"De overheid loopt ons bij de milieuzorg voor de voeten" Kartering van aardappelpercelen in het kader van het besluit bestrijding aardappelmoeheid KNLC steunt aktie om geen landbouwschapsheffing te betalen niet De bloembollenteelt is berucht om het gebruik van ontsmettingsmid delen. Kan het ook wat minder? Ja, zo bewijst Piet van Haaster op zijn bedrijf in het Zuidhollandse De Zilk. Door ruime vruchtwisse ling kon hij het gebruik aanzienlijk terugbrengen. Toch grijpt hij voor de bestrijding van ziekten en plagen naar zijn zin nog teveel naar bestrijdingsmiddelen, ook al is dat middel vaak erger dan de kwaal. Maar dat komt volgens hem door de onnodig strenge voor schriften van de overheid. Hoe kun je schoon en toch rendabel produceren? Voor veel boeren en tuinders een vraag, voor anderen een weet. In deze serie artikelen komen die "anderen" aan het woord. Kollega's die op hun manier een steentje bijdragen aan het schoonhou den van het milieu. Ze wachten niet op regels van de overheid maar zijn zelf aan de slag gegaan. Deel 8: Bloembollenteler Piet van Haaster. Bloembollenteler Piet van Haaster uit De Zilk (ZH) is er al van jongs af aan van doordrongen dat bestrijdingsmidde len schadelijk kunnen zijn. Hij beperkt het gebruik van chemische middelen tot een minimum. Met dit apparaat houdt hij de sloot onkruidvrij, het gebruik van gramoxone wordt daardoor overbodig. Als 18-jarige jo.ngen raakte Piet van Haaster er al van doordrongen dat bestrijdingsmiddelen schadelijk ♦kunnen zijn. Kort nadat middelen in de sloot waren gekieperd zag hij hoe zwermen vogels afvlogen op de dode vis die boven was komen drijven. Reden voor hem om voorzichtig en spaarzaam met bestrijdingsmiddelen om te gaan. Voor het klaarmaken van spuitvloeistof heeft hij een duur apparaat laten ontwikkelen. Stofaf zuiging en een elektrisch roermecha nisme zorgen ervoor dat kontakt met het middel vermeden wordt. "Wij zijn heel bewust bezig", zegt de nu 60-jarige Van Haaster. Niet alleen de gezondheid van Van Haaster en zijn vier werknemers, ook het milieu wordt ontzien. Sinds vijftien jaar terug is in het gebruik van ontsmettingsmiddelen flink ges noeid. Van Haaster: "Ik was tot '76 gespecialiseerd in hyacinten. Specia lisatie is altijd gepropageerd door de overheid. Dat heeft geleid tot meer welvaart, maar de keerzijde van de medaille was roofbouw. De op brengsten gingen achteruit. Dan kun je twee dingen doen: injekteren, spuiten en ontsmetten öf een ruimer vrucht wisselingsschema nemen". Bloembollenkraam Van Haaster koos voor het laatste. Hij teelt nu 1 op 5. Het assortiment Ter voorkoming van aardappelmoe heid geldt in Nederland een verplich te vruchtwisseling van aardappelen. Op deze verplichte vruchtwisseling wordt kontrole uitgeoefend. Daar toe worden de aardappelpercelen in kaart gebracht oftewel gekarteerd. In Zeeland gebeurt dit door perso nen die tijdelijk in dienst zijn van het Landbouwschap. Met een zoge naamde slagpasser worden de perce len opgemeten (uitgaande van vaste punten) en ingetekend op kaarten met een kadastrale ondergrond. Op grond van het Besluit Bestrijding Aardappelmoeheid hebben deze per sonen als onbezoldigd ambtenaar van de Algemene Inspektiedienst (AID) het recht de percelen te betre den voor het verrichten van de nodi ge meetwerkzaamheden, alsmede voor de rasbenaming. De karteer- ders kunnen zich desgevraagd legiti meren. Het kan dus in het groeisei zoen voorkomen dat u met deze Vrijdag 4 mei 1990 is uitgebreid met tulp, krokus, narcis en dahlia. Daardoor hoeft de grond nog maar een keer in de vijf jaar ontsmet te worden. "Wij gebrui ken", zo schat Van Haaster, "80 procent minder ontsmettingsmidde len dan kollega's met een krapper schema. De meesten telen 1 op 2,5". De ruimere vruchtwisseling is voor Van Haaster alleen mogelijk door samenwerking met zijn zoon en schoonzoon die ook allebei een bloembollenkraam, een eigen be drijf, hebben. Voor het rouleren van teelten kunnen ze eikaars grond be nutten. Samen beschikken ze over zo'n 40 hektare. "Het liefst", zegt zoon Albert, "zouden we 1 op 6 willen telen. We gaan ervan uit dat we dan helemaal geen ontsmettingsmiddelen hoeven te gebruiken. Maar dat kan alleen als we met derden samenwerken. Anders kom je vanwege het prijsge ven van een stukje specialisatie niet aan je inkomen. We willen toch mi nimaal het gemiddelde hebben. Maar de overheid maakt horizontale samenwerking, dus uitwisseling van grond, ontzettend moeilijk door de pachtwet. Je zit gelijk aan een over eenkomst van zes jaar vast. Als de pachter na een jaar niet van je land af wil dan krijg je hem niet weg. Daar zou versoepeling in moeten ko men. Het milieu is daarbij gebaat". werkzaamheden geconfronteerd wordt. Het zal u duidelijk zijn dat het on doenlijk is in alle gevallen vooraf aan de grondgebruiker toestemming te vragen het land te mogen betre den. Wel mag van de karteerders worden verwacht dat bij noodzake lijk geachte betreding van het woo nerf, u van één en ander op de hoog te gesteld wordt. Mocht u onverhoopt toch klachten hebben over het betreden van uw land, dan zal de karteerder u desge vraagd graag te woord staan. Voor nadere inlichtingen terzake van deze karteringswerkzaamheden kunt u ook terecht bij de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouw schap, telefoon 01100-12220. Bemonstering Aansluitend op de karteringswerk zaamheden zullen de betreffende Voor bestrijding van onkruid, ziek ten en plagen zet Piet van Haaster nog meestal chemische middelen in. Met organische mest komt veel zaad van onkruid op het land. Toch is door het ruimere bouwplan de grond ietsje schoner geworden. Dat zit 'm volgens Van Haaster in de komst van de zomerteelten. In het verleden waren in de zomer de produkten van het land en had onkruid vrij spel. Nu krijgen ze door de zomerteelt weinig kans en hoeft de voorraad in de bestrijdingsmiddelenkast minder vaak aangesproken te worden. percelen worden bemonsterd op de aanwezigheid van aardappelmoe- heidsaaltjes. Deze bemonstering vindt plaats door personeel in dienst van de Plantenziektenkundige Dienst, dat deze werkzaamheden eveneens uitvoert op basis van het Besluit Bestrijding Aardappelmoe heid. (Voor wat de betreding van de percelen betreft geldt derhalve het zelfde als hetgeen gesteld is met be trekking tot de kartering.) Ook dit personeel kan zich desgevraagd legi timeren. In sommige gebieden heeft de Plantenziektenkundige Dienst (PD) dezelfde mensen in tijdelijke dienst genomen als degene die voor heen het karteringswerk voor de AID hebben uitgevoerd. Nadere inlichtingen over deze be monstering zijn te verkrijgen bij de Plantenziektenkundige Dienst te Goes/Roosendaal, telefoonno.: 01100-37115 of 01650-37753. Investering Datzelfde effekt heeft een apparaat om onkruid uit de sloot te klauwen. Het chemische middel gramoxone wordt daardoor overbodig. Zoon Albert: "In onze schuur heeft een veehouder zijn machines gestald. Daar stond zo'n apparaat bij. We hebben 'm een jaar geprobeerd en gaan er nu zelf een kopen". Het gaat om een investering van ruim zeven duizend gulden. Ook in de tulpenbroeierij wordt zo wel geld als milieu gespaard. "Bo venin de kisten doen we elke keer schoon zand", vertelt werknemer Wim van Eeden, door Van Haaster bij het gesprek gehaald om de prak tijk te belichten. "In het verleden ge bruikte je daarvoor steeds dezelfde grond, maar die moest dan wel wor den ontsmet. Wisselen van grond, zoals we nu doen, dat zand is wel duurder, maar je gebruikt minder bestrijdingsmiddelen. Zo heb je een beter produkt tegen dezelfde kosten". Al sinds 1979 is het gebruik van fos faat uit den boze. "Er bleek genoeg in de grond en in het water te zit ten", zegt Piet van Haaster lako- niek. "We gaven veel stalmest. Het humusgehalte in de grond was onge hoord groot. Toen begonnen we ons af te vragen: moet je wel zoveel mest geven. Je moet het ook nog eens be talen. We gebruiken nu de helft min der mest dan tien jaar geleden". Rendabel bedrijf Wat betekent de zorg voor het mi- Het KNLC steunt de aktie van boe ren die de landbouwschapsheffing op een speciale rekening storten niet. Het KNLC en de bij het KNLC aan gesloten organisaties werken ook niet aan deze aktie mee. Dit is de konklusie van de bestuursvergade ring van het KNLC op 1 mei. Het bestuur toont zich een voorstan der van een efficiency-onderzoek, waarbij de totale agrarische belan genbehartiging wordt doorgelicht. Het KNLC heeft al meermalen voor deze doorlichting gepleit. De akties om geen landbouwschapsheffing te betalen zijn erop gericht om dit on derzoek te bewerkstelligen. Het KNLC vindt het een goede zaak dat het Dagelijks Bestuur van het Landbouwschap een principe-besluit heeft genomen om met deze door lichting te beginnen. Het onderzoek dat het dagelijks bestuur van het Landbouwschap lieu en arbeidshygiëne voor de be drijfsresultaten? Wegen de besparin gen op de nota's voor kunstmest en bestrijdingsmiddelen op tegen de ex tra investeringen? "Je kunt gezond heid niet in geld uitdrukken", vindt Piet van Haaster. "We hebben een rendabel bedrijf. Zeker geen topbe drijf maar duidelijk beter dan ge middeld. Dat blijkt uit bedrijfsver- gelij kingen". Zoon Albert: "Je hebt natuurlijk ex tra kosten. Toen we van vier naar vijf teelten overstapten, moesten we land aankopen. Voor elke teelt zijn aparte machines nodig en schuurac- commodatie. En een nieuwe teelt is de eerste paar jaar niet interessant. Dan betaal je leergeld. Aan de ande re kant zijn er ook nadelen aan spe cialisatie. Als het produkt goed loopt is de winst hoog, gaat het slecht dan is de winst laag. Wij heb ben altijd wel een produkt dat duur is". Het moet Piet van Haaster van het hart dat overheidsregels het gebruik van bestrijdingsmiddelen soms on nodig opstuwen. "De narcissenaal bijvoorbeeld. De overheid eiste tot voor kort dat bij besmetting de grond vier keer wordt geïnjekteerd met bestrijdingsmiddelen. De weten schap zegt dat één keer injekteren al 99,5 procent resultaat geeft. Die drie keer waren dus overbodig. Zo loopt de overheid bedrijven onnodig voor de voeten. Laten ze het aan ons en aan de wetenschap overlaten". Magda de Vetten Landbouwschap voorstaat, vraagt echter een verbre ding naar andere delen van de belan genbehartiging, vindt het bestuur van het KNLC. De uitkomsten van de diskussie over verdergaande samenwerking van de 3 Centrale Landbouworganisaties kan een goede aanleiding vormen voor deze verbreding. Themadag management bodemstructuur Op 14 juni wordt er op het IMAG- proefbedrijf "Oostwaardhoeve" te Slootdorp een themadag gehouden over "Management bodemstruc tuur". Aanvang: 9.00 uur. Kosten: 25,p.p. te betalen bij binnen komst in de zaal. Aanmelding voor 1 juni. Voor inlichtingen en inschrijf formulieren: dr.ir. F.G.J. Tijink tel. 08370-94233. 11 Ter controle van de verplichte vruchtwisseling worden alle aardappelpercelen in kaart gebracht.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 11