Kantoor Keuringsdienst in Goes feestelijk heropend TUINBOU WKL ANKEIM Een ideaal klimaat, maar dan wel onder glas Bij lanceren nieuwe groente is aftasten markt erg belangrijk De tuinbouw in de Baronie van bovenaf gezien Kursus droog en zomer- bloementeelt Eerste vroege aardappelen brengen 6,50 per kg op Introduktie nieuwe technieken Een hobby die geld oplevert De vorstschade in de tuinbouw is in WEST-BRABANT erg meegevallen, alleen in de fruitteelt is mogelijk schade opgetreden. Of er oogstder- ving is kan pas op wat langere ter mijn vastgesteld worden. Op dit mo ment wordt er op veel bedrijven prei gerooid. De opbrengst is met 35 a 40 ton per ha goed te noemen. Een pro bleem waar enkele tuinders mee te kampen hebben is dat afnemers de kontraktpercelen nog even laten staan. Dit omdat er volop aanbod is en het produkt erg goedkoop is. Op de veiling brengt prei niet veel meer op dan 30 cent per kg. Voor enkele afnemers is het dan in teressanter om op de veiling te ko pen. Deze handelwijze bezorgt de tuinder een onprettig gevoel. Zijn gekontrakteerde prei blijft staan met het gevolg dat door het warme, groeizame weer de prei al een heel eind op weg is om door te gaan groeien. Bij het doorsnijden van de wortelschijf is dit hier en daar al goed te zien. Op de kontrakten staat geen steekhoudende rooidatum en dat de prei 14 dagen vroeger is dan normaal is iets wat tot het risiko van de tuinder behoort, zo zegt de in dustrie. Als dan het seintje komt dat er gerooid kan worden kan afkeu ring volgen doordat de kwaliteit niet meer goed is. Los van dit alles wordt er niet veel aan de prei verdiend. Bij de spinazie is het met de prijs iets beter al blijft het matig. Er is volop aanbod bij een veilingprijs van 65 cent. Een nadeel van spinazie is dat er per kg erg veel kosten afgaan. In een kistje gaat maar 5 a 6 kg en de huur bedraagt 23 cent. Alleen de vei- lingkosten komen met koeling en heffingen al op 10 cent per kg. Aan zaaizaadkosten is men 3.000, per ha kwijt. Met een kg-opbrengst van 20.000 kg zijn de netto in komsten niet hoog. De vroeg gezaaide bospeen gaat wel zo snel dat op veel plaatsen het plastic eraf moet omdat anders het blad te lang wordt. Het blad, hoewel het niet gebruikt wordt, moet er piekfijn uitzien anders is de peen al leen nog maar af te zetten als waspeen. Met de winterbloemkool is het goed gegaan dit voorjaar. On danks dat gezien de weersomstan digheden dagelijks veel bloemkool eruit moest bleef de prijs goed. Be drijven met winterbloemkool heb ben op een korte tijd veel werk moe ten verzetten. De glassla kan een goede tijd tege moet gaan. Er komen steeds meer kassen met substraat waarop geen sla te telen is. Alleen kassen met grond lenen zich yoor deze teelt. Het gevolg is dat het areaal van glassla wat inkrimpt. Hetzelfde kan min of meer gezegd worden van de radijs. Enkele bedrijven zagen het over schakelen naar substraat niet zitten en hebben zich wat meer gespeciali seerd in sla en radijs. Tot nu toe is het voor deze teelten een goede keu ze gebleken. Toch is bij de afzet van tuinbouw- produkten altijd nog zeer belangrijk om de mening van de konsument te weten. Vooral bij het lanceren van nieuwe groenten of wat andere vari aties is een aftasting van de markt erg belangrijk. Zo brengt een nieuw produkt als roodlof niets op omdat de konsument er niet aan wil. Niet zelden is dan de verpakking belang rijker dan de inhoud. In het kader van de milieuaanpassin gen kan de konsument wat milieu vriendelijker worden door opmer kingen te plaatsen over de vrij kost bare verpakkingen. Het maakt de groente alleen maar duurder terwijl de tuinder er niets aan heeft. Enkele bedrijven zijn er als het ware op gespecialiseerd om voor hun klant op een psychologische manier de juiste en best verkoopbare verpak king te ontwerpen. Hier heeft de tuinder, de tussenhandel en de kon sument niets aan. Met het koude vaste schrale weer kan men in de kassen om deze tijd van het jaar met uiteraard een vol doende vochtvoorziening een ideaal groeiklimaat scheppen voor de meeste gewassen. Ook op THOLEN profiteert vooral de radijs van de ho ge lichtintensiteit die er met zulk weer in het voorjaar is. Van de tweede ronde radijs is men al volop aan het bossen. De prijzen zijn de afgelopen weken goed en re delijk stabiel, wat dan meestal ook gelijk op gaat met de aanvoer. Met vast zonnig weer en wat lage buiten temperaturen zijn er meestal onder glas weinig problemen. Schimmels krijgen weinig kans en voor insekten zijn de temperaturen vooral buiten nog aan de lage kant. De nachttemperaturen dalen be hoorlijk met de heldere nachten zo dat de nachtvorst de nodige schade in de land- en tuinbouw aanricht, mede doordat alles zo vroeg gezaaid, gepoot en ontwikkeld is. Hoe groot deze schade is kan men nog moeilijk inschatten. In onze streek is het tot nog toe zeker beperkt gebleven, al hoewel de vroegste percelen aardap pelen wel een behoorlijke tik hebben gekregen. Er hangt nog veel vanaf of we de afgelopen week nog een paar van die uitschieters onder nul heb ben gekregen. Het schrale weer kan om deze tijd soms erg lang duren wanneer de wind eenmaal in de oost hoek zit, wat dan ook voor de op komst van de zaden weer de nodige problemen kan geven. Er is al veel vroeg gezaaid, ook van de bloemzaden, wat nog enige regen heeft gekregen. Op goed klaarge maakte grond kan dat voldoende zijn om aansluiting te krijgen op de ondergrond. Maar nu zal men de laatste weken van het zaaien in vooral de zwaarde re grond er rekening mee moeten hebben gehouden dat het kan blijven drogen. Daarom moet men wat die per gaan zaaien dan in maart. Van het najaar weten we allemaal echter pas wat het beste is geweest. Op zondagavond 1 april jl. (dit was geen aprilgrap) heeft schrijver dezes haar luchtdoop gehad. En wel in een mandje onder aan een luchtballon. Werkelijk een fantastische ervaring. Een prachtig uitzicht over de BA RONIE. Van bovenaf is goed te zien wat er al gezaaid en geplant is. Men is al flink aan de gang geweest. Opgestegen nabij centrum De Klok- kenberg vaarden we precies over de stad Breda. Een kakafonie van ge luiden stijgt op boven zo'n stad. Aan de rand van de stad is de af scheiding met het polderlandschap goed te zien. Het lijkt wel of er een lijn is getrokken. Van bovenaf zijn de kassenkomplexen goed te onder scheiden. Er staat nogal wat kas rond de stad. De plastic bedekkin gen op het land van de tuinders lij ken soms (als de late zon erop schijnt) kleine meertjes of grote wa terplassen. Natuurlijk zie je vanuit zo'n mandje lang niet het hele gebied van de Ba ronie. Soms vaar je heel hoog (1 km) en dan weer laag. Als de ballon heel hoog is kun je niet altijd alles goed onderscheiden. Zo dacht een van de medepassagiers dat er beneden twee konijnen liepen. Dit bleken even la ter, toen we wat gezakt waren, paar den te zijn. Als de ballon wat lager hangt, kun je wel goed zien of er in rechte rijen gezaaid en geplant is. Het verschil van chauffeur is goed te zien. Maar een kniesoor die daar op let. Eenmaal boven de polder tussen Te- teringen en Terheyden veel grasland en boerderijen. Hier en daar een wa terkuil. Het water in sommige sloten was zo helder, dat we een grote vis konden zien zwemmen. Om de Maasroute over te steken moesten we weer stijgen. Enkele honderden meters stijgen is een kwestie van sekonden. In de verte kon je de "Plukmadepolder" zien liggen, het nieuwe glastuinbouwge bied nabij Made. Na zo'n Wi uur varen kwam de tijd om te landen. In een weiland nabij Hooge Zwaluwe zijn we neergestre ken. Een unieke ervaring, dit ballon varen, die ik warm kan aanbevelen. Vooral als je je eigen streek vanuit de lucht wilt bekijken. De vorstschade in de fruitteelt is in West-Brabant vorige week meegevallen, begin deze week zijn er overal (voorzover niet is beregend) veel bloesems be vroren. De foto toont nog gave bloesems. Het Provinciaal Overleg Orgaan Cursusonderwijs (POOC) in Zee land gaat een kursus droog- en zo merbloementeelt organiseren. De kursus is zowel bedoeld voor dege nen die deze teelt reeds in hun bouw plan hebben, als ook voor hen die zich in deze teelt willen oriënteren. De kursus omvat 7 dagdelen. Het kursusgeld bedraagt 195,Be langstellenden dienen zich voor 1 mei aan te melden bij het POOC Zeeland (01100-37314) en/of het se- kretariaat van de ZLM (01100-21010). Het gebouw van de Keuringsdienst Rivieren-Delta-Nederland aan de 's Gravenpolderseweg in Goes is woensdag jl. feestelijk heropend. Het complex is aangepast en uitge breid als gevolg van de sterk toege nomen aktiviteiten. De Keurings dienst is zoals bekend belast met het keuren van zaaizaad en pootgoed van landbouwgewasen in de provin cies Gelderland, Utrecht, Zuid- Holland, Brabant, Limburg en Zeeland. Bij de fusie met de keuringsdienst Het Grote Rivierengebied in Ren- kum in 1984 werden alle administra tieve en laboratoriumaktiviteiten in Goes ondergebracht. Behalve deze fusie heeft de Keuringsdienst in Goes te maken met een sterke toena me van het areaal. Sinds 1983 is het voor veldkeuring aangewezen areaal met 10.000 ha toegenomen (ruim 40%). De toename is het grootst bij de peulvruchten, vlas en groen voe dergewassen. Van het totaal in Ne derland geproduceerde teeltmateri aal worden uiteindelijk 14% poot- aardappelen, 70% granen en 98% groenvoedergewassen "verpakt" en gecertificeerd in het keuringsgebied Rivieren-Delta-Nederland Bij de heropening van het gebouw konden de bezoekers tevens ken nismaken met een tweetal nieuwe aktiviteiten van de Keuringsdienst, te weten de nieuwe geautomatiseerde afdeling voor onderzoek naar aard appelmoeheid en de geavanceerde techniek voor het drukken van certi ficaten en labels. De Keuringsdienst drukt per jaar ongeveer 5 Vi miljoen certificaten. Dit gebeurde tot nu toe op ambtelijke en dus arbeidsinten sieve manier. Thermo- transferprinters gekoppeld aan de computer hebben dit werk aanzien lijk vergemakkelijkt. Aardappelmoeheid In het kader van een strengere aan pak van de ziekte aardappelmoeheid zal de Keuringsdienst met ingang van de teelt 1990 onderzoek gaan doen naar aardappelmoeheid op percelen die bestemd zijn voor de teelt van pootaardappelen. Dit ge beurt in opdracht van de Planten- ziektekundige Dienst. Voor dit on derzoek is nu de nodige apparatuur beschikbaar. De heropening van het kantoor van de Keuringsdienst in Goes werd ver richt door ir. H.J. de Bruin, schei dend voorzitter van de Nederlandse Algemene Keuringsdienst (NAK) te Ede. 23 De eerste vroege aardappelen zijn dit jaar al weer aangevoerd. Op 5 april veilde de heer N. Wisse uit Schore op de veiling CVZ te Kapelle zes kistjes met ieder vijf kilo in de kas geteelde Eersteling. Wisse was vorig jaar ook de eerste aanvoerder op de CVZ, maar nu had hij tevens de lan delijke primeur. De eerste aardap pels werden dit jaar 14 dagen eerder aangevoerd dan vorig jaar. Ze brachten per kg respektievelijk 6,50 (middel), 3,60 (drielingen) en 5,30 (kriel) op. Wisse teelt de vroege aardappelen nu voor het tweede jaar, en puur uit hobby. Hij heeft ca. 3.000 m2 kas, waarin hij ca. 1.000 m2 bestemt voor de aardappelteelt. De helft hiervan heeft hij al op 15 december vorig jaar geplant ("die stonden met oud jaar al boven"), de andere helft op 15 januari. Vorig jaar plantte hij al les op 15 januari, maar om vroeger te zijn en om meer kilo's te krijgen is hij maar eens met een vroegere planttijd gaan experimenteren. Nog vroeger lijkt hem overigens niet zin vol. De opbrengst ligt tijdens het be gin van de oogst op ongeveer 2 kg per m2, en aan het eind op ongeveer 3,5 kg per m2. Wisse rooit de aard appelen met een riek. De teler heeft in 1963 de kas gezet, en heeft eerst gedurende tien jaar aardbeien en tomaten geteeld. Daar na is hij overgestapt op de teelt van bloemen. Hij heeft ook altijd klein- fruit geteeld, maar toen hij enkele jaren geleden 65 werd heeft hij deze tak afgestoten. Bloementeler is hij Vrijdag 13 april 1990 nu nog wel: na de aardappelen teelt hij op hetzelfde land chrysanten. De chrysanten vormen de eigenlijke hoofdteelt, "maar", zegt Wisse, "de aardappelen leveren het meeste op, vooral doordat de kosten veel la ger liggen. De kosten van het poot goed per 1.000 m2 bedragen onge veer 200 gulden (100 kg a 2, terwijl het plantgoed van de chry santen per 1.000 m2 ca. 6.600 gulden bedraagt (55 planten per m2 van 12 cent stuk). Ook behoeven de aardap pelen nauwelijks enige verzorging. Spuiten tegen Phytophthora is zo vroeg in het jaar nog niet nodig, al leen soms in mei aan het eind van de teelt als het wat broeierig weer is, en dan nog met een zacht middel". Wisse voert nu dagelijks tussen de 40 en 50 kg vroege aardappelen aan op de veiling. "Je moet niet met 300 kg in één keer komen, dat kan de vraag niet aan. Het is dan ook iets voor een enkele teler. Bij een wat groter aanbod raakt de markt overvoerd". Vorig jaar vlak voor de Pinksteren heeft Wisse wat grotere hoeveelhe den aangevoerd, zo tot 200 kg per dag, om 'erdoor te zijn' voordat de aanvoer van de volle grond (onder plastic) op gang kwam. Toen die kwamen beurde Wisse nog 2,40 per kg. De heer Wisse toont een paar bossen Eerstelingen uit de kas, de dato 6 april.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 23