De maand mei op het Zuidwestelijk veehoudersbedrijf gele roest... beslist TILT Biggen: bewust voeren Aktuele stand van zaken graslandgebruik OLY Verplichte registratie alle varkenshouders UCTiRMOIT VEEHOUDERIJ VARKENSHOUDERIJ Verbod chlooramphenicol bij varkens Vanwege het zeer vroege voor jaar lopen de koeien nu alweer een hele tijd in de wei. Tijd om bij een paar belangrijke zaken stil te staan. Ga eens na hoeveel dagen de koeien gemiddeld in een perceel lopen. Is dit langer dan 4 dagen dan is het raadzaam om de perceelsgrootte bij te stellen. Een te lange beweidingsduur leidt tot hoge beweidingsverliezen en een schommelende melkproduktie. Een verplaatsbare afrastering kan uitkomst bieden. Een belangrijke regel rond deze tijd is dat maaien in dienst moet staan van de beweiding. Zorg ervoor dat de koeien nooit in te lang gras hoe ven te weiden. De ideale graslengte bij inscharen is ca. 15 cm. Door het maaien goed in te plannen kan hier aan voldaan worden. Houd de stikstofbemesting goed bij. Vanwege het vroege voorjaar kan er al veel stikstof gestrooid zijn. Om aan het einde van de weideperiode niet te hoog uit te komen is het wel licht noodzakelijk om nu rustig aan te doen. Veel eerder stoppen met de bemesting dan half september is niet aan te raden vanwege de grotere kans op kroonroest. Houd ook dui delijk rekening met de stikstof uit drijfmest. Het goedkoopste is om de koeien in dien mogelijk dag en nacht te laten weiden. 2 a 3 kg ds snijmais bijvoe ren zorgt voor een betere eiwitbenut- ting en een konstanter rantsoen. Meer snijmais is te duur. Renovatie melkstal De renovatie van de melkstal en in stallatie verdient op vele bedrijven de aandacht. Voorkomende proble men zijn: - koeien die slecht binnenkomen door te krappe standmaten en glad de vloeren. Een goede standlengte is ca. 1.20 m en de standbreedte moet ca. 1.35 m zijn. Goede stroeve en zuurbestendige vloeren zijn de kunststofvloeren die meestal goed in een bestaande situatie aan te leggen zijn. - door de steeds hogere produktie kan de melk niet snel genoeg afge voerd worden. Hierdoor vallen melkstellen af en ontstaan er va- cuumschommelingen onder de speen. Deze vacuumschommelingen leiden tot onrustige koeien. Bij reno vatie wordt daarom overgeschakeld naar ruimere laagliggende melklei- dingen, grotere melkklauwen en melkslangen mét een grotere diame ter. Dit alles om een vlotte afvoer van de melk te garanderen. Bij laag liggende melkleidingen kan ook met een lager vacuum gemolken worden (ca. 42 kPa). - slechte werking van het pulsatie systeem met als gevolg een verkeerd aantal pulsaties per minuut en een slechte zuig/rustslag-verhouding. Een te lange zuigslag leidt tot pro blemen met de gezondheid van het uier (b.v. uitgestulpte slotgaten en mastitis). Door een te lange rustslag gaat het melken langzamer verlopen. Elektronische of elektromagnetische pulsatiesystemen hebben de voor keur boven de pneumatische, omdat de werking konstanter is. Hierboven zijn de meest voorko mende problemen opgesomd. Pro beer deze problemen voor te blijven en renoveer tijdig. Het al of niet aanschaffen van doorstroommelk- meters zal per bedrijf bekeken moe ten worden. Omvang bedrijf is hier duidelijk, van op invloed. Aktuele tips snijmaisteelt Bij het verschijnen van dit artikel zal de snijmais als de weersomstandig heden het toegelaten hebben reeds gezaaid zijn. Als de snijmais reeds opgekomen is dan zijn een paar spel regels van belang: - indien de bemesting goed geweest is (minimaal 60 mJ rundveedrijfmest en bijbehorende rijenbemesting) is het niet nodig om na opkomst nog een bemesting uit te voeren. Ook niet als door vorst of droogte de snijmais niet voldoende wil groeien. Snijmais herstelt zich onder gunstige weersomstandigheden namelijk zeer snel. - onkruidbestrijding verdient op dit i ummm Op diverse tarwepercelen is nu al gele roest gekonstateerd. Zo'n aantasting kan zich zeer snel uitbreiden en dus: kontroleer uw percelen en handel indien nodig snel; Tilt is een prima keus; het is een systemisch fungicide dat zowel gele roest als Septoria zeer goed bestrijdt. Tilt is niet voor niets het bekendste graanfungicide. Lees voor het gebruik altijd het etiket Geregistreerd handelsmerk van CIBA-GEIGY A.G. Ligtermoet Chemie B.V., Postbus 1048 4700 BA Roosendaal. Tel 01650-97200 moment de aandacht. Vooral in dro ge periode is het te overwegen om voor een kombinatie van chemische en mechanische bestrijding te kie zen. Hierdoor hoeft U minder spuit- middel te gebruiken en wordt de grond nog eens goed losgetrokken. Als de bovenstaande onderwerpen vragen bij U oproepen dan kunt U altijd een beroep doen op DLV Rundveehouderij in Breda. Wij staan voor U klaar!! Ing. A. Bink Bedrijfsdeskundige DLV-team rundveehouderij Breda Voorkom problemen in de melkstal en renoveer tijdig. Een goede opfok van een big wordt voor een belangrijk deel bepaald door de voeding. Hieraan wordt dan ook door de verschillende voerfabri- kanten veel aandacht besteed. Daar bij worden de voerkosten nogal eens uit het oog verloren. De voerkosten van de biggen maken echter wel 30% van de totale kosten (exklusief huis vesting en arbeid) op een zeugenbe- drijf uit. Uit de TEA blijkt, dat er grote ver schillen voorkomen in zowel de hoe veelheid biggenvoer als de prijs van het voer. Deze verschillen kunnen niet alleen worden verklaard door verschillende aflevergewichten. Uit de gemiddelde cijfers van de TEA in 1989 blijken de voerkosten van de biggen 1,09 per kg groei te bedra gen. De variatie is echter zeer groot. Er komen verschillen in voerkosten van 0,20 per kg groei voor, ofwel 5,per big. Uitgaande van 20 grootgebrachte biggen per zeug per jaar is dat een verschil in voerkosten van 100,per zeug. Het is daar om zinvol om de voeding van de big gen op uw bedrijf eens kritisch te be kijken. Ter beperking van de voer kosten zijn de volgende adviezen te geven. - Zorg voor goede opfok- omstandigheden Dit houdt in, dat bij een normale speenleeftijd van ongeveer 30 dagen de ruimtetemperatuur direkt na het spenen 24°C moet bedragen en daar na gedurende 10 dagen dient te wor den afgebouwd naar 20-21 °C. Streef daarnaast naar een hokoppervlakte van minimaal 0,25 m2 per big bij hokken met volledig rooster en 0,30 m2 per big bij halfroosterhokken. Zorg ook voor een goede hygiëne door de afdelingen na elke ronde te reinigen. - Beperk vermorsing van voer. Voervermorsing kan worden veroor zaakt door vloervoedering, een ver keerde afstelling van droogvoerbak jes, het gebruik van versleten voer bakken en het voeren van meel. Naast een verhoging van de voer kosten leidt voervermorsing tot een slechtere hygiëne. - Gebruik slechts incidenteel specia le of gemedicineerde voeders ter voorkoming van opfokproblemen (speendiarree, slingerziekte). Op een Naar verwachting zal het vanaf 30 mei aanstaande verboden zijn om chlooramphenicol aan varkens toe te dienen. Die maatregel wordt geno men om geen risiko's te lopen met de export van vleesprodukten naar de Verenigde Staten. Voor de varkenshouderij zijn inmid dels voldoende geneesmiddelen be schikbaar als alternatief voor chloo ramphenicol. aantal praktij kbedrij ven komen langdurige opfokproblemen voor, welke men tracht op te lossen met speciaal voer. Het is echter zeer de vraag of de daardoor hogere voer kosten kunnen worden terugver diend. Dit zou moeten gebeuren door een flinke verlaging van de big- gensterfte. Bij aanhoudende proble men is het beter om de gehele opfok- periode eens goed door te nemen wat betreft huisvesting, klimaat, entin gen etc. - Streef ernaar, dat een droogvoer- bak minimaal 3 a 4 keer per week en een trog twee keer per dag wordt leeggegeten, zodat de troggen schoon blijven. Er kan dan steeds vers voer worden verstrekt. - Schakel na maximaal 14 dagen na spenen geleidelijk (gedurende een week) over op standaard-biggenvoer (baby-biggenkorrel). Op deze ma nier wordt een te hoge opname van dure speen voeders voorkomen. Nor maal gesproken is de kritieke perio de, wat betreft slingerziekte, dan voorbij. In het streven naar een zo hoog mogelijk bedrijfsresultaat spe len de voerkosten van de biggen dus een belangrijke rol. Probeer dan ook de voeding van de biggen op uw be drijf te optimaliseren. E.J. Kluinsteker, Bedrijfsdeskundige Varkens houderij DLV Breda De variatie in voerkosten is zeer groot. Per bedrijf verschillen de voerkosten tot f 5,— per big of f 100,per zeug per jaar. Met ingang van 30 april 1990 zal een verordening van het Landbouw schap in werking treden, welke alle houders van één of meer varkens verplicht zich bij de regionale Ge zondheidsdienst voor Dieren aan te melden. Dit geldt ook voor degene die als hobby één of meer varkens houdt. Ook houders van exotische varkens en wilde zwijnen vallen on der de verordening. Deze maatregel maakt deel uit van het Nationale Programma Varkens gezondheidszorg en is ingesteld om in geval van besmettelijke varkens ziekten, zoals varkenspest en afri- kaanse varkenspest, direkt inzicht te hebben waar zich in Nederland var kens bevinden om zodoende snel ef- fektieve maatregelen te kunnen nemen. Aan de varkenshouders waarvan de adressen bij de Gezondheidsdiensten voor Dieren bekend zijn, zal eind april/begin mei een registratiefor mulier met een begeleidend schrijven 12 worden toegezonden. Dit registratie formulier moet worden ingevuld en vervolgens aan de regionale Gezond heidsdienst voor Dieren terug gestuurd worden. Op dit registratie formulier worden vragen gesteld zo als naam, adres en woonplaats van de varkenshouder, dierenarts, soort bedrijf en hokcapaciteit. Niet geregistreerde varkenshouders dienen zich telefonisch of schrifte lijk bij de regionale Gezondheids dienst aan te melden. Houdt u dus varkens en heeft u na half mei nog geen registratieformulier ontvangen, dan dient u kontakt op te nemen met uw Gezondheidsdienst voor Dieren! De adressen van de regionale Ge zondheidsdiensten voor Dieren zijn voor Zeeland: Gezondheidsdienst voor Dieren in West- en Midden Ne derland, Postbus 87, 2800 AB Gou da, tel.: 01820-14588; en voor Noord-Brabant: Gezondheidsdienst voor Dieren in Zuid-Nederland, Postbus 4, 5280 AA Boxtel, tel.: 04116-73951. Vrijdag 27 april 1990

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 12