uit de f praktijk Eerste percelen snijmais al voor Pasen gezaaid Groeiachterstand van enkele weken door afvriezen vroege aardappelen Methode tegen verstuiving in toekomst wellicht verboden Jong en vol beloften We kunnen niet precies genoeg zijn... administratieve ruilverkaveling, wat eigenlijk opgezet is als een soort ver plichte kavelruil, ook weer grond in te leveren aan natuur- en milieuorga nisaties. Ruim voor Pasen klaar met zaaien en poten komt maar zelden voor. Door de late Pasen was de kans wel wat groter, maar de bieten op snee met Pasen is toch wel een zeldzaam heid. Het risico van nachtvorstscha- de en/of hagelschade neemt echter wel toe. Op THOLEN EN ST.PHI- LIPSLAND valt de nachtvorstscha- de in de suikerbieten wel mee, maar vooral de fruitteelt en de vroege aardappelen die al bovenstonden hebben een flinke schade opgelopen. Mogelijk dat de nabloei nog voor wat vruchtzetting kan zorgen om zo doende tegen wat hogere prijzen nog voor wat compensatie te kunnen zorgen. Voor de vroege aardappelen betekent het afvriezen al gauw een achterstand van enkele weken. En dat kan al gauw een flinke prijsda ling geven, zeker nu een gebrek aan Bintjes gaat komen in de komende maanden. Het paasweekeinde bracht veel regen en hagelbuien. De regen was voor graszaad en wintertarwe welkom. Plaatselijk was er duidelijk al wat groeiachterstand te zien als gevolg van het wat droger worden van de grond. Bij het zien vallen van de ha gelbuien, gaan de gedachten al gauw uit naar de suikerbieten en de uien, die momenteel toch zeer gevoelig zijn voor hagel. Tevens bemoeilijkt een lichte beschadiging de onkruid- bestrijding in een vroeg stadium, wat met lage doseringen toch nodig is. Hopelijk blijft de schade beperkt en kunnen we een zorgeloze groeipe riode tegemoet zien. Nu het wat natter is, zal de schade van eerder wel gaan toenemen. Elk jaar is weer duidelijk een toename van het aantal waar te nemen. Te vens valt er een steeds grotere ver spreiding door het gebied vast te stellen. Hoelang wordt dit nog geto lereerd, naast de steeds toenemende ganzenschade en overlast van allerlei onkruiden vanuit natuurgebieden, dijken, bermen e.d. Welke bevolkingsgroep zou dit nog langer slikken? Wellicht alleen de agrarische sector en die is (en moet) dan ook nog bereid (zijn) om bij een Deze op hun beurt zorgen dan weer door onvoldoende onderhoud en jacht- verboden voor weer een toename van overlast van wild en onkruid. Een hardere opstelling van de land bouworganisaties is zeker gewenst. Na het zeer vroege tijdstip waarop ook in WALCHEREN de poot- en zaaiwerkzaamheden in een vlot tem po zijn verlopen, is het momenteel rustig op onze bedrijven. Zodoende hebben we wat het werk betreft een rustige Pasen gehad. Dat is sommige jaren wel eens anders geweest, om dat we dan midden in het voorjaars- werk zaten. De regen vlak voor en tijdens de Paasdagen, zo'n 25 mm, was zeer welkom. Want hoewel de grond bij het zaaien goed werkte lag er, omdat er soms bewust ondiep was gezaaid, toch nogal wat zaad droog. Vooral bij bieten en uien. Het komt ook niet zo vaak voor dat het zo vroeg in het voorjaar drie weken duurt voordat het voldoende regent om al het zaad te doen kiemen. Nu er voldoende neerslag is gevallen zal een ongelijke opkomst vlug bijtrekken. Het is in elk geval nog vroeg genoeg om dit euvel te corrigeren. Het eerst gezaai de komt mooi boven en de rijen te kenen zich op de zwarte grond mooi af. Ondanks het vroege tijdstip vah zaaien kunnen we nu stellen dat ze ker met deze regen de opkomst zon der moeilijkheden en tot nu toe zon der veel insectenschade verloopt. En dat is al een hele zorg minder. Het jongvee loopt nu allemaal bui ten evenals overdag, het meeste melkvee. Na de regen zal de gras- groei nu wel goed op gang komen en zal het inkuilen spoedig volgen. Ook dan is goed weer erg belangrijk, hoe wel de mogelijkheden en methodes om bij onbestendig weer toch nog goed voer te winnen, de laatste jaren sterk zijn verbeterd. Enkele veehou ders hebben nieuw ingezaaide perce len al ingekuild. De eersten al eind maart en ook dat is bijzonder vroeg. De eerste percelen snijmais zijn vlak •voor Pasen gezaaid. De afdelingsvergadering van Campi- na was goed bezocht. Op de harmo- nisatievoorstellen, inclusief kwan tumtoeslag in verband met de fusie met Melkunie Holland kwam weinig fundamentele kritiek en de ge plaatste opmerkingen hadden een positieve ondertoon. Wellicht dat de goede nabetalingsprijs over 1989 hier aan meewerkte. Deze uitbeta- lingsprijs kon wel eens de hoogste zijn van de laatste jaren. Er is een duidelijke kentering ingetreden in de melkprijs sinds eind vorig jaar, en deze ligt op dit moment aanmerke lijk lager in vergelijking met vorig jaar in dezelfde periode. Dit wordt mede veroorzaakt door een verdere afbouw van de steun vanuit Brussel. Het rapport van de Commissie van Goede Diensten houdt nog steeds de akkerbouwers en de landbouwpoli tiek bezig. Uitspraken van leden van het kabinet, waarbij men duidelijk de boot afhoudt, doen vermoeden dat het financiële plaatje wat bij het rapport behoort, bijlange na niet zal worden ingevuld. Nieuwe akties zul len wellicht het gevolg zijn. Hierbij zou de akkerbouw wel eens steun kunnen krijgen van de veehouderij omdat met name de nieuwe uitrij- voorstellen voor mest gespeend zijn van elk realiteitsgevoel en in de praktijk onuitvoerbaar zijn. De ak kerbouw zal dan als ontvangende sector van mest voor een groot deel afvallen. Met Pasen is ook het toeristensei zoen weer begonnen. Naast veel re creanten uit eigen land, beheersen weer veel auto's met zwart-witte nummerborden het straatbeeld in de toeristenkernen in ons gebied. Veel Oosterburen brengen een bezoek aan ons land. Gelukkig met een be tere bedoeling dan 50 jaar geleden. "Het kan verkeren", dat wist Brede- ro al! Dit voorjaar is tijdens het ploegen de grond in WEST BRABANT ZUID zeer gevallen. Bij het zaaiklaar ma ken van de grond ging het meer om het vastrijden dan om het fijn leg gen. Een triltandcultivator met één verkruimelrol maakte het zaaibed ei genlijk al te fijn. Het gevolg hiervan is dat bij een beetje wind al verstui ving optreedt. Vooral op enkele percelen suikerbie ten, die al bovenstonden, zijn er plaatselijk weggevallen. Telers op lichte, stuifgevoelige grond voorko men het wegwaaien van de grond door er een laagje rundveedrijfmest over te verspreiden. Niet onwaar schijnlijk is het dat in het kader van de verscherpte mestnormen deze me thode wordt verboden. Voor heel wat bedrijven zal het dan rftoeilijk zijn om nog suikerbieten te telen. In zaaien in rogge, die doodgespoten is, is een alternatieve mogelijkheid, die overigens niet overal te realiseren is. Niet alleen de bieten maar ook de maïs kan erg veel schade ondervin den van stuiven. Vrijwel iedere suikerbietenteler die bieten boven had staan, ging er al bij voorbaat vanuit dat de toch nog strenge vorst van begin april schade zou veroorzaken. Bijna nergens zijn er bieten weggevallen, en waar er toch enkele bevroren zijn zal dit geen invloed hebben op de op brengst. De meeste schade is waarge nomen in de wintertarwe en zomer- gerst die pas tegen het onkruid gespoten waren. Een paarse verkleu ring bij tarwe en bij gerst verbran dingsverschijnselen waren het ge volg., Met wat warmer weer zal dit allemaal snel weer vergroeid zijn zo dat er van oogstderving geen sprake is. Een zware tegenvaller hebben de konsumptieaardappeltelers gehad die nog geen pootgoed gekocht had den. Omgerekend per hektare moest, al naargelang de maat, tussen de 2.000,en 3.000,wegge- teld worden. Een heel bedrag, vooral voor dege nen die geen aardappelen meer te verkopen hebben. Ook een heel be drag voor de boeren die gekontrak- teerd hebben voor een cent of 12. Voor hen zal de bintje-oogst van 1990 financieel weinig opbrengen. Bij het afsluiten van kontrakten in de aardappelteelt is het heel belang rijk om zich tegelijkertijd in te dek ken met pootgoed. In de handel ge beurt dit overigens ook niet altijd. Erg belangrijk voor de telers van graan is het om tijdig een luisbestrij- ding uit te voeren. Voor de vorst zat er al een groot aantal luizen en die zullen zich met wat warmer weer ze ker weer laten zien. Om gersteverge- lingsziekte te voorkomen is het be langrijk om de luizen op te ruimen. Vooral in onze regio is aantasting door deze virusziekte sneller moge lijk omdat er veel grasland is waar normaal gesproken geen bespuiting tegen luis wordt uitgevoerd. Verder zijn de vele bosranden en bermen goede lokaties voor luizen om te overleven. Een bespuiting tegen meeldauw zal dit jaar vroeg moeten plaatsvinden. In verschillende soorten graszaad is al meeldauw waargenomen. Gras zaad staat er over het algemeen zeer goed bij. Ook de international prijs ontwikkeling gaat de goede kant op. In een aantal landen, waaronder Denemarken, is het areaal terug gelopen. Om de graszaadteelt interessant te houden mag de prijs wel wat stijgen. Een ras als Italiaans Raai, dat op de zandgronden veel wordt geteeld, heeft jaren niet meer dan de minimum-prijs opgebracht. Om de ze reden zijn verschillenden over gestapt op roodzwenkgras. In dit gras zijn raaigrassen goed te bestrijden. Een late Pasen; een laat voorjaar is een oud (boeren) gezegde. Maar dit jaar gaat dat gezegde niet op. Het voorjaarswerk is ook op Noord- Beveland nu al een eind achter de rug. Bijna alle aardappelpercelen zijn gefreesd en vormen zo weer fraaie patronen met hun lijnen in de polders. er op de lichtere gronden goed uit, Nu de grasgroei goed op gang is gekomen, loopt het eerste melkvee (overdag) weer in de wei. De gewassen met fijne zaden staan maar geven in de zware grond pro blemen met de opkomst omdat het zaad droog ligt. Daar zal de regen die nu met Pasen gevallen is zeker wel erg welkom zijn. Nog niet alle percelen zijn gezaaid of ge plant. Met conservenerwten en nog meer groentegewassen, zoals witlof, wijnpeen en knolselderij moet dat nog gebeuren. Toch is de start voor oogst 1990 gunstig, want vroeg betekent toch dikwijls een lange groeiperiode, dus hoge opbrengsten en daar zijn we als boer blij mee. Of niet? Is het in de andere E.E.G. landen ook een vroeg voorjaar? Zijn onze collega's/con currenten ook gunstig gestart? Ik weet het niet, maar we hebben er straks wel mee te maken als er weer sprake is van overschotten. Toch, er kan nog zoveel gebeuren dat het nog veel te vroeg is om daar over in te zitten. Dat is nu juist het mooie van dit jaargetijde zo rond Pasen, alles is jong en vol beloften, die al of niet uit zullen komen. Er is nog een gezegde dat luidt: Een slecht jaar (of twee of drie) is nog geen slechte eeuw, en misschien komt dit WEL uit, ook voor de ak kerbouw in onze tijd. De beste zaaitijd voor suikerbieten is begin tot eind april. Als het land droog is en een goede gezon de struktuur heeft, doet men er be ter aan begin april te zaaien. In het zuiden des lands kan men in gun stige voorjaren wellicht nog en kele dagen vroeger beginnen. Vroeg gezaaide bieten geven een hogere opbrengst. Het gevaar voor veel schieters bij vroeg zaai en, is bij de tegenwoordige rassen gering. Het beste is zo vroeg mo gelijk te zaaien. Elke dag later zaaien brengt de opbrengst 300 kg per ha omlaag. Het gebeurt nogal eens, dat het eerste zaaisel mislukt door wor- telbrand, korstvorming, vreterij van miljoenpoten, bietenkever tjes of ritnaalden. Als dat ge schied is, moet men zodra moge lijk "overzaaien" en dan in alle geval niet nalaten het naakte zaad droog te ontsmetten. Dik wijls wordt na de eerste week van de maand mei niet meer overge gaan tot het herzaaien van bie ten, omdat andere gewassen dan een betere opbrengst kunnen geven. Het bietenzaad moet ondiep ge zaaid worden namelijk 1 Zi-2Zi cm. Om goed water te kunnen opnemen is het nodig, dat het vast komt te liggen. Daarom moet het land voor het zaaien goed bewerkt en aangedrukt worden. Dit is echter op sommi ge gronden minder goed, omdat het eerder tot korstvorming aan leiding geeft en te veel water uit de bodem laat verdampen. Dit laatste is vooral van belang op lichte gronden, die gemakkelijk verdrogen. Men moet voorzich tig wezen met het zaaibed maken vooral op de zware grond en af gelopen voorjaar had dit kluit vorming tot gevolg. De opkomst van de bieten was hierdoor onre gelmatig en dit resulteerde in een te dunne stand. Ook de extreme droogte en een paar koude nach ten met zware nachtvorsten van 3-5 graden onder nul waren hier debet aan. Ingehuld zaad is beslist niet beter verzaaibaar. Naakt zaad heeft minder vocht nodig en is sneller boven de grond en is goedkoper dan pillenzaad. Pillenzaad heeft een klein zaadje en is daardoor minder vitaal. Opbrengsten schelen soms onge veer 20 ton per ha. Dit is door voorjaarshandelingen veroor-; zaakt, waarvan de zaaidiepte voor 34verantwoordelijk is. Daarom ieder perceel apart be kijken. Als boer zijn we verant woordelijk voor de kontrole. Bij het op eindafstand zaaien van. de bieten hopen we op een plant- opkomst van 80.000-90.000 planten per ha. Tijdens de groei verdwijnen altijd 10-15% van de planten. Zo kan een ideaal gewas ontstaan. Men moet echter weten wat het opkomstpercentage van zijn eigen perceel is, want er bestaan grote verschillen en deze variëren wel tussen de 45-75% veldopkomst. Wat uw eind- afstand is hangt dus van uw ei gen grond af en dit kunt u pas be palen en eigenlijk schatten aan de hand van het zaaibed; dus op het moment, dat men het land klaar maakt. We kunnen dus niet pre cies genoeg zijn. Vrijdag 20 april 1990

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 8