praktijk ezien Vervoersverbod ontregelt bedrijfsvoering Afwachten wie tot de blijvers" mogen behoren Ook spanningen in varkenshouderij Het paasei van Lubbers oldepjr. Vervoersverbod in Midden-Brabant nog van kracht blijft 99 Omstreeks half april zijn de weers omstandigheden in MIDDEN- EN OOST-BRABANT aanzienlijk ver slechterd. Op diverse plaatsen heeft het 's nachts fors gevroren. Op waar nemingshoogte (1,5 m hoogte) werd in sommige nachten zelfs 3 a 5°C vorst waargenomen. Aan de grond vriest het dan een graad of 3 a 4 meer. Gelukkig heeft dit koude en gure weertype niet zolang geduurd. Vooral in de fruitteelt zijn de schades aanzienlijk, terwijl in overige gewas sen en het gras de groei stagneert. Op diverse plaatsen staat in de weide voldoende gras voor de melkkoeien en het jongvee voor beweiding. Op diverse plaatsen gaan de melkkoeien overdag naar buiten, 's Avonds wordt bijgevoerd in de vorm van bv. snijmais. Hoewel de grasgroei de laatste weken is vertraagd, blijft toch voldoende gras aanwezig voor be weiding. De varkenspest op een bedrijf in West-Brabant heeft geen goed ge daan aan de varkenshouderij. In de le plaats is de betreffende veehou der/varkenshouder gedupeerd. Deze heeft al z'n varkens verplicht moeten ruimen. Voorts is een algeheel ver- voersverbod van kracht voor alle vee in een straal van 8 km van het be treffende besmette bedrijf. Ook het vervoer van rundvee, schapen, geiten en paarden is verboden. Gevolg is, dat enkele slachterijen geen vee aangevoerd krijgen. Een grote strop voor betreffende bedrij ven. Het personeel heeft geen werk, terwijl dit niet nodig was. Bij het ver lenen van ontheffingen voor vee ver voerd rechtstreeks en volgens de kortste weg naar het slachthuis zou den deze problemen aanzienlijk ver minderd kunnen worden. Tevens heeft het ministerie van land bouw een verplichting opgelegd, dat in het besmette gebied geen var- kensmest mag worden uitgereden. Als noodmaatregel wordt toege staan, dat de mest wel met een injek- teur mag worden uitgereden. Deze methode is aanzienlijk duurder dan de traditionele bovengrondse en breedwerpige methode met spreid- plaat. Het vervoersverbod van rund vee wordt vrijwel zeker binnenkort opgeheven, zodat normaal vervoer kan plaatsvinden. Andere problemen, die vrij snel op de veehouders afkomen, zijn het aanscherpen van de uitfijbepalingen. Zoals nu de voorstellen liggen, wor den in het oostelijk zandgebied de Het is nog steeds niet gelukt de oor zaak van de varkenspest in Midden- Brabant op te sporen. In verband daarmee blijft het vervoersverbod voor alle vee in Midden-Brabant vooralsnog van kracht. Wel bestaat de mogelijkheid dat het mestuitrij verbod met ingang van aanstaande week wordt opgeheven. Hierover zou vandaag (vrijdag) een besluit worden genomen. Zoals bekend heeft de ZLM bezwaar aangetekend tegen het feit dat niet alle veehouders in het betrokken gebied op de hoogte zijn gesteld van de noodzakelijke maatre gelen, die in verband met het uitbre ken van varkenspest moesten worden genomen. Vrijdag 20 april 1990 emissie-arme aanwendingsmethoden van kracht. Deze gaan in per 1-1-91. Bovendien worden de P205-normen verlaagd naar 200 kg op grasland en 250 kg op maisland. Dit betekent een groter overschot in de veedichte ge bieden van Oost-Brabant. Op bouw land (maisland) moet de mest sneller ingewerkt worden. Ook de mestopslag buiten de stallen (silo's) zal per 1-1-91 moeten afgedekt zijn met een kap of silodak. In ieder geval komen van overheids wege diverse maatregelen af op de veehouders. Er staan grote investe ringen (verplicht) op stapel om het milieu te ontlasten. In ieder geval zal het ten koste gaan van het inkomen in de veehouderij. We zullen afwach ten, wie tot de "blijvers" mag behoren. Terugziend op een vroeg en goed voorjaar waarin alle werkzaamhe den op tijd en goed konden gebeu ren, kunnen en moeten we in DE LANGSTRAAT constateren dat toch elk seizoen weer anders is en dat maakt ons boerenleven juist zo boeiend! Steeds weer inspelend op andere omstandigheden en daarop moeten aanpassen. Zo ook nu weer waarin er de laatste weken al volop gras was en we vroeg konden inscha- ren, tenminste diegenen die niet van huis hoefden met hun vee. Het werd al behoorlijk droog en met de koude nachten en schrale wind overdag werd het voorj aarsaanzien er niet beter op. Echter het afgelo pen paasweekend bezorgde ons ca. 35 mm regen, zodat het ingezette groeiproces met wat stijging van temperatuur weer ongestoord door kan gaan. We kunnen al weer aan de eerste ruwvoervoorziening van het nieuwe seizoen gaan denken. De eer ste vroege percelen zijn binnen één a twee weken al weer te maaien. De seizoenen schijnen zich steeds meer te overlappen, want we zien nog vol op kuilvoorraden van het vorig sei zoen. Voorraden van veelal goede kwaliteit. Je vraagt je toch af of de voorraad niet beter afgestemd kan worden op de behoefte. In veel ge vallen zou dit een lagere kostprijs bewerkstelligen, iets wat nodig is nu voor de melkveehouderij de melk prijs ongeveer 10% lager ligt dan vo rig jaar op dezelfde tijd. Echter nog veel donkerder wolken stapelden zich boven onze regio, door het uitbreken drie weken gele den van varkenspest op een varkens- Na een vroeg voorjaar en een korte zaai- en poottijd verlangen de akkers al naar een regenbuitje wat op 2de paasdag werd ingewilligd met 30 mm regen. Op WEST ZUID-BEVELAND staan de bieten die opgekomen zijn ver schrikt boven de grond. Na een paar zeer koude nachten staan ze met zwarte harten almaar kleiner te worden. Ook de tarwe lijkt te krimpen, tweewas-aardappelen zijn gewoon bevroren. De fruitteelt wacht met angst en be ven af hoe de vruchtzetting zich zal ontwikkelen. Er is zoveel bloei ge weest, en nog, dat het misschien nog een beetje meevalt, maar er zullen al tijd stroken zijn waar hoger of lager alles bevroren is. Het wordt een duur jaar in de fruitteelt want, met een ge ringe bezetting heeft men toch de zelfde kosten. Men moet toch alle werkzaamheden uitvoeren, daar kan men niet op bezuinigen, en met wei nig of geen kilo's zullen de kosten niet gedekt worden door een hoge prijs. Voor de akkerbouw is er een vlotte start geweest dit jaar. Eerst de acties, nu een korte zaai- en pootperiode maar het kon wel eens een lange zo mer worden. Elke instantie is het er over eens dat er wat gedaan moet worden aan het graangebeuren, maar welke bron dit gaat financieren is nog niet duidelijk. Op 19 april is de volgende fase ingeluid. Als de wensen die ingevuld worden niet ten koste gaan van andere secto ren zal iedereen daar vrede mee heb ben. Het is te hopen dat de bedrijf in De Moer. Daar het een vermeerderingsbedrijf betreft wer den ook na enkele dagen twee afne mende bedrijven geruimd! Tevens werd voor een groot gebied een ver voersverbod voor alle veesoorten af gekondigd door de Rijksdienst voor de Keuring van Vee en Vlees (RVV). Een gebied dat de gehele kring Langstraat omgrenst. Voor ons ge bied is deze maatregel zeer ingrij pend. We kunnen enerzijds begrip hebben voor een dergelijke maatre gel, maar de manier waarop deze tot stand kwam was ronduit slecht. In de informatievoorziening en voor lichting naar de veehouders toe is de Rijksdienst schromelijk te kort ge schoten. In een tijd met zoveel auto matisering en adresbestanden had den alle betrokken veehouders door middel van een persoonlijk schrijven op de hoogte gesteld kunnen worden en uitleg moeten krijgen van het waarom van deze maatregel. Na een week werden zeven vervoer ders uit Zeeland en West-Brabant van de Maasroute gehaald door de Algemene Inspectie Dienst. Door onduidelijkheid over het vervoers verbod waren de vervoerders in overtreding. De schoonheidsprijs is door de controlerende instanties be slist niet behaald. Veehouders in onze regio worden door deze maatregel echter flink ge dupeerd. In vele gevallen wordt onze leden de bedrijfsvoering goed in de war gebracht, bijvoorbeeld, door het niet kunnen uitscharen van jong vee en mestvee op afstand, de afzet van afgemest vee kan niet plaatsvin den, verkoop van fokvee via veilin gen en voor export ligt in ons gebied volledig stil en dan juist op een tijdstip dat er zoveel vraag is. Op dergelijke omstandigheden te moeten inspelen roept frustraties op in de praktijk, maar laten we hopen dat nog deze week een versoepeling wordt afgekondigd voor rundvee, schapen, geiten en paarden, en als geen nieuwe gevallen zich voordoen kunnen met een enkele week ook de varkenshouders weer opgelucht ademhalen. akkerbouw - zo lang het nodig is - blijft vechten voor de gulden waar ze recht op heeft, maar niet gaat vech ten voor het kwartje dat ze denken dat een andere sector meer heeft. In de rundveehouderij zie je hier en daar al vee buiten lopen. Na een gul le grasgroei is het de vorige week eer der gekrompen dan gegroeid, maar met hogere temperaturen is dat vlug hersteld. In de varkenshouderij zijn de prijzen goed maar men is net zo gespannen als in de akkerbouw en de fruitteelt vanwege de varkenspest bij onze zuiderburen. In Zeeuws-Vlaanderen geldt al langer een vervoersverbod voor varkens. Met ontheffing mag men nu slachtvarkens afvoeren naar de slachterij en biggen opleggen, al les onder begeleiding van overheids instanties. Het is te hopen dat het vervoersverbod niet te lang gaat du ren, want er is een biggenoverschot in het gebied en het vergt toch nogal wat extra inzet van een ondernemer om aan ieders wensen te voldoen. Er staat de pluimvee- en varkenshou ders nog al wat te wachten wat de mestwetgeving betreft, en zeker de gezinsbedrijven met weinig of geen grond worden financieel zwaar aan gepakt op de fosfaatproduktie. Deze bedrijven dachten te overleven door een andere niet grondgebonden tak te kiezen met stimulansen van de overheid. Het is niet alleen de mestwetgeving: milieupolitiek, gezondheidszorg, welzijn die z'n eisen aan de kwaliteit. Integrale ketenbewaking noemt men dat en dat allemaal kost zorg en geld. Niet met de kou, maar wel met de re gen waren we blij in onze "WEST HOEK". Vele, vooral opkomende gewassen hadden er behoefte aan. Elk jaar weer is er na de inzaai toch weer gauw behoefte aan regen, voor al op onze zwaardere gronden. De behoefte aan pootgoed die was ontstaan vanwege de nog late aanko pen is, na wat strubbelingen, toch wel opgelost, al waren de poters na tuurlijk wel goed aan de prijs. De aardappelen van oogst '89 en vooral de Bintjes zijn fors in prijs gestegen. Echter zoals meestal, zitten er haast geen meer vrij, zodat de aankoper er het beste mee is. Het nog verder bewaren zal, omdat par tijen slap gaan worden, moeilijk worden. Er zijn in die richting nogal wat klachten. De tarwe doet het best, de stand is prima, er is al voor de tweede maal CCC gespoten op de rassen die dat nodig hebben en nogal erg fors staan. Overbemesting, vooral op laat bietenland, kan aan de tarwe ook al gegeven worden; 't is hier en daar aan de kleur te zien dat daar behoef te aan is. De tijd om de gewassen elke dag te bekijken en zonodig de nodige bespuitingen toe te passen is weer aangebroken. De bedden die de aardappelfrezen hebben gemaakt liggen er ook weer keurig bij. En nu weer maar hopen op goede groeiomstandigheden. Dat brengt nu eenmaal het boerenberoep mee, de wens daartoe. Maar hetgeen er mee rondom ons heen gebeurt werpt de vraag wel eens op "Zijn we wel goed bezig?". De akties en alle andere problemen, trekt dat ons image niet omlaag. Onze instelling die we nu hebben, wie had dat ooit durven denken. We deden ons werk zo goed mogelijk en waren daar dan groots op. Als alles dan goed verliep, zowel oogst als prijzen, waren we tevreden. Ook toen was er wel eens wat, dat is ook altijd zo geweest. Toen had ook een boer in onze streek problemen (zonder zijn schuld). Hij ging om hulp bij de gemeente, waar de vraag werd gesteld: "Bent u armlastig?". Het antwoord was: "Of ik lastig ben weet ik niet, maar arm ben ik wel." Nu zijn vooral vele graanboeren arm en worden daardoor lastig. Alle lo nen stijgen aan de lopende band zonder veel moeite. Het gaat toch immers zo goed met onze economie, aldus Lubbers. Maar elke dag gaan nieuwe groeperingen de straat op om hun misnoegen kenbaar te maken vanwege hun achterstelling in het maatschappelijk gebeuren. Zitten we in het hotel Nederland niet bij het verkeerde ministerie? Bij Ont wikkelingshulp en voor ons Overle- vingshulp, daar wordt nog waar nodig zo men zegt geholpen met gul le hand. We zaten voor Pasen te wachten op het paasei van Lubbers, maar 't moest eerst nog even onder de kip bij Braks en dan na Pasen zouden we het weten, hoe of wat. Zou het aldus een oude boer, geen windei zijn? Lijkt het me haast onmogelijk, het is toch geschouwd door De Koning, Wiegel en Meijer, 't zal toch hetzelf de ei wel zijn?. En zo ziet u, we blijven toch maar steeds hopen dat alles goed komt. Want onze politici in Den Haag en Brussel of waar ook, weten niet wat er in het verschiet ligt, echter wél iets anders als zij denken. De eerste bijen snorren weer voorbij op zoek naar nog schaar se bloemenkelkjes. Door de kwa de nachtvorsten is een groot deel van hun terrein ingekrompen. Het was teveel voor de tere bloe sempracht. De temperatuur zakte te laag weg om al die bloemetjes die 3 weken vroeger dan anders hun blaadjes openvouwden, in volle pracht te laten uitbloeien. Dan hebben de tere bietenplant jes een taaiheid vertoond die al leen maar een gevoel van blijdschap brengt. Ze staan er nog. Sommige percelen zijn gespoten voor trips. Niet dat het een blakend gezond, en voor het oog stralend gewas is, maar dat kan nog komen. Dat de tarwe wat tegenslag gekregen heeft, kunnen we alleen maar toejuichen, dit ge was moet benen krijgen. Het is bekend, dat een goed onderstel wenselijk is, want een gewas dat vlok en slap opgroeit kan niet uit groeien tot een blok tarwe die alle grillen van Moeder Natuur met succes kunnen weerstaan. Na de nodige regen is alles weer groener geworden. Al is het met deze pasen koud en guur, het is voor ons ieder jaar weer opnieuw een wonder. Deze morgen rolden de donderslagen door de polder. Hagelbuien kletterden over het jonge groen en verkilden mens en dier. Daar ineens is daar het stuk blauw. Het blauw dat de zon doorlaat, die alles in een andere lijst zet. De wolken van licht naar donker laten een spel zien dat er alleen in het voorjaar is. Het is de moeite waard om hier zorgeloos van te genieten.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 9