Voor driekwart Zuidbevelands areaal hardfruit komt beschikbaarheid zoet water binnen bereik Omzet DMV Campina gestegen ondanks zorgelijk marktbeeld Zoef wafer voor landbouw bij Rilland kost 119 gulden per hektare Water uit pijpleiding kost 90 cent per kubieke meter Hoge melkprijs Coberco Prestatieprijs voor melkveehouders met 4,2omhoog Voor 90 cent per kubieke meter kunnen de meeste fruittelers op Zuid- Beveland op vrij korte termijn beschikken over zoet water. Als de plannen doorgaan wordt er speciaal ten behoeve van de landbouw, en dan met name de fruitteelt, een pijpleiding van 43 km lengte aan gelegd van het Spuikanaal Bath tot aan Ovezande. Het water dat hier doorheen moet is afkomstig uit het Zoommeer, en heeft een chloride gehalte van minder dan 400 mg per liter. De aanleg van de pijp kan relatief goedkoop plaatsvinden, omdat deze tegelijk gelegd kan wor den met een transportleiding voor de aanvoer van Biesboschwater naar de industrie in Vlissingen-Oost. De watermaatschappij WMZ start met de aanleg hiervan in oktober dit jaar. Indien de aanleg van de zoetwater leiding gekombineerd wordt met de aanleg van de industrieleiding, be dragen de kosten van de zoetwater- pijp negen miljoen gulden. Het af zonderlijk aanleggen van de pijp zou de fruitteelt 20 miljoen gulden gaan kosten. Het tegelijk aanleggen bespaart de fruitteelt dus veel geld. De WMZ wil de transportleiding voor de industrie per 1 januari 1993 gereed hebben. Uit een in opdracht van de WMZ door ingenieursbureau Grontmij uit- Door het waterschap Noord- en Zuid-Beveland is een plan gepresen teerd voor zoetwatervoorziening vanuit het Zoommeer voor de land bouw in de Reigersbergschepolder en het Zuidelijk deel van de Eerste Bathpolder. De kosten hiervan be dragen jaarlijks 119,per ha. Hierbij is rekening gehouden met 40 procent subsidie van de Dienst Land inrichting (A2 werken). Het plan van het waterschap houdt in dat het zoet water via open water lopen het gebied zal worden inge leid. "In totaal gaat het om een ge bied van ca. 1.000 ha met ongeveer 40 middelgrote akker bouwbedrij ven", vertelt de heer G.J. Dees, dagelij ks-bestuurslid van het water schap. Voor eigenaren en gebruikers van grond in het betreffende gebied zal er de komende weken een zeer uitgebreide voorlichtingscampagne gehouden worden. Zo vindt er op 5 april in het Dorpshuis te Rilland een voorlichtingsbijeenkomst plaats, ge organiseerd door de drie Zeeuwse Landbouw Organisaties in overleg met het waterschap. De aanvang van de bijeenkomst is om half acht (Zie ook pag. 2). "Aan het eind van de avond zal aan de aanwezigen een 'eerste indruk' gevraagd worden. Als men dat wil gaat het waterschap werken aan een verfijnd plan", al dus de heer Dees. Duidelijke meerderheid "Als een duidelijke meerderheid wat in het plan ziet moeten we doorsto men", vertelt 3ZLO-voorzitter H.C. van der Maas. "De streek zelf moet natuurlijk aangeven of ze het wil of niet, maar voor een bedrag van rond de 100,per ha over zoet water kunnen beschikken is een kans die volgens de landbouworganisaties niet onbenut mag blijven. Het be treft weliswaar een duidelijk akker bouwgebied, maar we moeten verder kijken. Als er een produktiefaktor 'zoet water' bijkomt komt de teelt gevoerd onderzoek blijkt dat het projekt van de grond kan komen als er een externe subsidie van 14 mil joen gulden op tafel komt. Deze subsidie is nodig om de aanleg van het distributiesysteem van de pijp naar de boomgaarden toe te finan cieren. De aanleg van de pijp wil de WMZ voor eigen rekening nemen (mits de subsidie er komt), omdat ze er voldoende vertrouwen in heeft dat de fruittelers mee zullen doen. De voorzitter van de drie Zeeuwse Landbouw Organisaties (3ZLO) de heer H.C. van der Maas toonde zich bij de presentatie van het WMZ-plan vorige week erg verheugd dat de wa termaatschappij dit wil doen, "zon der dat een fruitteler van tevoren zijn handtekening hoeft te zetten". Zoet water is volgens hem een pro duktiefaktor van toenemend belang voor de land- en tuinbouw. Als de zoet waterpijp wordt aange legd kunnen alleen de wat afgelegen fruitbedrijven in Zuid-Beveland niet aangesloten worden, zoals bij het Veerse Meer en in de Quarlespolder. Van de 2.700 ha hardfruit kan onge veer 2.000 ha bediend worden. Een groot voordeel van het plan is dat (het gros van) de fruittelers voor druppelbevloeiing of fertigatie niet meer zijn aangewezen op het drink waternet. Dergelijke watervoorzie ningssystemen mogen niet recht streeks op het drinkwaternet worden aangesloten, de telers moeten daar om een waterreservoir aanleggen en van daaruit het water naar de boom gaard pompen. Op het distributienet vanuit de zoetwaterpijp mogen wel rechtstreeks aansluitingen gemaakt worden, zodat de - veel energie vra gende - pompen niet meer nodig zijn. Bovendien hoeven de fruittelers voor hun aanplant dan niet meer ge bruik te maken van het kostbare drink water. Dit is voor hen een voordeel, maar ook voor de watermaatschappij, omdat de belasting op het drinkwater net hierdoor afneemt en de grondwater- voorraden minder sterk worden aangesproken, aldus ir. P. Stoter, direk- teur van de WMZ. Hij voegt eraan toe dat het in het voordeel van het milieu is dat zoveel mogelijk fruitteelt bedrijven fertigatie gaan toepassen: "Als je de meststoffen via het bevloeiingssysteem geeft, kun je door de nauwkeurige dose ring met een kwart minder meststoffen toe. Die zouden anders zijn uitgespoeld. En het ligt voor de hand dat als de pijp er ligt veel bedrijven zullen gaan fertige- ren". Dit beaamt de heer W. de Jager, voorzitter van de kring Zeeland/West- Brabant van de NFO: "De fruittelers zitten er op te wachten' Subsidietoekenning De WMZ stelt in haar projekt- voorstel ten behoeve van de subsidie-aanvraag dat als de zoetwa terpijp er ooit moet komen, deze er nü moet komen, gezien het enorme voordeel in kosten door het 'meelift- voordeel'. De beslissing hangt nu volledig af van het al of niet toeken nen van het subsidiebedrag van 14 miljoen gulden. De WMZ moet, in verband met de te maken kosten op. het tracé en de planning, voor 1 juni 1990 weten of het doorgaat of niet. De komende maanden moet er dus duidelijkheid komen over de subsi dietoekenning. Voor subsidie zal worden aangeklopt bij de provincie Zeeland, de ministeries van Land bouw, Ekonomische Zaken, VROM en Waterstaat, en de gemeenten. "Wat betreft het ministerie van Landbouw liggen de reguliere subsi dieregelingen niet zomaar voor het oppakken", vertelt de heer Van der Maas. "We zullen proberen via de Struktuurnota Landbouw een aan knopingspunt te vinden". Coberco is de eeste grote zuivelkoö- peratie die het resultaat over 1989 bekend heeft gemaakt. De koöpera- tie betaalt per 100 kg melk een prijs van 88,11. Voor Coberco betekent dit de hoogste gerealiseerde melk prijs uit de geschiedenis. De prijs ligt 3,64 per 100 kg hoger dan in 1988. Gekorrigeerd voor de toename van het vet- en eiwitgehalte van de melk bedraagt de stijging van de melkprijs 3,01 per 100 kg (het vet- en eiwit gehalte is resp, 4,366 en 3,440; in 1988 was dat resp. 4,330 en 3,415). De prestatieprijs (melkprijs inklusief reservering) bedraagt over vorig jaar 89,38 per 100 kg (inklusief omzet belasting), een stijging ten opzichte van 1988 met ƒ4,80 per 100 kg. van heel andere gewassen - fruit en tuinbouw - in het verschiet. In de voorlichting zal heel duidelijk de aandacht op de meeropbrengst daar van gelegd worden". Omdat elke ha (alleen ongebouwd) in het gebied moet meebetalen, is het een vereiste dat een "duidelijke meerderheid" vóór is. Over de ver deelsleutel zal voor er gestemd wordt - aangenomen dat het gebied voor het plan voelt - een duidelijke af spraak gemaakt worden. Voorlichtingsbijeenkomst zoet water Rilland Het waterschap Noord- en Zuid- Beveland heeft mede op verzoek van de 3 Zeeuwse Landbouw Organisa ties een plan opgesteld voor de aan voer van zoet water vanuit het Bath- se Spuikanaal naar de Reigerbergse polder en het Zuidelijk deel van de Eerste Bathpolder. Het waterschap heeft berekend, dat dit gebied van zoet water kan worden voorzien voor een bedrag van 119,per hektare. In overleg tussen 3ZLO en het wa terschap is besloten een voorlich tingsbijeenkomst over dit plan te or ganiseren voor de eigenaren en grondgebruikers in dit gebied. Deze bijeenkomst zal worden gehouden op donderdag 5 april om 19.30 uur in het Dorpshuis, Hoofdweg 46 te Rilland. De avond wordt geopend door de heer C. Hamelink, bestuurslid 3ZLO/voorzitter van de ZLM-kring Oost-Zuid-Beveland. Daarna volgt een toelichting van de zijde van het waterschap over de technische aspekten van het plan voor de zoet watervoorziening. De heren J. v.d. Weele en L.N. Bax van de Dienst Landbouwvoorlichting (DLV) geven een toelichting over de landbouw kundige en teelttechnische aspekten van dit plan. Daarna is er gelegen heid voor het stellen van vragen en nadere diskussie. Ondanks de eind vorig jaar opgetre den verslechtering was 1989 een goed jaar voor de Nederlandse zui vel. De prestatieprijs (melkprijs re servering) ging ten opzichte van 1988 met 4,2% omhoog en bedraagt voor 198987,45 (inkl. btw) per 100 kg melk bij een gemiddeld vet- en eiwitgehalte van respektievelijk 4,25% en 3,44%. In 1988 was dat bij een gemiddeld vet- en eiwitgehalte van resp. 4,22% en 3,42% nog 83,82. Overigens dient de Algemene Verga dering van de Zuivelkoöperatie Campina die medio juni a.s. wordt gehouden zich nog met deze finan ciële cijfers akkoord te verklaren. Uit het jaaroverzicht blijkt onder meer dat het gevoerde EG-beleid toch weer een belangrijke stempel heeft gedrukt op de gang van zaken in de zuivel in 1989. Stagnatie In 1988 reeds is er als gevolg van dat gevoerde EG-beleid een relatieve schaarste aan grondstof ontstaan, hetgeen geleid heeft tot een zeer ster ke prijsstijging voor een aantal zui- velprodukten. Deze ontwikkeling heeft zich in de eerste helft van 1989 voortgezet. Tegelijkertijd werden door de Europese Commissie be langrijke verlagingen van de restitutie- en steunbedragen doorge voerd, zodat er in het tweede half jaar van 1989 sprake was van een duidelijke stagnatie in de afzet naar de wereldmarkt. Deze omslag op de markt resulteerde in aanzienlijke prijsdalingen. Zo daalden de note ringen voor boter en mager melk poeder aan het einde van 1989 tot in terventieniveau en vindt er zelfs weer enige voorraadvorming plaats. Deze ontwikkelingen hebben ook de gang van zaken bij DMV Campina in het afgelopen jaar beinvloed. In de Divisies Konsumptiemelk en Kaas bleef de afzet, tegen redelijke prij zen, goed verlopen. Andere divisies evenwel werden in de laatste helft In 1989 daalde de melkaanvoer van de leden van Campina met 0,5 procent tot 2,4 miljard kg. De prestatieprijs (melkprijs plus reservering) steeg met 4,2tot f 87,45 per 100 kg melk. van 1989 gekonfronteerd met de consequenties van de fors gewijzigde algemene situatie op de zuivelmarkt. Meer cijfers De melkaanvoer van de leden daalde in 1989 met 0,5% tot 2400 miljoen kg. Bijgekocht van derden werden vorig jaar bijna 230 miljoen kg on- dermelkequivalent. Dat was vorig jaar 277 miljoen kg. De concern- omzet groeide met 6,2% tot 2.876 miljoen. In het afgelopen jaar in vesteerde de onderneming een be drag van 60 miljoen in gebouwen en machines. Eind 1989 waren er 3.274 medewer kers in dienst; 43 minder dan eind 1988. Het aantal leden daalde van 8025 eind 1988 tot 7795 eind 1989. Hiervan leverden er nog 7387 (eind 1988 nog 7645) melk. Melkunie Holland Zoals bekend is de fusie met Melku nie Holland ingegaan per 24 decem ber 1989. De door Melkunie Hol land in 1989 gerealiseerde prestatie prijs (d.w.z. melkprijs plus reserve ring) bedraagt 87,84 per 100 kg bij 4,313% vet en 3,399% eiwit. In 1988 was dat 83,62 per 100 kg bij 4,285% vet en 3,3387% eiwit. De to tale aanvoer van melk is teruggelo pen van 1.357 miljoen kg in 1988 tot 1.341 miljoen kg in 1989. Ook werd minder melk van derden bijgekocht. Ondanks deze lagere aanvoer groei de de omzet met 30 miljoen gulden tot 2.132 miljoen gulden. In 1989 is voor 88,6 miljoen gulden aan bruto-investeringen gerealiseerd Aan het einde van het jaar waren bij Melkunie Holland 3.409 medewer kers werkzaam. Dat waren er in 1988 nog 3.359. Een lichte stijging dus die een gevolg is van de overna me van Van der Spek. Het aantal leden-melkveehouders is in vergelij king met 1988 met 248 gedaald tot 6.219. In de komende vergaderingen met de leden-melkveehouders van beide koöperaties komen tevens voorstel len aan de orde met betrekking tot de harmonisatie van regelingen, die in de verenigingen van toepassing zijn. Vrijdag 30 maart 1990

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 6