W erknemersregeling kursusonderwijs Kursussen volgen in West-Brabant in het seizoen 1990/1991? Kursusonderwijs Zeeuws-Vlaan deren moet op peil blijven Kursus droog- en zomer bloementeelt Geef u op vöör 1 mei a.s.!!! Opleiding tot vrachtwagenchauffeur RMAS Schoondijke per 1 augustus 1990 dicht Nu veel van de voorjaarswerkzaamheden achter de rug zijn, is het goed om de gedachten al eens te laten gaan over welke kursus(sen) u het komende winterseizoen zou willen gaan volgen. Haast is hierbij geboden omdat u zich voor 1 mei a.s. voor een dergelijke kursus op moet geven. Om u een overzicht te geven van alle kursussen die aan geboden worden, en de voorwaarden waaraan voldaan moet worden als u deze kursussen wilt volgen, is er ook dit jaar weer een boekje uitgegeven waarin al deze informatie is opgenomen. In dit boekje staarl de kursussen die worden aangeboden door de Lagere Agrarische Scholen in "West- Brabant" (zie kaartje), Middelbare Land- en Tuinbouwschool te Breda. Verder staat er een aantal kursussen in die worden aangeboden door het Centrum Champignonteelt (CCO) te Horst en de praktijkschool voor Landbouwtechniek en arbeidsratio- nalisatie te Schoondijke. De volgende kursussen worden aan geboden: Algemene kursussen A.V.T.O. (Algemene Vorming Toe komstige Ondernemers); boekhou den en ekonomie (bedrijfsekono- misch boekhouden); boekhouden en administratie; booglassen voor be ginners en gevorderden; informatika (algemeen voor beginners); steen en cementwerk (metselen); trekkeron- derhoud beginners en gevorderden; bijenteelt beginners; motorenge- bruik beginners; gezondheid, rug klachten en veiligheid in de agrari sche sektor; personeelsbeleid; T.O.V. (Training ondernemers vaar digheden); elektriciteit; vrouwen en. landinrichting; management I en II; managementstudiedagen over moti veren, onderhandelen en kreatief denken. Landbouw kursussen aardappelselekteur; bedrijfsoverna me (i.s.m. de R.A.K.); geïntegreerde landbouw; (opfriskursus) spuiten in de landbouw; gewasbescherming en milieu; klauwverzorging; voortplan- ting/vrucfltbaarheid/geboorte bij rund; schapenhouderij (voor begin ners en gevorderden); verzorging Nu per 1 augustus a.s. de Rijks Mid delbare Agrarische School te Schoondijke dicht gaat, vragen ve len zich af hoe het verder moet met het agrarisch kursusonderwijs in Zeeuws-Vlaanderen. Deze vraag is ook uitgebreid aan de orde geweest in de POOC-vergadering. Vanaf volgend schooljaar zal het kursuson derwijs voor geheel Zeeland onder het te vormen Agrarisch Onderwijs Centrum te Goes staan. Vanuit het AOC te Goes zal dan ook voorzien worden in kursussen welke in Zeeuws-Vlaanderen gewenst zijn. Belangrijk is wel, om op het AOC tot een goede planning en uitvoering De Landbouwpraktijkschool Prins Willem in Schoondijke organiseert een opleiding vrachtautochauffeur. Wie in het bezit is van rijbewijs B en de medische keuring doorstaat, kan worden opgeleid voor het rijbewijs C (vrachtauto), CE (met aanhanger) en het CVV chauffeursdiploma. De ze drie onderdelen worden door ver keersschool Kielman in Terneuzen gegeven. Het onderdeel technische agrarische instruktie wordt verzorgd door de Praktijkschool in Schoondijke. De opleiding is met name nuttig voor diegenen die part-time bij transport bedrijven kunnen werken. Inlichtin gen en aanmeldingen bij de Prak tijkschool Schoondijke, tel. 01173-1551. 12 van schapen; varkenshouderij; ak kerbouw (voor vrouwen); themakur- sus rundveehouderij; E.V.T.O.- rundveehouderij; boeren in relatie met de omgeving; informatika (ak kerbouw, rundveehouderij, varkens houderij); V.O.R. (voortgezette opleiding rundveehouderij); V.A.R. (voortgezette opleiding varkens houderij). T uinbouw/groente/bloemen- kursussen spuiten in de tuipbouw; spuiten in de glastuinbouw; groenteteelt volle- grond en/of glas; aankomend hove nier; vakbekwaamheid Hovenier I; vakbekwaam bloemschikken I en II; vorming en stijlen in ontwikkeling (bloemschikken); beginnen met een bloemenwinkel; bemesting en fysio logie in substraatteelt; ekologische groenteteelt; ekonomie en teeltplan ning; EVTO-glastuinbouw; fertiga- tie/substraat in de vollegronds-* groenteteelt; informatika tuinbouw (vervolg); kasklimaatsregeling/auto- matisering; plantenfysiologie en kli maat; keurmeester A, B en C; de teelt van zomerbloemen; themakur- sus groenteteelt (voor vrouwen); the- makursus bloementeelt (voor vrou wen); weefselkweek; praktijkleer gang spruitkool; tuinbouwkursus voor tuindersvrouwen; onderhoud kettingzagen; maaimachines groen voorziening en verzorging; scherpen van gereedschappen; snoeien - nieu we visie. Aanleg onderhoud van groen voorzieningen beheersplan openbaar groen; ekolo- gisch groenbeheer; ontwerpen/be heer openbaar groen; projekt- administratie. te komen, dat men tijdig op de hoogte is van de wensen en behoef ten aan agrarisch kursusonderwijs die er in Zeeuws-Vlaanderen zijn. Daarom is het van het allergrootste belang dat tijdig - voor 1 mei - wordt aangemeld voor die kursus, welke men wenst te volgen. Alleen dan is het voor AOC mogelijk op een zeer goede manier rekening te houden met wat er in Zeeuws-Vlaanderen leeft. De belasting voor de docenten van het AOC zal namelijk op gebied van kursusonderwijs, door de uit breiding van hun takenpakket met het Zeeuws-Vlaams kursusonder wijs, op dat terrein verdubbelen. Voldoende lokaties Ondanks dat de laatste school voor agrarisch onderwijs haar deuren moet sluiten, zullen er voldoende lo katies zijn om agrarisch kursuson derwijs te blijven geven. Het huidige gebouw van de RMAS zal ook in de toekomst voor dit doel behouden blijven. Verder kan er een beroep worden gedaan op ruimte in de praktijkschool. Voor Oost-Zeeuws- Vlaanderen is er lokaliteit beschik baar in Terneuzen en Hulst. Kursuspakket aangepast en uitgebreid Om mee te gaan met ontwikkelingen welke in de landbouw spelen en in te spelen op de wensen die in de prak tijk leven is ook voor het komend winterseizoen het kursusaanbod weer aangepast en uitgebreid. Naast de computerkursussen, welke Boomteelt containerteelt; bos- en haagplant soen; plantenkennis; vermeerdering; informatika boomteelt (vervolg); ex port boomkwekerijgewassen; be- drijfstypen in ruilverkavelingsgebie- den Zundert. Kursusaanbod Centrum Champignonteeltonderwijs (C.C.O.) Westerholtstr. 2, 5961 BJ Horst (04709-4555). 1. Basisopleiding; 2. Introduktie kursus; 3. Bedrijfsopleiding (vak school); 4. Bedrijfsvoering; 5. Na scholing; 6. Basiskursus Automati sering; 7. Klimatisering en Automa tisering; 8. Bedrijfsbeheer en Auto matisering; 9. AVOC (Algemene Vorming Oogstmedewerkers). Op 4 7 zijn vervolgkursussen ontwik keld. Om deze kursussen te kunnen volgen, geldt de verplichting (uitge zonderd kursus 2) dat men in de champignonteelt werkzaam moet zijn. Kursusaanbod Landbouwpraktijkschool "Prins Willem- Pr. Beatrixstraat 66, 4507 AL Schoondijke (01173-1551). 1. één dag: kunstmeststrooien; ploegen; spuiten; spuitmachines; hy- drauliek; het bewaren van aardappe len; trekker- en wagenverlichting; trekkerprestatie en boordinfo; las sen; management systemen m.b.v. een komputer; elektriciteit in en om de woning voor vrouwen; elektroni- ka gericht op procesbesturing; om gaan met trekkers voor vrouwen; MIG/MAG-lassen; metaalbewer- ken/reparatielassen; management systemen; metselen. 2. twee dagen: procesbesturing en elektronika op trekkers en werk tuigen. 3. één week: elektriciteit, maaidor sers; hydrauliek; lassen; erf ge bouwen; MIG/MAG lassen. 4. twee weken: autogeen lassen voor beginner's; elektrisch lassen. Welke kursussen op welke school/scholen gegeven worden verder opgesplitst zijn, is er weer aandacht voor ekonomische en vak technische kursussen, zoals spuiten in de akkerbouw, bodem en be mesting, e.d. Meer aandacht zullen in de toekomst de alternatieve landbouwsystemen krijgen. Reeds 1 jaar heeft de kursus geïntegreerde akkerbouw gedraaid. Hierop zal zeker vervolg komen. De bedoeling is om ook een kursus eko logische landbouw van de grond te krijgen. Mocht u vragen hebben, dan kunt u zich ten alle tijde richten tot de POOC te Goes of de RMAS te Schoondijke tel. 01173-1313. R.A.A. v.d. Meijden kursuskoördinator Het Provinciaal Overleg Orgaan Cursusonderwijs (POOC) in Zee land gaat een kursus droog- en zo merbloementeelt organiseren. De kursus is zowel bedoeld voor dege nen die deze teelt reeds in hun bouw plan hebben, als ook voor hen die zich in deze teelt willen oriënteren. De kursus omvat 7 dagdelen. Het kursusgeld bedraagt 195,Be langstellenden dienen zich voor 1 mei aan te melden bij het POOC Zeeland (01100-37314) en/of het se- kretariaat van de ZLM (01100-21010). staat in het kursusboekje vermeld. Ook is in het boekje te vinden aan welke voorwaarden men moet vol doen om aan de kursussen deel te kunnen nemen. Een algemeen gel dende voorwaarde is in ieder geval, dat wie full-time dagonderwijs volgt niet toegelaten wordt tot het kursus onderwijs. De duur van de verschil lende kursussen staat ook in het boekje vermeld. Speciale aandacht verdienen de vol gende kursussen: - de A.V.T.O.-kursus: deze kursus is voor zowel dames als heren, die geen middelbare agrarische oplei ding hebben en toch een E.V.T.O.- kursus willen volgen. - Boekhouden en ekonomie: (be- drijfsekonomisch boekhouden) het diploma van deze kursus is één van de voorwaarden voor het verkrijgen van een startpremie bij bedrijfs overname. - EVTO-rundveehouderij: ook deze kursus is noodzakelijk voor het krij gen van de startpremie. - de LAS Breda start met een aantal nieuwe funktiegerichte opleidingen zoals: onderhoud kettingzagen, maaimachines groenvoorziening en verzorging, scherpen van gereed-, schappen, en snoeien - nieuwe visie. - de eendagskursussen op de Land bouwpraktijkschool te Schoondijke waar men met een eigen groepje (b.v. vrouwen) de aangeboden kur sus kan volgen. Of de kursussen op alle genoemde plaatsen doorgaan is afhankelijk van het aantal aanmeldingen. Soms moeten er kombinaties worden gemaakt. Het is van groot belang, dat u zich tijdig, voor de uiterste inschrijfda- tum van 1 mei, aanmeldt, omdat di- Het proefprojekt scholing werkne mers in de land- en tuinbouw van het vorige kursusseizoen krijgt een defi nitief karakter. Met de oprichting van de stichting Ontwikkeling en Scholing van Werknemers in Agrari sche Sektoren (STOSAS-regeling) wil het Landbouwschap extra aan dacht geven aan de scholing van de 70.000 werknemers in de agrarische sektor. Kursussen die via het agrarisch on derwijs worden verzorgd, en door de stichting als zodanig zijn aangewe zen komen voor de regeling in aan merking. Doelgroep Werknemers, waarvan de werkgever is aangesloten bij de bedrijfsvereni ging voor het agrarisch bedrijf. Vele CAO's in de land- en tuinbouw val len hieronder. Men moet tenminste 16 weken voorafgaand aan het vol gen van het kursusonderwijs, bij de werkgever in dienst zijn. Vergoeding Indien men aan de kriteria voldoet komt men in aanmerking voor een vergoeding van loonverzuim en reis kosten. Vergoeding van het loonver zuim vindt alleen plaats als de kur sus overdag wordt gegeven. Loon- rekt daarna wordt besloten of de kursus doorgaat. Wanneer een kur sus wegens een te klein aantal deel nemers eenmaal is afgelast, kan deze in het kursusjaar 1990/1991 prak tisch geen doorgang meer vinden. Aanmelding Voor aanmelding dient u voor 1 mei 1990 aan de volgende voorwaarden te voldoen: 1. Schriftelijke aanmelding bij de betreffende school; 2. Storting van 50,inschrijfgeld (als voorschot op de kursuskosten) op de bank- of girorekening van de betreffende school. Uw aanmelding is pas definitief als u dit bedrag heeft betaald. Als de kursus niet doorgaat wordt het inschrijfgeld terug betaald. Voor meer informatie over de kur sussen of om de kursusboekjes te krijgen, kunt u terecht bij: - de kursuskontaktpersonen van de afdelingen; - het ZLM-Landbouwhuis te Zeven bergen (tel.: 01680-27921); - het sekretariaat van de P.J.Z. (01680-27921); - de betreffende scholen. Dit zijn: L.A.S. Oudenbosch, tel. 01652-13338 (dhr. J. Geldens) L.A.S. Steenbergen, tel. 01670-63517 (dhr. P. Bovée) L.A.S. Tilburg, tel. 013-555911 (dhr. M. v. Wijk) L.A.S. Andel, tel. 01832-1298 (dhr. A.J. de Graaf) L.A.S. Breda, tel. 076-140156 (dhr. A.J.C.M. Braat) M.L.Tu.S. Breda, tel. 076-712280 (dhr. J. Spaargaren). Henk Tegels Grietje Middelkoop verzuim wordt rechtstreeks uitbe taald aan de werkgever. Reiskosten worden aan de werknemer uit betaald. Aanvragen Wie voor vergoeding in aanmerking wil komen, dient zich uiterlijk 14 da gen na aanvang van de kursus aan te melden bij de hoofdafdeling Sociale Zaken van het Landbouwschap, waarna men een inschrijfformulier krijgt toegestuurd. Alle kursussen uit de POOC- brochure Zeeland komen in aanmer king voor werknemerssubsidie be halve de kursussen; 14 en 15, 20 t/m 28 (deze kurssen vallen onder een andere werknemersregeling) en de kursussen 48 en 52. Meer informatie is te verkrijgen bij het Landbouwschap of het POOC (01100-37314). De kursuskoördinator J.J. Moggré Vrijdag 20 april 1990 ïc

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 12