Het politieke steekspel van Luxemburg Prijsakkoord in zicht NCB schrijft "pittige brief" aan CDA KNLC kommentaar EEG Markt- en prijsbeleid ZLM-voorzitter in gesprek met Wiegel Afgelopen maandag vertrokken we in een groep van vier mannen en twee vrouwen, allen leden van de ZLM, naar Luxemburg. De bedoe ling was om te gaan lobbyen - zoals dat tegenwoordig heet - bij de men sen van het COPA en de Europese ministerraad. Maandagmiddag om 15.00 uur begon de vergadering van de ministerraad. Bij de ingang werd minister Braks aangesproken. Hij was zeer verrast een Zuidwestelijke delegatie te zien, niet echt blij ver rast. Hem werd nog eens een spiek briefje overhandigd, met daarin de belangrijkste aktuele eisen in ver band met de graanmarkt- en prijson- derhandelingen. Vijf mogelijkheden om de boerenprijs terug te kunnen brengen naar niveau '88 waren daar op nog eens onder elkaar gezet: - betalingstermijn terugbrengen van 110 naar 30 dagen - bewaarstaffel omhoog (ook in ver band met het inflatie-argument van Braks) - vochtgehalte terug naar 16% - verlaging van de basismede- verantwoordelijkheidsheffing - verhoging interventie-aankoopprijs van 94 naar 98%. We hebben een en ander uiteraard nog mondeling toegelicht. Voorzien van "zeer originele" perskaarten van het ZLM-blad is de groep naar binnen gegaan. Daar werd het eerste persbericht ontcijferd over de voor stellen van de voorzitter van de mi nisterraad, de Ierse landbouwmi nister O'Kennedy. Deze voorstellen in het Frans, zeer summier en on doorzichtig, waren bijna niet op hun waarde te schatten, ook niet door de pers. Het kwam er echter op neer dat de voorstellen netto 6% prijsverho ging voor de granen inhielden. Dit voorstel is overigens door de mi nisterraad direct verworpen. Minis ter Braks schijnt het spiekbriefje te hebben voorgelezen in de raadsver gadering, als zijnde de eisen van de Nederlandse akkerbouwers (dus niet als de eisen van de minister). Verder zijn er nog verschillende gesprekken geweest met vertegenwoordigders van het COPA, sommige positief andere uiterst negatief. Duidelijk is er door ons nog eens op gewezen dat er met ons te praten valt over graanquote- ring en graanbraak maar niet over akkerbouwbraak. Twee leden van de groep wilden niet met de minister in discussie, deze mensen hebben onder andere uitgebreid gesproken met de heer Floris van het Landbouwschap. Door hem werd steeds weer gesteld dat de graanbraak niet haalbaar is, omdat er geen steun voor is te krij gen bij de andere lidstaten. Op de vraag hoe de akkerbouw dan wel uit de problemen kan komen wist ook hij geen antwoord. Plooien gladstrijken Na afloop van de ministerraad heb ben we 's avonds een twee uur du rend gesprek gehak met minister Braks, soms zeer fel. Er moesten nogal eens wat plooien glad gestre ken worden om met de heer Braks in discussie te kunnen blijven. De mi nister gaf in het gesprek niets toe. Hij wees steeds maar weer op de goede aardappel- en uienprijzen van dit jaar, net alsof dat structureel is en net alsof ook dat maar iets aan de structurele graanprijsverlaging ver andert. Door de algemeen voorzitter van de ZLM werd nog eens de graanspilfunctie en een landenquo- tering voor granen aan de orde gesteld. De minister heeft niets toe gegeven, wij uiteraard ook niet. We waren immers op pad gegaan voor een betere boerenprijs van het graan, op welke manier dan ook in gevuld, en daar is de discussie mee afgesloten. De ZLM-leden die in Luxemburg zijn geweest hebben de indruk dat het zeer goed was om daar te zijn. Steeds maar weer erop wijzen waar we voor strijden moet volgens ons op de lange duur toch effect opleveren. Dit terwijl we voor de uitkomst van deze besprekingen toch een angstig voorgevoel hebben. Als de graanprijsdaling op min drie procent uitkomt - dus de drie pro cent van de automatische prijsdaling - dan lijkt het erop dat onze minister al aardig tevreden zal zijn. Wij heb ben daar tegenovergesteld dat er in dat geval sowieso nationale compen satie moet komen, zoals lastenver lichting, fiscale maatregelen en bete re en ruimere steunmaatregelen. De leden van het COPA hebben in een gesprek met de heren MacSharry een O'Kennedy overigens nog wel de ei sen in COPA-verband duidelijk gemaakt. Aly Wisse De afgelopen week is er op Euro pees niveau weer druk overleg ge weest met betrekking tot het markt- en prijsbeleid voor vele agrarische produkten en secto ren. Het is goed te weten dat het daarbij om 14 groepen gaat waarbij voor Nederland met na me granen en zuivel zeer belang rijk zijn. Duidelijk is dat het beslis singsstadium dichterbij komt, gelet op het feit dat de Europese Commissie al zo 'n drie maanden geleden z'n voorstellen dienaan gaande heeft ingediend, het ad vies van het Europees Parlement er is en ook vanuit de diverse lidstaten zowel ministers als or ganisaties hun meningen hebben gegeven. Mede om die redenen hield de Europese overkoelende boerenorganisatie Copa aan de vooravond van de onderhande lingen een vergadering. Daar werd niet alleen kennisgenomen van het compromisvoorstel van de raadsvoorzitter de Ier O'Ken nedy, maar Copa heeft tevens de gelegenheid te baat genomen om zowel aan de Europese land bouwcommissaris als aan de raadsvoorzitter nog eens duide lijk haar mening over de voor stellen kenbaar te maken. In Copa zelf heb ik nog weer eens duidelijk het Nederlands stand punt weergegeven, dat wil zeggen bij granen en daaraan gerelateerd fabrieksaardappelen niveau '88/'89 en een effectieve braak in alle lidstaten om in het kader van het stabilisatorenmechanisme verdere prijsdaling te voorko men. Met betrekking tot het prijsniveau is er in Copa grote mate van eenheid: de discussie over een effectieve braak in alle lidstaten wordt nog niet alge meen gedragen. Toch ben ik van mening, en heb dit ook gesteld, dat om verdere prijsdaling te voorkomen een invulling daar van onvermijdelijk is. Zeker daar waar ook in Copa de algemene mening is, dat het mechanisme op zich politiek zeer moeilijk bespreekbaar is te maken. Wel ben ik van mening dat algemeen leeft dat het stabilisatorenbesluit eenzijdig werkt, maar dat het evenwicht te bereiken via flanke rende maatregelen, zoals set- aside, non-food en een samen hangend substitutenbeleid, nog te weinig aanzet, laat staan invul ling heeft gekregen. Persoonlijk kan ik me dan ook heel goed vin den in de gedachte van Duitse zij de om zolang dat flankerend be leid nog niet effectief is, de wer king van de stabilisatoren moet worden stilgezet. De naar mijn mening goede ver klaring van voorzitter Yverneau van Copa als reactie op de prijs voorstellen, waarin hij nog eens duidelijk stelde dat de EEG- commissie volledig voorbijgaat aan de situatie waarin vele Euro pese boeren verkeren en dat het budget bepalend blijkt te zijn voor alles en boeren en platte landsbeleid daarvoor opgeofferd worden, gaf nog eens duidelijk aan dat niet alleen Nederland zeer ernstige problemen heeft met het huidige markt- en prijs beleid, zeker in de akkerbouw sector, maar dat dit breed Euro pees zo is. En hoewel MacSharry dat bestreed en stelde dat budget, GA TT, markt en een verant woorde boerensamenleving, c.q. inkomen, uitgangspunten zijn voor het huidige EEG- landbouwbeleid, kan ik me niet aan de indruk onttrekken dat de laatste van de vier componenten ondergeschikt is. Zeker als door de landbouwcommissaris gesteld wordt dat het boereninkomen in de EEG vorig jaar gemiddeld met 9% is gestegen. Er kan niet an ders gesteld worden dat dit de reinste manipulatie is, immers trendmatig zijn in een aantal sec toren, bijv. de akkerbouw, de in komens de laatste jaren gedaald en daar waar stijgingen zijn op getreden, is dat met name ge beurt bij de niet- marktordeningsprodukten, zoals varkensvlees en aardappelen. Het is te hopen dat als de Land- bouwministerraad tot besluitvor ming komt, hetzij aan het einde van deze week of anders eind april, toch eindelijk eens beseft wordt waar zij de verantwoor ding voor heeft en zich nog eens afvraagt voor wie en wat zij bezig behoort te zijn. Ook in Luxem burg hebben we dat aan onze ei gen Minister van Landbouw nog eens duidelijk gemaakt. En we mogen van hem eisen, zeker na wat zich in Nederland de laatste periode heeft afgespeeld, dat hij zich dat bewust is en zich in die zin er ook voor inzet. M.J. Varekamp Vijf van de zes ZLM-ers die afgelopen maandag en dinsdag bij de vergadering van de EG-landbouwministers aanwe zig waren. Zij hebben voor en na de besprekingen indringende gesprekken met o.m. minister Braks gevoerd. Vlnr. Aly Wisse, Huib van der Maas, Jo Risseeuw, Bram Dingemanse en Jan Geluk (foto Twan Wier mans). De NCB schrijft een "pittige brief" aan het landelijke CDA-bestuur waarin het ongenoegen over de opstelling van de partij in de akker- bouwproblematiek kenbaar wordt gemaakt. In de brief zal tevens zorg worden uitgesproken over de behan deling van andere knelpunten in de land- en tuinbouw. Dit blijkt uit het verslag van de vergadering, die het NCB-hoofdbestuur jongstleden maandag heeft gehouden. Het hoofdbestuur heeft in de verga dering zijn waardering uitgesproken over de wijze waarop de akties ge voerd zijn. In verschillende kringen is in de richting van de NCB kritiek geuit ten aanzien van de betrokken heid bij de akties, onder andere door gebrek aan aandacht in het NCB- journaal. Daarnaast zou de NCB zich meer als akkerbouworganisatie moeten profileren, zo werd in het hoofdbestuur gesteld. Verder besloot het hoofdbestuur een brief te schrijven aan Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant, waarin wordt gesteld dat de hoofdlijnen van de streekplanherziening voor de landbouw niet acceptabel zijn en op groot verzet van de leden zullen stuiten. Ten aanzien van de mestproblema tiek sprak het hoofdbestuur uit dat de voorstellen van de minister inzake de zogenaamde EG-nitraat richtlijn volstrekt onacceptabel zijn. Om dit kenbaar te maken zal de Vaste Ka mercommissie voor Landbouw wor den uitgenodigd voor een werkbe zoek aan de NCB. LUXEMBURG - De landbouwraad in Luxemburg was woensdag dichtbij een akkoord over de prijzen. Dat was althans de verwachting van minister Braks. De meeste andere ministers stelden zich voorzichtiger op en hiel den rekening met uitstel tot april. De vraag was nog in welke mate een hal vering van de basis mvh (nu 3 pro cent) volledig door een prijsverlaging moet worden goedge maakt. Nederland en West- Duitsland wijzen elke prijsverlaging af. Frankrijk en Engeland, die hun prijs omhoog zien gaan door de af braak van monetaire verschillen, aanvaarden wel een prijsdaling. EG-commissaris Ray MacSharry zei maandag dat de prijs met 4,5 pro cent extra zou moeten dalen om te voorkomen dat de EG haar onder handelingspositie in de GATT ver zwakt. Later in de week sprak hij over een "overeenkomstige" daling van de prijs. Frankrijk denkt aan 1 of 1,5 procent. De Commissie lijkt verder bereid de betalingstermijn voor interventie- graan met twee of drie maanden te bekorten. Dat zou de (voor Neder land belangrijke) marktprijs in Frankrijk met 2 tot 3 procent op krikken. MacSharry wil ook werk maken van een premie op het ge bruik van graan in veevoer. Belangrijke elementen van het com promis zijn verder: - een studie naar de verbetering van de set-aside, nog in het komende prijsjaar; - voor 30 juni een besluit over ge bruik van landbouwprodukten voor non-food; - vervanging, in 1991, van de steun voor kleine graanproducenten door een premie van 30 ecu per ha voor al le akkerbouwprodukten behalve sui ker, voor maximaal 20 ha. - verlaging van de mvh op melk met een half procent, samen met een prijsdaling van een half procent voor boter en 1,5 procent voor melk poeder; - verlaging van de richtprijs voor melk met 3,5 procent (4,5 procent als de mvh wordt verlaagd); - verhoging van de ooipremie in pro bleemgebieden tot 4 ecu, vanaf 1991; - handhaving van de evenwichtspre- mie voor fabrieksaardappelen. Alge rije eist dioxinevrij melkpoeder. In het kader van het gisteren overhandigde rapport van de commissie van goede diensten heeft de voorzitter van de ZLM, de heer H. van der Maas, jongst leden vrijdag een gesprek kunnen hebben met een van de leden van de kommissie, de heer H. Wie gel. In dat gesprek heeft de heer Van der Maas de specifieke be langen van de zuidwestelijke ak kerbouw nadrukkelijk onder de aandacht van de kommissie ge bracht. Een en ander uiteraard volledig in de lijn van eerder door het ZLM-bestuur uitgedra gen beleidsopties voor de akker bouw. De heer Van der Maas heeft bij de heer Wiegel een goed en uitgebreid gehoor gevonden. De heer Wiegel heeft toegezegd de inbreng van de ZLM in de kommissie aan de orde te stellen. De door de ZLM ingebrachte ar gumenten zijn vervolgens schrif telijk bevestigd ten behoeve van de kommissie. Vrijdag 30 maart 1990 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 7