CCM? KORRELMAIS? Kies het beste ros x iRr Massey-Ferguson Bladziekten in granen en de bestrijding technologische topkwaliteit het zlm blad, boordevol 7lm nieuws TELECOMMUNICATIE HOUTHANDEL REIMERSWAAL Wat het exklusieve M-F "DATATRONIC" systeem in de praktijk betekent BB 7% De gezamelijke MF-dealers in Zeeland: Tramper Dhont B.V. C. Verlinde K.C. Dekker Jac. Barendregt B.V. Draaiende machines zet men altijd stil voordat men daaraan sleutelen wil... Septoria Rubricering volgens Rassenlijst 1990 A O v/ B Gevoeligheid voor kou Oogstbaarheid Dorsbaarheid Vroegrijpheid van de korrel 55 7 8 7 6 85 8 55 Korrelopbrengst in verhoudingsgetallen 101 101 98 Voor informatie: Barenbrug Holland bv. Tel. 08818-1545 Reserveer het zaad van uw keuze. Dan teelt ook u straks met zekerheid het beste ras. Bron: Rassenbericht februari 1990. Centrum voor Rassenonderzoek en Zaadtechnologie te Wageningen (voorheen RIVRO) Telefax koop/huur v.a. f 39,- p/m Draadloze intercomsystemen Telefooncentrales Beantwoorders koop/huur Doorkiessystemen Deurvideosystemen FA. BECOTEX Verseke, 01131-2406 Hoofdweg 7 Rilland tel. 01135-1987 Scherp geprijsd fn: - plaatmaterialen en balkhout - Dupanel isolatieplaten - damwandprofielplaten (fab. British steel) - EtemSt golfplaten De trekkers van de MF 3000 en MF 3600-serie kunnen worden uitgerust met het exklusieve "Datatronic" systeem van Massey-Ferguson. Zij bieden de gebruiker hiermee niet te evenaren voordelen, waardoor: - u ieder soort werk aan kunt - u het werk beter kunt uitvoeren - u het werk sneller kunt uitvoeren - u het werk goedkoper kunt uitvoeren Praktijktesten hebben aangetoond dat het werken met een MF "Datatronic" trekker aanzienlijke voordelen oplevert. Bij het ploegen werden onderstaande testresultaten behaald: verklaring staafdiagram gemiddeld wielslip ploegkap. per uur brandstofverbruik per ha 4-WD uitgeschakeld 1 25% 1 1 13% 30% 23% 4-WD ingeschakeld, gebruikmakend vanDatatronic" wielslipregeling 's-Gravenpolder b.v. 's-Gravenstraat 9 's-Gravenpolder 01103-1451 Nieuwvliet Dorpsstraat 7 Nieuwvliet 01171-1294 Zaamslag Reuzenhoek 14 Zaamslag 01153-1227 Poortvliet Paasdijkweg 29 Poortvliet 01662-2457 Tramweg 2 Oude-Tonge 01874-2677 LjuJ Er zijn veel ziekten in granen die schade kunnen aan richten. De bekendste hiervan vallen in de kategorie schimmelziekten. Hiertoe behoren gele en bruine roest, meeldauw, septoria, fusarium en oogvlekken- ziekte. De meeste ontwikkelen zich snel als het ge was vochtig is en de temperatuur hoger is dan 15 gra den. Dit voorjaar hebben we al enkele schimmels kunnen waarnemen, zoals bruine en gele roest en meeldauw. Meeldauw Een vroege aantasting van meeldauw wordt soms bestreden met een DNOC of Herbogil onkruid- bestrijding. De meeldauw wordt dan als het ware af gebrand. Meeldauw in een later stadium, na ongeveer F7, moet anders aangepakt worden. Hebben we al leen meeldauw, dan is b.v. Corbel (1 1/ha) een goede bestrijder. Zijn we al zover dat gelijk een afrijpings- ziektebestrijding in tarwe plaats moet vinden, dan is de kombinatie Bayfidan/Dyrene aan te bevelen. Hiernaast zijn ook de kombinaties Corbel/Sportak en Tilt/Sportak zeer effektief. In gerst geldt ook: al leen meeldauw Corbel, anders Tilt. Oogvlekkenziekte Op enkele percelen is ook oogvlekkenziekte al gesig naleerd. Om dit goed te bestrijden, zijn de middelen Benlate, Bavistin en Topsin M op de markt. Een bestrijding is pas zinvol als 15-20°7o of meer van de stengels oogvlekken op de stengelvoet hebben. Bruine roest (tarwe) Treedt normaliter pas later in het seizoen op bij hoge re temperaturen. Dit jaar is het al waargenomen in de eerste helft van maart. Soms wordt preventief Maneb 80 ingezet. Dit beschermt echter maar voor een korte periode. Bayfidan, Corbel en Tilt hebben een stop pende werking op bruine roest, maar doden de schimmel zelf maar weinig. Spuiten bij waarneming c.q. uitbreiding bij hogere temperaturen is het advies. Gele roest (tarwe) Deze roestsoort onderscheidt zich van bruine roest, door: 1. de kleur; 2. vorming van sporehoopjes op een rij t.o.v. losse hoopjes bij bruine roest. Er zijn rasverschillen t.a.v. gele roest. Zo zijn Ac cent, Avir, Okapi, Pagode en Tombola gevoeliger dan de overige rassen uit de rassenlijst. Het zomertar- weras Minaret is, evenals de andere zomertarweras- sen, ook vatbaar voor gele roest. De schimmel moet bij de vatbare rassen bestreden worden zodra de ziek te voorkomt en bij de minder vatbare rassen zodra haardvorming optreedt. Dwergroest (gerst) Kleine, ronde sporehoopjes met een lichtgroene vlek eromheen. Bestrijding als haardjes worden waarge nomen met b.v. 0,5 1 Tilt. Blad- en netvlekkenziekte (gerst) Hierbij vertoont het gewas grijze vlekken met een donkere rand op blad c.q. bladschedes. Zodra dit waargenomen wordt, kan deze ziekte worden bestre den met 0,5 1 Tilt of 1 1 Sportak. Vaak kunnen in gerst enkele ziektebestrijdingen in een keer gedaan worden met hetzelfde middel. bladvlekkenziekte en kafjesbruin in wintertarwe) Hiertegen zijn in tarwe de volgende middelen be schikbaar: Daconil, Tilt, Sportak en Dyrene. Sportak werkt beter op de bladvlekken en Dyrene werkt beter op kafjesbruin. Bladvlekkenziekte is al vroeg in het graan te vinden en is te herkennen aan de bladvlekken met zwarte sporehoopjes. Het is van belang dat de bovenste 2 bladeren bij tarwe vrij gehouden worden. Kafjes bruin kan bij natte weersomstandigheden en tempe raturen tussen 20 en 25 graden sterk uitbreiden. Bestrijding kan ook volgens bovenstaande norm (2 bovenste bladeren vrij). Voor nadere middelinformatie, zie Aktualiteiten 36 of Handleiding 1990. L.B. van der Velde, bedrijfsdeskundige DLV-akkerbouw Goes 18 Vrijdag 20 april 1990

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 18