Inkomensgroei akkerbouwers in 1989 geeft vertekend beeld Bentrol Plus Hoechst een veelzijdig graanherbicide In Nederland stijging van 11,9% Coöperatieve zuivelbedrijven niet goed voorbereid op toekomst bestrijdt alle voorkomende dicotyle onkruiden, inclusief kleefkruid en ereprijs kan over een lange periode worden toegepast is weinig temperatuurafhankelijk is uitstekend mengbaar met Arelon Vloeibaar heeft een gunstige prijs-/opbrengstverhouding is een zuiver produkt is hét middel tegen veelknopigen zoals varkensgras, zwaluwtong en perzikkruid is toepasbaar in alle granen De Europese boeren hebben een uitstekend jaar achter de rug, zo schreven de kranten enkele weken geleden. Hun inkomen steeg vorig jaar gemiddeld met 9,5%. De Nederlandse boer deed het gemiddeld nog beter. Hij boekte een inkomensstijging van 11,9%. Aldus de cij fers van Brussel, die via het ANP ook de Nederlandse media bereik ten. En dat terwijl de protestakties van de akkerbouwers op dat mo ment nog volop aan de gang waren. De goede prijzen voor aardappelen en uien dit seizoen geven een vertekend beeld van de inkomensgroei in de akkerbouw. De betere prijzen van de vrije produkten zijn incidenteel, terwijl de prijsval van de granen (spilfunctie!) "gewoon" doorgaat. Op het eerste gezicht lijken de gepu bliceerde cijfers inderdaad een roos kleurig beeld te geven van de inko mens van de boeren, en dus ook van de akkerbouwers. Geen wonder dat buitenstaanders zich afvragen waar om akkerbouwers zonodig de straat op moesten. Maar het is ook hier de schijn die bedriegt. "Want", zegt ZLM-voorzitter H. van der Maas, "in de eerste plaats gaat het hier om een gemiddelde van alle sektoren (veehouderij, tuinbouw en akker bouw) en in de tweede plaats moeten we de akkerbouwcijfers wel afzetten tegen die van de voorafgaande ja ren. En dan komt het plaatje er heel anders uit te zien. 1988 was een slecht jaar en de jaren daarvoor wa ren ook al niet best. Dan lijkt een verbeterd resultaat in 1989 plotseling heel gunstig, maar dan moet men wel bedenken dat het eigenlijk niet veel slechter kon. Over een reeks van jaren gezien is het inkomen van de akkerbouwers alleen maar terugge lopen. De vergelijking 1989 met 1988 mag dus nooit op zichzelf wor den bezien, want dan ontstaat er een vertekend beeld". Hogere prijzen Van der Maas wijst er op dat de aard appelprijzen voor het eerst sinds ja ren weer op een goed niveau liggen. Ook de uienprijzen zijn goed, terwijl verder de suikerbieten een hoge kg- opbrengst hadden. De graanprijzen daarentegen gaan verder omlaag. Al met al lijken de resultaten in 1989 na een aantal zeer magere jaren aan merkelijk beter, met name dankzij de incidenteel hogere aardappel- en uienprijzen. En dat laatste is weer een gevolg van oogstreduktie in Frankrijk en Engeland, waar men met extreme droogte te kampen had. Het Landbouw Ekonomisch Insti tuut heeft er terecht op gewezen dat het zeer de vraag is of hiermee een periode van struktureel betere resul taten wordt ingeluid. Het zijn im mers vooral de hogere prijzen voor de vrije-marktprodukten die voor de gemiddelde inkomensverbetering hebben gezorgd. De bedrijven, die het van marktordeningsprodukten (granen, oliezaden en fabrieksaard appelen) moeten hebben, staan er veel minder goed voor. Positief is dat er door de verbeterde bedrijfsresultaten in 1989 weer kan worden gereserveerd. Volgens de LEI-prognose voor het seizoen 1989/1990 kunnen de grotere akker bouwbedrijven op kleigrond zo'n 35.000 gulden reserveren. Op de gro te akkerbouwbedrijven in de Veen koloniën is dat maar 5.000 gulden en de kleinere akkerbouwbedrijven on geveer 2.000 gulden. Herstel In de fruitteelt is na een zeer matig seizoen 1988/1989 kans op herstel van de bedrijfsresultaten, aldus de prognose van het LEI. De grotere oogstraming voor appelen 12%) en voor peren 27%) en de kleine re produktie in de EG kunnen bij ongeveer gelijke prijzen het eindre sultaat gunstig beinvloeden. In de intensieve veeteelt is de pro- duktiewaarde in 1989 met circa 15% toegenomen, volledig als gevolg van hogere prijzen. Voor het boekjaar 1989/1990 tekent zich, aldus het LEI, geen ander beeld af en is voor iedere sektor een prijsstijging voor zien. Doordat de varkensproduktie in de EG sterk terugliep, hebben de prijzen voor varkensvlees zich hal verwege 1989 sterk hersteld 22%). De varkenshouderij zal het beste resultaat boeken sinds 1985/1986. Voor zowel de zeugen- houderij als voor de varkensmesterij zal 101% van de kosten door op brengsten worden goedgemaakt. De arbeidsopbrengst komt uit op 600 gulden per zeug tegen 100 gulden in 1988/1989. De arbeidsopbrengst per mestvarken kan toenemen van 5 gul den negatief tot 70 gulden positief dit jaar. In de melkveehouderij worden geen grote verschuivingen in het gemid delde ondernemersinkomen verwacht. Inkomens in de EG Wat betreft de EG-cijfers over het gemiddelde inkomen van de Europe se boeren kan nog worden opge merkt dat Nederland in 1989 zeker niet bij de koplopers heeft behoord. De boeren in Denemarken haalden De meeste coöperatieve zuivelbedrij ven in Europa zijn niet goed voorbe reid op toekomstige ontwikkelingen. Dit blijkt uit onderzoekingen van "Eurostaf Dafsa" te Parijs. De zeer grote coöperatieve bedrijven zoals MD Foods (Denemarken) en de grote zuivelcoöperaties in Neder land vormen uitzonderingen. De meeste kleine coöperatieve zuivelbe drijven hebben een te lage toege- de hoogste inkomensstijging (24,8%). Boven het gemiddelde za ten verder nog: België (19,3%), Luxemburg (17,3%), West- Duitsland (16,3%) en Frankrijk (11,5%). Nederland scoorde zoals gezegd 11,9%. In de overige EG- landen bleef de inkomensgroei on der het Europese gemiddelde. Span je is hekkesluiter met 0% groei. voegde waarde en hebben te weinig vermogen om de produktie uit te breiden. De boerenleden zullen hun aandeel in de winst zien dalen door dat vele coöperatieve bedrijven moeilijk de produktie kunnen diver sifiëren. Een oplossing zou zijn om de (kleine) coöperatieve zuivelbe drijven om te zetten in b.v.'s waarna zij eventueel door grote zuivelbedrij ven zouden kunnen worden over genomen. Vraag de folder bij uw leverancier! Hoechst Holland N.V Agro Chemie Hogehilweg 21 1101 CB AMSTERDAM Z O Tel 020-5908882 Vrijdag 30 maart 1990

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 4