Werk aan de winkel zegge en schrijve 'Zjoo De laatste strohalm Commentaar Nationaal Conclusie land- en tuinbouwblad VRIJDAG 20 APRIL 1990 78e JAARGANG NO. 4018 zuidelijke landbouw maatschappij De laatste strohalmen lagen op tafel tijdens het gesprek van aktievoerende akkerbou wers met de Zeeuwse Commissaris van de Koningin, dr. C. Boerden, dat woensdag middag in Middelburg plaatsvond. Bij monde van Aly Wisse en Josje de Koning kreeg de Commissaris een toelichting op de petitie, die hem op het met trekkers volgestroom de Abdij plein even tevoren was aangeboden. Honderden boeren uit Zeeland en West- Brabant lieten deze week opnieuw van zich horen nadat het kabinet het advies van de Commissie van Goede Diensten grotendeels naast zich neer had gelegd. Zowel in Zee land als in Noord-Brabant werd steun gezocht bij de Commissarissen van de Koningin en donderdag gingen aan paar honderd akkerbouwers uit het zuidwesten met bussen naar Den Haag om ook daar met hun aanwezigheid de dames en heren politici onder druk te zetten. (Foto Lex de Meester). Deze week kwam dan eindelijk de aap uit de mouw: het kabinet wil de akkerbouw financieel niet of nauwe lijks tegemoet komen. Wel veel mooie woorden in de brief van minister Braks aan de Tweede Kamer maar geen wol. Onze bange voorgevoelens zijn daarmee he laas bevestigd. En ook van de Kamer is in deze situatie niet veel meer te verwachten nu Braks blijkbaar de ze gen van het kabinet heeft. Ik denk namelijk niet dat de Kamer over de akkerbouw een kabinetscrisis gaat ris keren want dat is dan het enige wat nog rest. De brief van Braks aan de Tweede Kamer is in feite een commentaar op het advies van de Commissie van Goe de Diensten waarbij ook de Commissie bepaald niet gespaard wordt. Zo wordt de aanbeveling van de Com missie van Goede Diensten met betrekking tot de op schorting van de medeverantwoordelijkheidsheffing en de automatische prijsdaling gekwalificeerd als "geen begaanbare weg". Volgens Braks is er in Brussel met veel kunst- en vliegwerk hooguit een procent of drie aan de graanprijs te versleutelen dat wil zeggen dat de graanprijs het komende prijsjaar per saldo hooguit on geveer gelijk blijft aan die van het afgelopen jaar. De minister en de regering willen zich in de EG dus niet sterk maken voor de voorstellen van de Commissie van Goede Diensten en dat is toch het minste wat men had kunnen doen. Ook de suggestie van de Commissie van Goede Diensten met betrekking tot produktiebeheer- sing wordt door Braks afgeschoten en als "vrij ver ver wijderd van de realiteit van de Europese besluitvorming" gekwalificeerd. Die kan de Commissie van Goede Diensten dus ook in zijn zak steken. Ook op dit punt overigens weer geen enkel initiatief van de mi nister zelf. Hij speelt doodleuk de bal terug naar de ge organiseerde landbouw en schrijft: "Indien de COPA hierop (bedoeld wordt de produktiebeheersing) meer nadruk zal leggen, zal dit de besluitvorming in de land bouwraad zeker beïnvloeden". Einde citaat - einde ver haal: de minister gaat over tot de orde van de dag. Ook de nationale paragraaf van de brief van de minister aan de Tweede Kamer bevat weinig opwekkend nieuws. In feite zegt hij de akkerbouw daarin de wacht aan voor nog grotere moeilijkheden. Want: herstructurering van de akkerbouw is niet alleen nodig vanwege de gewijzig de marktomstandigheden "maar ook in het licht van het einde van dit jaar verschijnende meerjarenplan gewas bescherming" zo staat er letterlijk in de brief. Een me dedeling min of meer tussen neus en lippen die echter heel weinig goeds voorspelt. Blijkbaar is de minister al vergeten dat de akkerbouw vorig jaar ook voor redelijke milieu-eisen de straat is opgegaan! De door de Commissie van Goede Diensten aanbevo len inkomenssteun wordt door de minister bijzonder kort afgedaan: daarvoor is de Europese regeling en daarmee basta. En zo gaat het eigenlijk steeds: of de voorstellen van de Commissie van Goede Diensten worden gekraakt of er wordt niet eens op ingegaan. Uiteindelijk komt de minister dan met zijn "oplossing": via een EG-wisseltruc - die overigens alleen maar werkt als voldoende akkerbouwers van de bestaande regelin gen gebruik maken en dat moet ik onder deze omstan digheden nog zien - komt er 90 miljoen gulden over een periode van vijf jaar beschikbaar. Dit geld wil de minis ter in eerste instantie gebruiken voor bedrijfsbeëindi ging en naderhand het accent verleggen naar herstructurering. Het is bijna niet te geloven maar het staat er allemaal wel. Terwijl eerder in de brief wordt gesteld dat de noodzakelijke herstructurering centraal moet staan wordt de financiële consequentie daarvan niet getrokken. De conclusie moet zijn dat er van de oorspronkelijke ei sen vanuit de akkerbouw vrijwel niets is terug te vin den in de brief van minister Braks. Dus geen breedwerkende investeringsregeling en geen lastenver lichting voor de akkerbouw. Dus ook geen tijd en adem om aan te passen. Zoals gezegd verwacht ik niet dat de Kamer deze week veel zal (kunnen) bijsturen. Er zal dus druk op de regering moeten worden uitgeoefend om in de komende begrotingsronde wel extra geld voor de akkerbouw uit te trekken. Daarvoor zullen we zorg vuldig een strategie moeten ontwerpen. Er is dus werk aan de winkel. Oggel

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 1