Landbouwschap nog niet afschaffen Trekkers op Abdij plein PvdA in lijn sectorvisie Mestfabrieken in Uden en Eersel Mestbeleid demotiveert boeren Varkensprijzen PVV blij met maatregelen varkenspest Bestuur KNLC over mestbeleid Het met trekkers volgestroomde Abdij plein in Middelburg (foto Lex de Meester). Het Landbouwschap functioneert onvoldoende maar dat is nog geen reden om nu al te pleiten voor af schaffen. Dat concludeerde voorzit ter J.D. Leeuwma van de KNLC- akkerbouwcommissie na een uitge breide discussie over de wijze waar op nu de belangen van de akker bouw behartigd worden. De ervaringen tijdens de recente ac ties waren uiteraard aanleiding voor deze discussie. Daarbij vielen harde woorden in de richting van het schap. Het schap staat te ver van de praktijk, er is sprake van belangen vermenging en in het ambtelijk over leg met het ministerie wordt teveel weggegeven, aldus de kritiek van le den van de commissie. Ook werd Gedeputeerde staten van Noord- Brabant wijzen Uden (industrieter rein Doorkens) en Eersel (industrie terrein langs E34) aan als lokaties voor mestfabrieken^ In dezelfde no ta worden de grootschalige in dustrieterreinen Moerdijk en Hel mond als lokaties voor een afval- oven voor huishoudelijk afval in combinatie met slib- en afvalverwer king en mestverwerking genoemd. Het combineren van deze drie zaken leidt volgens GS tot een zuiniger grondgebruik en gerichter milieutoe zicht. De beide terreinen liggen bo vendien aan het water: het is de be doeling om straks zoveel mogelijk huisvuil over water aan te voeren. Vrijdag 20 april 1990 gesteld dat de bestuurders te weinig invloed hebben in het schap. Som mige commissieleden meenden dat het schap wel weg mag, anderen pleitten voor een grondige doorlich ting van schappen en CLO's door een extern bureau. De commissie nam er kennis van dat alle boeren in Flevoland opgeroepen worden om de Landbouwschapsheffing op een aparte rekening te storten totdat zo'n doorlichting van het schap er komt. Eigenlijk is het onjuist dat le den van landbouworganisaties hun contributie voor een deel mogen af trekken van de Landbouwschapsbij- drage, zo werd in de Commissie gezegd. In de commissie werd ook de vraag Ook in het Limburgse Buggenum aan de Maas is een gecombineerde afvalverwerking gepland. Daarnaast is Oirschot ten westen van Eindho ven kandidaat voor een afvaloven in Zuidoost-Brabant. De provincie geeft vooralsnog de voorkeur aan Helmond, ook vanwege de gunstige ligging van die lokatie. Bovendien beschikt Oirschot niet over een gel dig bestemmingsplan. De mestfabrieken in Uden en Eersel komen op zes hectare grote terrei nen. De grond die Eersel voor ogen heeft, is overigens geen eigendom van de gemeente. Ze is nu in gebruik als grasland. De lokatie voor mest verwerking in Eersel is niet onom streden. gesteld in hoever het gewenst is dat de Tweede Kamer buitenspel gezet wordt door het overleg tussen minis ter en Landbouwschap. Een aantal politieke partijen vindt dat dit nu te veel gebeurt. De commissie akker bouw concludeerde in elk geval dat een bestuursfunctie binnen het Landbouwschap niet gecombineerd mag worden met het lidmaatschap van de Tweede Kamer. Het gaat dan uiteraard om de positie van CDA-er Van Noord. Verder wil de commis sie de notitie van de drie CLO- voorzitters over de samenwerking tussen de drie centrale landbouwor ganisaties aangrijpen om de totale belangenbehartiging te verbeteren. Dat betreft ook heel nadrukkelijk de positie van het Landbouwschap. Commissie akkerbouw KNLC Het PvdA-plan om de graanproduk- tie te beperken levert een construc tieve bijdrage aan de uitwerking van de akkerbouw-sectorvisie. Dat meent de commissie akkerbouw van het KNLC, die eind vorige week ver gaderde. De PvdA wil met heffingen en toeslagen de akkerbouwers stimule ren om hun graanproduktie te be perken. Akkerbouwers in regio's die hun graanproduktie met tien pro cent verminderen krijgen een hecta retoeslag; akkerbouwers die niet meedoen met braakleggen of exten- siveren krijgen een heffing van 3 tot 6 procent. Ook minister Braks gaf deze week te kennen in het PvdA- plan positieve elementen te zien. Hij riep Europarlementariër Woltjer, die het plan met Tweede Kamerlid van Zijl lanceerde, op om dit voor stel vooral in Brussel onder de aan dacht te brengen. Straf en bemoedi ging van individuele producenten kunnen volgens Braks niet nationaal worden uitgewerkt. De minister gaf zijn reactie bij de presentatie van het regeringsstandpunt over het rapport van de commissie de Koning, Wie gel en Meijer. Taakstellend De akkerbouwcommissie noemde het opvallend dat het Landbouw schap in zijn reactie op het rapport van de Commissie van Goede Dien sten het niet over een taakstellend landenquotum heeft. Het schap legt volgens de akkerbouwcommissie ten onrechte verband tussen nationale maatregelen en het al of niet slagen van het EG-beleid. Ook de Commis sie van Goede Diensten legde zo'n verband. Beide moeten echter ge beuren vindt de akkerbouwcommis sie: nationale maatregelen én aan passing van het EG-graanbeleid. De nieuwe voornemens voor het mestbeleid van de regering roepen bij de boeren veel onzekerheid en on rust op. Het demotiveert de agra riërs om zich nog in te spannen om de hoeveelheid mest te verminderen. Het lijkt wel of de overheid elke in spanning afstraft door nog strengere regels te stellen. Dit concludeerde het bestuur van het KNLC tijdens de vergadering van 17 april. De grootste grief over de nieuwe voornemens is dat de regering de verplaatsingsregeling koppelt aan het mestbeleid. Het KNLC-bestuur vindt dat deze twee zaken moeten worden losgekoppeld. Daarnaast blijkt dat de voornemens gebaseerd zijn op evaluaties waarover het agra risch bedrijfsleven niet beschikt. Het KNLC vindt dit onjuist. Ammoniakheffing Een van de nieuwe voornemens is een heffing op de ammoniak- uitstoot. Dit is een bestemmings heffing waar geen enkele positieve prikkel vanuit gaat. De heffing lijkt eerder doel dan middel en gaat ge- Vanuit alle delen van Zeeland waren woensdagmiddag honder den akkerbouwers met hun trek kers naar Middelburg gekomen om opnieuw hun ongenoegen te uiten over de manier waarop het kabinet met de belangen van de akkerbouw in Nederland oip- springt. Als laatste strohalm werd een petitie aangeboden aan de commissaris van de Koningin, dr. C. Boertien op wie voor de tweede maal een beroep werd ge daan om de Tweede Kamer te la ten weten hoe groot de zorgen van de akkerbouwers zijn. "Om de toekomst van de (Zeeuwse) akkerbouwers veilig te stellen is minimaal nodig dat de adviezen van de commissie van Goede Diensten onverkort worden op- gevold en uitgevoerd - in eerste instantie nationaal. Wij doen daarom een dringend beroep op u om als Provinciaal Bestuur van Zeeland de landbouwcommissie van de Tweede Kamer in deze zin te berichten. Het is onze laatste strohalm. Wij rekenen op u", al dus de petitie, die door Aly Wisse en Josje de Koning aan de Com missaris werd overhandigd. Een delegatie van de aktievoer- ders had vervolgens een gesprek heel voorbij aan de financiële in spanningen die de veehouderij al pleegt om de ammoniakuitstoot te verminderen. Het KNLC verzet zich verder tegen een schorsing van de mestproduktie- rechten in 1993. In eerdere voorstel len is altijd uitgegaan van 1995. Het is volstrekt onmogelijk de conse quenties van deze maatregel in enke le weken te bezien, zoals de minister in wezen vraagt. Om 1995 te halen moeten de boeren al immense in spanningen plegen, 1993 is wat dat betreft niet haalbaar. De voorstellen die de regering nu heeft voorliggen doorkruisen de ini tiatieven die het Landbouwschap heeft genomen voor mest ver wer kin. De projectgroep De Bekker moet voldoende ruimte krijgen om deze voorstellen uit te werken. Als het EG-recht hierbij een leveringsplicht van dierlijke mest zou verbieden, is dit wellicht met gerichte kortingen en heffingen te ondervangen. Het KNLC vindt het niet acceptabel nu al in te stemmen met een flinke ver hoging van de overschotheffing. met de Commissaris. Deze zei de petitie donderdagmorgen naar Den haag te zullen dorosturen. Hij deelde mee de zorgen van de Zeeuwse akkerbouwers volledig te kunnen delen, maar vanuit zijn verantwoordelijkheid zich niet achter de eisen te kunnen stellen. "Ik hoop dat de discussie in de vaste Kamercommissie zo danig bevredigend voor u ver loopt, dat de rust in de akker bouw zal terugkeren", aldus de heer Boertien. Nadat Josje de Koning de aanwe zigen had opgeroepen mee te doen aan de COPA-aktiedag op 25 april a.s. in Brussel, verlieten de akkerbouwers het vol gestroomde Abdijplein. Een groot aantal van hen stapte don derdag al weer in de bus om naar Den Haag te gaan, waar de vaste Kamercommissie vergaderde over het standpunt van het kabi net naar aanleiding van het rap port van de commissie van goede diensten. Uit Zeeland en West- Brabant gingen 8 bussen met on geveer 400 akkerbouwers naar Den Haag om daar met hun aan wezigheid de politici de ernst van de situatie onder ogen te bren gen. De drie ZLO's verleenden medewerking aan deze aktie. Een aantal grote slachterijen heeft gemeld dat zij de roepprijzen voor de in de week tot 21 april overgeno men varkens met 12 tot 15 cent heb ben verhoogd. Gemeld werden uit- gangsprijzen die bij de verschillende bedrijven uiteenliepen van 3,56 tot 3,75 voor geslachte varkens kl. A52%, gewichtsklasse 73/93 kg ba sis af-mestbedrijf en incl. BTW. Het Produktschap voor Vee en Vlees (PVV) is zeer goed te spreken over de maatregelen, die de overheid in nauwe samenwerking met het be drijfsleven heeft getroffen om de varkenspestsituatie in ons land in de hand te houden. PVV-sekretaris ir. B.J. Odink heeft vorige week woens dag tijdens de openbare bestuursver gadering de Veterinaire Dienst van het ministerie van Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij gecomplimen teerd met de adequate aanpak. Mede dankzij de inzet van deze dienst is het risiko van verdere verspreiding van de ziekte snel ingedamd. "Natuurlijk, je kunt afwachten en dan gaten schieten in de voorstellen van de minister. Maar ik blijf ervan overtuigd dat het zinniger is om tijdens de plannenmakerij ideeën in te brengen en te lobbyen. Ja, dan loopje het gevaar dat de achterban niet blij is met het uiteindelijke resultaat. Dat is het risico van het vak." Ir. Gerrit Kok, kersvers algemeen-secretaris van het Landbouw schap (Agrarisch Dagblad 7 april 1990). "Ik kan mij niet aan de indruk onttrekken dat hij een minderwaardigheids complex heeft. Dat heeft met zijn jeugd te maken. Hij denkt nog altijd dat wij rijke here boeren zijn." Klaas Dijkstra over minister Gerrit Braks (NRC-Handelsblad 9 april 1990). "Als het goed gaat in de landbouw, is het te danken aan onze lieve Heer. Als het slecht gaat, ligt het aan de minister." Drs. J. de Koning, oud-minister van Landbouw, voorzitter van de Commissie van Goede Diensten (NRC-Handelsblad 9 april 1990). "Ik geloof dat er best mag worden gekeken naar de veehouderij in Oost- Brabant. Maar zo langzamerhand moeten we duidelijk aangeven dat het ook aan het buitenland ligt, aan de auto's, de industrie. Laat die ook maar eens aan de beurt komen." Ir. A. Latijnhouwers, voorzitter NCB over het milieubeleid (De Boerderij 10 april 1990). "De PvdA, dat is toch de partij van de stad, van de feministen, van de werk lozen, dat beeld heerst in agrarische kring. Daar stemt een boer niet op." Jan van Zijl, landbouwspecialist PvdA in Tweede Kamer (Volkskrant 12 april 1990). "Bedreigingen van ambtenaren door boeren nemen af. Ze worden niet meer zo vaak door hooivorken van het erf gejaagd, maar scheldkannonades zijn er nog steeds." Ir. G.T.A. de Vent, hoofdinspecteur van de regionale inspectie noord en oost in Zwolle van de A.I.D. (Vrij Nederland 14 april 1990). "Van de tijd die het Landbouwschap en de 23 regionale standsorganisties ter beschikking staat wordt 80 procent verspild om tot een gezamenlijk stand punt te komen. Er rest derhalve nog 20 procent om dat standpunt via politie ke lobby en overleg met verschillende overheden naar voren te brengen." G. Hofstra, voorzitter de Friese Mij. (Leeuwarder Courant 10 april 1990). "De Nederlandse landbouw is daarbij vergeleken (de zeer ingewikkelde orga nisatiestructuur van Philips met zeven hoofdgroepen en een hele waaier van onderliggende organisaties - red.) een beeld van eenvoud, ook al zit die zeer ingewikkeld in elkaar. Er zijn veel belangen, veel produkten. Daar is een bre de en gecompliceerde organisatie voor nodig. Ik vind het een onverantwoorde simplificatie te zeggen: als we dat nou allemaal in één pot gooien, dan gaat het beter. Het hele bedrijfsleven, nationaal en internationaal, bewijst het te gendeel." Dr. S.J. de Koning, oud-minister van landbouw, oud-voorzitter van de CBTB en voorzitter van de Commissie van Goede Dien sten (Oogst, 12 april 1990). "Als de minister nou had gezegd: hier heb je 100 miljoen gulden extra, en dan bedoel ik extra, dan had ik kunnen zeggen: de akkerbouw is er niet mee ge red, maar de goede wil is er. Nu blijkt wederom dat die goede wil ontbreekt." H.G van der Maas, voorzitter ZLM over het kabinetsvoorstel inzake de akkerbouw (PZC 18 april 1990). Nota provinciebestuur Brabant:

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 5