Op deze pagina's wordt een overzicht gegeven van regelingen, waarvoor akkerbouwers in aanmerking kunnen komen. Een inkomensondersteuningsregeling voor knelgevallen en een beëindigingsregeling zijn op dit moment nog niet in werking, maar worden wel op korte termijn verwacht. Te zijner tijd zal daar uitvoerig aandacht aan besteed worden. Voor nadere informatie over onderstaande regelingen kunt u terecht bij de Distrikts Bureauhouder, uw accountant en bij de SEV. s REGELINGEN IN DE AKKERBOUW door: Johannes Hoekstra SEV van de HMVL a S3 TC S3 "O O Regeling Investerings aftrek Doel Stimulering bedrijfs investeringen Struktuur- verbetering landbouwbe drijven, SVR (rente subsidie) Complemen taire rege ling, CR Belangrijkste voorwaarden Minimaal geïnvesteerd bedrag 2900,- per jaar; Niet voor grond. Stimulering van in vesteringen ter verbe tering van milieu, kwaliteit v/d pro- duktie, arbeidsom standigheden en de landbouwstruktuur Stimulering van in vesteringen ter verbe tering van milieu, kwaliteit van de pro- duktie en arbeidsom standigheden Verbeteringspremie: - Positief rendement; - Minimale investering 30.000, - Maximale investering 159.000,/VAK met maximum van 318.000,/bedrijf voor een periode van 6 jaar; - Maximaal 2 aanvragen per 6 jaar, ook aanvragen voor de vestigingspremie en de CR tellen hierbij mee. - Maximaal 70% van het subsidiabele be drag moet voor investeringen zijn die op de lijst staan; - Geen uitbreidingsinvesteringen (in SBE's); - Verhoging met 25% voor aanvragers die jonger zijn dan 35 jaar en nog geen 5 jaar gevestigd zijn. Vestigingspremie: - Aanvrager moet: Jonger dan 35 jaar zijn; Zich nieuw vestigen; Voldoende opleiding hebben (Mas of ge lijkwaardig); - Bedrijf moet positief besparings- en li quiditeitssaldo hebben; - Minimale looptijd leningen: 5 jaar; - Maximaal subsidiabel bedrag: 300.000,—; - Minimale investering 10.000, - Maximaal subsidiabel bedrag 159.000,/VAK met maximum van 318.000,/bedrijf voor een periode van 6 jaar; - Maximaal 2 aanvragen per 6 jaar, ook aanvragen SVR tellen hierbij mee; - Investering moet op de lijst voorkomen; Set-aside re- Vermindering van de Aanvrager mag/moet: geling, produktie door - Jonger dan 65 jaar zijn; braakleg- braak- - In voorafgaande verkoopseizoen (1/7 tot gingsregeling legging van bouw- 30/6) de grond geëxploiteerd hebben; land land waar- - Minimaal 20% van zijn bouwland braak op marktorde- leggen (volgens de laatste meitelling); ningsprodukten ge- - Maximaal de totale oppervlakte bouw- teeld worden) land volgens de meitelling '87 braak leggen. De grond moet: - Ingezaaid worden met een groenbe- mester, óf - Beplant worden met snelgroeiend bos, óf - Gebruikt worden voor niet-agrarische doeleinden. Hoogte bijdrage Percentage van de investeringen wordt afgetrokken van de fiscale winst. Percendage daalt van 18 naar 0, naar mate geïnvesteerd bedrag stijgt. - Investering in mi lieu: onroerend goed: 25%, roerend goed: 20% - Investering in kwa liteit van de produk tie: 20% - Investering in ar beidsomstandighe den: 20% - Niet op de lijst staande subsidiabele investeringen 7,5% 12,5% over de lenin gen die betrekking hebben op de subsi diabele vestigings kosten; Maximumbedrag is 37.500,—; - Investering in mi lieu, onroerend goed: 25%, roerend goed:, 20%; - Investering in kwa liteit van de produk tie: 15%; - Investering in ar beidsomstandigheden 15%; 1853,—/ha/jaar bij inzaaien groenbe- mester of bosteelt; 794,/ha/jaar bij niet-agr arisch gebruik; Wijze van betalen Aftrekpost van de fis cale winst Aanvragen bij DIR Zwolle Ineens DBH Ineens DBH Ineens DBH Jaarlijks, na schriftelijke verklaring dat men zich aan alle voorwaar den heeft gehouden; DBH Aandachtspunten De subsidiabele in vesteringen boven 1000,worden bij elkaar opgeteld. Men mag pas ver plichtingen aangaan na schriftelijke ont vangstbevestiging van de aanvraag door de DBH De aanvraag moet gedaan worden voor dat de overna me/vestiging een feit is d.w.z. voordat er iets ondertekend is. - Men mag pas ver plichtingen aangaan na schriftelijke ont vangstbevestiging van de aanvraag door de DBH; - Investering moet binnen 2 jaar uitge voerd zijn; - Meerdere investe ringen mogen bij el kaar genomen worden; Uitbreiding van braakareaal mag ge durende de looptijd, inkrimping niet; - Als pachtkontrakt tijdens de braak- periode afloopt: toe stemming verpachter nodig; - Inzaai groenbe- mester verplicht van 1/7 tot 30/9; - Tussentijdse opzeg ging na 3 jaar mo gelijk; Regeling Stimule ringsregeling voor ver nieuwingen in de ak kerbouw Bijdragere geling kleine innovatie- projekten Bijdragere geling geza menlijke mestopslag Doel Stimulering van perspektiefvolle ver nieuwingen in de ak kerbouw Stimulering van in novatie in de land en tuinbouw Stimule Versterking konkur- ringsregeling rentiepositie van de grote inno- Nederlandse land- en vatiepro- tuinbouw door intro- jekten duktie van nieuwe technieken en aktivi- teiten in land- en tuinbouw Bijdragere Stimulering van in geling vesteringen in: milieu - mestopslag; investeringen - afdekking van mestopslag; - zeer geluidarme zware vrachtwagens; - lage N-gasmotoren Bijdragere Stimulering nieuwe geling prak- technieken voor tijkprojekten mestafzet, - mestproble verwerking, - matiek samenstelling en - hoeveelheid Bijdragere Stimulering bouw en geling indi uitbreiding viduele mestopslag op mestopslag akker- en tuinbouw op akker bedrijven en tuin bouwbe drijven Stimulering bouw en uitbreiding van geza menlijke mestopslag Belangrijkste voorwaarden Projekt moet: - Opgezet zijn door bedrijfshoofden van meerdere in projektvorm samenwerkende bedrijven; - Perspektief bieden voor de akkerbouw- problemen; - Voldoende afzetmogelijkheden voor het produkt bieden; - Financiële risiko's bevatten; - Subsidiabele kosten moeten ten minste 10.000,— zijn; - Alleen voor aanloopkosten, niet voor exploitatiekosten - Mag nog niet in de praktijk toegepast worden; - Moet gericht zijn op de knelpunten in de bedrijfstak of regio; - Moet een voorbeeld funktie hebben; - Maximale subsidiabele kosten zijn 200.000,— (exkl. B.T.W.); - Moet technisch en ekonomisch perspek tief hebben; - Mag nog niet in de praktijk toegepast worden; - Moet financieel risiko bevatten; - Subsidiabele kosten moeten tenminste 200.000,- zijn (exkl. B.T.W.); - Het moet een vervanging of uitbreiding van een bedrijfsmiddel zijn; - De kosten moeten hoger zijn dan 5000,—; - Vervreemding verboden binnen twee jaar na ingebruikname; - Projekt moet perspektief bieden op ver betering v.d. mestsituatie; - Mag nog niet toegepast worden in de praktijk; - moet voorbeeldfunktie hebben; - Nieuwbouw van minimaal 100 m'; - Minimaal 80% bouwland; - Maximaal 125 kg P/bedrijf per jaar produktie aan dierlijke mest; - Nieuwbouw van of uitbreiding met mi nimaal 2400 m'; - Meerdere opslagen bij elkaar mogelijk; Hoogte bijdrage 35% van de subsi diabele kosten; Maximumbijdrage 500.000,-; Wijze van betalen Ineens Aanvragen bij Direkteur LNO Ineens Afhankelijk van het projekt kan de bij drage variëren van 15-40% van de goedgekeurde in vesteringen; - Maximumbijdrage is 80.000,—; 35% van de subsi diabele kosten; - Maximumbijdrage 2,5 miljoen; - Bijdrage geldt voor aanloopkosten, niet voor exploitatie kosten; 7,5% v/d invesetring Ineens Direkteur LNO Ineens Direkteur LNO DIR Zwolle 20-30% geïnvesteerde Ineens bedrag; Hoogte hangt af van de mate waarin het projekt risiko mee brengt. 5,—/m' voor grond- Ineens putten; DBH DBH 10,—/m1 voor semi- permanente opslag of mestzakken; 15,/m' voor duurzame opslag; - Bij heien: verhoging met 10,/m' - Bij drijvende afdekking: verhoging met 5,/m' - Bij vaste afdekking verhoging met 10,—/m' - Maximumbijdrage is 20.000 - of 24.000,bij heien of afdekking en ƒ48.000,bij beide Alleen uitbreiding tot 30 m' maal het aantal ha in het vorige jaar is subsi diabel - Idem als bij indi viduele mestopslag op akker- en tuinbouwbedrijven; - Geen maximum; Ineens DBH Aandachtspunten Men mag pas met de uitvoering van het projekt beginnen na schriftelijke ont vangstbevestiging van de aanvraag door de direkteur LNO Men mag pas met de uitvoering van het projekt beginnen na schriftelijke ont vangstbevestiging van de aanvraag door de direkteur LNO Men mag pas met de uitvoering van het projekt beginnen na schriftelijke ont vangstbevestiging van de aanvraag door de direkteur LNO Aanvraag moet ui terlijk zes maanden na ingebruikname ingediend worden. Men mag pas met de uitvoering van het pro jekt beginnen nadat de overeenkomst met de direkteur LNO gesloten is. Men mag pas ver plichtingen aangaan na schriftelijke ont vangstbevestiging van de aanvraag door de DBH Men mag pas ver plichtingen aangaan na schriftelijke ont vangstbevestiging van de aanvraag door de direkteur LNO

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 10