Uitbreiding boomkwekerij door afhaken gelegenheidstelers Prioriteit voor doorzichtige afzetstruktuur en bescherming van het Eko-keurmerk LIGTERMOET Roos en Ficus meest verkocht Bijeenkomst over ekologische tuinbouw op RBT Breda In regionale assortimentstuin Zundert zijn produkten permanent te zien Wederom zullen dit jaar veel bomen uit het bos- en haagplant soen als eindbestemming op de brandstapel belanden. Vooral bomen die geteeld zijn door gelegenheidskwekers doorstaan de kwaliteits norm niet. De kwaliteit moet verbeteren en een eerste stap daartoe is het gebruik van zaad waarvan de herkomst bekend is. Volgens kweker Cyriel de Ruyter uit Achtmaal begint na een aantal jaren de tak weer gezond te worden. Met name de sierheester doet het goed. De afgelopen jaren zijn veel veehou ders in verband met de superheffing hun vrijgekomen land op gaan plan ten met eik, beuk, berk e.d. Vaak op kontrakt. Deze methode is hen niet goed bevallen daar de afnemer, ge zien het overaanbod, het produkt dikwijls afkeurde of voorstelde de bomen nog een jaar langer te laten staan. Een ontwikkeling die het ver meerderen binnen de vee- en var kenshouderij erg onaantrekkelijk heeft gemaakt. Hierdoor komt er voor de traditio nele boom- en sierkweker, zo zegt De Ruyter, weer wat meer ruimte. "Dat de kwaliteitseisen steeds stren ger worden vinden wij een goede zaak. Tot voor kort was iedere boom of heester er een. Nu wordt gekeurd en gesorteerd op diktemaat, lengte, vorm en het model van de top. Hierdoor komt er terecht weer extra beloning voor het vakman schap. Dit alles is te bereiken door o.a. geen importzaad te gebruiken waarvan de herkomst niet bekend is.. Bij export naar Duitsland bijvoor beeld wordt steeds meer gelet op de herkomst". "Doordat gelegenheidskwekers het laten afweten is er veel minder uitge zaaid. Het areaal zaailingen is trou wens door de vorst van begin april danig uitgedund. In onze regio wordt veel in het najaar gezaaid, in tegenstelling tot het noorden. Het zachte weer gedurende de winter heeft alles te snel laten groeien met als gevolg dat er op grote schaal vorstschade is". Hele jaar De Ruyter heeft geen slecht seizoen achter de rug. Als een van de weini gen is hij door de slechte verkoopcij fers niet gestopt met het stekken van heiplanten. Alle variaties heiplanten zijn op het moment zeer gewild. De overschakeling naar een gedeeltelij ke vermeerdering in containers in 1988 is voor zijn bedrijf goed uitge komen. "Met dit systeem kunnen we het gehele jaar door verkopen en we kunnen aan arbeidsspreiding doen. Door planten in de koelcel te bewa ren kan het plantseizoen tot juni ver lengd worden. Ook bij de konsu- ment zijn de containers goed beval len. Zij kunnen nu het gehele jaar door verandering in hun tuin aan brengen". Pluggenteelt Een geheel nieuwe teeltmethode heeft zijn intrede gedaan in voorna melijk het bos- en haagplantsoen, de zogenoemde pluggenteelt. Op platen worden, al naar gelang de grootte, zo'n 300 zaadjes op kluit gezaaid. Als zij zich voldoende ontwikkeld hebben worden ze met een speciale plantmachine automatisch in de gfond gedrukt. Het wortelstelsel heeft dan de vorm van een kurk. Uit "De vele verkoopnamen van groenten, die zogenaamd ekoiogisch ge teeld zijn, komen bij een grote groep konsumenten over als volksver lakkerij. Dit is momenteel het grootste knelpunt waar de NVEL, Ne derlandse Vereniging voor Ekologische Landbouw, mee te maken heeft. Het brengt een gezonde afzetstruktuur in de war", stelde RBT- direkteur de heer M. Claes, op een voorlichtingsavond te Breda. De ze bijeenkomst was vorige week dinsdag belegd door de veiling van Breda voor haar leden die plannen hebben met ekologische tuinbouw te beginnen. Koördinator Van den Brink van de NVEL kon mededelen dat de vereni ging het afgelopen jaar gegroeid was naar 160 leden. "De kontakten die gelegd zijn met belangenorganisa ties, grootwinkelbedrijven en koöpe- raties beginnen nu vruchten af te werpen. Hoogste prioriteit heeft de opzet van een goede afzetstruktuur, omdat wel duidelijk is dat bij meer aanbod de huidige afzet ontoerei kend is", aldus Van den Brink. Af zetten via de veiling is mogelijk maar dan zullen er onder de eko-tuinders wel glasheldere afspraken gemaakt moeten worden. RBT-direkteur Claes, "Uit onder zoek blijkt dat van het totale aanbod groenten 1 Vi ekoiogisch geteeld is, en gekocht wordt er door doelbe wuste mensen. 1 a 2% koopt regel matig en 20% af en toe. Verder blijkt dat als de prijs 40% hoger is de konsument het laat liggen, alsme de bij mindere kwaliteit en daarbij een gering prijsverschil. Nu kunnen eko-tuinders hun pro dukten nog voor een goede prijs af zetten naar natuurwinkels en via tus senpersonen naar grootwinkelbe drijven. Bij meer aanbod is het zaak een grotere groep verbruikers en thousiast te maken. Bij grootschali ge afzet is de veiling een noodzake lijke schakel. Een aantal telers moet dan een teelt schema opstellen waardoor kontinue aanvoer verzekerd is en waarbij de kwaliteit bovenaan staat. Wel moet dan zo snel mogelijk het EKO- keurmerk beschermd worden omdat er teveel merken «ver de toonbank gaan die ervan afgeleid zijn. Als wij als veiling vanaf morgen bv. Bio RBT willen gaan verkopen kan dat". De heer Claes legde er bij de 30 aan wezigen, van wie de helft eko- tuinders, de nadruk op dat nu niet alles van de grootwinkelbedrijven verwacht moet worden. "Uit rende mentsoogpunt willen zij wel EKO- produkten verkopen, niet omdat zij zo begaan zijn met het welzijn van de burger". Onzekerheden Slechts een paar traditionele tuin ders hebben plannen om milieu vriendelijker te gaan telen, maar er Boomkweker Cyriel de Ruyter uit Achtmaal: "Voor de traditionele boom- en sierteler komt er meer ruimte". de praktijk zal moeten blijken hoe het wortelstelsel zich op lange ter mijn zal ontwikkelen. Een aantal kwekers denkt dat op de ze manier vermeerderde bomen zich straks in het bos minder vast zullen zetten. Op de arbeidskosten is veel te besparen en de teelt van vooral naaldhout is aanmerkelijk te ver korten. Jan van Tilburg Bij grootschalige afzet van ekoiogisch geteelde produkten is de veiling een noodzakelijke schakel zijn nog teveel onzekerheden. Voor al ekonomisch gezien. Er werd en vi deofilm vertoond waarop een aantal eko-tuinders aan het woord kwa men. De oppervlakte van de bedrij ven varieerde van 15 tot 50 ha. In West-Brabant en met name rond Breda heeft het gros van de tuinders niet meer dan zo'n 6 ha. De aanwezi ge NVEL-medewerkers konden niet met cijfers aantonen dat dit soort bedrijven met eko-landbouw bestaanszekerheid hebben. Omscha keling vergt de nodige investering, vooral in machines om het gewas on- kruidvrij te houden. Meer grond is nodig omdat niet alle teelten voor 100% slagen en om een ruime vruchtwisseling te kunnen kreëren. Rond Breda worden veel bladgewas sen geteeld en dat is bij eko- tuinbouw, gezien luisaantasting e.d., niet mogelijk. Even werd er ge- diskussieerd over de vraag of een luis op sla moet kunnen. Vindt een keurmeester een paar luizen op een produkt dan volgt déklassering of afkeuring, de konsument wil het im mers niet. Naar aanleiding hiervan merkte de heer Van den Brink op dat de uiter lijke kwaliteitseisen nu niet als een molensteen om de nek van ekologi sche tuinders moet komen te han gen. "Uit gezondheidsoogpunt moet het kunnen". Vast staat wel dat met de komst van de NVEL de traditio nele tuinbouw steeds geïntegreerder gaat gebeuren. Binnen de gesloten glastuinbouw kan als het ware al gesproken worden van produceren volgens EKO-normen, alleen substraat staat nog in de weg. Door dat de ekologische landbouw steeds meer plaats gaat vinden op de grote re bedrijven moet de afzet snel door zichtig gemaakt worden zodat een aantal tussenschakels verdwijnt die de prijs in de winkel soms doen ver dubbelen. Gebeurt er op korte ter mijn niets dan gaat de prijs omlaag. Rechten en plichten De RBT veiling te Breda wil partner zijn en biedt betalingszekerheid, mo gelijkheid tot gebruik van de veiling faciliteiten, het vinden van afnemers en zorgen dat de EKO-groenten bui ten het schootsveld van de handela ren blijven. Uiteraard staan er wel kosten tegenover. De aspirant eko- tuinder die lid wordt van de veiling heeft dezelfde rechten en plichten als de overige leden. Dus ook veilplicht. Jan van Tilburg De nieuwe regionale assorti mentstuin te Zundert zal dit jaar zijn vruchten moeten gaan af werpen. Bij de tuin van 10 ha komt nog een proefveld van 2 ha. Dit alles om de. afnemers van boomkwekerijprodukten naar het zuiden te halen. Veel transak- ties verlopen nog via Boskoop dat meer internationale bekend heid geniet. Boomkwekerij- en sierteeltpro- dukten zijn in de tuin permanent te zien. Via het informatiecen trum is de stichting afzetbevorde ring Boomkwekerijprodukten Zuid er van overtuigd dat de af zet vanuit de regio direkter en daardoor beter gaat lopen. Om het geheel een wat meer toeristi sche en rekreatieve waarde te ge ven zijn waterpartijen en dieren verblijven aangelegd. Een betere kwaliteit en af zetstruktuur moeten de bestaans zekerheid van de 300 boomkwe kers rond Zundert waarborgen. Uitbreiding van afzetgebied zit er aan te komen, in Spanje zijn de eerste kontakten gelegd. Roos en Ficus zijn in 1989 de meest verkochte produkten uit het Neder landse bloemen- en plantenassorti- ment. Dit blijkt uit de jaarcijfers van de VBN (Vereniging van Bloemen veilingen in Nederland). De roos behoudt met een omzet van 646 miljoen gulden haar eerste plaats in de snijbloerrfèn-toptien. De chrysant en anjer bezetten een twee de en derde positie met respektieve- lijk 492 en 271 miljoen gulden. In de toptien zijn verder opgenomen tulp, lelie, freesia, gerbera, gipskruid, Cymbidium en Alstroemeria. In de potplanten-toptien verstevigt Ficus zijn koppositie. In vergelijking met 1988 nam de opbrengst van de groene plant met 23% toe tot 101 miljoen gulden. De omzet van de achtervolgers Dracaena en Rhodo dendron simsii steeg tot respektieve- lijk 58 en 39 miljoen gulden. UGTÏBW8Ï7 Op diverse tarwepercelen is nu al gele roest gekonstateerd. Zo'n aantasting kan zich zeer snel uitbreiden en dus: kontroleer uw percelen en handel indien nodig snel; Tilt is een prima keus; het is een systemisch fungicide dat zowel gele roest als Septoria zeer goed bestrijdt; Tilt is niet voor niets het bekendste graanfungicide Lees voor het gebruik altijd het etiket. Geregistreerd handelsmerk van CIBA-GEIGY AG. Ligtermoet Chemie B.V., Postbus 1048 4700 BA Roosendaal. Tel 01650-97200 Vrijdag 27 april 1990

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 9