Vroeg gefreesd Er moet nog heel wat gebeuren mis m - v.rfr i- 9 9 99 Voorlichting veehouders over varkenspest schiet tekort Politieke wil "Gat van Rotterdam niet dicht" Onaanvaardbaar land- en tuinbouwblad V RIJDAG 6 APRIL 1990 78e JAARGANG NO. 4016 zuidelijke landbouw maatschappij wmm t - Veel Zuidwestelijke akkers worden weer gesierd door langerechte aardappelruggen. De po ters zijn vroeg de grond in gegaanen voorzover dat niet kon lag dit veelal aan het niet op tijd kunnen beschikken over het pootgoed. De aardappelruggen zijn in veel gevallen al ge freesd, waar we hier de heer M.J. van der Weele uit Colijnsplaat mee bezig zien, jongstleden zaterdag. Van de gezaaide gewassen staan er al veel boven, zoals gerst en ook bieten. ZLM-voorzitter Van der Maas op vergadering hoofdbestuur: "We zijn weer terug bij af, zij het op een positieve ma nier. Dat betekent dat er nog heel wat moet gebeuren voordat er echt een politiek haalbare oplossing gereali seerd zal zijn ten gunste van de voortbestaansmoge- lijkheid van zoveel mogelijk Nederlandse akkerbouw bedrijven. Mijns inziens juichten sommigen - met het advies van de commissie De Koning op zak -vorige week te vroeg! Want alles moet nog gebeuren". Dit zei de voorzitter van de ZLM, de heer H.C. van der Maas, maandag jl. in zijn openingswoord tot de verga dering van het hoofdbestuur in het Landbouwhuis te Goes. De heer Van der Maas stond uitvoerig stil bij het vorige week verschenen advies van de Commissie van Goede Diensten die de klachten en wensen van de Ne derlandse akkerbouwsector in grote lijnen heeft be vestigd. Als we eerst met redelijke voldoening vaststellen dat de commissie haar taak grondig en sympathiek vol bracht heeft, dan moeten we alras tot de realistische conclusie komen, dat, "de cirkel weer rond is". Er is niets nieuws onder de zon: wat de landbouworganisa ties al twee jaar vragen en wensen en wat duidelijk verwoord staat in de door het Landbouwschap be krachtigde "Sectorvisie akkerbouw" èn waar het me rendeel der akkerbouwers drie weken lang grimmig en spectaculair aktie voor gevoerd hebben, is nu uiteinde lijk bevestigd, aldus de heer Van der Maas. De wijze mannen adviseren 9% (dat is netto 6%) graanprijsverhoging. In Luxemburg is het veel minder vérgaande pleidooi van Braks door O'Kennedy en de andere ministers vooralsnog al min of meer belachelijk gemaakt. De wijze mannen adviseren een graanpro- Het hoofdbestuur van de ZLM is verontrust over de uit braak van varkenspest in België. Ook in Noord-Brabant is er varkenspest geconstateerd. Momenteel geldt er een vervoersverbod voor varkens in Zeeuws-Vlaanderen. In een deel van Noord-Brabant mag in het geheel geen vee worden vervoerd. Deze maatregelen zijn zeer ingrijpend voor de veehoude rijsector. Toch vindt het hoofdbestuur, dat deze maatre gelen wel zijn te rechtvaardigen, gezien het grote belang dat Nederland heeft bij het behoud van zijn varkenspest- vrije status. In de informatievoorziening naar de veehou ders toe is echter schromelijk tekort geschoten. Het hoofdbestuur vindt, dat alle betrokken veehouders zo spoedig mogelijk via een persoonlijke aanschrijving op de hoogte moeten worden gesteld en uitleg dienen te krij gen waarom dergelijke ingrijpende maatregelen zijn ge nomen. Daarnaast zal aan met name de Zeeuws-Vlaamse varkenshouders de waarborg gegeven worden, dat zij schadeloos worden gesteld voor geleden schade als ge volg van het vervoersverbod. Zeeuws-Vlaanderen wordt immers min of meer gebruikt als bufferzone waar het ge hele land van profiteert. Een en ander zal landelijk wor den aangekaart. Legbatterij De op stapel staande regelgeving met betrekking tot de legbatterijen stelt de pluimveehouderijsector voor on overkomelijke bezwaren. Overschakeling op een ander systeem is pas aanvaardbaar als er een alternatief voor handen is en voor de afbouw van de bestaande systemen er een redelijke termijn in acht wordt genomen. Boven dien dient deze regeling in EG-verband te worden in gevoerd. duktiebeheersingssysteem middels een taakstelling per lidstaat. (Dat strookt overigens ook met de gedachte-aanzet daartoe in de sectorvisie akkerbouw). In Luxemburg, Brussel en Dublin zal door Lubbers en Braks daarvoor adhesie gezocht moeten worden. Vooralsnog blijkt van de andere 11 lidstaten nog wei nig medewerking voor deze optie te verwachten. Ook niet in COPA-verband heb ik begrepen. Het "wonder" in Brussel moet dus nog steeds gebeuren! En dat, let wel..., terwijl ene meneer De Zeeuw namens de EG de GATT-kuil nog steeds dieper aan het maken is! Ook de noodzakelijke politieke goede wil in verband met de beschikbaarstelling van extra Haagse guldens moet nog gevonden worden. Vooralsnog roepen Lub bers en Kok om het hardst dat die extra gelden (voor aanpassing en herstructurering voor de noodzakelijke "adem") nóch uit de lengte, nóch uit de breedte kan komen. En het gaat daarbij dan nog slechts om "om en nabij" 80 miljoen gulden voor de te optimaliseren (reeds fungerende en nog komende) bekende regelin gen! Een eventuele directe nationale compensatie voor alle akkerbouwers (ik doel op lastenverlichting e.d.) in geval het Brusselse "wonder" niet geschiedt wordt gemakshalve maar helemaal vergeten. Behoudens dan de dooie mus van de EG-inkomenssteunregeling, waar hooguit 1/4 van de akkerbouwers, en dan nog slechts ten dele, van kan profiteren. Overigens, en dat vind ik erg teleurstellend, moeten we constateren dat de com missie De Koning op het punt van nationale compensa tie ook erg vaag en cryptisch gebleven is. De heer Van der Maas ging in zin toespraak ook in op de rol van de graanvervangers in het kader van de ak- kerbouwproblematiek. Het 'gat van Rotterdam' hoeft niet dicht. Wel dient bepleit te worden (ook vanuit Ne derland) dat de invoer van graanvervangers gestabili seerd dient te worden middels een goedwerkend en controleerbaar systeem. En... als er werkelijk concen sus bereikt wordt binnen de EG over een graanproduk- tiebeheersingssysteem, dan dienen gelijktijdig maatre gelen getroffen te worden die de invoer van graanver vangers beperken evenredig aan de vermindering van de interne EG-graanproduktie. Solidariteit tussen de diverse land- en tuinbouwsecto ren zal onontbeerlijk zijn, niet alleen voor de akkerbouw- en vollegrondsgroenteteeltbelangenbe- hartiging, maar vooral ook ten behoeve van het bestaansrecht van met name de Nederlandse intensie ve veehouderij, aldus de heer Van der Maas. "De recent bekend geworden plannen van Braks, Maij- Weggen en Alders", zo vervolgde hij, "om de schroef van de nationale milieu-eisen tussentijds nog verder aan te draaien, zullen van het totale landbouwbe- drijfsleven economisch onaanvaardbare offers vragen. De EG-nitraat normen, de Noordzeeconferentie- doelstellingen en de gewasbeschermingshysterie die nen daarom voluit en met open vizier bestreden te worden. Met name echter de "koppelverkoop" door minster Braks van "verplaatsingsbesluit" èn drasti sche heffing-verhogingen èn verscherping van de mest ge- en verboden, zal voor de intensieve veehouderij zo danig fnuikende gevolgen hebben, dat we niet kunnen tolereren dat één en ander onverkort uitgevoerd zal worden. Ook het akkerbouwdeel van de ZLM zal daar om niet alleen solidariteit moeten vragen, maar ook so lidariteit moeten geven. Het is dan ook daarom dat ik met vele anderen van mening ben dat de Nederlandse Landbouworganisatiestructuur (op basis van een gron dige onafhankelijke doorlichting en met effectiviteit en efficiëncy als doelstelling) vergaand (en op betrekkelijk korte termijn) herschikt zal moeten worden. Maar ik "was, ben en blijf" van mening dat die "herschikking" niet de totstandkoming van autonome en aparte sec torbelangenorganisaties ten doel mag hebben. Dat middel zou erger zijn dan de kwaal!"

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 1