Akties aan de grens succesvol a Aktie Landbouwschaps heffing loopt goed Fagoed verhoogt canon met een procent Kater van "Den Haag" weggewerkt "Waterschapslasten niet verlagen' Brabantse Agrarische Jongeren in discussie met Kamerleden Varkensprijzen Op diverse fronten is woensdag 25 april aktie gevoerd tegen het land bouwbeleid van de Nederlandse regering en - vooral - de EG. Hoewel niet meer in al te grote getale, waren akkerbouwers uit het Zuidwesten daarbij nadrukkelijk van de partij. Bij de grensovergang Sas van Gent kwamen Zeeuwsvlaamse boeren in aktie en bij de grenspost Nispen (onder Roosendaal) vestigden Groninger boeren in samenwerking met een Zeeuwse afvaardiging de aandacht op zich door het verbran den van een afgedankte combine. Ook waren aktievoerders in België (Brussel en Gent) om COPA-bestuurders en landbouwministers te be wegen meer steun en perspectief te bieden aan de akkerbouwers. Een kleine groep Zeeuwse akkerbou wers was woensdag naar de grenso vergang bij Nispen gereden om daar morele en daadwerkelijke steun te geven aan Gorningse boeren die met een konvooi opleggers, geladen met trekkers, op weg waren naar Brussel. Een tocht die mogelijk was gemaakt door medewerking van de drie CLO's. Aly Wisse was ter plekke om wat betreft de Zeeuwse inbreng alles in goede banen te leiden en namens de ZLM was algemeen-secretaris Jan Oggel aanwezig. In de Zeeuwse af vaardiging was Tholen met 12 men sen nog het sterkst vertegenwoordigd Uit Zuid-Beveland was akkerbouwer Adri Boonman uit Oudelande in z'n eentje per trekker naar Nispen op- gestoomd. Hij wilde er tot en met de - voorlopig - laatste aktiedag bij zijn. "Treurig dat het nodig is," aldus Boonman, "maar de politiek laat ons gewoon stikken. Braks spant zich zelfs in om de prijzen omlaag te krijgen. Wat heb je aan zo'n minis ter? Hij is er op uit dat we ons be drijf beëindigen en in de haven gaan werken." Controle Samen met zijn Zeeuwse collega's wachtte Boonman in alle rust de komst van het Groningse konvooi af. Even na twaalven arriveerden de 19 opleggers met 60 trekkers bij de grensovergang. Ze waren op het laat ste moment nog opgehouden door de politie, die uitgerekend de .auto met de combine van de weg haalde voor een controle. Opzet of toeval? Terwijl Belgische politiemensen ze nuwachtig de gang van zaken volg den - zouden de boeren wel of niet de grens oversteken? - werd de oude combine op een weiland langs de snelweg in brand gestoken. Gezien de overvloedige hoeveelheid brandstof die de Groningers hadden meegenomen, had het vuur maar weinig tijd nodig om het verroeste vehikel in de as te leggen. Het leverde voor de tv-camera's en persfotogra fen in elk geval mooie plaatjes op. Terwijl de zware rookwolken zich al richting België verplaatsten werd koortsachtig overleg gevoerd met douane en politie over voortzetting van de reis naar Brussel. Het duurde allemaal wel wat lang, maar in de- loop van de middag zet het konvooi zich dan toch in beweging richting Brussel. De diepladers kwamen uit eindelijk wel tot aan de Belgische hoofdstad maar het vergadergebouw van de landbouwministers bleef een onbereikbaar doel. Blokkade In Zeeuws-V laanderen was de op komst bij de aktie aan de grensover gang Sas van Gent heel behoorlijk. Er waren zo'n 80 trekkers, sommige met aanhangers, uit heel Zeeuws- Vlaanderen, vooral uit het oostelijk deel. De aktievoerders hebben onge veer een uur de weg Sas van Gent - Gent geblokkeerd, het verbod van mevrouw Dales ten spijt. Het lukte zelfs om een paar honderd meter op Belgisch grondgebied door te drin gen. De aktie had overigens een rustig verloop, mede door de mede werking van de Nederlandse politie. Volgens Aly Wisse hebben de aktie- voerende akkerbouwers een voldaan gevoel overgehouden aan de akties van afgelopen woensdag. "En dat was na de vergadering in Den Haag vorige week donderdag heel anders. Daar hebben we een kater aan over gehouden." Vanuit Zeeuws-Vlaanderen vertrok in de loop van de middag een delegatie van vijf personen, onder wie Aly Wisse en Jaap Flikweert, naar Gent, waar de landbouwministers van de Verlaging van de waterschapslasten om de lasten voor de akkerbouw te verlichten kan wel eens een averechts effect hebben. Dit constateerde de commissie Grondgebruik op haar vergadering van 18 april. Het KNLC- bestuur had de commissie grondge bruik gevraagd hierover een advies uit te brengen, dit naar'aanleiding van een suggestie van de Commissie van Goede Diensten. Waterschapslasten zijn te beschou wen als 'doelheffing'. Ze vallen bin nen de trits belang - betaling - Uit protest staken de Groningers een meegebrachte oude combine in brand (foto Willem Mieras). EG de bloemententoonstelling Flo- raliën bezochten. "Voor de bloemen hadden ze geen belangstelling," ver telt Aly Wisse. Minister Braks heeft de petitie welwillend in ontvangst ge nomen en vijf a tien minuten gespro ken met één van de akkerbouwers. De minister zegde toe te zullen pro beren donderdag een paar procent bij de graanprijs op te krijgen, en sprak de verwachting uit dat dat zou lukken. Hoe, dat vertelde hij er niet bij. "Braks stelde zich dit keer posi tiever op dan we doorgaans van hem gewend zijn. Toen hij ons groepje zag wilde hij zelfs uit eigen beweging naar ons toekomen," vertelt Aly. De petitie is ondertekend door de zuid westelijke actievoerders en namens de 3ZLO door H.C. van der Maas, die de ZLM vertegenwoordigde bij de aktie in Zeeuws-Vlaanderen. Brussel Bij het COPA-overleg en de Land bouwraad in Brussel waren eveneens vertegenwoordigers van de Neder landse akkerbouwers aanwezig. On der hen de ZLM-bestuursleden D. Dees, Van Gorsel en Risseeuw. Ze hebben diverse nuttige gesprekken kunnen voeren en daarbij onder an dere gebruik gemaakt van het eisen pakket, dat aan de heer Varekamp was meegegeven ten beoeve van het COPA-overleg. De twee belangrijk ste eisen luiden: de boerengraanprijs moet weer naar het niveau van 1988 worden gebracht en het stabilisato renmechanisme moet op een extra Europese top in Dublin ter discussie worden gesteld. Het verhogen van de graanprijs kan worden bereikt door verkorting van de uitbetalingster mijn bij interventie van 120 naar 30 dagen, door verhoging van de be- waarkostenvergoeding, door verho ging van de feitelijke interventie-aankoopprijs van 94 naar 100%, door verhoging van het maxi mum vochtgehalte bij interventie naar 16% en door opschorting van de basismedeverantwoordelijkheids- heffing, aldus de petitie. Afgelopen woensdag werd tenslotte nog bekend dat de heer H. Wiegel, lid van de Commissie van Goede Diensten, van mening is dat een ge sprek van de drie centrale landbou worganisaties met de Commissie zinvol is. Ko Jille bestemmings plannen zeggenschap. "Wanneer wij als boe ren de betaling ter discussie stellen, zetten we ook de zeggenschap en het belang op het spel," was de mening van de vergadering. Ook vreest de commissie door de waterschapslasten ter discussie te stellen de vrijstelling van cultuur gronden van onroerend goedbe- lasting te riskeren. Deze vrijstelling kan nu worden verdedigd doordat de landbouw voor een belangrijk deel opdraait voor de waterschapslasten. Het Flevolands Aktiecomité, dat de boeren en tuinders heeft opgeroepen hun Landbouwschapsheffing op een aparte rekening te storten, is tot nu toe tevreden over het resultaat. Vol gens Edo Veeman uit Zeewolde was tot donderdag tegen de 150.000 gul den op de rekening binnengekomen. De aktie is bedoeld om onvrede tot uitdrukking te brengen over het functioneren van het Landbouw schap. De aktievoerders willen dat een onafhankelijk bureau het Land bouwschap gaat doorlichten, een wens die overigens algemeen leeft bij de centrale landbouworganisaties. Het aktiecomité heeft een speciaal rekeningnummer geopend (6625.93.774 NMB Dronten). De re- Door de sterke stijging van de rente op de kapitaalmarkt ziet het Beleg gingsfonds in Agrarisch Onroerend Goed (Fagoed) te Arnhem zich ge noodzaakt het canonpercentage voor de gronden die ze in erfpacht uit gaat geven te verhogen van 5 naar 6% bij een looptijd van 27 jaar en van 5,1 naar 6,1% bij een looptijd van 39 jaar. De canonverhoging is noodzakelijk om beleggers met suc ces te interesseren voor Fagoed zodat ze bereid zijn daarin financieel te participeren. Het fonds verwacht de komende pe riode jaarlijks over enkele tientallen miljoenen guldens te kunnen be schikken om gronden aan te kunnen kopen en deze vervolgens in erfpacht uit te kunnen geven. Bij de presenta tie van het jaarverslag woensdag in Den Haag zei bestuursvoorzitter ir. Vrijdag 27 april 1990 D. Luteijn te hopen dat er spoedig weer een situatie komt die een daling van de canon mogelijk maakt, de ca non is namelijk een kostenpost voor de boer. Fagoed heeft op dit moment ca. 4400 ha landbouwgrond in erfpacht uitge geven. In 1989 werden 50 nieuwe ob- jekten landbouwgrond over alle sektoren en provincies. Het aantal objekten in de veehouderij neemt iets toe. Overigens heeft driekwart van de beleggingen betrekking op de akkerbouw. De gemiddelde opper vlakte per objekt bedroeg 25 ha met een aankoopsom van gemiddeld 19.000,per ha. Het totale aan koopbedrag bedroeg 23,7 miljoen. Direkteur F.J. Somsen verwacht dat Fagoed de komende jaren gemiddeld ca. 2000 ha toe kan voegen aan haar portefeuille. Overigens zal het afhan gen van de ontwikkelingen op de ka pitaalmarkt (hypotheekrente) en in de agrarische sektor of die doelstel ling kan worden gehaald. Voor 1990 wordt in ieder geval een wat gematig der groei verwacht. Het beleggingsresultaat bedroeg in 1989 4,1 miljoen tegenover 2,0 miljoen in 1988. Het rendement van het vermogen komt daarmee op 4,74% (was 4,72%). Per 50.000,— participatie wordt 2.356,45 uitge keerd aan de beleggers. Er werd voor 33,9 miljoen aan nieuwe participa ties uitgegeven waardoor het fonds- vermogen is toegenomen tot 92 miljoen. Fagoed heeft twee nieuwe beleggers voor haar fonds weten te interesseren namelijk Rabobank Ne derland en het Agrarisch Sociaal Fonds (ASF). J. Wierenga kening staat onder notarieel toezicht. Volgens Veeman komt geen enkele boer in de problemen als hij zijn Landbouwschapsheffing op deze re kening stort. "We willen allen een signaal afgeven aan het Landbouw schap". Overigens is de deelname aan de alternatieve inning van de heffing vanuit het Zuidwesten heel gering. Dat komt volgens Veeman omdat er in dit gebied weinig be kendheid is gegeven aan de aktie. Brabantse Agrarische Jongeren or ganiseren op dinsdag 1 mei a.s. in Moergestel een discussie met de landbouwspecialisten van de PvdA en het CDA in de Tweede Kamer. Het thema van de avond is de toe komst van de agrarische jongeren in de intensieve veehouderij en de ak kerbouw. Aanleiding is de evaluatie van het mestbeleid, begin mei in de Tweede Kamer en het kabinetsstand punt over het advies van de Com missie van Goede Diensten. De Kamerleden Huys (PvdA) en Reitsma (CDA) gaan met de jongeren in discussie over onder andere het Verplaatsingsbesluit, stimulerend milieubeleid en verplichte braak in de akkerbouw. Henk Wiesma zal de standpunten van het AJW toelich ten. Na de pauze wordt een forumdis cussie gehouden onder leiding van Edwin van der Plas, voorzitter AJW. De bijeenkomst vindt plaats in zaal 't Draaiboompje, De Hild 1, Moer gestel en begint om 20.00 uur. Natuur en landbouw Zuid- Beveland Tot en met 20 mei ligt ter inzage in het provinciehuis, afdeling RO, St. Pieterstraat 42, Middelburg en in de gemeentehuizen van Borsele, Goes, Kapelle en Reimerswaal, ter inzage het beheerplan "Zuid-Beveland". Reacties kunnen tot die tijd schrifte lijk worden ingediend bij: Gedepu teerde Staten van Zeeland, Postbus 6001, 4330 LA Middelburg. Inspraak kust West Zeeuws- Vlaanderen Tot 15 juni kunnen reacties op de streekplanuitwerking Kust West Zeeuws-Vlaanderen worden inge diend bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, Postbus 6001, 4330 LA Middelburg. De streekplanuitwer king is voor 7,50 te koop bij het provinciale informatiecentrum, Ab dij 9, Postbus 6001, 4330 LA Mid delburg, tel. 01180-31400. Een aantal grote varkensslachtbe- drijven heeft de uitbetalingsprijzen aan de mesters voor de in de week tot 27 april overgenomen varkens ten opzichte van de voorgaande week met 15 tot 20 cent verhoogd. Door de verschillende bedrijven wer den roepprijzen gemeld die uiteenlie pen van 3,71 tot 3,95 voor geslachte varkens, kl. A 53%, ge wichtsklasse 73/93 kg basis af- mestbedrijf en incl. BTW.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 5