CERTROL COMBIN D, de kampioen in zomergraan Helft van fruitafzet via de supermarkt Resultaat Interpolisconcern stijgt met ruim 30% "Extensiverings- programma voor iedere graanteler" Wmm CERTROL COMBIN D, grote schoonmaak In één bespuiting. De supermarkt is veruit het belang rijkste aankoopkanaal van vers fruit. Dit blijkt uit een marktonder zoek dat in opdracht van het Pro- duktschap voor Groenten en Fruit is uitgevoerd. Vorig jaar kocht de konsument de helft van z'n fruit in de supermarkt; in 1983 was dat nog 43 procent. Bij na alle Nederlandse gezinnen zijn in 1989 minimaal één keer bij de super markt geweest om fruit te kopen. Gemiddeld deed men dat ééns in de 10 dagen. Met de komst van het "Bedien-U-Zelf"-systeem in veel su permarkten, gaan de konsumenten frequenter naar dit kanaal maar ze kopen wel minder per keer. Ook op de markt en bij de groente boer wordt een groot deel van het fruit verhandeld. De groentewinkels en de markt verkochten vorig jaar elk 20 procent van het verse fruit. De afgelopen jaren hebben deze beide kanalen in de konkurrentieslag met de supermarkten duidelijk terrein verloren. Gemiddeld ging een Ne derlands gezin ongeveer één maal per maand naar de markt om fruit te kopen en ééns in de drie weken naar de groentewinkel. De meest gekoch te produkten waren de appelen, ge volgd door sinaasappelen en bana nen. Tezamen zijn deze drie produk ten goed voor maar liefst driekwart van de fruitaankopen. Vooral bana nen worden veel in de supermarkt gekocht. Het verzekeringsconcern Interpolis te Tilburg heeft in 1989 een bruto winst behaald van 316 miljoen te genover 266 miljoen in 1988 19%). Het bedrag aan winstdeling en kortingen steeg tot 201 miljoen, waarvan 184 miljoen ten laste, komt van het resultaat. Na aftrek van winstdelingen, kortingen en be lastingen bedraagt het netto resul taat 96 miljoen tegenover 73 mil joen in 1988, een stijging van ruim 30%. De totale omzet van het concern nam in het verslagjaar toe met 13% tot een bedrag van 2,2 miljard; de concernkosten stegen met 11%. Het eigen vermogen steeg van 801 mil joen in 1988 tot 911 miljoen in 1989. Hagelunie De premie-omzet bij Hagelunie groeide van 74 miljoen tot 77 miljoen. Na een premieteruggave over 1989 van 27 miljoen, bedroeg de nettowinst van Hagelunie 10,6 miljoen. De aanvankelijke verwach ting dat de resultaten in 1990 ten minste gelijk zullen zijn aan die van 1989, moet door de stormen van 25 januari en 26 februari in negatieve zin worden bijgesteld. Hagelunie, die 80% van de glastuinbouw heeft verzekerd, zal in 1990 een negatief resultaat boeken. De groentewinkels en de markt verkochten vorig jaar elk 20 procent van het verse fruit. Ze hebben de konkurrentieslag met de supermarkt verloren. Landbouwschap: Het Landbouwschap vindt dat het extensiveringspro gramma voor akker- en tuinbouwprodukten voor iedere graanteler beschik baar moet zijn. Het plan om de extensivering te be perken tot een proefpro- jekt voor een kleine kate- gorie bedrijven wijst het Landbouwschap af. Dit heeft het Landbouwschap geschreven aan minister Braks in een reaktie op de ontwerp-Beschikking ex tensivering akker- en tuin bouwprodukten. Volgens het Landbouw schap is een brede, algeme ne toepassing van de rege ling mogelijk door vervan ging van wintergranen door zomergranen in de regeling op te nemen. Een dergelijke verruiming van het programma sluit goed aan bij het advies van de Kommissie van Goede Diensten, die aandringt op een stimulering van de ex tensivering. Omdat de graanop brengsten per hektare in Nederland in vergelijking met andere Europese lan den hoog zijn wil het Landbouwschap een maxi male vergoeding bij deel name aan de regeling. Dit betekent dat de nu voor gestelde jaarlijkse premie van 397 gulden per hektare verhoogd zou moeten wor den tot circa 480 gulden overeenkomstig de 180 ECU die de EG- verordening toestaat. In te genstelling tot de nu voor gestelde regeling moet ook geïntegreerde landbouw in de beschikking worden op genomen, zo vindt het Landbouwschap. Deelname aan de regeling houdt in dat de produktie van bepaalde gewassen met 20 procent verminderd moet worden. Volgens het Landbouwschap moet ex pliciet in de regeling wor den opgenomen dat bij een eventueel toekomstige quotering van graan de produktie op het moment van deelname aan de ex tensiveringsregeling uit gangspunt is voor vaststel ling van het quotum. - fes >;«v im m w. -/■- •- SP MMÊM -r .'.èr -••• - Eén bespuiting in het voorjaar en dk onkruiden definitief van hetzomergraonveld. Dót is werk voor CERTROL COMBIN D, hèt talent onder herbiciden in zomergranen. Natuurlijk rekent u met CERTROL COMBIN D effektief af met de kleinere onkruidvegetatie. Maar tegelijkertijd-en als geen ander - met grotere onkruiden. De herbiciden-kampioen in zomergranen heeft bovendien een brede werking op breedbladige wortel- onkruiden. Akkerdistel en klein hoefblad worden dan ook kansloos uitgeschakeld. CERTROL COMBIN D is overigens ook in wintergranen een prima optie, als later in het voorjaar nog een bespuiting moet worden uitgevoerd. De brede werking van het produkt en de sterkte m bestrijding van grote onkruiden komen ook dan uitstekend van pas. Vrijdag 4 mei 1990

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 13