Mest- en ammoniakemissie al vergaand onderzocht Geen plafond in verplaatsingsbesluit Procedure huur en verhuur melkquota Politie-helicopter ingezet bij kontrole op mest-uitrijverbod Verdere versoepeling maatregelen varkenspest in Noord-Brabant Jaarverslag FOMA gepresenteerd Veel vraag naar vroege maisrassen Kommissie veredelingslandbouw KNLC Vrijdag 27 april werd het jaarverslag 1989 gepresenteerd van het FOMA (Financieringsoverleg mest- en am- moniakonderzoek). De FOMA startte in 1985 met zijn werkzaamhe den. Vastgesteld wordt, aldus het jaarverslag, dat het veevoedingson derzoek de doelstellingen voor een groot deel heeft behaald. Dat is met name het geval met de toepassing van het enzym fytase, waardoor de fosforuitscheiding met 25 tot 35% verminderd kan worden. Daarnaast kan de stikstof-uitscheiding met en kele tientallen procenten verlaagd Volgens Barenbrug kiezen maistelers steeds meer voor vroege rassen als DK 218, Kajak en Aviso. Vorig jaar tekende deze tendens zich al af, al dus het kweekbedrijf. Het voordeel van een vroege oogstbaarheid en daarmee een grotere oogstzekerheid kan met name in een nat najaar van doorslaggevend belang zijn. De laatste twee jaar zijn de maiste lers aardig verwend geweest. Een zo mer met groeizaam weer werd ge volgd door een droge herfst. En dat betekent een goede afrijping van het gewas en prima oogstomstandighe- den. Maar het wisselvallige Neder landse klimaat kent ook z'n keerzij de. Een koele zomer en nat najaar kunnen desastreus zijn voor snij- mais, met name voor de late rassen. De zaadhandel konstateert dat de vraag naar zaad van vroege snijmais in verhouding drie keer zo groot is dan in 1989. De Beschrijvende Ras- senlijst 1990 telt vijf vroege rassen. worden door het toepassen van meerfasenvoedering en het toevoe gen van essentiële aminozuren aan het voer. Bij melkvee kan door het bijvoeren van een eiwit-arm en energierijk voer de stikstof-uitscheiding ver laagd worden met 20% tot 30%. Bemesting akkerbouw Een advies-systeem, dat nagenoeg gereed is gekomen, maakt het moge lijk een bemestingsplan op te stellen voor de belangrijkste akkerbouwge wassen, waarbij rekening wordt ge houden met gekombineerd gebruik van kunstmest en dierlijke mest. Centrale mestverwerking Bij het onderzoek naar centrale mestverwerking richt men zich steeds meer op het terugwinnen van waardevolle bestanddelen uit de mest. De produktie van het amino zuur lysine met mest als grondstof of de terugwinning van eiwit uit mest is mogelijk. De resultaten van de pro duktie van aminozuren uit mest is zodanig positief, dat besloten is, dit onderzoek op grotere schaal voort te zetten. Door het bijvoeren van een eiwit-arm en energie-rijk voer aan melkvee kan de stikstofuitscheiding met 20 a 30 procent verlaagd worden (foto: APS/Peter Mastenbroek). Aangepaste huisvestings- en mestaanwendingsystemen maken het mogelijk tot ammoniak- emissiebeperkingen te komen. Zo blijkt het mogelijk te zijn een emis- siereduktie van 40 tot 60% ten op zichte van halfrooster vloeren te be halen door het toepassen van een spoelsysteem onder de roosters in de varkenshouderij. In de rundersektor is het aanzuren van de mest volop in de belangstelling. Uit berekeningen blijkt dat de stalemissie door ver gaand aan te zuren met 50% geredu ceerd kan worden. In de legpluim- veehouderij kan, door het drogen van de mest op mestbanken, een ver gaande daling van de emissie tot stand komen. Een grotere verminde ring van de ammoniakemissie kan ook bereikt worden door het direkt in- of onderwerken van mest op bouwland door middel van ploegen of eggen en het onder de zode breng en door middel van een injekteur of zodebemester of het verdund in- of verregenen van de mest op grasland. Stfidtedag groepshuisvcsting Zeugen Op vrijdag 15 juni wordt er een stu diedag Groepshuisvesting van Zeu gen georganiseerd. De dag wordt ge houden in het Postiljon-motel te Rosmalen, het begint om 9.00 uur. Deelnemers kunnen zich opgaven door 40,p.p. over te maken op gironummer 51.73.462 t.n.v. Proefstation voor de Varkenshöude- rij te Rosmalen o.v.v. "studiedag groepshuisvesting". In de grondwaterbeschermingsgebie den Boxmeer en Vierlingsbeek is een helicopter ingezet om toezicht te houden op het uitrijverbod voor dierlijke mest. In de periode van 1 december tot en met 15 februari vloog de helicopter één dag per week boven beide grondwaterbescher mingsgebieden. Bovendien werd 2 dagen per week ook een surveillance-wagen voor kontrole ingezet. De helicopter bleek een efficiënt opsporingsinstrument. Met name in bosachtig gebied zijn vanuit een au to op de openbare weg niet alle ak kers zichtbaar of bereikbaar. De aktie van provincie, gemeenten en politie samen heeft resultaat ge had. Er moest zeven maal proces verbaal worden opgemaakt (6 maal in Vierlingsbeek en 1 maal in Box meer). Het Openbaar Ministerie zal deze op korte termijn gelijktijdig in behandeling nemen. Daarnaast heeft de aktie zeer waarschijnlijk ook een preventieve werking gehad. Voor de kontrole-aktie werden de grondwaterbeschermingsgebieden Boxmeer en Vierlingsbeek gekozen omdat de beperking van het uitrij den van mest in dit gebied erg be langrijk is. De waterwinningen voor de openbare drinkwatervoorziening bij Vierlingsbeek en Boxmeer zijn namelijk ondiepe winningen. Dit be tekent dat er weinig natuurlijke be scherming is tegen de verontreini gende stoffen als nitraat en kalium die door het gebruik van dierlijke mest in het grondwater terecht ko men. Daarom zijn voor het hele grondwaterbeschermingsgebied bij Boxmeer en Vierlingsbeek regels gesteld voor het gebruik van mest, en geldt bovendien voor deze gebie den een uitrijverbod voor dierlijke mest dat veel langer is dan het lande lijk uitrijverbod. Komend najaar wordt een soortge lijke aktie gehouden. Het voorstel om bij het verplaat singsbesluit een plafond te hanteren van 225 IVE is voor de kommissie veredelingslandbouw van het KNLC onaanvaardbaar. De kommissie zei dit tijdens de vergadering van 5 april die bijna geheel gewijd was aan de mestproblematiek en de nieuwe voornemens van de minister. De kommissie veredelingslandbouw vindt dat er geen plafond moet ko men in het verplaatsingsbesluit. Mocht dit politiek niet haalbaar zijn dan moet dat plafond minimaal 350 IVE bedragen. Ontkoppelen De minister moet het verplaatsings besluit loskoppelen van de rest van het mestbeleid. Een korting van 25% bij verplaatsing van mest is voor de kommissie aanvaardbaar, evenals het verbod tot verplaatsen naar bepaalde concentratiegebieden te verplaatsen. Ook moeten de con centratiegebieden zo groot mogelijk zijn. Het gemeentelijk niveau is veel te klein. In zijn voornemen schrijft de minis ter ook dat hij van plan is om een den, konijnen en pelsdieren onder de mestwetgeving te brengen. De kom missie veredelingslandbouw kan hiermee instemmen. Onaanvaardbaar De minister schrijft in zijn nieuwe voornemen mestbeleid dat 'er vanaf 1993 niet meer mest mag worden ge produceerd dan volgens de gebruiks normen op het bedrijf zelf kan wor den aangewend of door middel van afzetovereenkomsten aantoonbaar kan worden afgezet'. De kommissie veredelingslandbouw vindt dit onaanvaardbaar. Men is het zat dat Braks steeds weer de nor men aanscherpt c.q. de invoerings data van zijn plannen vervroegd. Het werkt sterk demotiverend voor de sektor, dat de minister eerder ge maakte afspraken niet nakomt en vervangt door nog strengere maatre gelen. En dat voor een sektor die toch al met alle mogelijke middelen probeert de milieubelasting te ver minderen. Geen extra heffing Een ander onderdeel van het voorne men van de minister is om het huidi ge systeem van overschotheffing te wijzigen in een overschotheffing van 1,25 tot 1,50 per kilogram fos faat per hektare per geproduceerde hoeveelheid. De kommissie is het hier niet mee eens. Het moet moge lijk zijn om een gedifferentieerde heffing per regio en per mestsoort op te leggen. Voor sommige regio's zou er dan geen extra heffing moe ten komen of zou de heffing zelfs nul moeten zijn. Een lid van de kommissie merkte op dat er nu bij afzetovereenkomsten kortingen worden gegeven tot 0,15 per kilogram fosfaat. De voorgestel de heffing betekent 1000% meer! Een heffing van 1,50 per kg fos faat betekent voor een individueel bedrijf een lastenverzwaring tussen de 10.000 en 30.000 gulden per jaar. De transportkosten zijn hierbij nog niet meegerekend. Het is duidelijk dat de sektor dit niet kan dragen. Zou er niet eens een plaatje kunnen worden gemaakt van de kostenop- brengst van het laatste varken. We gen de extra kosten nog wel op tegen de kosten die de boer maakt door niet te produceren? Ook in de heffingsperiode 1990/91 bestaat de mogelijkheid tot het tijde lijk overdragen (huur/verhuur) van melkquotum. De regeling is niet ge wijzigd vergeleken met vorig jaar. Daarbij zal dezelfde procedure wor den gehanteerd als toen. De hoofd lijnen van deze procedure zijn: Meldingsformulieren bij levering aan een fabriek (koper) Uitsluitend het officiële meldings formulier kan worden gebruikt voor de registratie van een tijdelijke over dracht van een fabrieksquotum. De ze formulieren zijn vanaf heden bij de zuivelfabrieken verkrijgbaar. Inzending meldingsformulieren Na invulling en ondertekening die- 10 nen de veehouders de voor het pro- duktschap en de fabriek bestemde exemplaren aan de zuivelfabriek te zenden. De zuivelfabrieken beoorde len of alle gegevens zijn vermeld en zorgen voor doorzending aan het produktschap. Uiterlijk 31 juli 1990 dient het origi neel door het produktschap te zijn ontvangen. Meldingsformulieren welke na 31 juli 1990 worden ont vangen, kunnen niet meer worden geregistreerd. Registratie door produktschap Na ontvangst van het meldingsfor mulier bij het produktschap ontvan gen de veehouders een bericht van ontvangst of van registratie. Na regi stratie van de tijdelijke overdracht ontvangen de veehouders en de fa brieken t.z.t. een bericht over de wij ziging van het quotum en het maxi maal toegestane vetgehalte. Bij verkoop rechtstreeks aan konsu- menten Veehouders die een konsumenten- quotum tijdelijk willen verhuren of huren, dienen zich tot het produkt schap te wenden voor het verkrijgen van een (afzonderlijk) meldingsfor mulier voor tijdelijke overdracht konsumentenquotum. Het mel dingsformulier voor tijdelijke over dracht konsumentenquotum dient eveneens uiterlijk 31 juli 1990 bij het produktschap terug te zijn ont vangen. Minister Braks heeft besloten de maatregelen die betrekking hebben op het vervoersverbod van vee in Noord-Brabant aanzienlijk te ver soepelen. De maatregelen waren in gesteld nadat eind maart een geval van klassieke varkenspest was ge- konstateerd. In het beschermingsgebied, dat in een straal van circa 8 kilometer rond het bedrijf in De Moer ligt, mag van af 27 april weer vee worden ver voerd, behalve varkens. Het ver voersverbod van varkens blijft hier dus van kracht. Ook mag hier weer met veewagens worden gereden. Al eerder was het verbod op uitrijden van varkensmest ingetrokken. In het toezichtsgebied, dat om het beschermingsgebied ligt, en dat als buitengrens ruwweg de lijn Tilburg, 's-Hertogenbosch, Breda, Tilburg heeft, mag vanaf 27 april weer alle vee worden vervoerd, dus ook weer varkens. Dit betekent dat hier alle beperkende maatregelen op het ge bied van vervoer van vee en uitrijden van varkensmest nu zijn inge trokken. De overige maatregelen blijven van kracht. Dit houdt onder meer in, dat de varkensmarkten in geheel Neder land geschorst blijven, en dat in Zeeuws-Vlaanderen het vervoersver bod van kracht blijft. Ontheffingen In geval van nood zijn ontheffingen onder strikte voorwaarden mogelijk. Dit geldt voor Noord-Brabant en Zeeuws-Vlaander en. Verder is het toegestaan onder strikte voorwaar den fokmateriaal zoals jonge zeugen en beren Zeeuws-Vlaanderen in te voeren. De beslissing is genomen op grond van de stand van het onderzoek naar de verspreiding van het virus. Reaktie ZLM Het hoofdbestuur toont zich veront waardigd over het feit, dat pas bij de versoepeling van het vervoersverbod de veehouders in het betreffende ge bied officieel via een brief op de hoogte zijn gesteld van de inhoud van het vervoersverbod. De ZLM had van begin af aan reeds aange drongen op persoonlijke berichtge ving. Dit is echter niet gebeurd, waardoor er veehouders in het ge bied vee gingen vervoeren zonder dat ze wisten dat dat verboden was. De ZLM zal landelijk nog eens aankaar ten, dat in een volgende situatie snel le en akkurate berichtgeving noodzakelijk is. Vrijdag 4 mei 1990

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 10