Haagse lente nog ver te zoeken Voorspelbaar verloop Kommissie veehouderij KNLC tegenstander liberaliseren 'Op het Plein beleef je het niet mee' Wie van een plaats op de publieke tribune verzekerd wilde zijn, moest zorgen op tijd bij het kamergebouw aanwezig te zijn. De ZLM-leden (van rechts naar links op de voorste bank) Hans van Gorsel uit Oud- Vössemeer, Dick Vogelaar uit Dinteloord, Jan Gaanderse en Jan Lie- vense allebei uit Nieuwerkerk, hebben een uur in de rij gestaan voor ze naar binnen konden. Op de tribune bevonden zich ook nog andere leden van de ZLM, onder wie voorzitter Huib van der Maas. Volgens Hans van Gorsel had het overleg een voorspelbaar verloop. "Alle frac ties wilden zich manifesteren, waarbij de oppositiepartijen uiteraard het meest kritisch waren. De regeringsfracties hadden ook wel kritiek, maar steunden toch het standpunt van de regering. Ik vind daarom dat ze hun partijgenoten Jan de Koning en Wim Meijer uit de Commissie van Goede Diensten in hun hemd hebben gezet." Zonder al te hoog gespannen verwachtingen reisden vorige week don derdag uit alle delen van het land bussen vol boeren af naar Den Haag om aldaar 'van zo nabij mogelijk' het mondeling overleg tussen de vaste kamercommissie voor landbouw en minister Braks te kunnen volgen. Aan de orde was het rapport van de Commissie van Goede Diensten en de reactie van het kabinet daarop. Van de 2.000 a 3.000 boeren en boerinnen die op het Plein samenstroomden konden er slechts ca. 70 plaats nemen op de publieke tribune, de overigen moesten het overleg buiten via een geluidsinstallatie volgen. De bijeenkomst was georganiseerd door de 3CLO en de actiecoördina toren. Zo'n 100 boeren uit de omge ving van Den Haag hadden 's ochtends hun trekkers op het Plein gestald. Van de autoriteiten mocht de bijeenkomst niet op het Binnen hof plaatsvinden, wegens "Herstel werkzaamheden aan een poortje". Een waterkanon van de politie voor een toegangspoort en de aanwezig heid van bereden politie en arresta tiebusjes op het Binnenhof maakten duidelijk dat de tolerantiegrens wat betreft de ordehandhaving scherp gesteld was. In de loop van de middag arriveer den groepen boeren op het Plein, lo pend vanaf het Haagse Bos waar de bussen moesten worden geparkeerd. De meesten waren nog vroeg genoeg om eerst een ommetje te maken over het Binnenhof, en constateerden dat het met die herstelwerkzaamheden hard meeviel... Ondertussen viel de regen met bakken uit de zwaarbe wolkte hemel. Vanaf twee uur werden de boeren op het Plein toegesproken door achter eenvolgens Klaas Dijkstra, Jos Roe- maat en Jef Mares. Zij warmden de aanwezigen alvast op voor 'het poli tieke spel'. Daarna werd door Josje de Koning aan de heer P. Blauw, voorzitter van de vaste kamercom missie voor landbouw, een petitie en een symbolische laatste strohalm overhandigd. Om drie uur zou het overleg van de kamercommissie be ginnen. De minister weigerde echter om net als de kamerleden en de jour nalisten het kamergebouw door de fietsenkelder binnen te gaan. Dit werd nodig geacht vanwege de aan wezigheid van een aantal boeren voor de hoofdingang. Toen de boe ren -op verzoek van o.a. Klaas Dijkstra- ruimte hadden gemaakt kon de minister alsnog via de hoofd ingang binnenkomen. De chauffeur die hem daar afzette hield zich dui delijk niet aan'alle verkeersregels. Het overleg zelf verliep voor de ak kerbouw teleurstellend. De fracties van de regeringspartijen steunden in grote lijnen het standpunt van de re gering. Kritiek op het rege ringsstandpunt werd o.m. geuit door de fracties van de VVD en D'66. Woordvoerder Pieter ter Veer van D'66 ontlokte applaus van de publie ke tribune met zijn opmerking dat het functioneren van minister Braks zich kenmerkt door 'een overmaat aan bravoure en een minimum aan daad'. In zijn beantwoording verzette de minister zich tegen de kwalificatie "kruimelwerk", waarmee Land bouwschapsvoorzitter Doornbos het regeringsstandpunt eerder had afge daan. Verder beloofde de minister zich in Brussel in te zetten om af spraken te maken over een beperking In de regen werden de boeren en boerinnen voorafgaand aan het Kameroverleg toegesproken door Klaas Dijkstra, Jos Roemaat en Jef Mares. "Dat wij niet konden vergaderen vanwege onze eigen mensen, heeft zich nooit eerder voorgedaan. Ik heb dat als een nederlaag voor de belangenbe hartiging ervaren." Drs. M.L. de Heer, scheidend algemeen-secretaris van het Land bouwschap (Oogst, 19 april 1990). "De drie centrale landbouworganisaties willen de smerige zaakjes, zoals de verplichte heffingen en de milieumaatregelen, door het Landbouwschap laten opknappen. Zelf kunnen ze dan mooi weer spelen. Dat hoeft niet voor mij. Ik heb weinig zin om alleen maar verordeningen te maken. Deze club moet ons wel voordelen blijven opleveren." H. Ligtenberg, vertegenwoordiger FNV, tevens vice-voorzitter van het Landbouwschap (Boerderij, 24 april 1990). "De veehouderij heeft ook belang bij goede samenwerking met de akkerbou wers. Men wil graag de mest over het akkerland uitrijden. Maar de slogan is: geen katholieke stront op protestanse grond." Ir. G. Braks, minister van Landbouw, natuurbeheer en Visserij (NRC-Handelsblad 18 april 1990). "Het Landbouwschap loopt zo ver voor de muziek uit dat ze die niet meer horen." Akkerbouwer Edo Veenman uit Biddinghuizen, initiatiefnemer van de aktie om de Landbouwschapsheffing op een aparte reke ning te storten (Boer en Bedrijf, 13 april 1990). "Ik geloof best dat er een probleem is. Maar het is provinciaal van aard. Het is het gevolg van een bedrijfstak die niet mee is gegaan met zijn tijd. Laten we toch het kind niet weggooien met het badwater." Carlo Trojan, hoogste Nederlandse ambtenaar bij de EG in Brussel (Boerderij 17 april 1990). 7 De kommissie melkveehouderij van het KNLC heeft fors stelling geno men tegen de liberalisatie van de we reldhandel in landbouwprodukten, die het resultaat zou moeten zijn van de GATT-onderhandelingen. Het EG-landbouwbeleid moet zoveel mogelijk worden gehandhaafd, vindt de kommissie. De kommissie wijst rebalancing af. Rebalancing wil zeggen dat opnieuw onderhandeld wordt over de (invoer heffingen op verschillende produk- ten. Dan dreigt een heffing op graanvervangers en daarom is de kommissie hiertegen. Een ander ele ment van de GATT- onderhandelingen is de tarifikatie. Dat wil zeggen dat alle bestaande handelsbelemmeringen worden om gezet in tarieven, die vervolgens al onderhandelend verlaagd moeten worden. De kommissie veehouderij is bang dat het interventiesysteem op de tocht komt te staan bij een derge lijke benadering. Ordinaire heffing De melkveehouderij kent als sektor geen mestprobleem stelt de kommis sie veehouderij. Een heffing op basis van de geproduceerde ammoniak- uitstoot, zoals minister Braks die recent heeft voorgesteld, noemt de kommissie een ordinaire belasting maatregel. Zij wijst de heffing daar om af. Er wordt al volop bijgedra gen in de kosten van onderzoek, door de heffing op veevoer, via de produktschappen, uit WIR/BTW- kompensatiegeld. Ook het proefbe drijf melkveehouderij en milieu krijgt geld. De kommissie vindt dat mest uitrij den van februari tot en met septem ber moet kunnen. Zij is het eens met een verbod in december. Nog geen kwart van de bedrijven heeft nu een Vrijdag 27 april 1990 mestopslag voor zes maand of lan ger. Afdekken van mestsilo's is ridi cuul volgens de kommissie. Het kost enorm veel en het levert enorm wei nig reduktie in de ammoniakuitstoot op omdat op de silo toch een soort schoorsteen nodig blijft. van de graanproduktie. De kamerle den drongen hierop aan, omdat al leen hierdoor een verdere prijsdaling kan worden voorkomen. Braks zegde tenslotte toe bereid te zijn 50 mil joen extra beschikbaar te stellen voor de beëindigingsregeling, als zou blij ken dat akkerbouwers zoveel van de ze regeling gebruik maken dat dit extra bedrag nodig is. Omdat "de bijna een half miljard" die Braks zegt voor de akkerbouw over te hebben voor het grootste deel bestaat uit herschikkingen of al bestaand beleid, en het extra in hoofdzaak bedoeld is voor wijkers en niet voor blijvers, overheersten bij de boeren na het overleg gevoelens van ontevredenheid en verslagenheid tijdens de beantwoording door de minister. Actieleider Klaas Dijkstra stelde de op het Plein meeluisterende boeren maar voor niet langer naar de woorden van Braks te luisteren. Zijn voorstel werd met instemmend ge juich ontvangen. Strijdvaardig gaf Dijsktra te kennen dat de akkerbouw zich nog niet gewonnen geeft. telande had de demonstratieve bij eenkomst best wel op het Binnenhof kunnen plaatsvinden, zowel wat be treft de omstandigheden ter plaatse ("dat verbouwen van die poort stel-" de niets voor, het was gewoon een smoesje om ons niet toe te laten, zo dacht iedereen erover bij ons in de bus") als wat betreft de hieraan ver bonden risiko's: "We waren echt niet van plan om de orde te verstoren". Ze betreurt dat de demonstratie op het Plein moest plaatsvinden. "Je mist daar de -noem het maar- intie me sfeer die er op het Binnenhof wel is. Het overleg was trouwens voor ons moeilijk te volgen, omdat je de sprekers niet ziet. "Wie is er nu aan het woord?", hoorde je dan om je heen. Toen we het overleg een poos hadden aangehoord werd het steeds moeilijker om de inhoud ervan nog in je op te nemen. Je beleeft het niet mee op het Plein. Die klacht heb ik van veel mensen gehoord. De regen heeft natuurlijk ook mede een nega tieve stempel op deze dag gedrukt. Je staat daar maar met je paraplu, en om de anderen niet vanonder een pa raplu weg te drukken bleef je staan waar je stond. Dat minister Braks eerst niet door de hoofdingang wilde vindt mevrouw Dingemanse een lachertje. "Hij heeft onze aanwezigheid daar ge woon uitgebuit. We zijn iets bij de ingang vandaan gegaan omdat Klaas Dijkstra ons dat verzocht. Voor hem hebben we dat gedaan, niet voor Braks. We hadden overigens niet de bedoeling de minister ook maar een haar te krenken. Dat zijn dienstauto zo snel aan kwam schieten is dan ook volkomen misplaatst. Ik heb nog nooit een auto met zo'n hoge snelheid een straat in zien rijden." Lex Kattenwinkel Lachertje Volgens Jopie Dingemanse uit Zou- "In bepaalde streken heeft men zich in Nederland wellicht te eenzijdig op be paalde akkerbouwteelten toegelegd. Denken we bijvoorbeeld aan het eenzij dig gericht zijn op de produktie van aardappelen in bepaalde gebieden voor de zetmeelindustrie, dus ook een zeer eenzijdige afzet van de produktie. Gelet op deze eenzijdigheid lijkt er dan ook een grotere gevoeligheid te bestaan te genover de huidige algemene moeilijkheden in de akkerbouw. De Nederland se akkerbouwsector is kleiner dan de onze maar veel eenzijdiger gericht. Wellicht schuilt daar een uitleg voor de meer uitgesproken reacties in Neder land." Paul de Keersmaeker, staatssecretaris voor Europese zaken en landbouw in België (De Boer en De Tuinder, weekblad van Bel gische Boerenbond, 20 april 1990).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 7