Mijn vrouw rook niets en zij heeft er een neus voor CLM ziet nieuwe kansen voor milieu door produktiebeheersing in de landbouw Brochure "Onkruidbestrijding door Kennen en Kiezen" 99 99 Boer met milieuvriendelijke, stankvrije stal Subsidies voor milieuprojekten Het lijkt te mooi om waar te zijn: een stalsysteem dat beter is voor het milieu, de varkens en de boer. Ton van Hoof uit Grashoek test het systeem op zijn bedrijf. Varkens wroeten vrolijk in zaagsel. Er vliegt veel minder ammoniak in de lucht. De mest verdwijnt als sneeuw voor de zon. En het werk is een stuk plezieriger in een stal die eindelijk niet meer bedompt is. Alleen... er moet nog een oplos sing komen voor een zwaar corvee: het regelmatig omwerken van de zaagselbodem in de stal. "Ruik maar". Varkenshouder Ton van Hoof (36) pakt van de vloer een handje grond en houdt het onder de neus van de aanwezigen. Inderdaad: geen mestlucht. Toch lopen 24 var kens al vijf maanden lang op de zaagselbodem rond. "Ik ben bij een De Stimuleringsregeling Praktijkge richte Oplossingen Milieuproblema tiek (SPOM) van het Produktschap voor Veevoeder subsidieert projek- ten die bijdragen aan de oplossing van de milieuproblematiek. Voor de eerste drie projekten wordt ca. 1,2 miljoen gulden subsidie verstrekt, en bovendien is het ministerie van Landbouw gevraagd een bijdrage van 50 procent te leveren. De eerste drie projekten betreffen: het aanzuren van drijfmest op maxi maal 15 melkveehouderijbedrijven om de ammoniakemissie in de stal, bij mestopslag en bij mestaanwen- ding te verminderen; een low-cost mestscheiding in de mestkelder voor zeugenmest d.m.v. een overstort (doel van dit projekt is ervaring op te doen met eenvoudige mestschei ding); het bouwen van een milieustal met een spoelsysteem (voor snelle ontmesting), mestscheiding en ver damping van water uit mest, om de ammoniakuitstoot te verminderen en de kwaliteit van de mest te ver beteren. SPOM richt zich op maatregelen op bedrijfsniveau. Er is op dit moment een groot aantal initiatieven in be handeling, waarvan er vele zijn ge richt op het verminderen van de am moniakuitstoot. Door de initiatief nemers worden redukties van 50 tot 90 procent in het vooruitzicht gesteld. Nieuwe initiatieven of oplossingsrichtingen zijn welkom bij de koördinator van SPOM ir. L. van der Linde-Dik, tel. 030-207911. boer wezen kijken die het systeem al toepaste", herinnert Van Hoof zich. "Ik had een uur in de stal gestaan. Mijn vrouw rook niets aan me en zij heeft er een neus voor!" Hét geheim is een bacterie die huist in het 35 centimeter dikke laag zaag sel. Die zorgt voor een snelle verte ring van de mest zonder dat er veel ammoniak vervliegt. De bacterie lijkt een wondermiddel. Het zaagsel- bed is in vijf maanden niet dikker geworden. De mest van de varkens wordt omgezet in eetbare eiwitten die door de dieren met smaak wor den opgepeuzeld. Proef Ton van Hoof is deeltijdboer. Hij heeft een baan van 24 uur als nacht verpleger in een ziekenhuis. Overdag verzorgt hij zijn vijfhonderd var kens. Van een handelaar hoorde hij van de nieuwe methode, het dikstrooiselsysteem. Van Hoof zocht en vond een bedrijf om samen een proef te doen. Het veevoederbe drijf Hendrix' betaalt het bacterie poeder en steekt energie in het on derzoek. Van Hoof heeft het werk en de overige kosten. Een rommel hok bouwde hij om tot een onderko men voor de proefkonijnen, de varkens. De afgelopen maanden is Van Hoof steeds bezig geweest met bijsturen. Het duurde even voor hij de ammo niakuitstoot in zijn greep kreeg. "Als je het bed niet goed verzorgt, kan de emissie enorm omhoogschie- ten. Daar heb ik de eerste maanden leergeld mee betaald". Na vijf maanden proberen kan Van Hoof zeggen dat het dikstrooiselsysteem wérkt. De ammoniakuitstoot is met 65 procent teruggebracht. De mest slinkt met 90 procent. Dat komt door de verdamping van het water in de mest. "Je kunt ook zien dat de varkens het hier meer naar hun zin hebben dan in mijn andere stal", zegt Van "Ruik maar, geen mestlucht", zegt varkenshouder Ton van Hoof. Het regelmatig om moeten werken van de zaagselbodem is wel een nadeel, verder heeft het systeem alleen maar voordelen, voor milieu, varkens en boer. Hoof. "Ze vreten en ze wroeten wat. Door de omzetting van de mest is de bodem warm. Bovenop is het twintig graden. Ze liggen lekker languit. Als ze het koud hadden, zouden ze zich kleiner maken. De varkens in het ge wone hok zijn veel schuchterder. Deze zijmspeelser", zegt Van Hoof, terwijl de dieren opgewekt aan de schoenneuzen van de bezoekers knabbelen. Dierenliefhebber Die levenslust doet Van Hoof goed. "Het inkomen is voor mij zeer be langrijk maar ik ben net zo goed een dierenliefhebber. Als je ze beter kunt huisvesten, moet je het doen. Ook over de gezondheid van de Hoe kun je schoon en toch rendabel produceren? Voor veel boeren en tuinders een vraag, voor anderen een weet. In deze serie artikelen komen die "anderen" aan het woord. Kollega's die op hun manier een steentje bijdragen aan het schoonhou den van het milieu. Ze wachten niet op regels van de overheid maar zijn zelf aan de slag gegaan. Deel 6: Ton van Hoof, varkenshouder. In de melkveehouderij en de akker bouw kan de produktie op zodanige wijze worden beperkt dat er meer ruimte ontstaat voor milieu en na tuur. In de akkerbouw is op korte termijn een sterk verplichtende braak- legregeling de aangewezen weg om uit de impasse te komen. Braakleg ging kan bovendien belangrijke voordelen hebben voor bedrijfsvoe ring, milieu en natuur. In de melk veehouderij levert vervanging van de huidige quotering door graasdier- normen extra verzuring op en is daarom ongewenst. Dat konkludeert het Centrum Land bouw en Milieu (CLM) in het rap port "Produktiebeheersing in de landbouw: nieuwe kansen voor mi lieu en natuur", dat tot stand is ge komen in nauwe samenwerking met melkveehouders en akkerbouwers en met financiële steun van het ministe rie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij. Melkveehouderij Voor de toekomst acht het CLM quotering de beste maatregel om de melkproduktië te beheersen en tege lijkertijd winst te behalen voor mi lieu en natuur. Nu op steeds meer bedrijven een grasoverschot ont staat, kunnen melkveehouders aan zienlijke milieuwinst boeken als ze de kunstmestgift verlagen. De door minister Braks voorgestelde Vrijdag 27 april 1990 norm van 3 graasdieren per ha is vol gens het CLM een slecht alternatief voor de quotering. Deze norm maakt zelfs een verdubbeling van de melkproduktie mogelijk, vooral om dat ze geen rekening houdt met de mogelijkheid om de produktie per koe op te voeren. Dat betekent meer mest en ammoniak en dus meer ver mesting en verzuring. Kiest de EG toch voor afschaffing van de quote ring, dan is een norm voor de maxi male melkproduktie per ha veel ef- fektiever dan een graasdiernorm. De overheid kan extra milieu- en na- tuurwinst bewerkstelligen door ge wenste effekten van de quotering te bevorderen en ongewenste te ont moedigen. Zo kan zij verdere kon- centratie van de melkproduktie te gengaan door de quota sterker aan de grond te koppelen, bijvoorbeeld door afroming bij quotumhandel of quota selektief te koppelen aan voe dergewassen. De afgeroomde quota kan zij herverdelen aan veehouders die veel milieu- of natuurwinst boeken. Sinds kort groeit de rundveestapel weer. Daarom stelt het CLM voor om uitbreiding van de vleesveehou derij af te remmen door de uitbrei- dingsgrens in de Meststoffenwet te verlagen van 125 kg fosfaat per ha tot de verwachte eindnormen (voor grasland ca. 100 kg/ha). Akkerbouw In de akkerbouw biedt prijsverla ging weinig perspektief voor pro duktiebeheersing. Een sterk ver plichtende braaklegregeling is, vol gens het CLM, op korte termijn het meest doelmatig. Braakleggen heeft bij veel boeren een negatief imago, maar een voor de bedrijfsvoering positieve invulling is heel goed mo gelijk. Zo kan het braakleggen wor den gebruikt voor stikstofbinding, produktie van organische stof, me chanische onkruidbestrijding en bestrijding van bodemziekten. Het CLM pleit voor rouleren van de braakgelegde grond over het bedrijf. Om de mogelijkheden van een posi tieve invulling voor bedrijf, milieu en natuur optimaal te benutten zijn enkele aanpassingen in de regeling nodig. Zo dient de teelt van aardap pel als lokgewas voor aaltjes te wor den toegelaten ter bestrijding van aardappelmoeheid. Het CLM pleit verder voor een uit breiding van de mogelijkheid aange paste beheerovereenkomsten af te sluiten voor een extensieve, milieu- en natuurvriendelijke graanteelt bui ten de huidige Relatienotagebieden. In de toekomst acht het CLM een al gehele extensivering van de akker- bouwproduktie wenselijk. De vraag hoe dit kan worden gestimuleerd vereist nog verder onderzoek. "zaagselvarkens" is hij te spreken. Ze hebben geen schrammetje, terwijl de dieren gewoonlijk eikaars staar ten en oren kapotbijten. "En ze groeien harder dan mijn andere var kens. Misschien doordat ze minder aan stress lijden". Ook het klimaat in de stal is duide lijk beter voor mens en dier, vindt Van Hoof. Ondanks de vochtige lucht is de stal minder bedompt. Hij verzet in zijn proefstal wel veel werk. Hij moet, zegt hij, tien keer zoveel aandacht aan het bed beste den als aan de varkens. Twee keer per week wordt het bed tót op de bo dem omgespit. Stoffen als ammoni ak kunnen pas worden afgebroken als er zuurstof bij komt. Het bed moet dus luchtig gehouden worden. Het dikstrooiselsysteem kan daarom niet eerder op grotere schaal worden toegepast voor er een omwoelappa- raat is ontwikkeld. Ook mogen de technische resultaten nog wel wat scherper, vindt Van Hoof. Die moeten net zo goed wor den als in zijn andere stal. De voe derconversie is slechter. Doordat de proefvarkens aktiever zijn, wordt niet alle voer voor de groei benut. Dat de dieren meer ruimte nodig hebben (een vierkante meter in plaats van 0,65 meter) vindt hij geen probleem. "Dat wordt gekompen- seerd door een goedkopere stalin richting. Je hoeft geen diepe put meer te maken". Zak blubber Wat gebeurt er straks met de zaag selbodem? Van Hoof hoopt dat de laag nog een jaar kan blijven liggen. Dan houdt hij een compostachtig materiaal over. "Ik heb al mensen gehad die een zak wilden meenemen. Nou, ik heb nog nooit iemand gezien die een zak blubber wilde meenemen". Tot nu toe heeft de proef Van Hoof alleen maar zweetdruppels en geld gekost: een paar duizend gulden. Waarom doet hij dat? "Ik heb een half bedrijfje. Ik zag hiermee moge lijkheden om een volwaardig bedrijf op te zetten. De samenleving wil dat er minder mest, minder ammoniak komt en meer welzijn voor de die ren. Dat bereik je met dit systeem. "We zijn in Nederland het milieu goed aan het verknallen. Het is vol doende bewezen dat we ammoniak uitstoten en dat dat schadelijk is voor het milieu. En we belasten de grond met fosfaat. Je hoort nu dat mezen door de verzuring geen goede eieren kunnen leggen. En meesjes zijn ook mooi. Iedereen moet zijn steentje bijdragen aan een schoner milieu". Door de Takorganisatie Akkerbouw Zeeland is in samenwerking met het akkerbouwteam Goes van de Dienst Landbouw Voorlichting in de serie aktualiteiten de volledig herziene uitgave van de brochure "Onkruid bestrijding door Kennen en Kiezen" uitgebracht. De uitgave is een praktisch hulpmid del bij de keuze van het juiste on kruidbestrijdingsmiddel in de ver schillende gewassen. In tabelvorm wordt er per gewas en per tijdtip een overzicht gegeven van de beschikba re onkruidbestrijdingsmiddelen en de gevoeligheid van de diverse on kruiden voor deze middelen. Aan de hand van deze beoordeling kan wor den vastgesteld welke middelen voor gebruik in aanmerking komen. Te vens zijn er in de brochure gegevens opgenomen over dosering, kosten en voorwaarden voor echt gebruik. De vorige uitgave heeft zijn weg gevon den naar vele voorlichters, loonwer kers, boeren en het onderwijs. De brochure "Onkruidbestrijding door Kennen en Kiezen" is verkrijg baar door overmaking van 15, op girorekening nr. 3327601 t.n.v. Stichting Takorganisatie Akker bouw Zeeland, Postbus 2116 te Goes onder vermelding van "Aktualitei ten 36". Ook is nog verkrijgbaar de brochure "Bestrijding van Ziekten en Plagen door Kennen en Kiezen". Deze uit gave is op dezelfde wijze samen gesteld en is verkrijgbaar door over making van 15,op boven ver melde girorekening onder vermel ding van "Aktualiteiten 38". Wan neer beide brochures gezamenlijk worden besteld bedraagt de totale prijs 25, G. v.d. Schelde 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 15