UGTERIVIOET Bijen, de beste knecht van de zaadteler De duiven hebben op elke veer een oog spuitmachine SMA P. v. Eijzeren BV Willemse Zeeland bv LIGTERMOET biedt te koop aan: Verkoop-reparatie-onderhoud TE KOOP: Nieuwe Sieger 800 I. tank, 21 m boom. Uit voorraad. Bijen vormden de 'gouden' draad die liep door het verhaal van de heer L.G.M. Hensels op de jaarvergade ring van de zaadteeltstudieclub "Ei land Tholen". De heer Hensels is bestuivingsdeskundige bij de DLV- Roermond, en hield een inleiding over de bijen en bloemen en eikaars onmisbaarheid in de strijd om te blijven bestaan. Uit proeven onder glas is gebleken dat het inzetten van meerdere bijen volken enorme opbrengstverhoging kan geven. De teler dient dan wel te zorgen voor ideale teeltomstandig heden, en onder glas kan men enkele dingen in de hand houden. Zo komt de heer Hensels vaak knelpunten te gen. Vaak blijkt dan dat de gewas sen te droög staan. Dan wordt al vlug beweerd dat het bijenvolk niet deugt, of zelfs dat de imker de schuld krijgt, maar het is de teler zelf die in gebreke is gebleven. Het is niet dat er meer kwantiteit ge vormd wordt door bijenbezoek, maar vooral meer kwaliteit. Een dui delijk voorbeeld zijn de misvormde aardbeien van de eerste bloemen, of na een dag wanneer de bijen niet vlo gen vanwege het weer. Zie ook de tuinboon met grote peulen, maar met slechts één boon per peul. Ook de bloemopbouw kan van in vloed zijn of het gewas door bijen wordt bezocht, en dan vooral hoe de stamper en de meeldraden ten op zichte van elkaar zijn opgesteld. Zo worden bijv. de lange bloemen van de ridderspoor door hommels bezocht, hier zijn dus langtongige insekten nodig. Het kan zelfs zo zijn dat er een zekere mate van bloemvastheid voorkomt bij de bijen; steeds dezelf de bijen bezoeken alleen de manne lijke, óf alleen de vrouwelijke plan ten. De bestuiving vindt dan weer plaats doordat de bijen in de kast el kaar raken, en zo kan er dan toch uitwisseling van stuifmeel plaatsvin den. Zonder insektenbestuiving kan men bij de meeste bloemen geen zaad telen. De bestuiving van buur- planten door de wind komt ook voor, maar de insekten zorgen voor volle zaaddozen. Men dient dus als teler te zorgen dat de bijen het gewas willen bezoeken. De heer Hensels besloot dit zeer inte ressante verhaal met een waarschu wing aan allen die werkzaam zijn in de land- en tuinbouw: "Let bij de keuze van gewasbeschermingsmid delen ook op de bijen, want anders roeit u uw beste knechten uit". Proefveld Nadat nog uitgebreid met de heer Hensels was gediskussieerd werd het huishoudelijk gedeelte nog afge werkt. Als mededelingen werden er enige zaken meegedeeld aangaande het proefveld 1990: 17 gewassen in herbicidenproef, ziektebestrijding in Lavatera, bestrijding van Rhizocto- nia in zaaiviolen op praktijkperce len. Nieuw wordt de opzet van een stikstofbemestingsproef. Ook kwam bij dit agendapunt de heer J. Wals aan het woord als de nieuwe zaad- teeltvoorlichter bij de DLV. De heer Wals heeft zich ook in het jaar verslag voorgesteld, en kon dit nu aan de vergadering doen. Ander punt was de hoge stikstofvoorraad in de bodem als gevolg van het droge najaar en de droge en warme winter. De zaadteler dient dit in de gaten te houden daar iets schrale gewassen vaak de meeste kilo's zaad geven, let dus op Uw stikstofgift, vooral na een rijke voorvrucht. Degenen die zaadteler of belangstel lend zijn en informatie willen over een eventueel lidmaatschap van de zaadteeltstudieclub kunnen hierover kontakt opnemen met de sekretaris, p/a Molenstraat 17, 4694 BG Scher- penisse, telefoon 01666-2181. Leen Bijnagte sekretaris De duivenhutten zijn geplaatst, aangestoken door de links en rechts heersende zaai- en poot- werkzaamheden in de landbouw. De erwten, gezaaid in een betrek kelijk rustige hoek, werden di- rekt al door eenden en duiven be zocht. Knalapparaat erop. Dat was nodig, 'n Hut bouwen is niet veel werk als je er maar voor zorgt dat je goed kunt wegdui ken. We weten het, duiven heb ben op elke veer een oog. Achter die erwten ligt nog zomer- gerst. Misschien dat daar nog wat eenden op gaan trekken en dan snijdt het mes aan twee kan ten. Op "onze" vaste eendenak ker is ook gerst gezaaid. Dat geeft, omdat het zaad toch vroeg in de grond zit, voor 24 juli al de nodige aanvallen. Houd daarom deze vroege percelen goed in de gaten. Denk erom dat een af schotvergunning voordat deze in uw jachtjas zit wel de nodige da gen onderweg kan zijn! Schade is er genoeg, dus houd dit eventueel met de landbouwer in de gaten. Met de zomertijd voor de boeg kunnen we 's avonds eens rond rijden; wat uitkijken naar de fa zanten en de rest. Hoe is de ver houding hen-haan? We kunnen er dit najaar nog wat van maken; denk aan het fazantenuitzetbe- leidü Op een plaats waar ik hem niet had verwacht zit een ekster nest. Dat bouwen ging zeer snel, het leek wel een prefab-woning. Wel op een strategisch punt neer gezet. Voldoende aanvoerwegen van eten en drinken en mocht het te warm onder de veren worden dan is ook aan de uitwijkmoge lijkheid gedacht. Naast de dierlij ke bouw is ook de menselijke weer op gang gekomen, nl. de ca ravans uit de winterstalling op naar de zomerresidentie. "Nog geen poesjes gezien", zei de jacht opziener en hij voegde er veelbe tekenend aan toe: "Maar dat zal jammergenoeg niet lang meer duren!" T. Huis in 't Veld IGRRTER: onkruid is er weg van kan in ieder aardappelras; is geschikt voor poot-, konsumptie- en fabrieksaardappelen; bestrijdt een breed spektrum éénjarige grassen en zaadonkruiden; kan op iedere grondsoort; t wordt voor opkomst toegepast; geeft geen problemen met de volgteelt; is gebruiksvriendelijk: vloeibare formu lering of wateroplosbare verpakking; heeft reële ha-prijs Ga zorgvuldig om met gewasbescher mingsmiddelen. Lees voor het gebruik altijd het etiket. Geregistreerd handelsmerk van CIBA-GEIGY AG Ligtermoet Chemie B.V. Postbus 1048 4700 BA Roosendaal Tel. 01650-97200 1 Deutz Fahr KM 22 cirkelmaaier 1 Deutz Fahr KM 22 CR cirkelmaaier 1 Deutz Fahr SM 40 cirkelmaaier 1 PZ CM 212 cirkelmaaier 1 Kühn GF 452 N cirkelschudder 1 Vicon RS 610 T cirkelschudder 1 PZ CZ 330 cirkelhark 1 Niemeyer H 362 D cirkelhark 1 PZ 2000 snelhooier 1 Rumptstad 3-rijige aardappelfrees 1 Massey Ferguson MF 20-8 balenpers 1 Vicon 165 kuilvoersnijder (nieuw raam) 1 Maletti frees 1 Lien mesthark 1 Deutz D 55 trekker 1 Deutz D 4005 trekker 1 Massey Ferguson 590 trekker 1 Holaras voerdoseerbak 1 Dibo stationaire hogedrukreiniger diverse gebruikte gazonmaaiers (Honda), tuinfrezen, bosmaaiers, kettingzagen, kantensnijders nieuwe universele fustreinigers a f 599,— excl. b.t.w. Pekelingseweg 8, 4363 RB Aagtekerke, tel. 01188-1618 's avonds: 01103-1539 01105-2040 de Jonge, 01110-3071 TE KOOP: Kronemaaier type, Cebeco landbouwspuit 21 m hydr. nieuw type, Amac Dl 70 cm aard.rooier, Rumptstad 4-rijige aard.frees, 6 meter schoffelmachine voor bieten (Steketee), 6 meter bieten- en aardappelrijenspuit (Steketee), 4.50 m Lely wiedereg. Te be vragen: Cebeco Mechanisatie B.V. Middelburg, tel. 01180 - 14957 01103 - 1704. TE KOOP: vloer- en dakpla ten 19 mm dik, afm. 122 x 244 met mes en groef bij ons slechts 45,— p/stuk incl. BTW. Franco thuis, betaling bij aflevering. Bouw- en Hout handel Jan P. Boogert, v.d. Abeelestraat 1, Oosterland, tel. 01114 - 2682. MELKQUOTUM te koop aangeboden/gevraagd of in bemiddeling. Marcel Obels b.v., tel. 01658 - 1570. /^hotiloP X^iK Koop £y»v 16 Vrijdag 13 april 1990

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 16