wil bouwterrein AOC schoon opleveren Produktiebeheersing van graan per land Landbouwschap: Kamperen bij de boer beter dan willekeurige minicampings PERSONALIA Minister Alders mag structuur landbouw niet sturen KNL C-akkerbou wcommissie: Wegomlegging bij CZAV Varkensprijzen Landbouwschap: Provincie: Sanering duurt nog 10 jaar Er moet een vorm van produktiebe heersing van graan per land komen, maar een verplichte akkerbouwquo- tering is uit den boze. Dit conclu deerde de akkerbouwcomissie van het KNLC die op 20 maart vergader de. De akkerbouwcommissie moest een advies uitbrengen over produk tiebeheersing aan het hoofdbestuur van het KNLC. De hele akkerbouw commissie was het er over eens dat er een ander beleid moet komen voor de akkerbouw. Vooral het hui dige graanbeleid loopt volkomen vast. "We moeten toe naar een vorm van produktiebeheersing van graan", was de algemene mening van de ak kerbouwcommissie. Gewaakt moet worden voor een totale produktiebe heersing van akkerbouwprodukten. Als er besloten wordt tot een pro duktiebeheersing van graan dan moet ook de invoer van graanver- Prof. L.C. Zachariasse directeur LEI Professor dr.ir. L.C. Zachariasse zal aan het eind van dit jaar de huidige directeur van het Landbouw Econo misch Instituut (LEI), prof. drs. J. de Veer, opvolgen. Prof. De Veer zal aan het eind van het jaar gebruik maken van de VUT-regeling. Voor uitlopend daarop is prof. Zacharias se ontheven van zijn huidige functies binnen het LEI en zal hij optreden als plaatsvervangend directeur. Voor de periode dat hij hiermee is belast wordt hem de persoonlijke ti tel van directeur toegekend. De heer Zachariasse is in 1972 in dienst ge treden bij het LEI, waar hij verschei dene functies heeft vervuld. Sinds 1985 is hij adjunct-directeur en te vens hoofd van de afdeling Land bouw. In 1988 heeft hij een deeltijd hoogleraarschap bij de Landbouw universiteit in Wageningen aan vaard. Daarnaast bekleedt de heer Zachariasse diverse nationale en in ternationale bestuursfuncties. vangers op een evenredige wijze ver minderd worden. Er mag in ieder ge val geen uitbreiding van de hoeveel heid graanvervangers plaatsvinden. Nederland produceert maar een klein deel van de totale graanpro- duktie in Europa. Daarom ligt het volgens de akkerbouwcommissie het meest voor de hand dat ons land pleit voor een quotering per land. Elk land krijgt een bepaalde hoe veelheid van die 160 miljoen ton graan toegewezen en mag zelf bepa len hoe de produktiebeperking inge vuld wordt. De akkerbouwcommis sie pleit niet voor een verplichte quo tering per ondernemer. Het landen- quotum heeft als voordeel boven een verplichte quotering per ondernemer dat het makkelijker te controleren is. Compensatie De commissie vindt verder dat er vanuit Brussel compensatie moet ko men voor die landen die zich aan hun quotum houden. Dit kan door vrijstelling van medeverantwoorde lijkheidsheffing en de extra medever antwoordelijkheidsheffing of een premie per hectare. Bij deze manier van compenseren moet er wel een nationale aanvulling komen voor de fabrieksaardappelen. Bij elke graan- prijsverlagirig gaat de prijs voor fa brieksaardappelen ook naar bene den. De akkerbouwcommissie koos bewust voor deze optie. Wel werd de aantekening gemaakt dat er een an dere mogelijkheid is om de interven tieprijs op niveau te houden. De lan den die hun quotum overschrijden krijgen dan een straffe heffing. Het Europese parlement heeft een motie met een dergelijke strekking met een zeer geringe meerderheid ver worpen. Non-food Verder moet de overheid de taakstel ling krijgen om de non- foodproduktie te stimuleren. Binnen een aantal jaren, zo vond de com missie, moet de produktie van non- foodgewassen zodanig zijn gestegen dat er geen overschrijding van de produktiedrempel meer plaats vindt. Een van de mogelijkheden is om een deel van de braakgelegde grond te gebruiken voor de produk tie van non-food. Hierbij past een stimuleringspremie. Milieu Een van de vraagstukken die nauw met produktiebeheersing verbonden is, is het milieuprobleem. De kosten die op de akkerbouwsector afkomen uit het oogpunt van milieu kunnen de verliezen, geleden door de terug gang van de graanprijs, overtreffen. De akkerbouwcommissie was van mening dat er een verbinding moet worden geregeld tussen de produk tiebeheersing, non-foodproduktie en de milieuproblemen. Non- foodproduktie kan wel eens een ver mindering van het gebruik van ge wasbeschermingsmiddelen en kunst mest met zich meebrengen. Er komt nu al een taakstelling op de land bouw af om het gebruik van gewas beschermingsmiddelen met 50% te verminderen. Ingeborg Schuitemaker Het kamperen bij de boer is op veel bedrijven een onmisbare neventak ge worden. Het Landbouwschap is bang dat de nieuwe Wet op de openluchtrekrea- tie kan leiden tot volstrekt onge wenste ontwikkelingen in de lande lijke gebieden. Het bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp geeft verschillende regels om met toestemming van de gemeente her en der maximaal tien tenten of cara vans te plaatsen. Zulke kampeerter- reintjes kunnen in beginsel zelfs ge koppeld worden tot een grote camping. De Tweede Kamer doet er volgens het Landbouwschap verstandig aan deze mogelijkheid uit het wetsont werp te laten verdwijnen. Wel moet het mogelijk blijven met maximaal tien tenten of caravans te blijven kamperen bij de boer. Het schap wil wel de garantie dat dit kleinschalig kamperen op de boerderij geen ge volgen heeft voor het toepassen van In verband met de verbeteringswer- ken aan het Kanaal door Zuid- Beveland wordt tussen 1 april en 1 augustus de Oostelijke Kanaal weg ten noorden van de Postbrug omge legd. Gedurende deze tijd is de kortste weg naar de CZAV: via Yer- seke naar de Breedsendijk als men uit Oost Zuid-Beveland komt alsme de wanneer men uit het westen over de Postbrug komt; via Wemeldinge (dorp) de Bonzijbrug nemen als men vanaf de westzijde van het kanaal komt. de Hinderwet. Evenmin mogen er beperkingen uit voortvloeien voor wat betreft het gebruik van agrari sche grond. Het Landbouwschap betreurt dat de georganiseerde landbouw geen plaats heeft gekregen in de voorlopi ge Adviesraad voor de Openluchtre- kreatie. Deze raad heeft zelfs een Een aantal grote varkensslachtbe- drijven heeft de uitbetalingsprijzen aan de mesters voor de in de week tot 30 maart overgenomen varkens met 5 tot 8 cent verlaagd. Bij de verschillende bedrijven lopen de uit- gangsprijzen uiteen van 3,21-3,37 per kg voor geslachte varkens kl. A 52%, 73/93 kg, basis af-mestbedrijf en incl. BTW. Gemeld werd dat dit prijzen zijn exclusief quotum toeslag. aparte kommissie ingesteld voor de openluchtrekreatie en de landbouw. Brief 3ZL0 De drie Zeeuwse Landbouw Organi saties (3ZLO) konstateren met spijt dat het Landbouwschap niet pleit voor het toestaan van maximaal 15 kampeereenheden (i.p.v. 10) per kampeerboer. In een brief aan het Landbouwschap hebben de 3ZLO hierop wel aangedrongen. Het Landbouwschap heeft wel de argu mentatie van de 3ZLO overgeno men, maar niet het aantal kampeer eenheden. Via de ZLM heeft ook het KNLC het 3ZLO-standpunt bij het Landbouwschap ingebracht. De brief van de 3ZLO is ook aan de Tweede Kamer gestuurd. Zoals be kend moet de Wet op de Openlucht rekreatie daar nog aan de orde ko men, zodat over de behandeling van de brief door de kamerleden nog niets te zeggen is. Het Landbouwschap heeft bezwaar tegen de plannen van minister Al ders van VROM om in zijn Vierde nota ruimtelijke ordening per gebied te bepalen welke vorm van land bouw is toegestaan. Boer en tuinder moeten vrij zijn in hun keuze van een teelt. Dat is de strekking van een schrijven van het schap aan de J. Jongeneel Nieuwe direkteur CZAV benoemd De heer J. Jongeneel is benoemd tot direkteur van de CZAV te Wemel dinge. Hij zal op 2 april a.s. in dienst treden. De nieuwe direkteur (32) is afkomstig uit Bleiswijk. Hij is o.m. werkzaam geweest als verkoopleider bij Barentz, een bedrijf dat interna tionaal grondstoffen verhandelt voor de voedingsmiddelen- en meng voederindustrie. De heer Jongeneel zal de komende jaren samen met de heer Rijlaarsdam als algemeen di rekteur de direktie vormen. Opvolging financieel direkteur CSM Op 30 juni a.s. zal drs. F.J. Franck, i.v.m. het bereiken van de 63-jarige leeftijd, als financieel direkteur van CSM worden opgevolgd door drs. M. Arentsen RA. De heer Arentsen is thans werkzaam als 'senior vice- president finance' bij Quest Interna tional te Naarden. Vrijdag 30 maart 1990 "Een storm in een glas water. Wat ons betreft wordt het terrein op de afgesproken tijd schoon opgele verd". Zo reageert de gemeente Goes op een deze week verschenen persbericht van het provinciaal bestuur, waarin wordt meegedeeld dat het nog zeker tien jaar zal duren voordat het vervuilde terrein aan de Fruitlaan in Goes gesaneerd wordt. Op dit terrein van de voormalige vei ling Goes gaat de nieuwe behuizing van het Agrarisch Onderwijs Cen trum verrijzen. Volgens voorlichter Van den Wijn gaard van de gemeente Goes worden op dit moment proefboringen ge daan op het vervuilde terrein. De re sultaten hiervan worden over twee weken verwacht. De boringen zijn bedoeld om de preciese aard en om vang van de verontreiniging te bepa len. Pas daarna kan met enige zeker heid iets worden gezegd over de kosten. De gemeente Goes houdt zich in ieder geval aan de afspraken met betrekking tot de oplevering van het terrein, maar hoopt natuurlijk wel dat de kosten van de sanering binnen de perken blijven. Zoals bekend is de veiling met bijbe horende gronden verkocht aan de gemeente Goes, die een gedeelte in middels heeft overgedragen aan het ministerie van Landbouw. Bij deze transactie is de bepaling opgenomen dat het terrein schoon wordt overge dragen. Volgens de woordvoerder van de gemeente Goes zou een lang durige stagnatie van de nieuwbouw op het terrein ernstige financiële consequenties hebben, omdat de ge meente dan fikse renteverliezen gaat lijden. Voorbarig De directeur van de MAS in Goes, de heer H. Laros, heeft er alle ver trouwen in dat de bouw van het AOC op tijd kan beginnen. Hij ver wacht geen onoverkomelijke proble men bij het opruimen van de vervui ling en noemt het voorbarig, dat de provincie een termijn van tien jaar en een bedrag tussen de 4 en 8 mil joen gulden noemt. Bovendien is niet het gehele bouwterrein vervuild. "Dit is een uitstekende lokatie voor het AOC en we gaan er van uit dat we begin volgend jaar met de bouw kunnen beginnen", aldus de heer Laros. Begin deze maand werd bekend dat het voormalige veilingterrein veront reinigd is met polycyclische aromati sche koolwaterstoffen (pak's). Vol gens de provincie zit er in lichte mate ook lood, zink en kwik in de grond, terwijl het grondwater op sommige plaatsen is vervuild met arseen. De vervuiling wordt voornamelijk toe geschreven aan de appelstroop fa briek die op het terrein heeft gestaan. Gezien het bodemsaneringspro gramma van de provincie is er pas over tien jaar geld beschikbaar voor de sanering van het terrein aan de Fruitlaan. GS zien geen mogelijkhe den, aldus het provinciale persbe richt, de financiering naar voren te halen, vooral omdat er geen gevaar voor de volksgezondheid bestaat. Tweede Kamer over de Stellingna- mebrief Vierde Nota van minister Alders. In de Vierde nota is sprake van "zo- neringsbeleid" maar dat houdt nu alleen nog in dat een zone wordt bestempeld tot landbouwgebied, na tuurgebied of een gebied met afwis selend landbouw en natuur. Alders wil het zoneringsbeleid echter gaan gebruiken voor het sturen van struc tuurveranderingen in de landbouw. Het Landbouwschap vreest dat pre cies vast komt te staan waar glastuinders, intensieve veehouders en bloembollenkwekers zich mogen vestigen. Alders lijkt met zijn plannen uit te gaan van het milieu. Maar vervuiling moet door milieuregels aangepakt worden en niet door ruimtelijke or dening. Het Landbouwschap wijst er verder op dat de sectoren letterlijk in beweging zijn door het landbouw- en milieubeleid. In de traditionele verdeling van activiteiten per regio komen verschuivingen. Die aanpas singen mogen niet gefrustreerd wor den door de Vierde nota. Op den duur kan dat funest zijn voor de flexibiliteit van de agrarische sector. Minister Alders schrijft in de Stel- lingnamebrief dat er een miljoen nieuwe woningen komen. Het Land bouwschap wil voorkomen dat op de mogelijke bouwlocaties agrarische bedrijven nu al verhinderd worden om zich te ontwikkelen. De bedrij ven moeten zich kunnen aanpassen aan de eisen des tijds totdat zeker is dat daar op korte termijn gebouwd wordt, aldus het schap in de brief. De minister wil verder sommige plat telandsgebieden leefbaar houden door recreatie en toerisme te stimu leren. Het Landbouwschap wijst er op dat ook intensieve vormen van landbouw ervoor kunnen zorgen dat de werkgelegenheid en daarmee de leefbaarheid in tact blijft.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 5