VOO It VltOIIW Bezoek aan 'Shape' het Hoofdkwartier van de Navo Landelijke themadag over Man/vrouw-maatschap PJZ Langstraat organiseert grote trekkerbehendigheidswedstrijd redaktie Henk Tegels P.J.Z.-agenda onder redaktie van de Redaktiekommis- sie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant. Redaktieadres: Mevr. P.J. de Rooy-Janse M.A. Postbus 42, 4424 ZG Wemeldinge. De groep plattelandsvrouwen voor het gebouw van 'Shape'. Geheel rechts overste Geers. Op 19 maart jl. brachten 39 plattelandsvrouwen een bezoek aan 'Shape' gevestigd in Mons in België. De reis was georganiseerd door de Internationale Commissie. Mons ligt in Zuid-België, het was dus een hele zit, vooral voor de leden uit Schouwen-Duiveland. Om 11.30 uur arriveerden we te Mons. We werden welkom geheten door over ste Geers, onze gastheer, een franstalige Belg, die gelukkig ook Ne derlands sprak. We waren vroeg, dus reed de bus ge lijk door voor een rondrit over het terrein. Dat was een belevenis op zich, als u zich voorstelt, dat hier 12.000 mensen wonen. Het is een kompleet dorp, waarvan de eerste indruk is, dat je in een vakantiepark bent. Er is een internationale school met 5000 leerlingen. De kleuter- en lagere school zijn ne- derlandstalig met Nederlands onder wijzend personeel. Voor de Middel bare Opleiding is er de keuze tussen engels- en franstalig. Er zijn woningen voor de gezinnen en een gebouw, speciaal voor de op vang van nieuwkomers, waarvan de rest van de familie later komt. Per jaar komen en gaan er zo'n 4000 man personeel. Men is gestationeerd voor ten hoogste drie of vijf jaar. Alles is aanwezig, 2 kerken voor 12 godsdiensten, postkantoor, winkels, bioscoop, garage, zelfs een hospitaal met 30 bedden. Na de rit werden we ontvangen in de Top Graders Glub, waar de tafel ge dekt was voor een warme lunch (was het perfektie of toeval?) in de kleu ren van de Bond. Na de lunch en het maken van een groepsfoto, begon het eigenlijke be zoek. Onze paspoorten werden inge nomen, we kregen een kaartje op met 'Visitor' en een lezing van over ste Geers over de struktuur van de Navo van zo'n anderhalf uur. Een bijzonder interessante lezing, waar uit vooral het overwicht van het Warschaupact qua tanks naar voren Vrijdag 20 april 1990 kwam. Ons overwicht ter zee, waar we al eeuwen trots op zijn, hebben we nog een beetje kunnen handhaven. Vijfenveertig jaar Vrede, veertig jaar Navo, en wat Nu? Na de lezing kregen we gelegenheid hierover vragen te stellen aan kolo nel Zegers, onze Militaire Attaché en kolonel Wieringa de budgetman in Shape. De wapenbeheersingsproblematiek kwam aan de orde, alsook de kon- trole op chemische wapens. Die is veel moeilijker dan die op de nucle aire wapens. Denken we maar aan de Engelse journalist, die enige we ken terug in India vermoord werd, waarschijnlijk omdat hij te veel ach ter de schermen gekeken had. En ook aan de ontkenning van Libië, dat zij chemische wapens vervaardi gen. Deze week bleek, dat de grondstoffen geleverd werden door Tsjechoslowakije. De chemische wapens zijn een grote re bedreiging dan de nucleaire. Deze zijn voor alle partijen een afschrik kingswapen, welke men alleen in ge val van noodzaak zal gebruiken. Sinds het eerste bezoek van de Zeeuwse Plattelandsvrouwen in no vember aan 'Shape' is er veel veran derd. Hoe de toekomst eruit gaat zien is ook voor de mensen op 'Sha pe' nog een vraagteken. Niemand kan voorspellen hoe de ontwikkelin gen in de Oostbloklanden en Rus Op zaterdag 21 april a.s. wordt in het Postiljon Motel Bunnik de lan delijke themadag gehouden met als thema man/vrouw maatschap. Deze dag vormt de afronding van het vrouwenjaarthema '89/'90: man/vrouw-maatschap, en is be doeld voor alle vrouwen die aktief zijn in plaatselijke, provinciale en landelijke vrouwengroepen van het agrarisch jongerenwerk. Op het programma staan: inleidingen en diskussies met als on derwerpen: - eigen inkomen en zeggenschap over het bedrijf voor de jonge agra rische vrouw - stimuleren van m/v-maatschap voor erkende positie meewerkende /meeondernemende vrouw - ongelijke behandeling door de fis- kus, van de vrouw in m/v- maatschap - welke positieverbetering willen wij als jonge agrarische vrouwen, thuis en in de landbouw als geheel, zodat we gelijkwaardig zijn? - hoe kunnen jonge agrarische vrou wen gelijkwaaardigheid bereiken thuis en in de landbouw als geheel? - wat is het grootste struikelblok voor jonge agrarische vrouwen om gelijkwaardigheid te bereiken? Wat kunnen we hieraan doen? Verder zal er een spetterend spekta kel opgevoerd worden door jonge agrarische vrouwen uit Gelderland en Overijssel en vindt de prijsuitrei king voor vrouwengroepen plaats. Tevens zal het vrouwenjaarthema voor het seizoen '90/'91 worden vastgesteld. In de pauze wordt er een gezamenlij ke maaltijd gebruikt en is er gelegen heid tot bekijken van de fototen toonstelling "De weg van agrarische vrouwen": een beeld van het leven en werken van agrarische vrouwen. Samenstelster: Sjan Bijman. De dag begint om 10.15 uur en het einde staat gepland om 15.30 uur. Op het PJZ-sekretariaat is een fol der over deze dag verkrijgbaar (tel: 01680-27921). Opgave deelname en kinderopvang Degenen die van plan zijn om naar deze themadag toe te gaan en dege nen die daarbij gebruik willen ma ken van de aanwezige kinderopvang, worden verzocht dit door te geven aan Karin van Herwaarden of Marja Kwekkeboom (tel: 030-730830). land (700 keer zo groot als Neder land) met zijn vele staten zal zijn. Komt er één neutraal Duitsland of sluit de DDR zich bij de Navo aan? Worden er nog meer landen van het Warschaupact lid van de Navo? Zijn de snelle veranderingen daar ekono- misch in de hand te houden? Nu kan men vanuit de DDR in het weekend in het Westen gaan winke len. Hoewel, met een lege portemon- naie is daar de aardigheid ook gauw af. Hoe komt men daar aan zo'n slechte ekonomie? Mede door de defensie-uitgaven: wij geven 3%, de Amerikanen 6% en de Oostbloklan den gaven 16% van het nationale in komen uit aan defensie. Navo overbodig? Is de Navo nu overbodig geworden? Nee, volgens de heren in Mons, we moeten alert blijven. De Navo is in de wijdere wereld het perspektief van een neutrale staat, met zijn 16 Europese Bondgenoten. De Navo heeft in deze laatste 40 jaar zijn bestaansrecht bewezen. 'De geschiedenis heeft de neiging diegenen te belonen, die zich voor bereiden op onvoorziene omstandig heden en diegenen te straffen, die denken dat de toekomst altijd het zelfde zal blijven als het heden: dit geldt ook voor strategieën'. Bestaat er dan geen vertrouwen in de Glasnost en Perestroika van Gor- batsjov bij de Navopartners? Jaze ker wel, maar net als in iedere relatie die verstoord is, moet ook hier we derzijds vertrouwen groeien, en dat vraagt tijd. Als we allemaal in prak tijk brengen wat ik deze week las: Heb achting voor ieders vaderland, maar heb Uw eigen vaderland lief, zijn we dan niet op de juiste weg? A.J.J. de Jonge-van Geest Op 30 april a.s. organiseert de PJZ Langstraat een grote trekkerbehen digheidswedstrijd. Deze wordt dit jaar nog mooier, groter en beter van opzet, fantastischer en kleurrijker dan voorheen. Zes tractoren, die zijn aangepast of waaraan een apparaat bevestigd is, vormen elk een apart onderdeel van de wedstrijd. Het parcours bestaat dus uit zes onderdelen, welke door de deelnemer alle afgelegd dienen te worden. Dit parcours wordt belem merd door hindernissen die de deel nemer moet nemen. Elk onderdeel dient binnen een bepaalde tijd afge legd te worden. Onderdelen zijn b.v.: cirkelrijden, wagenrijden, wa ter verplaatsen, pallets verzetten. De punten die met deze onderdelen be haald worden, worden bij elkaar op geteld en vormen de eindklassifika- tie waarin de deelnemer valt. Beoor deeld wordt naar tijd en behendig heid van rijden. Dit is een wedstrijd, waar zelfs een ervaren chauffeur nog moeite mee heeft. Deelname is mogelijk door personen tussen 16 en 18 jaar, op vertoon van trekkerrijbewijs en door personen boven de 18 jaar. Deelname door le den is gratis, niet-leden betalen 10,00. Er zijn op deze dag vele mooie prij zen te winnen: om te beginnen na tuurlijk de fel begeerde wisselbo kaal, vorig jaar gewonnen door Ad van Os, verder zijn er taarten, ge luidsapparatuur, diervoedingspak ketten, bekers en vele andere mooie prijzen. Tevens bestaat de mogelijk heid tot gewicht schatten van een be paalde tractor, is er een show van speedway-auto's, staat tractorpuller 'Popeye' tentoongesteld en is er een show van oude tractoren. De trekkerbehendigheidswedstrijd wordt georganiseerd in de nabijheid van de oranjespelen van de Oranje vereniging te Sprang-Capelle. Sprang-Capelle is te bereiken vja snelweg Raamsdonksveer of 's- Hertogenbosch, afslag Sprang- Capelle en de bordjes volgen. Aan vang is om 13.00 uur, inschrijven kan al vanaf 12.00 uur, einde 18.00 uur en prijsuitreiking om 20.00 uur in een grote tent. Dit prachtige eve nement trok vorig jaar ruim 1.000 bezoekers, dit jaar verwachten wij er nog veel meer. Omroep en muziek worden verzorgd door Neptunes drive-in show. Voor alle verdere in lichtingen en informatie: Ronald Timmermans, tel. 04160-36053. Andere aktiviteiten die de PJZ Langstraat organiseert (onder voor behoud): schuurfeest 14.09.90, au- topuzzelrit 05.10.90, agrarische diskussie-avond 26.10.90, bowling 16.11.90, exkursie suikerbietenfa- briek 30.11.90, filmavond 14,12.90, dropping 11.01.91. Afd. Tholen/ St. Philipsland 20 april: Algemene Ledenverga dering. Afd. Oost Zws. Vlaanderen 20 april: Pierbollen en disco. Plaats: Hulsterweg nr. 14 te Kloosterzande. Aanvang: 20.00 uur. Opgeven bij Wim tel.: 01147-1304. Kósten: leden 10,niet-leden 15, Afd. Noord-Beveland 22 april: bezoek vogeltjesmarkt te Antwerpen. Vertrek: 8.30 uur op de Kortgeense kade. Opgave: voor 20 april bij Joke (01109-203) of Wilmar (01107-1501). Afd. Walcheren 24 april: Exkursie naar de Fam. San- dee te Kamperland om de huisver koop en verwerking van groenten, fruit en exotische vruchten te bekij ken en de maaltijd te gebruiken. Vertrek om 19.30 uur van Resto, Veersegatdam te Vrouwenpolder. Kosten: Leden 7,niet-leden 12,Opgave voor 24 april bij Annemarie (tel. 01180-26001). 4 juni: tandemtocht. Verzamelen om 19.50 uur bij S. Kluyfhout, Kaap- duinseweg 14a te Koudekerke. Kosten: per tandem: leden 7,50; niet-leden 12,50. Opgave voor 24 april bij Annemarie. Provinciale aktiviteiten - Bezoeken provinciaal sekretariaat Zevenbergen: 24 april: afd. Oost Zws. Vlaanderen; 26 april: afd. Tholen/St. Philipsland; 5 juni: afd. Walcheren; 7 juni: afd. West Zws. Vlaanderen; 12 juni: afd. Zeven bergen. 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 15