Vroeg of laat Alles wisselt 7.) co Nach tvorst-schade zegge en schrijve zuidelijke landbouw maatschappij Akkerbouw Veehouderij Pasen ltlTD land- en tuinbouwblad VRIJDAG 13 APRIL 1990 78e JAARGANG NO. 4017 Een extreem vroeg voorjaar kan ook minder plezierige kanten hebbendaarover weten de fruittelers mee te praten. Twee nachten in april met lichte vorst hebben in de 'bloeiende boomgaarden' zware sporen achtergelaten. Er zijn veel bloesems bevrorenwaardoor er nog hooguit 40 procent van een normale oogst kan groeien. De telers hebben hun hoop nu gevestigd op de zogeheten nabloei. Op de foto toont teler J. de Zeeuw uit Wemeldinge een eenjarige scheutwaarop de knoppen nog in (na-)bloei moeten komen. Ook deze zijn echter al voor een deel bevroren. Hoe groot de schade uiteindelijk wordt is nog moeilijk te zeggen, maar volgens deskundigen zal deze niét meevallen. Uitgaande van de bijdragen van onze onvolprezen praktijkschrijvers in ons blad van vorige week mag ik aannemen dat in ons werkgebied nagenoeg alle voor jaarswerkzaamheden achter de rug zijn. Dat betekent nog voor Pasen klaar en dat is wel eens anders gè- weest. Vroeg of laat: het boerenleven blijft vol verras singen. Voor mij persoonlijk kwam daar nog bij dat ik na een reis door Zimbabwe in Zuidelijk Afrika ook nog moest overschakelen van de nazomer daar naar de len te hier. Van die reis hoop ik overigens de komende we ken (ook) in dit blad verslag te doen. Het vroege voorjaar heeft echter ook zijn keerzijde en met name de fruittelers zijn daar inmiddels onaange naam mee geconfronteerd. Door nachtvorst is er nogal wat bloesem bevroren met alle nare gevolgen van dien. Het is heel moeilijk op dit moment een schatting van de totale schade te maken maar wel is duidelijk dat individuele telers met ernstige schade rekening (moeten) houden. Ook moet er rekening mee worden gehouden dat de nachtvorst nog terug kan komen. Voor de akkerbouw is het nog te vroeg om van schade te spreken, maar er wordt hier en daar al wel rekening mee gehouden dat er bijvoorbeeld bieten zullen moe ten worden overgezaaid. Nu de voorjaarswerkzaamheden nagenoeg achter de rug zijn, zijn de trekkers zo nodig weer beschikbaar voor verdere acties. Behalve enkele prikacties vorige week in Den Haag is er (door de actievoerders) bewust voor gekozen geen acties met trekkers te organiseren totdat het kabinet zijn standpunt heeft bepaald over het rapport van de Commissie van Goede Diensten. Natuurlijk wordt er (ook vanuit de ZLM) wel het nodige lobby-werk gedaan. Volgende week donderdag 19 april zal de Tweede Kamer via een extra vergadering van de Vaste Kamercommissie voor landbouw de mi nister aan de tand voelen over het deze week (donder dag) in te nemen kabinetsstandpunt. Het is de bedoeling dat er rond de vergadering van de Vaste Kamercommissie de nodige actie zal worden ge voerd. Niet alleen op het Binnenhof maar ook in de pro vincie. Daarnaast heeft ook onze Europese organisatie COPA nog opgeroepen om op 25 april in heel Europa actie te voeren tegen de voorstellen van de Europese Commissie. De huidige betrekkelijke rust kan dus best eens de spreekwoordelijke stilte voor de storm zijn. Gelukkig zitten de CLO's en de actievoerders (de ben de van vijf) weer op dezelfde golflengte. Vorige week dreigde er even een fikse ruzie over een brief van de actievoerders waarin ook gepleit werd voor produktie- beheersing voor aardappelen. Naderhand bleek een en ander op een misverstand te berusten dat snel uit de wereld kon worden geholpen. Achteraf een storm in een glas water dus. Veel kwalijker in dit verband vond ik het vorige week bekend geworden plan van de overheid om de IOAZ (Wet Inkomensvoorziening Oudere en gedeeltelijk Ar beidsongeschikte Zelfstandigen) in te trekken. Met na me zelfstandigen uit de agrarische sector die willen stoppen met hun bedrijf zullen hiervan de dupe worden omdat ze dan weer aanlopen tegen een zware vermo genstoets. Vanuit onze Sociaal Economische Voorlich ting is met nadruk gevraagd hiertegen met alle kracht te protesteren zeker ook gezien de situatie in de akker bouw. Ook het behoud van de IOAZ is een actie waard. Waarvan acte. Inmiddels is er ook in de (intensieve) veehouderij grote Banken en verzekeraars fuseren Met de regelmaat van de klok lezen wij over fusies of sa menwerkingsverbanden van ondernemingen op het ge bied van financiële dienstverlening. De toegenomen mo biliteit van de mens met bijna onbegrensde communica tiemogelijkheden doet grenzen vervagen en schept nieu we mogelijkheden. De kwaliteit van onze dienstverlening is geheel afhanke lijk geworden van computersystemen met geavanceerde programmatuur. Banken en verzekeraars investeren be langrijke sommen geld in hardware en software. De ont wikkelingen gaan snel, het bijhouden hiervan vraagt een goed strategisch inzicht. Een verkeerde keuze kan de sastreus zijn. Banken en verzekeraars zijn sterk aan el kaar gekoppeld vanwege de grote informatiestromen die over en weer worden uitgewisseld. Het is daarom logisch dat een nieuwe golf van fusies over ons land rolt. De Eu ropese gedachte werkt daarbij als katalysator. Een goed voorbeeld is de fusie van AMEV en de Belgi sche AG Group. Ook werd de fusie aangekondigd van Avéro Verzekeringen te Leeuwarden met OLM Verzeke ringen te Zwolle. Avéro Leven (vroegere OBF) is voor ons geen onbekende. Al vele jaren bemiddelen wij hiervoor. Met OLM hadden wij zeer veel jaren een bepaalde vorm van samenwerking, evenals met OVVM te Groningen, DLG te Assen en Sterpolis te Arnhem. Met hen vormden wij de Vijf regionale onderlinge verzekeringsmaatschap pijen die op initiatief van de (KNLC) boerenstandsorga nisaties in de vijftiger jaren werden opgericht. In 1989 hebben wij getracht om met deze vijf onderlingen tot een hechtere samenwerking te komen. Dit is niet gelukt om dat de optêlsom van de vijf geen toegevoegde waarde in zich had. De stap van OLM naar Avéro is geen onlogische. Beide verzekeraars staan met één been in het Rabo-huis. Verkeersveiligheid Het verkeer en de milieuvervuiling zijn "hot items". Lo gisch, want we hebben er allemaal mee te maken. We er varen zelf aan den lijve de ellende van files en het lang- zaamverstikkende milieu. Revalidatiecentra liggen vol met uitgerangeerde verkeersdeelnemers. Er wordt naarstig gezocht naar oplossingen. Voorstellen komen en worden bekritiseerd. Ze zijn te bedreigend of kosten te veel geld. Mijns inziens is de oplossing heel simpel. De maximum snelheid op alle snelwegen terug naar 110 km, binnen de bebouwde kom 50 km en op de overige wegen 70 km/uur. Dit laatste is het hardst nodig. Deze snel heidsbeperking kan zeker het gebruik van het openbaar vervoer sterk stimuleren. De kosten van invoering zijn zeer beperkt. Het nadeel van tijdverlies wat ontstaat door langzamer rijden wordt ruimschoots gecompen seerd door alle andere ekonomische voordelen. Het is al leen maar een kwestie van wennen. Duidelijk zal zijn dat zonder strenge kontrole er nie mand aan zal wennen. H Doeleman Hzn., directeur onrust ontstaan over de zeer verstrekkende plannen van minister Braks met betrekking tot de mestregelge- ving. Met name voor Noord-Brabant kunnen deze plan nen zeer vergaande consequenties hebben die niet ge pikt zullen worden. Door deze maatregelen dreigt mi nister Braks ook het vertrouwen van zijn meest trouwe achterban te verspelen. Voeg daarbij ook nog het voor genomen beleid van het provinciaal bestuur in Noord- Brabant - dat veel verder wil gaan dan het landelijk be leid - en je hebt de poppen compleet aan het dansen. Ook als landbouworganisaties zullen we hierin duidelijk stelling moeten nemen willen we een complete bevrie zing van de bedrijfsontwikkeling in de (intensieve) vee houderij voorkomen. Wat dat betreft hoeven we ons niet ongerust te maken over gebrek aan onderwerpen die onze aandacht vragen. Tussen deze week en de volgende ligt Pasen. En voor dat we er volgende week weer fris tegen aan gaan lijkt het mij goed de Paasdagen in alle rust te vieren en deze dagen te gebruiken als moment van overdenking voor gezin en bedrijf. Prettige Paasdagen. Oggel

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 1