Het trekpaard te boek hippi/<h Inzaai grasgroenbemester Italiaans raaigras Slachtrunderen steeds zwaarder Cehave wil Franklin overnemen Lammerenklassifikatie Cebeco in bespreking met Schop Vleeswaren Werkende trekpaardentijdens een van de open dagen die de Stichting Het Werkend Trekpaard vorig jaar heeft ge houden. Er is sinds de jaren 50 in ons land weinig of geen literatuur meer ver schenen over trekpaarden. Veel trek paardliefhebbers koesteren daarom oude tijdschriften, keuringsversla gen en sterk vergeelde kranteknip sels. Hieronder worden twee recente boeken over trekpaarden nader be schreven. De Nederlandse Trekpaardenfokke rij. M.P.H.M. Roumen, Heythuy- sen 1989. ISBN 90 65070915. 107 pagina's, 30 x 21 cm. De Limburgse dierenarts Thijs Rou men heeft naar aanleiding van de 75e verjaardag van het Stamboek voor het Nederlandse Trekpaard een overzicht samengesteld van de rijke geschiedenis van het trekpaard in Nederland en België. Het boek bevat ruim 170 foto's. De eerste twee van de in totaal zeven hoofdstukken zijn gewijd aan het ontstaan van het trekpaard in Bel gië, de eerste trekpaardenfamilies in de oorspronkelijke fokgebieden en een beschrijving van de grote kampi oenen en stamvaders die de ontwik keling van het ras hebben bepaald. Het derde hoofdstuk gaat in op de Nederlandse Fokkerij. Na een be schrijving van het uitgangsmateri aal, zoals het oude Zeeuwse trek paard en een schets van de totstand koming van het stamboekwezen volgt een uitvoerige beschrijving van alle belangrijke trekpaarden waar van de namen én afbeeldingen thuis horen in elk historisch overzicht. Dit overzicht loopt tot en met de kampi oenen Guido en Udo van Bran- devoort. Erg aardig is een verklarende woor denlijst (hoofdstuk 4) van de belang rijkste vaktermen waarvan de trek paardwereld zich bedient. De rest van dit hoofdstuk gaat dieper in op bouw en exterieurbeoordeling. Ook aan het werkende trekpaard is een apart, bijna geheel uit foto's samen gesteld, hoofdstuk gewijd. Roumen heeft hierbij gebruik kunnen maken van de foto-archieven van de beken de fotografen Cas Oorthuys, van Heemskerk Duker en de Milliano, die de glorietijd van het trekpaard hebben vastgelegd. Maar ook meer recente foto's zijn er in opgenomen. De laatste twee (korte) hoofdstuk ken behandelen respectievelijk het reilen en zeilen van het (Bel gisch/Nederlandse) trekpaard in an dere landen en enkele belangrijke aanbevelingen voor het behoud van de fokkerij. Voor een nieuwe gene ratie trekpaardliefhebbers voorziet dit boek, na zoveel jaar, duidelijk in een behoefte. Het is een grote ver dienste van Roumen dat hij het sa menstellen en uitgeven van dit boek heeft aangedurfd. Dit boek kost 47,50 en is te bestel len door 55,(inkl. verzend kosten) over te maken op rek. 122236386 (Rabo Heythuysen) ten name van Roumen, Heythuysen, o.v.v. "Trekpaardenboek". Het Werkpaard Het Werkpaard. Schetsen van het voorbije landleven. Wim Romijn. Uitgave van Holkema Warendorf (Unieboek bv), 1990. ISBN 90 269 4643 0. 168 pagina's, 27 X 23 cm. Na lang wachten ligt 'Het Werk paard' van tekenaar/schilder Wim Romijn (37) nu eindelijk in de boek handel. Het Werkpaard is een kijk en leesboek met nostalgische, ar tistieke en edukatieve waarde. Wim Romijn slaagt er in met zijn tekenin gen en teksten een sfeer te tekenen waarbij 'oude dingen die voorbij gaan' weer tot leven komen. Het zijn dan ook geen moderne modelboeren die zijn boek bevolken, maar wel boeren die model kunnen staan voor de levenswijze van de boerenstand in een bijna vervlogen tijdperk. Wim Romijn tekent vooral paarden en mensen samen, in hun onderlinge sa menwerking, in hun onderlinge af hankelijkheid. Met alle hebbelijk- en onhebbelijkheden van beide part ners en met veel oog voor details. Het Werkpaard is het werk van ja ren. Boeren, boerinnen en paarden uit alle delen van het land hebben model gestaan. Het zijn vooral koudbloeds die zijn afgebeeld, maar ook Haflingers, Friezen, Gelderse paarden, Groningers en zelfs Shet landers vinden een plaats onder de werkpaarden van Wim Romijn. Ro mijn is voor zijn teken- en schilder werk afhankelijk van boeren die nog steeds met paarden werken. Wellicht dat zijn boek juist weer een bijdrage betekent aan het in stand houden van het werkende (trek)paard. De meeste tekeningen zijn in één groen-grijze of bruin-grijze tint uit gevoerd. Dit past ook goed bij het onderwerp en de sfeer. De kleuren platen zijn naar mijn smaak soms wat vlak. Een punt van kritiek be treft het (stevige) bindwerk. Een aantal tekeningen loopt over twee naast elkaar gelegen pagina's. Om dat het boek niet plat te leggen is wordt op de naad in het midden een deel van de tekeningen aan het ge zicht onttrokken. Dit is echt storend en doet geen recht aan Romijn's werk. Het Werkpaard is in de boekhandel verkrijgbaar voor 59,90. Tot 13 mei kunnen lezers van het weekblad 'De Boerderij' met een speciale kor tingsbon (editie 6 maart) het boek kopen voor 48,50. Bij voldoende belangstelling kan de stichting Het Werkend Trekpaard het boek ook leveren tegen de winkelprijs. Belang stellenden kunnen kontakt opnemen met het sekretariaat. Ad Phernambucq st. Het Werkend Trekpaard Mooie Zeeuwse successen De vorige maand kondigden we de Indoor kampioenschappen van de Federatie al aan. Als kleinste provinciale Bond koesterden we geen al te hoge verwachtingen, maar de Zeeuwse vertegenwoordigers bij de pony's waren in topvorm. Dit resulteer de bij het springen klasse M in het kampioenschap voor Sandy Breel met Ringo met drie foutlo ze parcoursen en de snelste tijd in de laatste rit, een pracht resultaat voor de amazone van de Wal- cherse ponyclub "Oranjezon" te Vrouwenpolder. Ook haar club genote Annique Jacobsen leverde een goede prestatie door op de vijfde plaats te eindigen. En dat is in het zwaar bezette landelijke veld ook best iets om trots op te zijn. Ook mogen we trots zijn op de ruiterster die Kees de Visser op de algemene vergadering van de Federatie uitgereikt kreeg voor zijn goede prestaties met Thoran, waarmee in de klasse Zwaar in de drie disciplines (dressuur, sprin gen en samengesteld) winstpun ten werden behaald in 1989. Een verdiende onderscheiding voor de ruiter van de "Gouden Rey- ers" te Serooskerke (W), die lan delijk ook bekendheid kreeg als bouwer van het mooie parcours voor het Nederlandse kampioen schap veelzijdigheid verleden na jaar op de Schotsman. Weer aanval op wereldrekord meerspannen Vestigde Piet de Boer van de Praktijkschool te Oenkerk verle den jaar met zijn 22-span Friezen een nieuw wereldrekord, nu wor den er al weer plannen gemaakt dit te verbeteren. Je zou zeggen dat lijkt niet mogelijk. Toch wil de Groninger stalhouder Jan Kuipers het gaan proberen met een 24-span Gelderse vossen op 28 augustus in Groningen bij de herdenkingsfeesten van Gronings Ontzet. Dat wordt een aanspan ning voor een prachtige mail- coach met een totale lengte van 46 meter. De tuigen zijn al zo goed als klaar. Alleen alle leidsels nog niet en er moet nog een klem ge maakt worden waar alle 24 leid sels door heen kunnen. Kuipers is zelfs van plan met zijn 24-span door de stad te rijden alvorens naar het Be Quikstadion te gaan waar het rekord dan bezegeld zal worden. Kunstmatige inseminatie in opmars In "Phryso", het officieel or gaan van het Friesch Paarden Stamboek, treffen we een adver tentie aan in 4 talen dat er van 8 Friese hengsten diepvriessperma beschikbaar is, waarbij het KI station van De Buck te Oostka- pelle een centrale plaats inneemt voor een tweetal jonge hengsten. Van 6 hengsten is spermaverzen ding in principe door heel Euro pa mogelijk als een importlicen tie overlegd kan worden. En nu komt de KI ook beschik baar voor de Shetlandponyfok- kers. Het gaat hier nog om een proef met één hengst, die be schikbaar is op de Veterinaire Faculteit te Utrecht, waar de merries naar toe moeten om geïn- semineerd te worden. Dat is he laas nog een drempel. Het is te hopen dat de proef nog uitge breid kan worden met een be perkt aantal merries die met verzend-sperma geïnsemineerd kunnen worden. Bij de eerste proeven met KI bij paarden stond Zeeland met verzend- sperma ook in de eerste rij. En juist de mogelijkheid van het ver zenden van sperma is bepalend voor de verdere ontwikkeling van de KI, ook bij pony's. Grasgroenbemesters beschermen en verbeteren de grond. Ze passen in bijna elk bouwplan, dienen het ge mak van ctë teler en zijn goedkoop. De toevoer van effektieve organi sche stof is bij een grasgroenbe mester gezaaid onder dekvrucht on geveer anderhalf keer zo groot dan bij een groenbemester ingezaaid in de stoppel. De kosten daarentege zijn ongeveer anderhalf keer zo laag. Een uitstekende grasgroenbemester is volgens Barenbrug Holland b.v. Italiaans raaigras, met name wan neer u pas in april wilt gaan zaaien. Er komt een op vrijwillige basis ge schoolde klassifikatieregeling van lammeren, levend zowel als geslacht. De klassifikatie vindt plaats door 2 klassifikateurs van het CBS. Belanghebbenden dienen zich aan te melden bij het PVV. Er zijn overi gens nog niet voldoende klassifika teurs beschikbaar. Het is de bedoeling dat de door de klassifikatie verkregen informatie wordt doorgespeeld aan de produ cent, die daardoor een beter inzicht verkrijgt in de kwaliteit van de door hem afgeleverde lammeren. Tussen Cebeco Handelsraad en Schop Vleeswaren BV te Rotterdam zijn besprekingen gaande over de overname van Schop door Cebeco. Naar verwachting zullen de gesprek ken binnenkort tot volledige over eenstemming leiden. Schop behaalt een omzet van onge veer 30 miljoen per jaar met de produktie van fijne vleeswaren voor hoofdzakelijk de binnenlandse markt. Schop is een familieonderne ming, die zich onderscheidt door een breed assortiment vleeswarenartike- len van ambachtelijke kwaliteit in grotendeels natuurlijke verpakkings- vormen. Het produktengamma telt ongeveer 200 verschillende artikelen. Of wanneer u straks nog een snede gras wilt winnen. Een ander voor deel is dat het door zijn goede groei in het najaar nog heel wat stikstof opneemt. Daardoor gaat er minder verloren door uitspoeling. Belang rijk bij Italiaans raaigras is dat het niet doorschiet. Afhankelijk van de ontwikkeling van het graangewas kan Italiaans raaigras worden ingezaaid tot half mei. Om de slagingskans te vergro ten is het bij bladrijke tarwerassen en -gewassen verstandig om Itali aans raaigras op tijd te zaaien. In wintergraan is 20-30 kg zaaizaad no dig, in andere graangewassen 15-25 kg- Het gemiddelde slachtgewicht van runderen is in het afgelopen jaar op nieuw gestegen. De stieren waren ten opzichte van 1988 ongeveer 14 kg zwaarder en het vrouwelijk vee woog circa 7 kg meer. Ook in de ja ren daarvoor was er al sprake van een stijging van de gemiddelde geslachte gewichten. Tussen 1984 en 1989 steeg het kar kasgewicht van stieren van 308 tot 342 kg. Nog spectaculairder was de toename van het slachtgewicht van vaarzen. In 1984 wogen ze gemid deld 236 kg, vorig jaar 275 kg. Koei en werden in dezelfde periode 22 kg zwaarder. In 1989 was het gemiddel de gewicht van een karkas 297 kg. Cehave nv te Veghel onderzoekt de mogelijke overname van de Frank- linbedrijven in Nederland en Ier land. Cehave wil hiermee haar be staande onderzoeksaktiviteiten in de sektor dierhouderij versterken en verder uitbouwen. De overname zal geen gevolgen hebben voor de werk gelegenheid in de beide onderne mingen. Cehave is een landbouwkoöperatie die aktief is in de sektoren mengvoe ders, pluimvee en agrarische goede ren met een omzet van 2 miljard gul den en 2500 werknemers. De Frank- linbedrijven bewegen zich op het gebied van de veevoedergrondstof fen, diergeneesmiddelen en aanver wante produkten. Het bedrijf heeft 50 werknemers en een omzet van 20 miljoen gulden. Het is de bedoeling dat Franklin B.V. onder eigen naam Vrijdag 13 april 1990 als volledige dochter van Cehave op de markt blijft opereren. Lukken B.V. De direkties van Cehave nv te Veg hel en Lukken B.V. te Schijndel on derzoeken de mogelijkheden om tot samenwerking op het gebied van ei- ervermarkting te komen. Het ligt in de bedoeling dat Cehave het volledi ge aandelenpakket Lukken B.V. zal overnemen. Het samengaan zal geen gevolgen hebben voor de werkgele genheid in beide ondernemingen. Lukken B.V. is gespecialiseerd in verzameling, verpakking en distribu tie van eieren. Met ca. 40 werkne mers realiseert ze een omzet van 40 miljoen. Het is de bedoeling dat Lukken B.V. onder haar eigen naam, als volledige dochteronderne ming van Cehave nv, op de markt zal blijven opereren. 19 Scheur vwvV»a

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 19