Onkruidbestrijding in uien na opkomst met lage doseringen DLY DLY III PYRAMIN DF BASF WAT WOU PERZIKKRUIP, HOEZO KAMILLE? Het DLV-team Akkerbouw "Westmaas" trekt het land in! Waar en wanneer worden de bijeenkomsten gehouden? HOU DE GROEI ERIN. MET BASF. Vrijwel altijd moet in uien na op komst van het gewas nog een keer, vaak zelfs meer dan één keer, wor den gespoten met herbiciden om on kruidproblemen te voorkomen. Dit is niet alleen duur, maar zet het ge was meestal ook een tijdje stil in groei met kans op dikhalzen bij de oogst. De teelt van uien zonder gebruik van chemische middelen na opkomst van het gewas is echter ondenkbaar. Dat zou de uienteelt op de meeste bedrij ven onmogelijk maken. De konkur- rentiekracht van uien met het on kruid is gering, dit in tegenstelling met die van bijvoorbeeld aardappe len en bieten. Advies tot 1988 Vanaf 6 cm gewaslengte: - 8-10 liter propachloor op onkruid- vrije grond; - 5 kg Lironion (+5 liter olie) bij bovenstaand onkruid; - 4-6 liter chloorprofam. Vanaf 10 cm gewaslengte: - 1,5 liter Basagran bij aanwezig heid van kamille; - 2 liter Actril 200 bij groter onkruid. Een tweetal bespuitingen waren meestal nodig. Onderzoek SNUiF Het zal duidelijk zijn dat met bo venstaand systeem de hoeveelheid aktieve stof per ha van chemische middelen hoog is. Het onderzoek van de SNUiF is de laatste jaren dan ook gericht te komen tot een praktijk advies voor een aanvaardbare on kruidbestrijding met een minimum aan chemische middelen. Hiertoe wordt gewerkt met: verlaag de doseringen; verschillende, maar ook vroegere spuittijdstippen; mengsels van toegelaten (en in on derzoek) zijnde middelen; toevoe ging van hulpstoffen. Begonnen wordt al bij het kramsta- dium (vlaggetjesstadium) van de ui en, gevolgd door een bespuiting bij een gewaslengte van 0,5-4 cm. Meer onderzoek is nodig alvorens de prak tijk hiertoe op een verantwoorde manier kan overstappen. Lage doseringssystemen zoals bij bieten en erwten bestaan dus voor uien (nog) niet. Wel is het advies sinds 1988 zodanig veranderd dat vroeger met een bespuiting kan wor den begonnen en lagere doseringen worden gebruikt. Advies voor 1990 Om schade aan het gewas te voorko men moet dit afgehard zijn. Bo venstaand onkruid is *dan echter eveneens afgehard. Ter verbetering van het onkruiddodend effekt wordt dan vaak wat olie of uitvloeier toe gevoegd. Bedenk echter, dat wat vo rig jaar wel kon zonder schade aan het gewas, dit jaar mogelijk anders kan uitpakken. De volgende mogelijkheden zijn aanwezig: Vanaf 4 cm gewaslengte (eerste echte blad) - 4 liter propachloor 1 kg Lironi on. Zonodig na 7-10 dagen herhalen; - 2,5 kg Lironion. Deze bespuiting na 7-10 dagen herhalen. Bij een af gehard gewas wat Schering 11E olie toevoegen. Vanaf 6 cm gewaslengte - 5 kg Lironion 5 liter olie); - 3,5 kg Lironion 0,5 liter Exell. Vanaf 10 cm gewaslengte - 1,5 liter Basagran bij aanwezig heid van kamille; - 2 liter Actril 200 in noodgevallen. Vorig jaar werd, mede om kosten te besparen, veel gespoten met lage do seringen Basagran olie of uit vloeier, al of niet in herhaalde toe passingen. Vaak moeten de uien na opkomst meer dan één keer worden gespoten tegen onkruid. De resultaten waren wisselend en de kans op schade groot als hiermede in een te jong gewas wordt gespoten. C.J. Govers, bedrijfsdeskundige, DLV-Goes In samenspraak met de Verenigin gen voor Bedrijfsvoorlichting in Zuid-Holland en West-Brabant gaat het DLV-team Akkerbouw "West maas" met groepen akkerbouwers in deze gebieden het land in om ad viezen te geven over beslissingen die in de komende periode genomen moeten worden. Tijdens een veldbijeenkomst zal tel kens een akkerbouwbedrijf centraal staan. Op dit bedrijf worden alle aanwezige akkerbouwgewassen be keken. Tijdens de rondgang wordt door de voorlichter en aanwezige boeren gediskussieerd over de te ne men beslissingen in de komende we ken betreffende bijvoorbeeld bijbe mesting, onkruidbestrijding, ziekte- bestrijding enz. Ook andere vragen over de bedrijfsvoering van het mo ment kunnen aan de orde komen. De bijeenkomsten worden in overleg met de Verenigingen voor Bedrijfs voorlichting in het werkgebied vast- gesteld. Leden krijgen een persoon lijke uitnodiging hiervoor thuis gestuurd. Zowel in april als mei en meestal ook in juni vinden deze bij eenkomsten plaats. Aangezien het hier totaal 57 bijeenkomsten betreft voert het te ver om deze data en plaatsen hier te noemen. Via VITAK en het telefoonbandje (01806-14177) geven we respektieve- lijk dagelijks en twee maal per week aktuele teelttips. Met de veldbijeen- komsten willen we daarbij nog wat extra nadruk leggen op de praktische toepassingen van deze en andere tips. Wij zien u graag op één of meerdere van de geplande veldbijeenkomsten. ing. A.N. Vroegindeweij (teamleider DLV-team Akkerbouw "Westmaas") Wanneer onkruiden als bijvoorbeeld perzikkruid en kamille éénmaal de kop opsteken is Leiden in last. Voor bestrijding is het dan -vaak al te laat. Geef onkruid daarom geen kans en gebruik Pyramin DF van BASF. Bij gebruik direct na zaai bevordert Pyramin DF al een onkruidvrije groei. Daarmee is onkruidbestrijding na opkomst in ieder geval veel eenvoudiger en effectiever. Pyramin DF werkt tegen onkruiden als kamille, perzikkruid, zwaluwtong, varkensgras, muur en kleefkruid. Pyramin DF is ook toepasbaar vanaf het gestrekte kiembladstadium. In de praktijk blijkt het na opkomst goed te combineren met verschillende contactherbiciden. Bovendien is Pyramin DF door de granulaatvorm makkelijk af te meten, stuifvrij en goed oplosbaar. Dus, gebruik Pyramin DF direct na zaai en voorkom tal van problemen na opkomst. U kunt dan uvy klagende kollega's verbaasd ant woorden: "Wat nou perzikkruid, hoezo kamille?: Stuur mij gratis informatie over Pyramin® DF Naam: -. Straat: Postcode: Plaats: Opsturen naar BASF Nederland B V Antwoordnummer 124,6800 VB Arnhem. Postzegel is niet nodig. PRNO Vrijdag 20 april 1990 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 19