VOO It iii: VltOIIW p.j. zuid geluid Jaarvergadering afdeling Noord-Brabant Plattelandsvrouwen in Sprang-Capelle 'Kursus mineralenboekhouding moedigt je aan' LIGTERMOET Vrouwenhand in het platteland P.J.Z.-agenda redaktie Henk Tegels onder redaktie van de Redaktiekommis- sie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant. Redaktieadres: Mevr. P.J. de Rooy-Janse M.A. Postbus 42, 4424 ZG Wemeldinge. Stralende voorjaarszon, een paar honderd vrouwen bijeen in cultu reel centrum Zidewinde voor de jaarvergadering van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen afdeling Noord-Brabant, voor het laatst voorgezeten door Tanny Branderhorst, de aftredende voor zitster. Zij vat het werk van de Bond samen in een paar korte zinnen: UOTtfiMÖfï Op diverse tarwepercelen is nu al gele roest gekonstateerd. Zo'n aantasting kan zich zeer snel uitbreiden en dus: kontroleer uw percelen en handel indien nodig snel; Tilt is een prima keus; het is een systemisch fungicide dat zowel gele roest als Septoria zeer goed bestrijdt; Tilt is niet voor niets het bekendste graanfungicide Lees voor het gebruik altijd het etiket. ®Geregistreerd handelsmerk van CIBA-GEIGY A G Ligtermoet Chemie B.V., Postbus 1048 4700 BA Roosendaal, Tel. 01650-97200 4fe>, Weten wat je wilt, willen wat je weet, doen wat je wilt en kijken wat je deed. Thema van dit jaar "Vrouwenhand in het platteland". Daar kun je veel dingen onder verstaan. Het stimule ren van vrouwen mee te denken en te werken aan o.a. leefbaarheid van het platteland en het milieu in het al gemeen, niet alleen in Nederland, maar ook daarbuiten (het projekt Plattelandsvrouwen en de Derde Wereld loopt nog tot 1992). Verder was er goed nieuws, want het lede naantal groeide met 67 liefst. De jaarverslagen worden door de se- kretarese Willy Oostdijck gevangen onder de noemer "verantwoording van het provinciaal bestuur aan de leden". Lijkt saai, maar je krijgt weer eens heel kompakt voorgescho teld wat er het afgelopen jaar is ge beurd, welke trainingen en kaderda- gen er werden georganiseerd. Een prima overzicht van het werk dat doorjeden voor leden werd verzet en een goed overzicht van het gevarieer de aanbod, waarvan iedereen ge bruik kan maken (en dat ook graag doet!). Lukt dat ook financieel? Alma Snoek, de penningmeesteresse, doet verslag. De provinciale subsidie loopt enorm terug. Het is inmiddels met meer dan 50% gedaald. Wat staat ons de komende jaren nog te wachten? De ZLM-bijdrage is on ontbeerlijk! Marry Visser, de landelijk presiden te begint haar toespraak feestelijk. De Bond bestaat dit jaar 60 jaar. Oud? Welnee, deze 60-jarige moeder heeft kort geleden nog een kind ge kregen, de nieuwe afdeling Deurne. Geen menopauze voor onze Bond. De afdelingen samen waren trou wens goed voor 67 nieuwe leden dit jaar. De doelstellingen van de Bond zijn nog steeds aktueel. De werkza me vrouwenhand was en is nog steeds nodig. Door ontplooiing van vrouwen vinden we ze en hopen we hen steeds meer te vinden in bestu ren van scholen, verenigingen, be jaardenhuizen, in de politiek en in organen als waterschappen in de re gio, maar ook op landelijk niveau. Voorbeeld: twee bondsvrouwen heb ben op uitnodiging van het Europees Parlement in Brussel een forumbij eenkomst bijgewoond, waarbij zij een compliment kregen over hun kennis en inbreng! Er waren 5-minutenpraatjes en wel door Riet Crezee. Zij vertelde over het wel en wee vanuit de agrarische kommissie. Er zijn twee dagen ge pland, nl. op 15 mei en 4 september met een afsluitdag over het thema "het Milieu". De handwerkkommissie liet zich ver tegenwoordigen door Cootje Gijs- berts. Het is plezierig en het geeft saamhorigheid met als doel mooie handwerken te maken, zowel voor beginners als gevorderden. Corrie Heersche maakte duidelijk dat "Het Milieukwartet" nog steeds aktueel is. Petra Zwaan vertelde over de voortgang van het projekt "Platte landsvrouwen en de Derde Wereld". Er werd afscheid genomen van ver schillende kommissieleden. De presi dente had voor ieder een persoonlijk woord met een cadeautje, gemaakt door afdeling Hilvarenbeek. Tevens kwam er een afscheid van Carla Fei- ken als provinciaal bestuurslid. Naast het bondscadeautje en bloe men, ontving zij een certificaat. Het certificaat kan belangrijk zijn voor eventuele herintreding. Vrijwilligers werk is belangrijk en waardevol, al dus de presidente. Jongste Ook werd van de presidente zelf af scheid genomen. Nel den Engelse be gon met de woorden: "Als jongste stapte je in het Provinciaal Bestuur en als jongste ga jij er nu na zes jaar uit. Jouw resolute en kordate optre den werkte verfrissend en ont spannend". Enkele hoogtepunten werden aange haald, zoals de tentoonstelling "Plattelandsvrouwen en de Derde Wereld", het 50-jarig jubileum van onze provincie en de oprichting van de nieuwe afdeling Deurne. Met een staand applaus en het over handigen van het certificaat, bonds- cadeau en bloemen, werd Tanny bedankt voor al haar werk binnen de Bond. Alle onderdelen van de dag werden aaneengebreid door een groep vrou wen uit de afdelingen Oudendijk- Woudrichem, Meeuwen en Heusden door middel van liedjes, gedichten en nadenkertjes. De vrouwenhand was ook weer te zien op deze dag. Sinds het vijgeblad van Eva, en dat is al langer geleden dan 60 jaar, wordt kleding en lin nengoed opgesierd. De handwerk- tentoonstelling ter plekke was een plaatje. De middag werd verzorgd door de cabaretgroep "Vurore" uit Vuren, bestaande uit een groep vrouwen uit de Bond, die anderhalf uur lang het leven van jong tot oud van allerlei dwaze, vertederende, krengerige en vooral herkenbare vrouwen liet(en) zien. Een prima tegenhanger voor de al tijd toch wat zakelijke jaarverga dering. Petra Zwaan-de Haan Nel den Engeise-Graveland Agrarisch Jongeren Werk (AJW) Gennep is een van de eerste afdelin gen die een kursus mineralenboek- houding organiseert voor de leden. Voorzitter Jacques van Bergen en se- kretaris Harm van Riswick vertellen waarom deze Noordlimburgse afde ling het voortouw neemt. We verwachten dat iedereen in de toekomst een mineralenboekhou- ding bij moet houden en dat de mestboekhouding komt te vervallen. Dat komt op ons af en we vinden dat je daar als agrarische jongeren snel op in moet spelen. Anders ben je te laat en komt het onvoorbereid over je heen. De mineralenboekhouding geeft een beter beeld van het over schot op je bedrijf dan de mestboek houding. Bovendien geeft het een beter handvat om je mineralenverlie zen te beperken. Daarom hebben we als bestuur het voortouw genomen en meteen bleek dat onze leden en thousiast waren voor deze kursus. Het nut Dat het zo scheef zit met de minera- lenaanvoer en afvoer dat verwacht eigenlijk niemand. Het nut van een kursus mineralenboekhouding is dat je bewuster wordt van wat je op het bedrijf aan het doen bent en dat je meer gaat nadenken over de aanvoer van mineralen en de aanwending van mest. Over de mineralenverliezen wordt veel gepraat, daarover was heel wat diskussie in de kursus. Niet dat het meteen het mestoverschot probleem in ons gebied oplost, maar het moedigt je wel aan voor jezelf, op je eigen bedrijf te zoeken naar mogelijkheden om de verliezen te beperken. Aanbevelen Een kursus mineralenboekhouding Afd. Walcheren 4 juni: Tandemtocht. Verzamelen om 19.50 uur bij S. Kluyfhout, Kaapduinseweg 14a te Koudekerke. Kosten: per tandem: leden 7,50, niet-leden 12,50. Opgave en infor matie bij Annemarie (tel: 01180-26001). Afd. West Zeeuws Vlaanderen 27 april: Ledenvergadering om 19.30 uur bij "Jopie" Zwinstraat 6 te Re- tranchement. Na afloop "gegrilde ribbetjes eten" met een drankje en muziek. Kosten hiervoor 15, kunnen we van harte aanbevelen. Het maakt niet uit of je in een mestoverschot- of in een tekortge- bied zit. 80% van de mineralen raak je kwijt op je bedrijf. Het zijn pure verliezen. Ook in tekortgebieden blijft zo'n 80% onbenut. Natuurlijk gaan er altijd mineralen verloren, maar 80% dat is toch heel be hoorlijk.... Vergelijken Op de kursus krijg je inzicht in wat je bedrijf binnenkomt, waar de ver liezen optreden en hoe je verliezen kunt voorkomen. Vooral door de mineralenboekhoudingen met elkaar te vergelijken en door met elkaar te praten over wat er achter die cijfers zit, krijg je ideeën hoe je je eigen be drijf kunt verbeteren. Wat dat be treft kun je ook veel opsteken van een kollega die al meer ervaring heeft met het zuinig omgaan met mi neralen. Zo'n man vertelt op de kur sus over z'n ervaringen. Dan zie je dat minder kunstmest strooien, mest beter aanwenden, goed ruwvoer winnen en minder krachtvoer ge bruiken wat oplevert. Je verliest dan minder. In eigen kring Elk jaar organiseren we in AJW- Opgave bij Bram Dieleman 01173-1341. Provinciale aktiviteiten - Bezoeken provinciaal sekretariaat Zevenbergen: 5 juni: afd. Walche ren; 7 juni: afd. West Zeeuws Vlaan deren; 12 juni: afd. Zevenbergen. Afd. Schouwen-Duiveland 28 april: Dropping. Opgave en in formatie bij Cees van Goudswaard (01110-14490 na 18.00 uur) of Kees Hanse (01110-12616). Heb je inte resse om volgend jaar met de tonee luitvoering mee te doen bel dan voor 1 mei naar Rene Manni (01110-12542) of naar Anette Kuy- per (01110-16934). Gennep minstens één kursus voor ei gen leden. De afgelopen jaren had den we kursussen zoals bedrijfsover name, verzekeringen en financie ring. We merken dat onze leden die kursussen in eigen kring op prijs stellen. Je kunt hier wel naar kursus sen van de MAS in Horst en Cuyck maar de afstand is toch een belem mering om aan die kursussen deel te nemen. De leden willen graag kur sussen dichtbij huis. Dat voel je. On ze kursussen houden we in Affer- den, dat is dichtbij en het is in eigen kring. De leden zijn eerder bereid om aan deze kursussen deel te ne men, het is laagdrempeliger. Ook voor ons als bestuursleden is de wer ving prettig. Je benadert je eigen groep, je kunt de leden persoonlijk aanspreken en je stimuleert elkaar om samen naar de kursus te gaan. Zo van doe jij mee, dan doe ik ook mee. Je steekt elkaar aan. We vinden het een taak van het bestuur om kursussen te promoten. Er is behoefte aan eigen kursussen, de mensen willen het gewoon en in Afferden voelen de leden zich thuis. Met plezier benaderen we mensen persoonlijk voor onze kursussen. Die persoonlijke benadering voor kursussen in eigen kring dat is de kracht van onze AJW-kursussen. Henk Weinans 21 De cabaretgroep "Vurore" beeldde anderhalf uur lang allerlei dwaze, verte derende, krengerige maar altijd zeer herkenbare vrouwen uit. Vlnr Tanny Branderhorst, Petra Zwaan en Nel den Engelse. Vrijdag 27 april 1990 t

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 21