kunnen worden vastgesteld of er behoefte is aan een fundamentele diskussie hierover. De Kommissie Grondgebruik van het Landbouwschap is niet erg inge nomen met de afwijzende reaktie van het sekretariaat. Er zijn, zo werd in de diskussie naar voren ge bracht, best situaties denkbaar waarin van vrijwilligheid nauwelijks of in zeer beperkte mate sprake is. Het sekretariaat is verzocht hierop nog eens nader terug te komen. Er zal overigens een gesprek met Do meinen plaatsvinden om te bezien in hoeverre hier de bereidheid bestaat om in bepaalde gevallen de pachter toch te vrijwaren van de boeteclau sule in het Vervreemdingsverbod. J. Wierenga Een aantal grote varkensslachterijen heeft de roepprijzen voor de in de week tot 4 mei overgenomen varkens ten opzichte van de voorgaande week met 15 cent verlaagd. De uit- gangsprijzen bij de verschillende be drijven lopen uiteen van 3,56 tot 3,80 per kg voor varkens, KI. A 52%, 73/93 kg, basis af-mestbedrijf en incl. BTW. heid; management studiedagen. Afstemming op kursisten Zoveel als mogelijk zal getracht wor den een kursus aan te bieden die aansluit bij de wensen van de kur sisten. Dit geldt zowel voor de kur- susinhoud als voor de kursuslokatie. Indien u wensen heeft t.a.v. een kur- susprogramma welke nog niet is ver meld, kunt u dit altijd kenbaar ma ken. Het AOC-Zeeland e.o. is graag bereid om in goed overleg het ge- wenste programma vast te stellen, zonodig wordt een beroep gedaan op de deskundigheid van elders. Informatie over inhoud van kursus sen etc. zijn te verkrijgen bij de RMAS te Goes telefoon: 01100-27203. Aanmelding kan ge schieden bij het POOC-Zeeland, Postbus 6, 4460 AA Goes. De GATT-onderhandelingen mogen er niet toe leiden dat de basisprinci pes van het EG-landbouwbeleid ver laten worden. Dit concludeerde het KNLC-bestuur in zijn vergadering van 1 mei. De huidige onderhande lingen gaan voorbij aan het eigen economische principe van de landbouw. De GATT-onderhandelingen (we reldwijde onderhandelingen over een liberalisering van de Wereldhandel) naderen hun beslissende stadium. Sinds 1948 proberen steeds landen in GATT-verband meer ordening aan te brengen in de wereldhandel. Dit is op zich niet negatief, omdat het bereikte welvaartsniveau er mede voor ge zorgd heeft dat de diverse economi sche blokken hun landbouwbeleid kunnen ondersteunen. Eigen economie Maar de onderhandelaars moeten bij hun wens tot liberalisering van de wereldhandel voor landbouwpro- dukten wel rekening houden met de eigen economische wetten van de landbouw en de eigen structuur van deze bedrijfstak. De EG heeft daar bij altijd gekozen voor ondersteu ning van het gezinsbedrijf. Vanuit die invalshoek moet in GATT- verband dan ook onderhandeld wor den. Voor de EG moet het uitgangs punt bij de onderhandelingen zijn dat de gemeenschap een redelijk in komen voor boer- en tuinders ga randeert. Het KNLC is er geen tegenstander van dat bij de GATT onderscheid wordt gemaakt tussen grondgebon den en minder grondgebonden pro- duktiemethoden. Maar ook voor de laatste sectoren mag geen onverkorte vrijhandel gelden. Een van de pijlers van het EG- landbouwbeleid was en is het voeren van een inkomensbeleid via het prijs beleid. Een inkomensbeleid zoals Amerika voorstaat zal voor Europa veel moeilijker zijn. Amerika heeft ongeveer 2,5 miljoen boeren, Europa ruim twaalf miljoen. Draai Ook een beleid gericht op produktie- beperking past goed in het meer marktgerichte beleid. Ordening wordt dan niet via de prijzen bereikt maar via produktiebeheersing en sturing in de produktie. Het blijkt trouwens dat in Amerika veel sectoren en zeer vele boeren niet staan te trappelen bij het liberalise ren van de wereldmarkt. Ook in Ca nada, waar ook quotasystemen gelden is niet iedereen even blij met een volledige liberalisering. De Ame rikanen hebben zich eigenlijk pas druk gemaakt om ook de landbouw bij de GATT-onderhandelingen te betrekken toen Europa meer dan zelfvoorzienend werd en ging ex porteren. De georganiseerde landbouw moet via de nationale regering en via CO- PA er op aandringen dat Europa bij de GATT-onderhandelingen de ba sisprincipes van het beleid niet prijs geeft. Quota-systemen moeten blijven bestaan. Het KNLC-bestuur vindt het onge past dat er eigenlijk geen enkele con trole is op de onderhandelingen zelf. ISEA Binnen het KNLC-bestuur was er nogal wat kritiek op het rapport van de Werkgroep Internationale Sociaal-Economische aangelegenhe den van de Sociaal Economische Raad. Dit rapport is een compromis van de verschillende werkgevers werknemersorganisaties en onafhan kelijke deskundigen. Een volledige li beralisering van de Wereldmarkt, hetgeen de VS voorstaat leidt tot een inkomensdaling van 20% voor de boeren. De welvaart zou maar met 1% stijgen. Daarom had in rapport een krachtiger afwijzend standpunt ten opzichte van de Amerikanen moeten doorklinken. Het rapport had meer het handhaven van het EG- beleid moeten benadrukken. De landbouwvertegenwoordigers in deze werkgroep zijn er echter wel in geslaagd een zodanig compromis te bereiken dat een verdediging van de EG-landbouwprincipes, mede op ba sis van dit I SE A-rapport mogelijk is. Met name de grote niet-agrarische werkgevers hebben veel kritiek op het rapport. Het landbouwstand- punt zou er teveel in doorklinken. Ingeborg Schuitemaker Op 8 mei 1990" organiseert Misset Agri Seminars in samenwerking met het 50-jarige Landbouw Ekono- misch Instituut een congres met de titel: "Markt en Techniek in de agri business". Het congres stelt zich ten doel de be langrijkste ontwikkelingen met in vloed op het strategisch beleid in de agribusiness te signaleren en tevens een overall visie te ontwikkelen op het strategisch management voor de verschillende partners in de be drijfskolom. Het congres vindt plaats op 8 mei 1990 in Het Casino te 's- Hertogenbosch. Aanvang 9.30 uur. 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 19