Lijst van eigenaren rvk "Schoondijke" Boeken en bescheiden Pachtersregistratie voor de stemming over de ruilverkaveling Schoondijke over geld en goed Probleem akkerbouw in wijder perspektief Wat is een vork-clausule bij een brand-/stormverzekering? ingezonden Weerstand in Eersel tegen mestfabriek Projekten aanmelden voor bijdrage uit Euro pees fonds De laatste tijd worden veel vragen gesteld over een vork-clausule bij brand-/stormverzekering van ge bouwen. Wat is dat nu precies en hoe wordt er in de praktijk mee gewerkt? Herbouwwaarde gebouwen Meestal wordt een gebouw verze kerd tegen de herbouwwaarde. Dit betekent dat een gebouw op dezelfde manier wordt herbouwd als voor heen. Veel gebouwen zijn echter sterk verouderd en men zou nooit meer op dezelfde manier terugbou- De gemeenteraad van Eersel zal zo goed als zeker niet instemmen met het realiseren van een mestfabriek op een bedrijventerrein langs de E34. De frakties die na 1 mei de bei de wethouders zullen leveren, heb ben zich voor de verkiezingen duide lijk tegen een mestfabriek in Eersel uitgesproken. Samen beschikken de ze partijen over 11 van de 15 zetels. De nota van de provincie Noord- Brabant, waarin Eersel als lokatie wordt genoemd, komt op 15 mei in een extra raadsvergadering aan de orde. Op 3 mei neemt het nieuwe college van burgemeester en wethou ders een standpunt in. wen. Denk maar aan een grupstal. Men zal een ligboxenstal willen bou wen. Doorgaans geeft dit geen pro blemen, mits er sprake is van een soortgelijk gebouw en het verzekerd bedrag voldoende is. Innerlijke waarde/verkoopwaarde Voor gebouwen die niet herbouwd zullen worden hanteert men vaak de verkoopwaarde van het pand. Uiter aard exklusief de ondergrond. Vork-clausule Grote verouderde gebouwen hebben vaak een hoge herbouwwaarde. Het is denkbaar dat in zo'n situatie zulk een gebouw inwaait, men genoegen neemt met een pand dat kleiner is en minder kost. Wordt de herbouw waarde gebaseerd op het oude pand, dan is men oververzekerdbaseert men de herbouwwaarde op het terug te bouwen pand dan is men onder- verzekerd. Men lost dit op door mid del van een vork-clausule. Ook wel genoemd bedrijfsekonomische waarde of boerderij basis-dekking. Dit betekent dat de herbouwwaarde, en de premie worden vastgesteld op het gemiddelde van de beide her bouwwaarden. Daardoor hoeft men niet over het hoogste bedrag premie te betalen. Het voordeel komt voor al tot uiting bij gedeeltelijke schade. Het klinkt redelijk eenvoudig om uit te leggen wat boeken en bescheiden zijn. Toch komt het meermalen voor dat hierover verschil van mening ontstaat. Wat is er aan de hand en waarover hebben wij het nu in feite. Ieder die een beroep of bedrijf uitoe fent is verplicht zijn boekhouding gedurende een periode van 10 jaar te bewaren. Dit is een verplichting die door het Burgerlijk Wetboek ons is opgelegd. Los daarvan kennen wij in de fiskale wetgeving eveneens een verplichting tot het kunnen overleg gen van boeken en bescheiden. Ech ter kan hier meestal niet verder terug gevraagd worden dan een periode van 5 jaar, gelijk aan de periode dat de belastingdienst een navorderings aanslag kan opleggen. Zoals bekend dient de ondernemer bij kontrole door de belastingdienst al zijn administratieve bescheiden zoals boeken, fakturen, bonnen e.d. ter inzage te geven. Normaal is er dan ook niets aan de hand en wordt de kontrole verricht en met een rap port afgesloten. Het openbaar ge deelte van dit rapport wordt aan de belanghebbende ter inzage gegeven. Nu kan het voorkomen dat de kontrole-ambtenaar van mening is dat er nog meerdere stukken voor handen moeten zijn, en hij mag daarnaar vragen. Als de ondernemer ontkent deze stukken ooit te hebben gehad en dat ook verklaarbaar kan maken is daarmee de kous af. Hij hoeft niet ter inzage te geven wat er nimmer is geweest. Anders wordt het wanneer de ondernemer stelt de gevraagde stukken te hebben vernie tigd. Dan zal duidelijk gemaakt moeten worden dat deze stukken niets met de winstbepaling van doen hebben. Dat wordt er dus niet ge makkelijker op, want hoe iets te be wijzen wanneer de stukken zelf er niet zijn. Dit zal veelal door de be lastingdienst als een weigering tot het verstrekken van bescheiden wor den aangemerkt, met het risiko van omkering van de bewijslast. Normaal moet de belastingdienst be- Vrijdag 27 april 1990 Voorbeeld: een komplete authentieke boerderij heeft een herbouwwaarde van 700.000,terwijl men voor 500.000,nieuw zou kunnen bouwen. Dat is dan een woning met loods. De premie wordt dan vast gesteld op het gemiddelde, dit is 600.000,—. Bij een gedeeltelijke schade wordt maximaal 500.000,— vergoed. Voor meer vragen kunt u zich wen den tot uw verzekeraar of uw SEV'(st)er. J.L. Mieras In verband met de te houden stem ming over de ruilverkaveling Schoondijke ligt gedurende één maand, van 1 mei tot en met 31 mei 1990, ter provinciale griffie van de provincie Zeeland en ter sekretarie van de gemeente Oostburg op werk dagen, behalve op zaterdagen, tij dens kantooruren voor een ieder ter inzage het ontwerp van de lijst van degenen, die bij het Kadaster als ei genaren bekend staan in het gebied van voornoemde ruilverkaveling (ontwerplijst van eigenaren). Uiterlijk 14 dagen na de laatste dag, waarop het ontwerp van de lijst van eigenaren ter inzage heeft gelegen (dus tot en met 14 juni) kan iedere belanghebbende zijn bezwaren schriftelijk bij de Landinrichtings kommissie indienen (adres: Landin richtingskommissie Schoondijke, p/a 17 Oktoberplein 6, 4515 CP IJ- zendijke). Voor nadere inlichtingen omtrent deze lijst, de pachtersregistratie en de stemmingsprocedure kunt u kon- takt opnemen met de Direktie Kador Zeeland, tel. 01180-37200 (mevrouw P.L. Ebert, de heer M. Provoost of de heer W.P. Rentier). wijzen dat uw boeken niet in orde zijn, doch bij omkering van de be wijslast rust op de ondernemer de plicht te bewijzen dat hij geen on juiste boekhouding heeft over gelegd. Hiaten Het geharrewar over het verstrekken van aanvullende informatie ontstaat wanneer er een duidelijk vermoeden is gerezen dat er bepaalde hiaten in de boekhouding aanwezig zijn. Bij een juiste administratie zal zich dit niet snel voordoen. Welke aanvul lende bescheiden dan nog gevraagd kunnen worden is sterk afhankelijk van het soort bedrijf. In de melkveehouderij b.v. kan in die situatie gevraagd worden naar melkkontrolelijsten, kal ver schetsen, entingslij sten en dergelijke. Dat alles om het aantal dieren te kunnen vast stellen. In de akkerbouw zou een on waarschijnlijk lage opbrengst van een produkt reden kunnen zijn voor het vragen van nadere informatie. Maar ook de opname van een grote som geld welke geboekt wordt als privé (zeg ƒ25.000,of meer) zal tot vragen aanleiding geven. De ver klaring dat dit bedrag in het casino verloren is, is wel een antwoord maar in hoeverre geloofwaardig is de vraag. Hoewel dit nog nimmer naar ik meen aan de orde is geweest, kan ik mij in het huidige automatise ringstijdperk het volgende voorstel len. De kontroleur, wetende dat u de boekhouding met een eigen compu ter doet, vraagt aan u hem een uit draai te geven van alle bestanden die op de schijf staan. Dit terwijl de boekhouding zelf al keurig door u is uitgedraaid en aan hem verstrekt. Zoals gezegd zal zich dit alleen kun nen voordoen wanneer gerede twij fels bestaan over de juistheid van de boekhouding. Zorg daarom dat u een goede boekhouding hebt en u zult van de kontroleur niet veel last hebben. B. Veerbeek De landinrichtingskommissie voor de ruilverkaveling Schoondijke maakt bekend dat pachters, die wen sen deel te nemen aan de stemming over de ruilverkaveling "Schoondij ke", binnen één maand na 1 mei 1990, dus tot en met 31 mei, een ver zoek tot registratie kunnen indienen bij de Landinrichtingskommissie voornoemd, p/a: 17 Oktoberplein 6, 4515 CP IJzendijke. Inzending van de pachtovereen komst geldt als een verzoek tot regi stratie. Het landinrichtingsgebied in voorbereiding, waarvoor de pach tersregistratie zal plaatsvinden, om vat het volgende gebied: Gemeente Oostburg, gelegen tussen de kernen Oostburg en Sasput, rondom Schoondijke. Kaarten waarop de be grenzing nauwkeurig is aangegeven en welke voorzien zijn van de ka dastrale aanduidingen, liggen vanaf heden ter inzage op de navolgende adressen: Provinciale Griffie Mid delburg, St. Pieterstraat 52, gemeen- tesekretarie Oostburg, Raad huisplein 1, Oostburg. Mondelinge inlichtingen met betrekking tot deze registratie kunnen worden verkregen bij het bureau van uitvoering, 17 Oktoberplein 6 te IJzendijke, tele foon 01176-1910 en wel op woens dag 2, 9, 16, 23 en 30 mei van 09.30 uur tot 12.00 uur en van 13.00 uur tot 16.00 uur. Ingevolge artikel 54, tweede lid komt voor registratie slechts in aan merking de pachter: a. van onroerende goederen, gele gen binnen de begrenzing van het ge bied, zoals aangegeven op de boven genoemde kaarten; b. wiens schriftelijke pachtovereen komst, welke zonodig de goedkeu ring van de grondkamer heeft ver kregen, geldt voor tenminste de wet telijke duur dan wel is aangegaan voor een kortere duur, doch nadien voor zes jaren is verlengd. Indien de pachter niet aan de boven genoemde voorwaarden voldoet, wordt hem medegedeeld dat hij niet in aanmerking komt voor registra tie. Voldoet de pachter wel aan de genoemde voorwaarden, dan be schrijft de landinrichtingskommissie de kadastrale aanduiding en de ka dastrale grootte van het gepachte en vermeldt de oppervlakte, waarvoor Tot uiterlijk 15 juni 1990 kunnen in- vesteringsprojekten worden aange meld voor bijstand uit het Europese Oriëntatie- en Garantiefonds voor de landbouw. Het gaat om projek ten gericht op de verwerking en afzet van landbouwprodukten in de sekto ren groenten en fruit, kleine akker bouwgewassen, landbouwzaaiza- den, runderen/kalveren/varkens, pluimvee, schapen en vleeswaren. De aanmeldingen moeten worden in gediend bij het ministerie van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij. Een advieskommissie beoordeelt de aanvragen. de pachter stemgerechtigd is. Per aangetekende brief worden bekende partijen bij de pachtovereenkomst in kennis gesteld van het verzoek tot re gistratie, onder vermelding van de kadastrale kenmerken, de grootte van het gepachte alsmede van de op pervlakte, waarvoor de pachter stemgerechtigd is. Hierbij wordt ver meld dat en op welke wijze bij de Landinrichtingskommissie bezwaar kan worden gemaakt. Vervolgens beslist de Landinrichtingskommissie of al dan niet tot registratie wordt overgegaan en stelt zij partijen in kennis van haar beslissing. Daarbij wordt tevens medegedeeld in welke gevallen deze beslissing aan een uit spraak van de voorzitter van de Pachtkamer van het Kantongerecht kan worden onderworpen. De beslissing van de Landinrich tingskommissie dan wel de beslissing van de voorzitter van de Pachtkamer zijn bepalend voor het stemrecht van de pachter. De Landinrichtingskommissie, J. Ramondt, voorzitter Ir. B.A.M. Holtslag, sekretaris De laatste weken zijn de problemen van de akkerbouw op een nogal in dringende wijze naar voren ge bracht. Hardnekkig is men daarbij blijven volhouden dat het hier de problemen van de akkerbouw be treft, terwijl dat geenszins het geval is. Het gaat hier om de problemen van de graanteelt en dan nog in het bij zonder de teelt van tarwe. Men kan slechts gissen waarom deze verkeer de probleemstelling een zodanig lang leven is beschoren. Van bepaalde zij de is dan ook gebruik gemaakt van de onrust om te gaan pleiten voor maatregelen met betrekking tot de teelt van aardappelen, een voor Ne derland onacceptabele zaak, althans voor die telers die ondernemer willen blijven. Waar produceren Een van de grondprincipes van de Gemeenschap is dat de produktie daar moet plaats vinden, waar dat het best - goedkoopst - kan en dan is Nederland niet het land dat bij uit stek geschikt is voor de graanteelt, zij het om uiteenlopende redenen, zoals b.v. de bedrijfsstruktuur. Met (te) hoog vastgestelde garantieprij zen heeft de graanteelt in de EG zich op spektakulaire wijze uitgebreid. In een aantal jaren heeft de EG zich van netto-importerend tot een van de grootste exporteurs van tarwe ter wereld kunnem ontwikkelen. Wat Nederland betreft moet bij voorbeeld ten aanzien van de tarwe worden opgemerkt dat deze tarwe slechts voor een zeer gering deel aan gewend wordt voor de broodpro- duktie. Het grootste deel van de tarwe-oogst verdwijnt in de voer bak. Ons brood wordt goeddeels be reid uit tarwe afkomstig uit Frank rijk en de Bondsrepubliek. Produktiebeheersing Er is gepleit voor een produktiebe heersing, anders dan door vaststel ling van de z.g. stabilisatoren. De vraag is hoe men dit wil bereiken. Wil men iedere teler een bepaald are aal toewijzen en dit laten kontrole- ren door een leger van duizenden ambtenaren, vooropgesteld dat dit al effektief mogelijk is. De enige mogelijkheid tot oplossing van het probleem van de graanteelt is een min of meer (maar vooral meer) marktgericht beleid. Dat is een harde waarheid, waarmee overi gens reeds velen in de afgelopen ja ren, ook buiten de landbouw, zijn gekonfronteerd. Leon van der Werf Nunspeet Als oud-landbouwer interesseert me nog steeds wat er gebeurt in de land bouw, als ook de onrust bij de ak kerbouwers. Ook wat minister Braks denkt te doen voor deze mensen. Braakleggen Elke bouwboer kijkt zomers met voldoening naar zijn gewassen wan neer alles goed groeit. Maar wanneer hij een braak moet laten liggen, kijkt hij daar met afschuw naar want braak laten liggen is eigenlijk onna tuurlijk. Dan bedrijfsbeëindiging. Als vanouds zijn de boeren een groep ijverige mensen, maar van de ze mensen zijn er tegenwoordig te veel en moet er een deel van verdwij nen. De groten moeten nog groter worden en de kleinen moeten ver dwijnen. De boerderijen worden ka pot gemaakt, dat wil zeggen er komt geen boer meer op en de grond komt bij kollega's terecht. Wat doen die met de grond? Net als zijn voorgan ger graan zaaien op diezelfde grond. Dat is de zaak verschuiven en dat biedt geen oplossing volgens mij, maar het is wel een verarming van het platteland. Wat dan? Als men nu eens bij het graan zo weinig mogelijk kunstmest strooide en zo min mogelijk ging spuiten dan dorst men misschien wel een paar ton minder per ha., doch heeft men ook minder onkosten en minder bo demverontreiniging, wat ook het mi lieu ten goede komt. Dit was maar een simpele gedachte van mij en misschien een van de mo gelijke oplossingen. P.C. Dieleman Oost-Souburg

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 3