Alleen maar voorstanders voor aanleg zoetwaterpijp op Zuid-Beveland "Uitwijken naar gladiolen zal slechte zaak blijken' Eerste vollegronds-aardbeien begin mei te verwachten Kasaardbeien steeds meer op veenbalen geteeld Men ziet de polders weer groen worden Kommissie bloembollen KNLC: Eerste Frambozen op de veiling CVZ Ze zijn er weer volop de "zo- mer" koninkjes. Of moet men hier spreken van winter- of voorjaarsko ninkjes. Hoe men ze ook noemt, in de BARONIE worden ze weer volop aangevoerd. Momenteel zo'n 70-100.000 doosjes per dag. De ten dens is dat dit zal stijgen tot 200.000 of meer doosjes per dag. De rassen Primella en Carola zijn erg in trek. Maar in toenemende mate komt ook Elsanta op de veiling. De teelt van aardbeien gebeurt niet meer zoals vroeger, alleen in de grond. De nieuwste teeltmethoden zijn de teelten op veenbalen en em merteelten. Was het vroeger zo dat alleen in de zomer aardbeien konden worden gegeten, nu zijn ze er prak tisch het hele jaar door. Door ont wikkeling van nieuwe teeltmethoden heeft de teelt van aardbeien een gro te vlucht genomen. Men kan nu toch spreken dat er vanaf juni tot laat in november Nederlandse aardbeien van de vollegrond worden aange voerd. Daarnaast zijn er vroeg in het voorjaar de aardbeien vanonder het glas. De resterende tijd van het jaar zijn er de Spaanse. Aardbeien die in de kas geteeld wor den, staan bijna nergens meer in de grond. Was enkele jaren geleden de emmerteelt sterk in opkomst, nu is dat het geval met de teelt op veenba len. Het voordeel van de teelt op veenbalen is o.a. met minder arbeid hetzelfde resultaat, minder en ge richt water geven. De veenbalen, waarop de aardbeiplanten worden uitgezet, kunnen op verschillende werkhoogten worden gebracht. Dit is arbeidsvriendelijk, men kan ge woon rechtop blijven staan. De tem peratuur in een kas aardbeien is lek ker. Het werk is droog en er komt geen geluid van machines bij. Niet alleen worden er aardbeien in de kas geteeld, ook grote en kleine tunnels in de vollegrond zijn in op mars. In de grote tunnels wordt vaak op veenbalen geteeld. Een goede aardbeienkweker heeft de handen vol aan zijn produkt. Vaak kweekt men ook zelf zijn plantmateriaal op. In de zomer moeten, tussen het oogsten door, de planten van het volgend seizoen worden uitgeplant. Deze planten worden dan tegen het einde van het jaar weer gerooid en in de koelcel gebracht. Daar wordt de temperatuur van de planten sterk te ruggebracht. De kwaliteit van de Nederlandse aardbei is goed. Dit is te merken aan de sterk groeiende export. De export naar Engeland heeft de laatste jaren een enorme vlucht genomen. Maar ook naar andere landen gaan veel Nederlandse aardbeien. Dit alles is een goede ontwikkeling die, mogen we hopen, zich in de toekomst voort zal zetten. Dat alles extreem vroeg is blijkt wel uit de vroege aanvoer van aardbeien. Vanaf begin april zijn in WEST BRABANT de eerste aardbeien uit de kas geveild. Op dit moment lig gen de prijzen tussen de 2,50 en 3,en dat is voor 200 gram niet slecht. Met een zachte winter en daarbij flink stoken is het mogelijk zeer vroeg aardbeien af te leveren. De plastic van de aardbeien in de volle grond is er vrijwel overal af zo dat bij normale weersomstandighe den begin mei van de open grond aardbeien zijn te verwachten. Het areaal is gezien de goede prijs van vorig jaar zeker niet kleiner gewor den. Verleden jaar lagen de prijzen op een hoger niveau omdat met na me in Italië en Spanje zwaar nood weer flinke schade heeft toege bracht. Toch verwachten insiders dat het komend afzetseizoen de prij zen niet echt slecht zullen worden daar wordt verwacht dat de export goed zal draaien. De vroege aardappelen barsten de grond uit op THOLEN. Vermoede lijk zal dit met het gezaaide de ko mende dagen met wat hogere tempe raturen ook het geval zijn. Vocht is er de afgelopen weken voldoende ge vallen, soms wel eens wat te veel, zo dat op sommige percelen wel wat korstvorming op zal treden. Dit kan dan o.a. voor de laatst gezaaide bloemzaden nog problemen geven met de opkomst. Over het algemeen zal de opkomst dit jaar toch wel goed zijn. Hoewel er nog veel niet is te voorzien, want het moet allemaal nog groeien, heeft een vroege start een aantal voorde len voor veel gewassen. Ook de win- Anders als met de aardbeien is de start van de sperciebonen slecht ver lopen. Vrijwel de meeste bonen die onder plastic bovenstonden zijn na de vorst afgeschreven. Slechts waar twee lagen plastic zijn gebruikt was er een goede bescherming. Een na deel van deze ontwikkeling is dat straks alle bonen ineens zullen ko men. Vanaf half april zijn op grote schaal sperciebonen onder plastic uitgezaaid. Velen hebben de hoge prijs, 5,per kg., van een jaar ge leden nog in hun hoofd zitten. Toch moeten de vroege bonen heel wat opbrengen om geheel uit de kosten te komen. Voor zaaizaad en plastic moet alleen al op 3000,— per ha. uitgegeven worden. De prijsontwikkeling van witlof heeft het afgelopen winterseizoen een grillig verloop gehad. Tot half januari behoorlijke prijzen, waarna ze tot half april zijn teruggevallen tot amper 1,per kg. Momenteel brengt de goede kwaliteit weer terbloemen staan er bijzonder goed op waarvan o.a. de violen opvallen door hun uitbundige bloei. Voor de winterbloemkooltelers is het een goed seizoen geweest, een optimaal gewas met goede prijzen. De eerste vroege aardappelen van onder glas brengen bij de beperkte aanvoer luxe prijzen op. Het is ver bazend hoeveel men de laatste jaren soms voor dit produkt over heeft. De geldelijke m2-opbrengst is echter onder glas alleen met extreme prij zen interessant. De radijsprijs is in elkaar geklapt tot een dieptepunt van beneden de 30 ct per bos vlak voor Pasen. Met deze prijzen is het gezien de behoorlijke kostenfaktor 4,op. Doordat het aanbod van witlofpennen vorig najaar mond jesmaat was, verwachtte iedereen een zeer goed afzetseizoen. Nu blijkt dat veel telers van witlofpennen op eigen risiko geteeld hebben en op geslagen. Vooral in de maanden ja nuari, februari en maart zijn veel pennen in de vrije handel aan geboden. Achteraf gezien was er meer voor raad dan nodig. Op menig bedrijf had men nog een tegenvaller daar de kwaliteit wel erg snel terug liep waardoor van een goede prijsvor ming geen sprake meer was. Onder plastic is al witlof uitgezaaid om in september te kunnen trekken. Degenen die extra vroeg willen zijn hebben in paperpots uitgeplant. Op deze manier is het mogelijk om in augustus al met de nieuwe oogst te beginnen. Een gehele jaarrond-teelt is hierdoor mogelijk daar in de me chanische koeling pennen tot begin augustus houdbaar zijn. van o.a. het bossen een rondje voor niets. Wanneer men bij dit gewas een volledig uurloon met sociale lasten moet berekenen voor het bos sen stelt men al gauw de vraag of dit dan altijd nog wel rendabel zal blij ven. Arbeidsloon is dikwijls een gro te kostenfaktor voor veel gewassen in de tuinbouw. Op veel bedrijven neemt de tuinder en zijn gezin echter hiervan een groot deel voor zijn rekening, door hard te werken en extra uren te ma ken. Deze uren moeten zeker ook ge rekend worden maar worden soms pas betaald wanneer er wat extraat jes tussen zitten met de prijzen, wat gelukkig ook regelmatig gebeurt. "Voor de aanleg van een zoetwaterpijp ten behoeve van de landbouw op Zuid-Beveland hebben zich nog geen tegenstanders aangediend. Niet alleen de landbouworganisaties en de NFO zien grote voordelen in de aanleg van de pijp, ook de milieu organisaties zijn voor". Dit deelde ir. H.J.L. de Kraa van de Watermaatschappij WMZ mee op de voorlichtingsavond over het projekt vorige week donderdag in de CVZ te Kapelle. De voordelen voor het milieu zijn onder meer dat de fruittelers die aansluiten op veel grotere schaal kunnen gaan fertigeren, waardoor ze met minder meststoffen toekun nen, alleen die meststoffen die door de fruitbomen daadwerkelijk wor den opgenomen. Het kunnen ferti geren is voor de fruitteelt zelf ook een van de grote voordelen. Zoals bekend hangt doorgaan van het projekt af van het verstrekken van 14 miljoen gulden subsidie. Er vinden hierover de komende maand gesprekken plaats tussen een provin ciale werkgroep en vijf ministeries (Landbouw, Ekonomische Zaken, Verkeer en Waterstaat, VROM en Sociale Zaken), de provincie en een aantal gemeenten. In juni moet de WMZ weten of het plan doorgaat, dit in verband met de voorbereidin gen voor de aanleg van een leiding van de Biesbosch naar Vlissingen Oost ten behoeve van de industrie. Als de zoetwaterpijp er komt, wordt deze gekombineerd met de industrie leiding aangelegd. De Kraa verschafte de aanwezigen de nodige technische informatie over dajfbuis. Vooropgesteld dat het pro jekt doorgaat, zal de WMZ de lei ding net zo uitvoeren als zij dat voor andere doeleinden doet, om "als het projekt onverhoopt mocht misluk ken de leiding voor die andere doel einden te kunnen gebruiken". De uitvoering wordt daarom vrij duur. Het wordt een stalen transportlei ding met een coating aan de binnen- en buitenkant. Het distributie systeem wordt wat eenvoudiger uit- Vrijdag 27 april 1990 gevoerd, waarschijnlijk pvc denkt De Kraa. Bij het Spuikanaal wordt een gemaal gebouwd met een pomp- capaciteit van 1.700 m3 per uur bij een opvoerhoogte van 70 meter wa terkolom (mwk). De einddruk bij het perceel is nog minstens 20 mwk. De WMZ houdt het systeem het hele jaar onder druk, maar het zal slechts drie tot vier maanden per jaar in be drijf zijn. De bedrijfstijd is ongeveer 20 uur per dag, waardoor er nog vier uur reserve overblijft. De afname moet gespreid plaatsvinden, om piekbelasting te voorkomen. Bij elk perceel komt een watermeter, die jaarlijks wordt opgenomen. Tot aan de meterput zijn de aanlegkosten voor de WMZ. Over de hoogte van het vastrecht kon De Kraa nog geen uitsluitsel geven. Het water wordt via het Spuikanaal opgepompt uit het Zoommeer (dat gevoed wordt door Maas en Rijn). Wat betreft de kwaliteit van het wa ter zei de heer De Kraa dat de norm van maximaal 400 mg chloride per liter haalbaar lijkt. Het water wordt alleen mechanisch gezuiverd, door middel van een grof rooster of een zeef. Filtering of verdere zuivering acht de WMZ te duur. Mocht er zich een calamiteit voordoen, bijvoor beeld een te hoog chloridegehalte in een zeer droge zomer, dan kan wel licht worden overgegaan op het Bies- boschwater uit de industrieleiding. De aanvoer vanuit het Zoommeer moet dan worden afgesloten. Het aanbrengen van een koppeling tus sen de beide leidingen levert volgens De Kraa geen problemen op. Capaciteit Tot nog toe was de WMZ uitgegaan van een capaciteit van maximaal 4 m3 per uur per aansluiting. De Kraa: "Als we de capaciteit hoog maken krijg je piekbelastingen en hoge aan sluitkosten". Hij toonde zich echter wel ontvankelijk voor opmerkingen vanuit de zaal dat de capaciteit af hankelijk moet zijn van de perceels grootte: "Daar is best over te pra ten. Een aansluiting van 10 m3 per uur die slechts vier uuï per dag ge bruikt wordt, dat kan niet, maar als het perceel zo groot is dat een 10 m3 aansluiting twintig uur per dag in ge bruik is kan het wel, dat is conform de uitgangspunten van de bereke ningen". De heer J. Kodde van het IKC Fruit teelt te Wilhelminadorp, rekende voor dat bij een gebruiksduur van 20 uur per dag ("dat is wel veel, maar bij volautomatische aansluiting niet onmogelijk") bij een aansluiting van 4 m3 in bepaalde situaties maar drie tot vier ha bestreken wordt, bijvoor beeld als zes tot acht liter water per boom nodig is en er 10.000 tot 12.000 bomen per ha staan". Als een perceel tien ha groot is, is een aansluiting van 4 m3 gewoon te klein". "Afgekaart" Het tarief van 90 cent per kubieke meter is door de WMZ arbitrair vastgesteld. "Een lager tarief is voor de WMZ niet haalbaar, en een hoger tarief levert naar onze verwachtin gen te weinig aansluitingen op. Die 90 cent is een optimaal tarief, wij hebben dat ook met uw organisatie afgekaart", aldus De Kraa. Volgens de heer Kodde is afname door grootschalige landbouwbedrij ven (akkerbouw en veehouderij) niet rendabel. "Bij een tarief van 90 cent komen alleen intensieve groente teelt, fruitteelt e.d. in aanmerking". L.K. Als de aanleg van de zoetwaterpijp doorgaat, komt voor driekwart van het Zuidbevelandse fruitareaal fertigatie binnen handbereik. Het areaal gladiolen moet terug, vindt de kommissie bloembollen van het KNLC. Door de uitbreiding van de teelt is er een overproduktie. Daardoor komen nu ook de oor spronkelijke gladiolentelers in de problemen. Er gaan gladiolentelers onderuit, vreest de kommissie. Bij de noodzakelijke marktanalyse voor gladiolen moet vooral naar de aanbodkant gekeken worden. Een vermindering van het areaal zal gunstig werken op de prijsvorming. De kralen zijn van de dure naar de goedkope gronden verhuisd. Dat leek leuk vanwege de lagere kosten maar de oogst moet wel worden afgezet. De kommissie konstateerde dat de voorlichting een verkeerde rol speelt. Zij loopt achter de markt aan. De voorlichters moeten akker bouwers duidelijk maken dat uitwij ken naar gladiolen een slechte zaak zal blijken te zijn. De telers moeten met een hoogwaar diger produkt komen. Het is daarbij belangrijk dat de produktie dichter bij de afzet komt. Individuele pro ducenten moeten door herfinancie ring geholpen worden. De kommissie stelde vast dat de si tuatie in de irissen, hyacinten en nar- cissenteelt eigenlijk identiek is aan die in de gladiolenteelt. Dinsdag 24 april zijn de eerste fram bozen van het nieuwe seizoen aange voerd door teler J.J. Zuidweg uit Yerseke. Deze primeur werd ruim 2 weken vroeger aangevoerd dan het vorige jaar. De frambozen werden gekocht door koper J.L. Trimpe uit Goes die voor de 24 doosjes van 150 gram 5,20 per doosje betaalde. 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 19